• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Lomis - 24L davidii nano

Tegnap felszereltem a lámpát (11w 6500K power compact reflektorral, ikeás íróasztali lámpa formájában), és megragasztottam a szűrőt: A Juwel motor aljába beragasztottam egy – tadaaaaam – fecskendőt, mire vágtam egy csomó lyukat. Ez lesz a szívó része a pumpának, erre megy majd a szivacs. Tegnap este már nem tudtam letesztelni – majd ma!

Apropó, ma érkeznek a növények is @Luigi13 -éktól ! A fára micro trident, anubias petite és moha kerül (fissi és karácsony). A többit még kitalálom… J Ha minden jól megy, akkor hétvégén összerakom! :)

És meg is vannak a növénykék! Egyúttal megcsodálhattam a @Luigi13 család mondhatni bemutatótermét! Pazar a nagy akvárium is, és az új is, a garnélások szintúgy! ;) Minden akvakertész álma egy ilyen nappali! (y)

Amikor hazaértem állhattam neki a kapu javításának (Hurrá, újabb nagy kiadás közeleg! :D), aztán fürdetés és feltöltöttem a kis akvát vízzel, behergeltem a szűrést is hozzá és... Pazar! Szépen tolja a vizet, hangja semmi, egyedül az esőztetőn kell majd a furatokat kibővíteni. Remélem így is marad minden! Gyorsan bedobáltam a microt és az anubiast kövekre gyorskötözve, a mohákat meg zacskóstól. Holnap remélem lesz időm némi előkészületre, hogy szombaton több időm legyen építkezni. Remélem, lesz itthon mindenből elegendő mennyiség, mert azóta kőből és homokból is használtam anyám akváriumához... :D Ja és a fán is kell egy keveset módosítanom. :p

A szó a stúdióé! :D
 
pic or gtfo
Eddig erre jutottam:
124143a7a883739a1972f76c7718fc5f.jpg
 
Szóval akkor:

Akvárium: sima üveg átlátszó ragasztással, szemétdombról mentve, 42x29x20 ~ 24 liter.
Világítás: IKEA asztali lámpa 11W 6500K pc fénycsővel, napi 8 óra világítással.
Szűrés: Diy belső szűrő Juwel Bioflow mini pumpa+szivacs+esőztető, 280Lph névleges vízhozammal.
Aljzat: újra hasznosított Aquatic Nature shrimp soil (kb 2 liter) táptalaj nélkül, lávakő zúzalékkal emelve.
Dekor: fehérvárcsurgói dekorhomok, zöld gránit, red moor gyökér.

Flóra: microsorum pteropus trident, anubias nana petite, fissidens fontanus, hemianthus micranthemoides
Terveztem bele karácsonymohás csempe darabkákat és a fára is terveztem sokat, de végül letettem róla, szerintem jobb, letisztultabb képet mutat így. Tridentből mehetett volna több, de ennyit vettem, majd kinövi magát remélem...

Tápozás: Dr Garden micro combi+Liqui carbo.
Co2: nincs.
Víz: kezelt csapvíz.

Fauna: egyelőre semmi, a terv blue carbon rili volt, de sajnos nagyon drága, ezért a B terv most black sakura.

És akkor az építés folyamata:

Üresen.
19411560295_622cf43fe0_h.jpg


Az emelést egy lapos gránit adja, ami alatt shrimp soil van, hogy fixen álljon, rajta pedig lávakő zúzalék.
19385486816_8fcb8f29ac_h.jpg


A hardscape kezdeti verziója ez volt. Nem szoktam rajzolni, de fejben sokszor összeraktam már a tankot, szóval nem volt nehéz dolgom. Előtte sokat forgattam a fát és a köveket is, szóval azokat jól ismertem már. Már régebben rájöttem, hogy egy dinamikus, kicsit improvizálás jellegű építkezés jobban fekszik, a tervezgetés nem az én asztalom. Úgy érzem, hogy hardscape stílustól függetlenül kezdem megtalálni a saját "építési" stílusom, remélem, hogy nem csak beképzelem...
19405326732_197bbac50e_h.jpg


Többnyire véglegesnek tekinthető kiindulási alap, már bele mertem tölteni némi dekorhomokot.
18790934043_f88a8a7894_h.jpg


