• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Kezdő 125L

VMihály

Kertész szaki
Sziasztok.
2019.08.16.-án indítottam, remélhetőleg sokáig a nappali dísze lesz.
Lassan 6 hetes az akváriumom.
Akvárium Méretek: 81 x 36 x 50 (szxhxm), 125L
Külső szűrő:
Aqua Nova NFC 800:
max. teljesítmény: 800l/h , fogyasztás: 15W, szűrőtartály mérete: 7l, 12mm-es tömlő
1. Alsó rekesz: TM20 és TM30
2. Középső rekesz: Sera Siporax 1L
3. Felső rekesz: Kevés Matrix troop rajta TM30 és egy vékony Perlon
Aljzat: 90% szűrőhomok 10% ISTA Aquarium Substrate Premium Soil prémium minőségű akvárium talaj
Dekoráció:
· 1db Red Moor fa XS
· 4,2Kg Seiryu kő (ebből a 3kg-osat most lemostam és szárad, mert bubizott rajta a moha elég rendesen)
· pár kis fekete bazalt kő
A növények nevei:
1. Aponogeton ulvaceus,
2. Juncus repens,
3. Blyxa japonica,
4. Valisneria spiralis,
5. Anubias nana mini,
6. Jávai moha,
7. Nymphoides Hydrophylla 'Taiwan' (saláta)
8. Hygrophila Polysperma (Indiai vizicsillag)
9. Limnophila sessiliflora (Kocsány nélküli ambúlia)
Élőlények:
Blue Dream garnéla (3hét után 20db kezdésnek)
És rengeteg csiga (2féle, növényekkel kaptam)
Tápozás: TF
6csepp/nap micro
1 pumpa/nap macro
Víz minőség: (RO + csapvíz)
GH:7 KH:3
Világítás:
2db 6500K T5 fénycső 55cm - 10óra/nap
+ LED szallag (3piros 1 kék kiosztással, 90cm hosszú). A LED csak este megy 2-3 órát.
Infók:
Easy-Life EasyStart baktérium előkészítőt használtam az első 3hétben. 24 fokos a víz átlag hőmérséklete. Heti 20 % vízcsere.
Palacsinta halat vagy Törpe szívóharcsát szeretnék bele rakni ezen a héten (2-3 darabot)
Utána pedig vagy 15db Hengeli Razbórát meg még egy fajt ami nem agresszív és a víz felső részén szeret úszni.
 
Szia! Kíváncsian várom a fejleményeket. Javaslat 7 l-és szűrő adta lehetőséget jobban kihasználnám, szivacs helyett több biológiai szűrőanyag. Képek is jók lennének.
Köszi a tippet, de tapasztalt akvaristák mondták, hogy kb így csináljam a tölteteket. De most veszek bele egy EHEIM pick up 60-at is, mert kevés a sodrásom. (Magas a peremem és a lily pipe nem ér bele rendesen, így magamnak kell hajtanom egyet plexi csőből)
Képet meg később rakok, mert még csak 2-3 hete regisztáltam ide és még nem engedi :)
 
Bekerült 5db törpe szívóharcsa és egy csigaevő csiga. És az egyik kék garnélám pocakos, remélem utódok is lesznek :)
Szereztem csövet is (16/13-as), amit nemsokára meghajtok lily pipe-nak, a végére egy műanyag EHEIM lily pipe kiömlő kerül, de addig is segít a víz forgatásban egy levegőztetős EHEIM aquaball 60-as.
 
Na beköltözött 18db Hengeli Razbóra és 3db kis Sziámi algaevő Márna. Lassan megvan a25 hozzászólás és képet is tudok feltölteni :)
A fonal alga sajnos még jelen van, de kiderült, hogy összekevertem a két tápot és 1,5pumpa Micro ment és fél pumpa Macro 2-3 hétig, de orvosoltam azóta, és megfordítottam az arányt. Tuti ez volt a fő baj amitől előjött az alga. (nem tudom, hogy kevertem össze eddig...)
 
