• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Iron Manten

Sziasztok!
1 hónapos az aki. Low-tech lévén túl nagy változás nem történt az elmúlt két hétben, de azért írok egy helyzetjelentést.
Világítás egyelőre maradt 6,5 óra 20 cm-ről, Carbo 3 ml/nap, Mac-Mic 2,5-2,5 ml/nap. Minimális ecsetem van és kevés staghorn, úgyhogy az érintett levelek kaptak először 10%-os, majd 30%-os direkt Carbot. A köveken megjelent kevés barna alga, de nem zavaró mennyiségben. Az Oto-k nem nagyon eszik, többnyre a vasfák repedéseiben tanyáznak. Szerintem éjszaka merészkednek elő, mert lámpakapcsolás előtt látom őket mozogni. Vízparamétereket most nem mértem, majd a héten.
A skimmer napi 4xfél órában megy, nincs hártyásodás. Az eredeti szívacsot sűrűbb szövésűre cseréltem, hogy gyengébb legyen a flow, viszont így lehet, hog hetente pucolnom kell... Megtörtént az első nagy szűrőtisztítás, Purit a perlon fölé, a rács alá helyeztem.
Sajnos 6 Amanoból 2 maradt, 3 egyértelműen öngyilkos lett (az akvárium 3 m-es körzetében találtam rájuk), a 4.-et nem találom. A maradék kettő viszont teszi a dolgát, egyre többet látom őket, a kakadu sügér felhagyott a hajszolásukkal.
Növények:
Az Echinodorusok hamar beindultak és rendületlenül dúsulnak. A vörös színű (nem tudom talán red diamond) csak az új hajtásoknál vörös, aztán bebarnul. Nagyobb, mint gondoltam, egyes levelei 20-25 cm-esek, sajnos kicsit eltolja az arányokat.
A Micro lassan, de biztosan dúsúl.
A Bacopa sajnos második próbálkozásomra sem virul túlságosan, gyorsabban dobálja a leveleit, mint ahogy eléri a vízfelszínt, talán a csapvizet nem bírja, nem tudom. Úgy néz ki, nem tudom dúsítani, valószínűleg ki fog halni, már gondolkodom helyette valami hasonló növényen. Valami igénytelenebb Rotalára gondoltam...
IMG_4008%2Bm%25C3%25A1solat.jpg
A Hygrophyla polyspermával viszont nagyon meg vagyok elégedve, rengeteg oldalhajtást hoz, majd meglátom hány generációig tudom nyírbálni. Az első nyírás után kellett egy kis idő, amíg magához tért, de lassan kibújik a Micro mögül.
IMG_4071.JPG
A Valisneria jó kis erdőt alkotott, ez volt a cél, a hosszabb levelek már kicsit elfekszenek a vízfelszínen. Próbálom kordában tartani és az öreg leveleket levagdosni, de azért egy ilyen erdőben nem egyszerű megtalálni a levelek tövét. Mindenesetre szeretem, mert szép mélyzöld színe van és így low-ban is brutál gyorsan nő, gondolom sok ammóniát megköt.
IMG_4059%2Bm%25C3%25A1solat.jpg
Talán a Cryptok is magukhoz térnek, eléggé meg lettek kopasztva, de jönnek az új hajtások.
IMG_4030%2Bm%25C3%25A1solat.jpg
Az Anubiasokon vagyok meglepődve, mert szemmel láthatóan jobban érzik magukat az új setupban. Kb. 1 levél/hét a növekedési ütem, de mintha egyre nagyobbak lennének a levelek, ráadásul a rizóma "öreg" végén apró oldalhajtásokat kezdtek el hozni!
IMG_4041.JPG
Ő van a fénynek legjobban kitéve, azért kevés staghorn látszik a levélszéleken, de kezelem!
IMG_4082%2Bm%25C3%25A1solat.jpg
Remélem kezelhető marad az alga, egyelőre nem változtatok semmin, figyelem, hogy hogy alakulnak a dolgok. Köszi, hogy benéztél!
 