A végleges hardscape. A kiegészítő gyökerek még áznak, mert sajnos nem mindegyiket tudtam ragasztani, vagy kővel lesúlyozni, de ez lesz a végleges helyzetük:
19223959690_762db3a064_h.jpg


A micro és az anubias bent!
19223968558_c52ee48482_h.jpg


Fissi felkötözve/ragasztva, homok elrendezve, úrtechnika bent - feltöltés előtti állapot.
19225365999_60a683be0e_h.jpg


És feltöltve. Kicsit opálos a baci és a por miatt, a fa pedig kapott egy borosüveget súly gyanánt. :) Szerencsére nagy galiba nem volt, csak a jobb oldalon mosódott előre némi shrimp soil, ezt majd később rendezem.
19225360899_f85d651323_h.jpg


A párom szerint nagyon jól sikerült, tetszett neki, ami nagy szó! :) Remélem, hogy problémamentesen sikerül üzemeltetnem, elkerül az alga is és végre sikerül versenyre is benevezhető állapotú akváriumot produkálnom.

Szóval akkor: IDE LŐJETEK! :D

Köszi, hogy benéztél! (y)
 
Két napos az akva, eddig minden oké, a fa nem úszott fel, a ragasztások tartanak, és a talaj sem csúszott meg. A víz még opálos, holnap kap majd egy vízcserét az aki és egy szűrő takarítást is, mert sok port benyelt a szivacs.
Hal nem lesz benne, és amanot sem szeretnék, de az algázást meg kell oldanom valahogy, lehet, hogy valamilyen csigát kellene néznem bele, ami nem túr nagyon. Valakinek tipp esetleg?
A jobb hátulja még mindig üres, sajnos az oda tervezett hm nagyja elég algás lett, ezért most még várnom kell, lehet, hogy oda mégis mohásított csempék kerülnek ideiglenesen, aztán lehet, hogy maradnak is, ha beválik a dolog.
 
Lassan egy hetes lesz az akvárium és eddig nem volt semmilyen történés. Kedden kapott egy kisebb vízcserét az akvárium. ennek - és a szűrőnek is - köszönhetően szépen letisztult a víz. Hétvégén még egy kicsit dolgozok a növényzeten, csak berakok pár mohás párnácskát. Jah, és ami vicces, hogy már van egy lakója az akváriumnak egy RC személyében. Vagy az aljzattal együtt került be a kis nevelő akváriumomból, vagy a növényekkel együtt. Mindkét esetben érdekes, hogy hogyan élte túl az építés száraz fázisát. :D
Egy telefonos kép tegnapról:
19369508680_4d3034c0de_h.jpg
 
Hurrá, beindult a "lomis"! Sok sikert hozzá!
Nem mintha értenék hozzá, de tudnád majd különböző magasságokból fotózni?
HM-et nem látom. Hátra került a fa mögé? Vagy még nincs, ne keressem?
 
Hurrá, beindult a "lomis"! Sok sikert hozzá!
Nem mintha értenék hozzá, de tudnád majd különböző magasságokból fotózni?
HM-et nem látom. Hátra került a fa mögé? Vagy még nincs, ne keressem?

Köszi! :)
Próbálgattam és szerintem a kicsit lentről fotózás fog kelleni hozzá. sajnos a telefonom elég gyatra képeket készít, és sokszor lusta vagyok elővenni a gépet, de meg fogom majd próbálni több magasságból is.
HM-ből nagyon kevés került be egyelőre a fa mögé. Majd szépen toppolgatom és remélhetőleg szép kis bokrocska lesz belőle, lehet, hogy majd az fogja megadni a scape-nek a mélységét.
 
Köszi! :)
Próbálgattam és szerintem a kicsit lentről fotózás fog kelleni hozzá. sajnos a telefonom elég gyatra képeket készít, és sokszor lusta vagyok elővenni a gépet, de meg fogom majd próbálni több magasságból is.
HM-ből nagyon kevés került be egyelőre a fa mögé. Majd szépen toppolgatom és remélhetőleg szép kis bokrocska lesz belőle, lehet, hogy majd az fogja megadni a scape-nek a mélységét.
Laci ha gondolod vihetek par to rotala indica-t szombaton,szerintem az is jol mutatna a fa mogott [emoji6]
Amugy ezek a szuroanyagok szandekosan lettek bedobalva ? Ezt mindig neztem a garnelas akvariumokban hogy mire is jo azon kivul hogy leeszegetik rola a biofolmet.
 