Az első terv, de aztán elvetettük az ötletet. Maradt a Low Tech :p
 

Attachments

  • 2019.08.15.JPEG
    2019.08.15.JPEG
    204.9 KB · Megtekintések: 164
  • IMG_6054.JPEG
    IMG_6054.JPEG
    306.4 KB · Megtekintések: 167
  • IMG_6080.JPEG
    IMG_6080.JPEG
    273.6 KB · Megtekintések: 196
Tegnap (2019.10.08) beköltözött 6db pici Galaxy Razbóra.
A fonal alga nem szűnik de kevesebb lett és itt ott jelen van. A szűrőbe a felsőTM30szivacsot kiveszem és lecserélem Matrix troopra.
És vettem Easy Life Carbot, 7-8 cseppet adok reggel világitás kezdetekor vagy előtt. Remélem segít.
 
☠ Az egyik törpe szívóharcsám a HM-be ragadva találtam tegnap reggel mozdulatlanul. Nem tudom mi történhetett, a többi halnak semmi baja úgy tűnik. Vagy valami nagyot nyelt akart lenyelni és megakadt, mert furcsa színű volt a torka, vagy beleragadt a növénybe amit nehezen hiszek. De érdekes és sajnálatos, a többi halat figyelem. Remélem egyedi eset volt.
 
☠ Az egyik törpe szívóharcsám a HM-be ragadva találtam tegnap reggel mozdulatlanul. Nem tudom mi történhetett, a többi halnak semmi baja úgy tűnik. Vagy valami nagyot nyelt akart lenyelni és megakadt, mert furcsa színű volt a torka, vagy beleragadt a növénybe amit nehezen hiszek. De érdekes és sajnálatos, a többi halat figyelem. Remélem egyedi eset volt.
A törpe szívóharcsa ilyen.. nálam is folyamatosan cserélőik, kb a fele marad meg.
 
Végre sikerült előző héten Indiai vizicsillagot szereznem, abból is a rózsaszínüt. Így már teljes a növényzet amit szerettem volna. (Aponogeton ulvaceus kikerül, mert már nem fejlődik szépen, sztm nem kap elég tápot a többi növény miatt)
Egy Anyuka a kisfia akváriumát felszámolta. Sajnos csak 4-ből 1 cherry garnéla maradt és 4-ből 3 kis neon halat sikerült megmenteni. De ők már vígan uszkálnak nálam. + adott még 3 szép Anubiast. (szerintem Anubias Barteri, amiket egy súlyra kötve csak beraktam a növények közé)
Vettem 15db Crystal red garnélát, az este be is raktam őket.
Méréseim: GH 6 / KH 4 / Nitrát 10 / TDS 140
 

Attachments

  • IMG_7169.JPEG
    IMG_7169.JPEG
    421.4 KB · Megtekintések: 183
Utoljára módosított:
Előző héten kicseréltem a szűrőt. Hydor 350: TM30 szivacs + matrix + Sipoax töltetekkel. (Elég brutál a víz forgatás az előzőhöz képest). Remélem megoldja a fonal alga problémámat, mert az alsó részeken szinte minden növényemen megtalálható.
Már foszfort is mérek (0,8) és adagolok is mert olyan hiánytünetet mutat a vizicsillag meg a rotala. Vas tabletta van a növények alatt, biztos ami tuti.
A HM-et úgy, ahogy van kiszedtem mindet mert brutális gyökere volt, bubizott rendesen és nagyon algás lett így is. Valami nem oké, de nem jövök rá micsoda.
Most várom, hogy a szűrés meg a foszfor mit kezd a fonállal. Karácsonykor 3napos sötétkúra lesz ha nem változik addig semmi.
És december végén írok egy új listát, hogy mik cserélődtek a vízben (növény meg állat). Más egyáltalán nem hasonlít a kezdeti állapotra.
 