6. hét.
Az elmúlt két hétben volt egy-két kisebb egyensúly megbomlás. Egy neonhal elhalálozott abban a két napban, amíg nem voltam otthon. Aztán meg újra kellett rendeznem a jobb hátsó sarkot a felkopaszodó Bacopa miatt. Jött mindenből egy kevés (staghorn, ecset, barna, zöld pont, zöld szőr, fonal). Mértem egyet. Nitrát: 5 mg/l, foszfát: <0,02 mg/l, kálium: >15 mg/l.
Feljebb emeltem 2 cm-ert a világítást és átmenetileg 6 órát világítok. Erélyesebben használom a Carbot (50%-ra hígítva). Emeltem a Mac-Mic kombót heti 19 ml-re (napi 2,5-3 ml váltakozva). Kihasználva az átmeneti enyhe időt, rendeltem a GA-tól Rotala rotundifoliát és Easy Life Phosphot. Egyelőre a minimum adagolást adom.
Az algák így kezelhetőek maradtak. A helyi Carbo egyértelműen segített a staghornnál és az ecsetnél.
A Skimmer a sűrűbb szivaccsal két két után teljesen eltömődött (napi 4x30 perc használattal), úgy tűnik hetente kell pucolnom. Most 3x60 percet megy.
Jelenleg így néz ki az aki (kicsit kiégett a kép teteje):
IMG_4097%2Bm%25C3%25A1solat.jpg
A Rotalákat kicsit megviselte a szállítás, de ha tetszik nekik a környezet, akkor regenerálódniuk kell. A Bacopa csúcshajtásait visszadugtam a középtérbe, sajnáltam (még) kidobni őket. A Hygrophylák lassan elérik a felszínt, régen voltak ilyen szépek! A vörösbarna Echinodorus egyre jobban eltolja az arányokat, de most már nem variálok vele, legalább egészséges.
A C. parva a leggyengébb láncszem: igen lassan akar megerősödni, pedig a többi Crypton már látom az új hajtásokat. Nem tudom lesz-e belőle valami, de ha ilyen lassan nő, akkor nem fogom vele egyhamar befuttatni az előteret...
Ja és beszereztem megint 3 Amanot, remélem ők nem ugranak majd ki. Bízom benne, hogy hamarosan ismét beáll az egyensúly és emelhetem a világítási időt (legalább 7 órára), mert ezt a 6 órát kicsit kevésnek érzem.
Köszi, hogy benéztél!
 
7. hét
Tápanyagszintek nem változtak, nitrát 5 mg/l, foszfát <0,02 mg/l, kálium 15 mg/l.
Megnyírtam a stemeket (Rotala első, Hygrophyla második nyírás). Szépen dúsulnak, úgy néz ki jó úton haladok.
Minimális algám van csak, amelyet jól kordában tudok tartani, igaz szinte naponta belemászok kicsit az akváriumba...:rolleyes:
Nyírás előtt (technika nélkül):
IMG_4106%2Bm%25C3%25A1solat.jpg
Nyírás után:
IMG_4113%2Bm%25C3%25A1solat.jpg
Megemelem a Mic-Mac adagot 3-3 ml/napra. Foszfátadagolást folytatom.
A középső Anubiast tervezem áthelyezni mert nem egészen úgy áll, ahogy szeretném, ráadásul a gyökerei eléggé odavonzzák a tekintetet. A középső ferde vasfa alá szeretném tenni, ha a tövében lévő hajtás jobban megerősödik. Tervben van még, hogy a jobb oldali Manten kő bal oldalára is ültetek néhány tő tenellus, mert ott elég üres a tér.
Köszi, hogy benéztél.
 
