• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

JBL Manado

Amikor volt ADA nekem, akkor az Amazonia-t az olaszoknál gyártották. Legalábbis a csomagoláson található írás szerint.

OFF
Az ADA talajok nem olaszországból származnak természetesen hanem Japán. Lehet az olasz importőr cimke tévesztett meg.
A talajok Japánból jönnek ahonnan hozzánk Olaszországon keresztül kerülnek.
 
Mivel már belefogtam a vízparaméterek méregetésébe, ezért pótoltam az elfogyott KH tesztet. Így bár az első három nap nem mértem KH-t, csak GH-t, de az a tapasztalatom, hogy KH-ban is magasabb értéket mérek mint a Manado talaj előtt. Ebből kifolyólag el kezdtem használni az RO-val lágyított vizet is. Kb. 4 vízcserét már úgy csináltam, hogy 40%-a RO szűrt víz legyen. És így is jelenleg a KH értéke 9, a GH értéke 12. (Low tech növényes akvárium idejében alkalmaztam az 50%-os RO szűrt vízzel történő vízlágyítást. Akkoriban 5..6 között tartottam a KH-t és a GH-t 9..10 között.)
Összességében ami biztosan elmondható, hogy a GH értéke az első 2..3 vízcseréig jelentősen növekszik, majd visszahúzódik. Úgyhogy garnélásoknak nem árt megvárni amíg a víz kellőképpen lecserélődik, s kihordja vele a keménységet okozó feloldódó anyagokat.

(50%-nál nagyobb vízcserét nem nagyon tudok csinálni, mert az Otocinclusaim kikerülnének a vízből, ugyanis olyan magas a talajszint az akvárium hátsó felében.)
 
Az én nanoban is ilyen talaj van.
GH-t nem mértem, de KH-t rendszeresen. Egy hónapig tartotta magát 15 KH-n (kb. ennyi nálunk a csapvíz), majd szép lassan csökkent, most 10 körül van, vízcserekor egy kicsit megemelkedik.
Inkább probléma lehet, hogy a kis mérete és súlya miatt könnyen vándorol. Nekem van egy kis fehér dekorcsík kicsivel a talajszint alatt, ezt néhány nap alatt eltakarja. Meredekebben kialakított talajoknál, kisebb sűrűségű növénytelepítésnél, nagyobb áramlások esetén gondot okozhat a vizszintes kiegyenlítődés.
 
Akkor lehet tiszta szerencsém van a teraszos layout választással. Bár a talaj magassága szinte az aki magasságának a feléig elér, mégsem vándorolt még a talaj (bár még nincs két hete). Azt hiszem a titka annyiból áll, hogy nem maga a talaj meredek, az mindig többnyire vízszintesen helyezkedik el, hanem a teraszok és kövek adják az emelkedést, térhatást. (Persze, meg kell várnom amíg benövi a moha a teraszt kitartó rácsozását.)
 
Üdv. Mindenkinek!
Pár hete olvasgatom ezt a fórumot, először belső CO2-reaktor elkészítés kapcsán figyeltem fel erre a helyre és nagyon megtetszett.
Szeretnék legkésőbb nyárra egy növényes akit összehozni.
Egy 45 * 70 cm-es alapra próbálok pénztárcakímélő, viszont jó talajt választani.
Kompromisszumos megoldásként JBL Manado (10 l ) és JBL Aqua Basis Plus (5 l ) együttesét szeretném megvalósítani.
Érdekelne, hogy megfelelő és elegendő-e talaj amit kiszemeltem, esetleg egy-két jótanács is jöhet.

---------------------------------------------------
Aksik: 240l-es társas 25l-es gömb növényes
 
Attól függ milyen magasra szeretnéd a talajt, de elég kevésnek hangzik. Nézd meg a GA-n a növénytalaj számológépet. Nagyon jó kis dolog. Aszerint nem elég. De enélkül is számolhatsz, az akváriumod arányai szerint. Szerintem nagyobb mennyiségben kellene gondolkodnod. A táptalaj viszont véleményem szerint elég.
 
Rövidtávú tapasztalatom erről a talajról az, hogy rendkívül könnyű felkavarni, nehéz bele ültetni csipesszel is, illetve ha jól át van mosva mielőtt bekerül az akváriumba, úgy soha egy cseppet sem fog porolni.
 
Köszi az infókat! Sajna az aki még nem valósul meg először faterom zebrasügéreinek kell jobb otthont teremtenem (abba felejtős a növényes aki gondolat).
 
Dyin said:
Rövidtávú tapasztalatom erről a talajról az, hogy rendkívül könnyű felkavarni, nehéz bele ültetni csipesszel is, illetve ha jól át van mosva mielőtt bekerül az akváriumba, úgy soha egy cseppet sem fog porolni.