Attachments

  • IMG-7701.jpg
    IMG-7701.jpg
    193.1 KB · Megtekintések: 135
Szerintem kevés a CO2 a vízben, és szép lassan ezért indul lefelé menő spirálba az akvárium. Sem a szűrőcsere sem az egyéb dolgok nem segítenek ezen. Bár még relatíve elfogadható állapotban vannak a növények.
Carbot adagolok, Low tech akváriumot szeretnék és hely sincs CO2-nek. Lehet a fényt csökkentem, más ötletem nincs.
 
Carbot adagolok, Low tech akváriumot szeretnék és hely sincs CO2-nek. Lehet a fényt csökkentem, más ötletem nincs.

Én ezért használok földet talajként. Ez rengeteg szerves anyagot tartalmaz, ami a lebomlási folyamatok során szép lassan CO2 ad le a vízoszlopba. Ezért igen jól nőnek a növények ilyen környezetben, low-tech keretekhez képest. Ha nincs megfelelő talajod, akkor más módszerekre kell hagyatkoznod, hogy a növények CO2-hez jussanak. A természetben is tipikusan a tavakban, folyókban több CO2 van, mint ami a levegő-víz egyensúlyból adódna.
Hiába adagolsz micro-macro folyékony tápokat, ha a limitáló tényező más. Legfeljebb csak az algákat stimulálják. Egy ecsetalgás low-tech akváriumnál, amiben csak pár szívós növény "világít" magának egy gyertyával, nincs sok szomorúbb látvány.

Még egyszer, relatíve elfogadható, jó állapotban vannak egyenlőre a növényeid, viszont ha a lefelé menő spirál folytatódik, akkor érdemes a növények számára felvehető szén szemszögéből is megvizsgálni az akváriumot.
Szén elég "trükkös" módon is bejuthat az akváriumba, sokszor "tudatlanul", akaratlanul is csinálunk olyan dolgokat, ami ezt a tényezőt befolyásolja.
 
Utoljára módosított:
Carbot adagolok, Low tech akváriumot szeretnék és hely sincs CO2-nek. Lehet a fényt csökkentem, más ötletem nincs.
Szerintem is kevés a CO2 a tápanyaghoz képest, vagy megfordítva túl sok a tápanyag a CO2-höz képest. Ha jól értem naponta adagolsz macro tápot is. Én is indítottam egy low tech akváriumot nagyjából egy időben a tieddel, de én semmilyen folyékony macro tápot nem adagolok, és mostanra kb dzsungel lett a növényzet. Tropica Substrate van vékony rétegben inert substrate alatt, plusz a benne lévő garnélák és csigák elég macro tápanyagot adnak.

Én még egy levegőpumpa + porlasztókő kombinációt adnék az akváriumhoz, ez segít a CO2-nek gyorsabban beoldódnia a vízbe amikor meg van világítva az akvárium és megy a fotoszintézis. Illetve segít elkerülni az oxigénhiányos környezetet, ha úgy döntesz, hogy több napra sötétben lesz az akvárium, bár szerintem ez nem fog változtatni az algát kiváló tényezőkön.
 
Kavicságyas lowtech birtokosként mondhatom, hogy ha tápozol is, az nagyon vékony jég. Ugyanakkor azt látom, hogy nem is lehetetlen vállalkozás. Csak nagyon észnél kell lenni a mennyiségekkel, és látni kell, ha épp nem kell bele több... Egyszer az enyém is majdnem elszállt emiatt, mert görcsösen toltam bele minden nap a tápot, aztán mikor egy szűrőtakarítás után visszavettem nullára, majd fokozatosan emeltem vissza a korábbi szint harmadára, eltűntek a problémák. Ugyanakkor a kavicsban folyamatosan halmozódó, és kvázi kiszedhetetlen mulm hoszú távon oda fog verni, de egyelőre a Macro kordában tartásával lehet küzdeni ellene.
Szóval, nem reménytelen a dolog, de küzdelmes tud lenni, és tényleg olyan, mintha a lábujjad körmével egy szamurájkardon egyensúlyoznál folyamatosan... A másik lowtech-emben növényes talaj van (táptalaj nincs alatta, csak némi golyó), és sokkal könnyebb kordában tartani.
 
