• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

JBL Manado

pataslo

Új regisztrált
Sziasztok,

a MANADO talaj eredeti leírását böngésztem és azt írja a JBL, hogy a talaj pufferként viselkedik a víz nitrit/nitrát szintjével kapcsolatosan. Nem igazán szofisztikált számomra, hogy egy ilyen puffer hogy veszio fel, adja le a tápanyagokat a vízből, ezzel esetlegesen hiányt teremtve. Az aktív szénnek is pont ezért vagyunk ellene.

EI-vel való együttes alkalmazásra van valakinek tapasztalata? Vélemények és ellenvélemények?
 
pataslo said:
Sziasztok,

a MANADO talaj eredeti leírását böngésztem és azt írja a JBL, hogy a talaj pufferként viselkedik a víz nitrit/nitrát szintjével kapcsolatosan. Nem igazán szofisztikált számomra, hogy egy ilyen puffer hogy veszio fel, adja le a tápanyagokat a vízből, ezzel esetlegesen hiányt teremtve. Az aktív szénnek is pont ezért vagyunk ellene.

EI-vel való együttes alkalmazásra van valakinek tapasztalata? Vélemények és ellenvélemények?

Az ilyen talajok rendelkeznek valamennyi tároló kapacitással. Ez a tárolókapacitás (CEC) lehetővé teszi, hogy ha táptalajt raksz a talaj alá akkor az abból felszabaduló tápanyagokat ideig óráig raktározni tudja. A puffer erre vontatkozik és semmilyen hiányt nem teremt az akváriumban.

Az aktív szénre sem kell haragudni, mert rendes napi tápozás mellett nem vesz ki annyi tápanyagot a vízből ami káros lenne.

A talaj bármilyen tápozással használható.
 
Jó kis talaj ez, itthon a 30L-es Tetrában is ez van, igaz csak Anubiasok vannak benne, fára kötözve :D Barátom 250-s akijában is ez van(még Ausztriából lett hozva) és elég jól működik. Az ültetés sem okoz különösebb gondot bele.
 
Éppen én is gondolkoztam >megkérdem mit ,,tud,, ez a talaj!
De szerintem a bazaltól és folyami kavicstól már csak jobb !
 
kovka76 said:
Éppen én is gondolkoztam >megkérdem mit ,,tud,, ez a talaj!
De szerintem a bazaltól és folyami kavicstól már csak jobb !

Azoknál egész biztosan. Az egyetlen ok amiért felkerült a GA shopba hogy ez is égetett agyag talaj.
Továbbra is ellenezzük mindenféle bazalt, sóder stb használatát, de a Manado egy jó alternatíva azoknak akik nem tudnak kifizetni egy prémium talajt, viszont mégis szeretnének jobb körülmények között növényezni.
 
viktorlantos said:
Továbbra is ellenezzük mindenféle bazalt, sóder stb használatát

Azért ezekben sem lehetetlen a mutatvány ;)
 
N-dee said:
viktorlantos said:
Továbbra is ellenezzük mindenféle bazalt, sóder stb használatát

Azért ezekben sem lehetetlen a mutatvány ;)
OFF: Nem lehetetlen egy balatoni lélekvesztőben sem körbehajózni a földet 3 év alatt, amint az a gyerekkori legjobb barátom unokatesója Méder Áron tette. Meg nem lehetetlen oxigénpalack nélkül sem megmászni a világ legmagasabb csúcsát (többeknek sikerült ám).
És meg is lehet próbálni utánuk csinálni. Ez is egy fajta kihívás. Én értem is. :)
 
keymaker said:
N-dee said:
viktorlantos said:
Továbbra is ellenezzük mindenféle bazalt, sóder stb használatát

Azért ezekben sem lehetetlen a mutatvány ;)
OFF: Nem lehetetlen egy balatoni lélekvesztőben sem körbehajózni a földet 3 év alatt, amint az a gyerekkori legjobb barátom unokatesója Méder Áron tette. Meg nem lehetetlen oxigénpalack nélkül sem megmászni a világ legmagasabb csúcsát (többeknek sikerült ám).
És meg is lehet próbálni utánuk csinálni. Ez is egy fajta kihívás. Én értem is. :)

Én sem írtam, hogy ajánlom, mert jóval könnyebb egy profibb talajjal indítani és fenntartani egy szép növényes akit, de aki nem ijed meg egy kicsit több odafigyeléstől és esetleges plusz törődéstől, az nyugodtan próbálkozhat vele. Sőt, ha valaki most ismerkedik a növényes akvarisztikával, annak én is kifejezetten valami minőségibb aljzatot ajánlok, mert kisebb az ebből eredő kudarcok esélye.
 