Laci ha gondolod vihetek par to rotala indica-t szombaton,szerintem az is jol mutatna a fa mogott [emoji6]
Amugy ezek a szuroanyagok szandekosan lettek bedobalva ? Ezt mindig neztem a garnelas akvariumokban hogy mire is jo azon kivul hogy leeszegetik rola a biofolmet.

Köszi Viktor, de direkt nem ültettem rotalát a hátsó részre, pedig ipari mennyiségben van itthon (igaz, nem indica), mert túl nagynak találom ebbe a kis akváriumba - aztán lehet, hogy rosszul gondolom.
Első körben a hm-et akarom megnézni, hogy mit mutat, lassan majdcsak beindul, és akkor hamar besűrűsödik. Holnap elkészítem a hiányzó mohás csempéket a dombtetőre, illetve lehet, hogy rá is töltök egy kevés aljzatot.

A kerámia gyűrűk pontosan arra valók, amit írtál: plusz legelő felület a garniknak. Meglátom majd, hogy jön be nekik. :)
Eddig nagyon boldogan gondozom ezt a kis akváriumot, nekem is tetszik, sőt, eddig mindenkinek tetszett, aki élőben látta, és a fórumokon is csupa pozitív visszajelzés jön rá. Jól tettem, hogy kiguberáltam a szemétkupacból. :)
 
Köszi Viktor, de direkt nem ültettem rotalát a hátsó részre, pedig ipari mennyiségben van itthon (igaz, nem indica), mert túl nagynak találom ebbe a kis akváriumba - aztán lehet, hogy rosszul gondolom.
Első körben a hm-et akarom megnézni, hogy mit mutat, lassan majdcsak beindul, és akkor hamar besűrűsödik. Holnap elkészítem a hiányzó mohás csempéket a dombtetőre, illetve lehet, hogy rá is töltök egy kevés aljzatot.

A kerámia gyűrűk pontosan arra valók, amit írtál: plusz legelő felület a garniknak. Meglátom majd, hogy jön be nekik. :)
Eddig nagyon boldogan gondozom ezt a kis akváriumot, nekem is tetszik, sőt, eddig mindenkinek tetszett, aki élőben látta, és a fórumokon is csupa pozitív visszajelzés jön rá. Jól tettem, hogy kiguberáltam a szemétkupacból. :)
Na majd a szoszmotolo garnelakkal hogy fog tetzszeni [emoji4] [emoji6]
 
[...] de az algázást meg kell oldanom valahogy, lehet, hogy valamilyen csigát kellene néznem bele, ami nem túr nagyon. Valakinek tipp esetleg?
A teknőscsigát (Septaria porcellana) dicsérik sokan, nekem még nem volt, így tapasztalatom nincs.
A süncsiga is nagyon hatékony. Előnye, hogy jól mutat (amennyiben nagyobb már) és minden egyes növény szálat végigjár. Hátránya: elég sokat ürít. Így ekkora medencébe - én - maximum 2db-ot tennék. Túrni nem fog mélyre, a talaj felső 1-2mm-ébe benézhet ha talál valami finomat.
A zebracsigákat inkább hagynám, egyrészt ide túl nagyok, másrészt a telepetézésük zavaró lesz. (a sünök is raknak, de nagyon aprók és nem zavaró a zebrához képest)
Más nem marad: a hólyag és tányérok elszaporodnak. A torpedó dekkol egész nap. A Tylo-k nagyok és nem biztos hogy azt eszik meg amit Te szeretnél. (náluk lazábban falatozó állatot én még nem láttam! :love: )
 
8 napos az akvárium! Ma volt egy nagy vízcsere, kivadásztam a bent lévő rc-t, kimostam a szűrőt, brutál dzsuva jött ki a szivacsból. :p Kikerült a borosüveg, mert már lent maradt a fa, így bekerültek a kis ágacskák is, nagyon elégedett vagyok továbbra is. :)
Bekerült még egy kicsi hm és 2 mohás csempe is.
Gagyi telefonos kép következik:
19636551555_d4d60c21a9_h.jpg
[/url]
 
[...] kimostam a szűrőt, brutál dzsuva jött ki a szivacsból. [...]
Ilyenkor érdemes a szűrőmosó vizet egy textilanyagon átszűrni és visszaönteni a medencébe. Az a sok baktérium ne a lefolyóban végezze! (szerintem)

(Ha esetleg bárkiben kétségek merülnének fel a módszer kapcsán, íme egy saját példa: kvarchomokosba borítottam be 5L-t. Olyan mocskos lett a víz, hogy nem láttam át a 25cm mély medencén! 1 óra múlva már javult, 2 óra múlva csaknem tiszta volt. Másnap reggelre pedig senki meg nem mondja mi történt vele! A hetekig nevelt értékes baktérium-kultúra jó része tehette tovább a dolgát.)
 