Kavicságyas lowtech birtokosként mondhatom, hogy ha tápozol is, az nagyon vékony jég. Ugyanakkor azt látom, hogy nem is lehetetlen vállalkozás. Csak nagyon észnél kell lenni a mennyiségekkel, és látni kell, ha épp nem kell bele több... Egyszer az enyém is majdnem elszállt emiatt, mert görcsösen toltam bele minden nap a tápot, aztán mikor egy szűrőtakarítás után visszavettem nullára, majd fokozatosan emeltem vissza a korábbi szint harmadára, eltűntek a problémák. Ugyanakkor a kavicsban folyamatosan halmozódó, és kvázi kiszedhetetlen mulm hoszú távon oda fog verni, de egyelőre a Macro kordában tartásával lehet küzdeni ellene.
Szóval, nem reménytelen a dolog, de küzdelmes tud lenni, és tényleg olyan, mintha a lábujjad körmével egy szamurájkardon egyensúlyoznál folyamatosan... A másik lowtech-emben növényes talaj van (táptalaj nincs alatta, csak némi golyó), és sokkal könnyebb kordában tartani.

Nekem is voltak éveken keresztül low-tech kavicságyas akváriumaim több-kevesebb sikerrel. Kvarchomok is ide tartozik, inert anyag. Bizonyos növények elég jól bírták a kiképzést, de alapjában véve elég gyatra volt az egész. Nem lehetetlen a dolog, sőt a fórumon is volt pár szaki, aki ebben utazott és elfogadható állapotban voltak az üvegjei. Viszont amióta rendes talajt használok, földet, nagyságrendekkel jobban nőnek a növények és stabilabb az akvárium. Én már nem nézek hátra. Ehhez az kellett, hogy elolvassam a Walstad könyvet. Angolul. Majdnem 200 oldal. :rolleyes:
Növekedés ütemével kapcsolatban nézz rá mondjuk @Pendulum ezen akváriumára:

https://akvakertesz.hu/threads/biotop-style-noevenyes.8082/
Mondjuk @Pendulum-nál az extrém jó növekedésbe bejátszott a növényválasztás is, de akkor is, kell ennél több?

Vagy mondjuk ez:
Indítás:
1576821960594.png
Indítás +után csupán 2 hónappal:
1576822062697.png
Közelebbről:
1576822474280.png
Teraszi akvárium 10 hetesen:
1576826307901.png
('Scape nem nagyon megy nekem, a lényeg a képen a növények növekedésén és állapotán van low-tech keretekhez képest.)
Boltban kapható aktív talajokkal kapcsolatban nincs tapasztalatom. Ezeket elsősorban CO2 adagolt high-tech akváriumhoz fejlesztették ki és emiatt hiányozhatnak belőle "dolgok", amik a "sima" földben benne vannak. Viszont -így még tesztelés nélkül is- szinte biztos vagyok benne, hogy sima kavicságynál még ezek a termékek is jobbak. És van, amikor a pénzkiadás örömet okoz, ami megérheti önmagában a dolgot.
 
Utoljára módosított:
Növekedés ütemével kapcsolatban nézz rá mondjuk @Pendulum ezen akváriumára:
És van, amikor a pénzkiadás örömet okoz, ami megérheti önmagában a dolgot.
Köszönöm szépen az információkat. Tényleg szépek. Elgondolkodtam tegnap este munkában...
B. Joci videói miatt kezdtem bele az egészbe, és nem akartam csak egy sima kis üde akváriumot, minnél egyszerübben. de...
Nézegettem este a CO2 szetteket, és olyan 55ezer körül már össze tudok rakni egy használhatót, palackal. Talán még helyem is lenne neki (ez a nagyobb bajom). Viszont a talajt kicserélni... nem tudom, A mostanit szeretném felturbózni.
Ugye RO szűrőt vettem... Jó külső szűrőt vettem.. Vannak szép növényeim, garnéláim meg halaim. Tényleg már csak a CO2 kellene és, akkor ez a mostani üveg megindulna szerintetek? Vagy nagyon semmit érő a talajom? Mert tápom van ugye, vas tabletta a talajban.... víz tesztek...
Köszönöm előre is a választ ;)
 