Sziasztok!
Eltelt két hét a legutóbbi bejegyzésem óta, de low-tech lévén túl sok változás nem történt. :) Két hónapos múlt az akvárium.
Világítás 6,5 ó/nap, Carbo-Mac-Mic 3-3-3 ml/nap, Fosfo 1,6 ml/hét. Tápanyagszintek még mindig alacsonyak, de algám szerencsére kevés van, úgy tűnik azért nagyjából egyensúly van. Persze a takarítóbrigád sem tétlenkedik.
A vízhőt 24-25 °C-ra állítottam, olvastam, hogy a jávai jobban kedveli a hűvösebb vizet.

IMG_4125_copy.jpg

A Cryptoknál végbement a levélváltás, az új levelek néhol teljesen máshogy néznek ki, mint előtte, de egészségesek. A C. parva még mindig gondolkodik, hogy mit csináljon... :confused: A Rotala még aklimatizálódik, úgy tűnik megmarad, viszont a levelei keskenyebbek lettek és sűrűbben tagolódnak.
A Bacopa is nő azért, de azt vettem észre, ha toppolom, akkor a régi tőnél nem fejlődik ki elég erős hajtás. Jobb híján azt csinálom, hogy ha elérte a kívánt magasságot és alulról felkopaszodik, akkor tőből elvágom és visszaültetem. A gyökerét csak a következő karbantartáskor távolítom el, amire már elkezd lebomlani, így kevésbé kavarom fel a táptalajt.
Eltávolítottam az Anubiasokról a páfránykötözőt, így már semmi nem zavarja az összképet. Szépen megkapaszkodtak! A középső Anubiast kissé odébb helyeztem, hogy a hátsó C. wendtii jobban érvényesüljön.
A jávai mohám lassan, de biztosan teret hódit, szerencsére nem telepítettem sokat belőle, így könnyű kordában tartani.
A hátsó Echinodorus egyre jobban zavar. Szép ugyan, de túl hangsúlyos lett, úgyhogy gondolkodok egy kisebb átalakításon.
Mit ajánlanátok a helyére? A cél egy konkáv kompozíció lenne nagyjából 3:2 arányban. Ezekre gondoltam: Hygrophila corymbosa compact csokor, vagy Echinodorus reni (ez elvileg kisebbre nő), vagy megpróbálnám újra a Ludwigia repenst, és ebből csinálnék egy alacsonyabb csoportot. Fényt kapna bőven.
Márciusban tervezek venni egy üveg Lilly kifolyót, valamint beszerzek egy-két tesztet, kiváncsi lennék a pH-ra és a vízkeménységre. Ezektől függően a későbbiekben nem zárkózom el az RO víztől sem, jó lenne, ha tudnék kicsit még javítani a növények kondícióján.
Köszi, hogy benéztél!
 
Lőttem egy technika nélküli képet. 11 hetes az aki, kezd olyan formája lenni, mit amilyet megálmodtam.
11 helyett a napokban csak 10 neonhalat számoltam, haltetem nem került elő, így a kevés (átmeneti) fuzz- és ecset algát és surface scumot ennek tulajdonítottam be. Nagyjából helyén lehet az egyensúly, ha egy halpusztulásnak csak ennyi jele volt. Megvolt a szűrőtisztítás, lassan érik a perloncsere és a Seachem Purigen regeneráció.
IMG_4160%2Bm%25C3%25A1solat.jpg

Pirítom a Hygrophilát! :D Jelenleg 7,5 órát világítok, de tervezem emelni még kicsit a világítási időt. Néhány levélen harapásnyomokat látok, amelyeket szerintem valamelyik fekete neonhal tett. Időnként elcsípem, hogy beleharapdál a friss hajtásokba meg pl. az Anubias léggyökereibe...
IMG_4148%2Bm%25C3%25A1solat.jpg

Most elég arányos a sacpe, de csak 1 max. 2 hétig, amíg a stemek ilyen magasak. Egyébként a tekintetem egyből az Echinodorus Reden áll meg és egyre jobban zavar. Megnéztem, milyen lenne nélküle. Szerintetek?
%25C3%259Ajratervez%25C3%25A9s.JPG
A helyére mehetne valami alacsonyabb növésű (max. 10 cm) növény, pl. Stau...
 
Lőttem egy technika nélküli képet. 11 hetes az aki, kezd olyan formája lenni, mit amilyet megálmodtam.
11 helyett a napokban csak 10 neonhalat számoltam, haltetem nem került elő, így a kevés (átmeneti) fuzz- és ecset algát és surface scumot ennek tulajdonítottam be. Nagyjából helyén lehet az egyensúly, ha egy halpusztulásnak csak ennyi jele volt. Megvolt a szűrőtisztítás, lassan érik a perloncsere és a Seachem Purigen regeneráció.
View attachment 6480

Pirítom a Hygrophilát! :D Jelenleg 7,5 órát világítok, de tervezem emelni még kicsit a világítási időt. Néhány levélen harapásnyomokat látok, amelyeket szerintem valamelyik fekete neonhal tett. Időnként elcsípem, hogy beleharapdál a friss hajtásokba meg pl. az Anubias léggyökereibe...
View attachment 6481

Most elég arányos a sacpe, de csak 1 max. 2 hétig, amíg a stemek ilyen magasak. Egyébként a tekintetem egyből az Echinodorus Reden áll meg és egyre jobban zavar. Megnéztem, milyen lenne nélküle. Szerintetek?
View attachment 6482
A helyére mehetne valami alacsonyabb növésű (max. 10 cm) növény, pl. Stau...
Érdekes növény lehet ez a hygro mert én is találok harapásnyomokat a levelein. Nálam a citromlazac kóstolgatja szerintem.
 
Nekem jobban tetszik nélküle. Akár blyxa is mehetne a helyére. Sok fénnyel annak is narancsos a vége, de ettől szolidabb a mérete.
Köszi a megerősítést. Blyxa pont jól nézne ki ott, de sajnos CO2 nincs és a fényem is gyenge, úgyhogy nem hinném, hogy jól érezné magát...
 
Túl a 3. hónapon. Az elmúlt 3 hétben történt egy-két változás.
Bekerült végre az üveg befolyó. Kikerült az Echinodorus Red a korábban részletezett okok miatt. Helyére került egy kis stau és tenellus. Így kevésbé dzsungeles a feeling, de sokkal jobbak lettek az arányok. Korábban a microt szerettem volna fókuszpontnak, de most a jobb oldalon lévő szabad rész adja magát. A C. parvát is likvidáltam, nagyon lassan nőtt és a levelei nagy része bealgásodott. Előtéri növényként MC-t (zselés) próbálok növeszteni a világosabb helyeken. Sokat nem nőtt 3 hét alatt, de megvan, csak a középső kő melletti részek bebarnultak, vélhetően a kő carbos kezelése miatt. A "hegy" tövében lévő Anubiasok brutálisan megerősödtek, hatalmas leveleket hoznak. A Rotala és a Bacopa átesett egy tarvágáson, majd formára vágva visszakerültek. A Rotala szépen növöget, de az alső-középső levelek továbbra is barnulnak, majd szép lassan elfoszlanak. Az összképet szerencsére ez nem befolyásolja, de szeretném, ha minden növény egészséges lenne.
Szerencsére a fenti műveleteket megúsztam nagyobb algaburjánzás nélkül. Jelenleg 8 órát világítok, vízcsere 40-50%/hét, Carbo-Mac-Mic 3,5-3,5-3,5 ml/nap. Phospho: 4 ml/hét (heti 2 részletben). A fenti tápozás ellenére az nitrát még mindig csak 5-10 mg/l, a foszfátot továbbra sem tudom kimutatni. Lehet, hogy a gyorsnövésű növényeim (Valisneria, Hygrophyla és Rotala) élik fel a tápanyagokat?
Hogy a szikes vizemet korrigáljam, tervezek egy RO készüléket beüzemelni. Addig ioncserélt vízzel keverem a csapvizet (50-50%). Jelenleg pH 7,5-8, GH 3, KH 7. A cél a pH lejjebb vitele és a GH/KH arány megfordítása. Továbbá szeretném a világítási időt 9 órára felvinni, hogy egész délután és este élvezhessem az akváriumot. Ehhez próbálom hozzáigazítani a tápozást. Ha kell még tudnék emelni 4-4-4 ml/napra, de ez már tényleg a felső határ. A Phosphonak nem tudom, mi a felső határa, de már most is a javasolt adagolás 2,5-szeresét adagolom... Ha máshogy nem megy, akkor inkább feljebb emelem a lámpát...
IMG_4229%2Bm%25C3%25A1solat.jpg
 