Ilyenkor érdemes a szűrőmosó vizet egy textilanyagon átszűrni és visszaönteni a medencébe. Az a sok baktérium ne a lefolyóban végezze! (szerintem)

(Ha esetleg bárkiben kétségek merülnének fel a módszer kapcsán, íme egy saját példa: kvarchomokosba borítottam be 5L-t. Olyan mocskos lett a víz, hogy nem láttam át a 25cm mély medencén! 1 óra múlva már javult, 2 óra múlva csaknem tiszta volt. Másnap reggelre pedig senki meg nem mondja mi történt vele! A hetekig nevelt értékes baktérium-kultúra jó része tehette tovább a dolgát.)
Azért került be agyagos aljzat lávakővel, hogy legyen bőven hely a baciknak. A szivacsot csak a mechanikai szűrés miatt tartom. Viszonylag kevés baci van a szivacsban, azokért nem nagy kár. Pláne, hogy adagolok baci kultúrát is. :)
 
Azért került be agyagos aljzat lávakővel, hogy legyen bőven hely a baciknak. A szivacsot csak a mechanikai szűrés miatt tartom. Viszonylag kevés baci van a szivacsban, azokért nem nagy kár. Pláne, hogy adagolok baci kultúrát is. :)
Én sosem használtam ilyen baktériumkultúrákat. Van érezhető különbség, ha szűrőtakarítás után nem adagolsz? Azt tapasztalatból tudom, hogy takarítás után érzékeny a szűrőrendszer és kell neki 2-3 nap, amíg regenerálódik, könnyű opálos vizet csinálni. Ilyenkor etetni is alig szoktam, vagy csak nagyon keveset.
Úgy tudom ezekben a készítményekben nem is nitrifikáló baktériumok vannak, mert azok nem tudnak spórás alakot felvenni.
 
Én sosem használtam ilyen baktériumkultúrákat. Van érezhető különbség, ha szűrőtakarítás után nem adagolsz? Azt tapasztalatból tudom, hogy takarítás után érzékeny a szűrőrendszer és kell neki 2-3 nap, amíg regenerálódik, könnyű opálos vizet csinálni. Ilyenkor etetni is alig szoktam, vagy csak nagyon keveset.
Úgy tudom ezekben a készítményekben nem is nitrifikáló baktériumok vannak, mert azok nem tudnak spórás alakot felvenni.
Vízcsere/szűrő takarítás után beadagolod és másnapra kristály tiszta lesz a víz. Sokáig nem használtam én sem, de nagyon hasznos cucc. Surface scum ellen is jó, túletetéskor szintén. Megkönnyíti az ember dolgát. :)
 
Most eszembe jutott, hogy régebben, még a 90-es években mintha én is használtam volna ilyesmit. Tabletta formában volt és bizonyos időközönkét a vízbe kellett dobni. Szép gurámijaim voltak,több évesek, amik ettek a feloldódó tablettából és röviddel ezután hasvízkórt kaptak. Én akkor erre a tablettára gyanakodtam, de ki tudja mi volt az ok, nem volt még akkoriban internet. Utána aztán leálltam vele. Ezeket a mostaniakat egyáltalán nem ismerem.
 
Most eszembe jutott, hogy régebben, még a 90-es években mintha én is használtam volna ilyesmit. Tabletta formában volt és bizonyos időközönkét a vízbe kellett dobni. Szép gurámijaim voltak,több évesek, amik ettek a feloldódó tablettából és röviddel ezután hasvízkórt kaptak. Én akkor erre a tablettára gyanakodtam, de ki tudja mi volt az ok, nem volt még akkoriban internet. Utána aztán leálltam vele. Ezeket a mostaniakat egyáltalán nem ismerem.

Kristály tabletta a neve és a mai napig lehet kapni, régen én is használtam még a 90-es években. :) Annak szerintem semmi haszna nem volt. :D
 
Back
Oldal tetejére