N-dee said:
(...)jóval könnyebb egy profibb talajjal indítani és fenntartani egy szép növényes akit, de aki nem ijed meg egy kicsit több odafigyeléstől és esetleges plusz törődéstől, az nyugodtan próbálkozhat vele. Sőt, ha valaki most ismerkedik a növényes akvarisztikával, annak én is kifejezetten valami minőségibb aljzatot ajánlok, mert kisebb az ebből eredő kudarcok esélye.
Igen, ugyanazt gondoljuk erről. :)
 
Amazoniahoz viszonyítva könnyebb, nehezebb? Amazonia kapcsán sokszor hallottam már, hogy nehéz benne ültetni finom szárú növényeket. Hajlamosak feljönni, mert nem elég porózus illetve nem elég nehéz a talaj, hogy lefogja a növényt. Vajon a JBL Manado is ilyen?
 
Nekem eddig az ültetés során nem az volt a bajom hogy könnyű az amazonia hanem az hogy sz*r a csipesz :)
 
Proci said:
Amazoniahoz viszonyítva könnyebb, nehezebb? Amazonia kapcsán sokszor hallottam már, hogy nehéz benne ültetni finom szárú növényeket. Hajlamosak feljönni, mert nem elég porózus illetve nem elég nehéz a talaj, hogy lefogja a növényt. Vajon a JBL Manado is ilyen?

Ebből a szempontból az Akadama és ez is könnyebb. Szóval az ADA talajok a "legnehezebbek" mind közül.
 
Proci said:
Amazonia kapcsán sokszor hallottam már...Hajlamosak feljönni, mert nem elég porózus illetve nem elég nehéz a talaj, hogy lefogja a növényt...

De ez hol baj. A növényeket teszed be először, gyökérrel felfelé, majd rá a talajt és felöntöd vízzel mondván úgyis feljön a víz tetejére. Csak fejenállva kell szemlélni.
Egy újabb kihívás floatscaping néven
 
pataslo said:
De ez hol baj. A növényeket teszed be először, gyökérrel felfelé, majd rá a talajt és felöntöd vízzel mondván úgyis feljön a víz tetejére. Csak fejenállva kell szemlélni.
Egy újabb kihívás floatscaping néven

De akkor meg a halakat kell csipesszel berakni a talajon keresztül. ;)
 
pataslo said:
De ez hol baj. A növényeket teszed be először, gyökérrel felfelé, majd rá a talajt és felöntöd vízzel mondván úgyis feljön a víz tetejére.

Persze eddig csak képen láttam, de a nagy szemcseméret miatt problémásabbnak érzem, ha pl. eleocharist vagy más vékony, rövid szárú és gyökerű növényt ültetnék. Jelenleg 1-2mm szemcseméretű talajt használok, olyasmi lehet, mint N-deenél. Aprószemű, így viselkedésében jobban hasonlít a homokra: amint betolok egy növényt és kiveszem a csipeszt, a talaj azonnal feltölti a keletkezett gödröt és rátart a növényre. Persze sarkított a példa, mert messze nem olyan szemcsés, mint a homok, de gondolom értitek. Egy 6-9mm szemcseméretű talajnál a növénnyel érintkező felület kevesebb így a tapadás is.

Dani, emlékeim szerint Te is mondtad, hogy valamennyi növényed feljött, amikor kivetted a fát. Peti is mondta szegény, hogy sokszor feljönnek a növényei az amazoniában. Én sokszor bohóckodtam az akváriumban, de növény nagyon ritkán jött fel. Az is pár szál eleocharis volt amit könnyen visszatoltam (nem ritkán kézzel) és ott is maradt. Amúgy vmi kórházos csipeszem van, messze nem célhardver :D mégsincs vele probléma. A talajt úgy átszőtte az eleocharis, hogy gyepkockaként tudnám csak kivenni talajjal együtt:)

Idővel szivesen leváltanám a jelenlegit valami komolyabbra, de a fentiek miatt tartok a könnyű agyagos talajok használatától. Ezért próbálok infózni, hogy a gyakorlatban mi újság ezekkel :roll:
 
Az Aqua Soil-ból nem véletlen szoktak Powder-t rakni az aljzat felső részére, abból nem fog szökni a növény. A Manado meg kisebb szemcséjű, mint az Aqua Soil. Egyébként szerintem ha "megszívják" a szemek magukat, ugyanúgy a többi után süllyednek. Én láttam már több apró szemcsés aljzatot így viselkedni, a végén mindig én nyertem. ;) Szóval úgy gondolom, hogy az agyaggal se lehet ez másként.
 
Mivel ez JBL topik arról mondanám hogy ez kifejezetten aprószemű aljzat. A legapróbb mind közül.

Proci a kérdéseddel inkább nyissunk egy topikot ne ezt offoljuk szét.
 
viktorlantos said:
Proci a kérdéseddel inkább nyissunk egy topikot ne ezt offoljuk szét
Igazad van, elnézést. Kicsit elkanyarodtam a JBL talajtól, a többit majd a "milyen aljzatot?" topikban folytatom, ha lesz még kérdésem. Egyelőre megnyugató válaszokat adtatok Lunával, köszönöm Nektek ;)
 
Back
Oldal tetejére