Utoljára módosított:
Minden képen jobban jártál,hogy az echit kiszedted.Szerintem is jobb, és mivel nekem nem volt szívem ilyen hamar megválni tőle,mire eltökéltem magam, a hatalmas gyökere mindent kihúzott,és újra kellett ültetnem.
Nagyon szép kis akvád van gratula.
 
Minden képen jobban jártál,hogy az echit kiszedted.Szerintem is jobb, és mivel nekem nem volt szívem ilyen hamar megválni tőle,mire eltökéltem magam, a hatalmas gyökere mindent kihúzott,és újra kellett ültetnem.
Nagyon szép kis akvád van gratula.
Hát 2 hónap alatt is rendesen belenőtt az Amazoniába! Nem volt egyszerű kiszedni, de beüzemeltem felette egy szívócsövet, hogy minél kevesebb táptalaj oldódjon a vízbe és nagyon lassan húztam ki, a vastagabb gyökereket inkább elvágtam és benthagytam. Örülök, hogy megléptem. A stau (eddig) szépen nő a helyén (bár ez a képen annyira nem látszik).
 
Tömör helyzetjelentés.
Rögtön a tápozás után mértem egyet.
pH: 7,5-8, GH: 3, KH: 7
NO3: 1-5 mg/l, PO4: 0,05 mg/l, K: 15 mg/l
Kb. 3 hete ioncserélt vízzel keverem a csapvizet, de csak 1:3 arányban.
Úgy egy hónapja @viktorlantos tanácsára óvatosan emeltem a világítási időt 6,5 óráról 8 órára, a tápozást pedig 3-5-3,5 ml/nap GA Mac-Mic-re (EC szintén 3,5 ml/nap). Folyékony foszfátból heti 4,5 ml-t adagolok, két részletben. A növényeim túlnyomóan egészségesek, de a Rotala levelei még mindig barnulnak. A csúcshajtás egészséges, de lefele a 4-5. levélörvöktől kezdve a levelek kifakulnak, bebarnulnak, majd letöredeznek. A felszínhez közeli hajtásokon is megjelenik a probléma, így nem hinném, hogy fényhiánytól van. Emlékeztetőül:
IMG_4135%2Bcopy2%2Bm%25C3%25A1solat.jpg
Lehet, hogy foszfáthiány (még nem értem el a célértéket)?
Kicsit megnőtt a fuzz- és az ecset alga mennyisége is, amit sajnos nem tudok mihez kötni, mert több paraméteren változtattam az elmúlt hetekben (lily pipe, világítási idő, ioncserélt víz). Most vásároltam egy RO készüléket, a hétvégén tervezem beüzemelni. Talán a megfelelő pH és az optimális KH/GH arány javít a helyzeten. Egyelőre más drasztikus változtatást nem tervezek. Mindenesetre a lámpát 1 cm-rel feljebb emeltem és a foszfátból heti 5 ml-t (kétnaponta 1,5 ml-t) tervezek adni.
Az ecset szerencsére a gyorsan növő rozetta-típusú növényeken jelentkezik (valisneria, tenellus, quadricostatus), így a fertőzött leveleket el tudom távolítani anélkül, hogy túlságosan ritkítanom kellene.
 
Back
Oldal tetejére