Szintén ezen a véleményen vagyok. Mosni nem kellett sokáig, ültetni nehéz bele, mert nincs tartása. Nekem a HC ültetésekor akadtak gondok, de végül is másodszori ültetéssel lent maradt minden csomó. :)
 
Sziasztok!
Lassan egy hónapja olvasgatok, nézelődök, és most kezdenek körvonalazódni az anyagi lehetőségeim. A hely szűke miatt (kollégium) egy 10 literes akváriumot szereztem be. 32*15 cm.
A talajok közül a Manadora esett a választás. Egyetlen kérdés van: A 3 literes "zsák" elég lenne bele, de külön táptalaj nélkül is működhet a rendszer, vagy mindenképp szükség van arra is? (A kellő mennyiségnek megfelelő kiszerelést sehol sem láttam)
 
Csak a Tropic táptalajjal kapcsolatban tudok nyilatkozni!
Én sem hittem volna mennyit is jelet a táptalaj ha nem tapasztalom!
Nálam szintén Manadoval együtt van és azok a növények amik eddig vegetáltak most szépen gyarapodnak!
Szerintem mindenképp kellene alá valami ha más nem is a JBL Proflora/Sera floredepot táptalaji közül azok megfizethetőbb áron vannak.
Láttam már szép akikat ezekkel a táptalajokkal is!
 
Esetleg egy kis zacsi JBL Aqua Basis a Manado mellé, bár én táptalaj nélkül is nekiugranék persze növényfüggő is.
A talaj mennyiséget inkább másik oldalról kellene megközelíteni. Milyen látványt szeretnél? Teljesen lapos pár centis síkságot? Hátra vagy középre emelkedőt? Szinteket építeni bele? Esetleg hegy imitáció? Sajnos mindegyik dolgohoz más kell. Értelemszerűen a síksághoz kell a legkevesebb, de ha nagyon egyenesen hagyod az kicsit természet ellenes benyomást kelt majd.
 
Gilgames said:
Mivel már belefogtam a vízparaméterek méregetésébe, ezért pótoltam az elfogyott KH tesztet. Így bár az első három nap nem mértem KH-t, csak GH-t, de az a tapasztalatom, hogy KH-ban is magasabb értéket mérek mint a Manado talaj előtt. Ebből kifolyólag el kezdtem használni az RO-val lágyított vizet is. Kb. 4 vízcserét már úgy csináltam, hogy 40%-a RO szűrt víz legyen. És így is jelenleg a KH értéke 9, a GH értéke 12. (Low tech növényes akvárium idejében alkalmaztam az 50%-os RO szűrt vízzel történő vízlágyítást. Akkoriban 5..6 között tartottam a KH-t és a GH-t 9..10 között.)
Összességében ami biztosan elmondható, hogy a GH értéke az első 2..3 vízcseréig jelentősen növekszik, majd visszahúzódik. Úgyhogy garnélásoknak nem árt megvárni amíg a víz kellőképpen lecserélődik, s kihordja vele a keménységet okozó feloldódó anyagokat.

(50%-nál nagyobb vízcserét nem nagyon tudok csinálni, mert az Otocinclusaim kikerülnének a vízből, ugyanis olyan magas a talajszint az akvárium hátsó felében.)

Hali Azt szeretném kérdezni az eltelt időben mérted-e a paramétereket,hogy alakultak? Mert én is manadot akarok a 160l-be pontylazacok meg garnélák lesznek benne,vagyis lágy vízesre akarom.
elöre is kösz
capa
 
Namtar said:
Sziasztok!
Lassan egy hónapja olvasgatok, nézelődök, és most kezdenek körvonalazódni az anyagi lehetőségeim. A hely szűke miatt (kollégium) egy 10 literes akváriumot szereztem be. 32*15 cm.
A talajok közül a Manadora esett a választás. Egyetlen kérdés van: A 3 literes "zsák" elég lenne bele, de külön táptalaj nélkül is működhet a rendszer, vagy mindenképp szükség van arra is? (A kellő mennyiségnek megfelelő kiszerelést sehol sem láttam)


Szia! Én is Manadot használok. Meg kell mondjam az előtt egyszerű égetett agyagba ültettem a növényeket, és nőttek mint a gomba. Most a Manado ugye valamivel nevesebb dolog. Ha nem akarsz rászánni annyit vedd meg simán, aztán ültess abba. A növényeiden múlik. Viktor is írta, hogy elég lehet a Manado simán. Ha viszont biztosra akarsz menni, vegyél egy egyszerűbb Manado Aqua Basis Plust! Láttam olyan akváriumot ahol híre sincsen tápnak, meg táptalajnak, mégis gyönyörű növények nőttek. Szóval olyan növényt kell választani, ami bírja a kiképzést. Ez az én véleményem. ;)
 
Lehet még megoldás a táptalaj helyett a táptabletta, a JBL-nek is van és jó. (GA-ban is kapható, persze más fajta is.)
 
NZoli said:
Lehet még megoldás a táptalaj helyett a táptabletta, a JBL-nek is van és jó. (GA-ban is kapható, persze más fajta is.)

Ja vannak ezek a táprudacskák, meg golyóban is létezik. Nem vészes az áruk, de akkor már én táptalajt vennék. De a döntés a te kezedben van a pénztárca mellett! :D ;)
 
Első design körvonalazódik a fejemben. A növények valószínüleg Eleocharis tövekben ki fognak merülni, ebből azért lesz pár. Lehet megpróbálom simán a Manado-t, ha nagyon nem működne, akkor fél év után egészet megbont, alá táptalaj külön és újat berendez :D
És mégegyszer köszi mindnkinek a kitartó segítségeket :D Lehet szükség lesz más témában még rá ^^

Namtar
 
Manado talajt át kell mosni mielőtt berakom az akváriumba?Elég ha csak átöblítem?
 
Back
Oldal tetejére