Köszönöm szépen az információkat. Tényleg szépek. Elgondolkodtam tegnap este munkában...
B. Joci videói miatt kezdtem bele az egészbe, és nem akartam csak egy sima kis üde akváriumot, minnél egyszerübben. de...
Nézegettem este a CO2 szetteket, és olyan 55ezer körül már össze tudok rakni egy használhatót, palackal. Talán még helyem is lenne neki (ez a nagyobb bajom). Viszont a talajt kicserélni... nem tudom, A mostanit szeretném felturbózni.
Ugye RO szűrőt vettem... Jó külső szűrőt vettem.. Vannak szép növényeim, garnéláim meg halaim. Tényleg már csak a CO2 kellene és, akkor ez a mostani üveg megindulna szerintetek? Vagy nagyon semmit érő a talajom? Mert tápom van ugye, vas tabletta a talajban.... víz tesztek...
Köszönöm előre is a választ ;)

Ha magasnyomású CO2 irányában gondolkodsz, az segíthet ennek az akváriumnak az achilles sarkának a kiküszöbölésében. Nálad jelenleg a nagy szűrő, RO víz, stb nem igazán segít. CO2 szettel már sokkal, sokkal jobban növekedhetnének a növények és sokan Estimative Index jellegű tápozással próbálkoznak kavicságyas high-tech akváriumban. (Szinte most is így tápozol.)
Még akkor is, ha CO2 adagolás irányában gondolkodsz, én kicserélném a talajt. Ne sajnáld a kavicságyat, kvarchomokot. Kvarchomokot "leszívni" egy vödörbe nagyon egyszerű, gyors. Igény esetén átmosva vissza lehet rakni bizonyos helyekre dekorációnak, például kisebb területekre. Ha már van egy jó "aktív" talajod, akkor a lehetőségek is kinyílnak tápozás terén. Nem kell a "munkaigényes" és esetenként nem túl stabil Estimative Index irányába menned, hanem mondjuk ADA jellegű tápozást is választhatsz. (A szemlélet fontos, nem feltétlenül kötelező a prémium termékekre beruházni.)

Én nem adnám fel teljesen a low-tech vonalat, ha megfontolod, amit írtam, gyakorlatilag üveg árában tudsz egy próbálkozást tenni. Ezeknek az akváriumoknak is vannak előnyei, bár valószínűleg a scape nem lesz benne a IAPLC top 200-ban. Egy jól működő low-tech növényes akvárium hosszú távon is jó környezetet teremthet a benne lakó halaknak és garnéláknak.

Gondolom részben azért ódzkodsz a talaj cseréjétől, mert ha új talajjal indítod az akváriumot, akkor félő, hogy az indítás élőlényeknél eleinte problémát okoz.
Én indításnál földes low-tech akváriumoknál már szinte azonnal beteszem a halakat, de én olyan földet, növényeket stb használok, aminél tudom, hogy nem lesz probléma rövid távon sem. Na ezt nagyon nem javaslom kipróbálni így kapásból, simán ki lehet így pusztítani mindent. Esetleg megoldás lehet egy jó nagy műanyag hordót venni (ez elég olcsó) és a szűrőt a halakkal ideiglenesen átenni erre. Jobb esetben az aktív talajos akvárium pár hét után olyan állapotban lesz, hogy az élőlényeket vissza lehet tenni a tartályból.

Ráadásul ilyen tartály jól jön amikor új halakat veszel és darakórosak vagy egyéb karantént igénylő problémájuk van.

Bár mint korábban írtam, az akváriumod relatíve elfogadható állapotban van és lehet, hogy kitapasztalod, hogy hogyan lehet hosszú távon tartani az állapotát. Én csak rávilágítottam néhány potenciális nehézségre, amit érdemes megfontolni, ha ilyen környezethez ragaszkodsz. Sokaknak van kavicságyas növényes low-tech akváriumok és meg vannak vele elégedve.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére