• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Iron Manten

Sziasztok!
Már kb. másfél hónapja nem jelentkeztem. Az akvárium átlépte a fél éves kort és kezd "egybeérni". Szépen növöget minden, jelentős változások nem voltak, próbálom az elképzelt formát tartani. A limnophila kellemes csalódás volt, igen aktív növekedést mutat, győzöm ritkítani! Mindnkinek ajánlom low-ban, aki gyorsnövésű stemet szeretne. A Valisneria sajnos egyre jobban elfoglalja a vízfelszínt, olyannyira, hogy a Higrophyla növekedése lelassult, ezért jó pár tövet kiszedtem a bal hátsó sarokból, hogy a többi növény is érvényesülni tudjon.
Kicsit belefáradtam a tesztelgetésekbe, hogy mindig makroelem hiányom volt meg a TDS minimális visszasózással is 250 felett volt. Úgy döntöttem, hogy az eddig beállt tápozást folytatom, de vizet csak kb. 10 naponta cserélek 40%-ot (gondoltam megfelelő vegetációval és szűréssel így low-ban nem lesz gond) és csak RO vízzel pótolok vissza. Nem stresszelek tovább, hogy minden paraméter tankönyvi legyen, inkább élvezem a látványt! :) Hiánytüneteket nem tapasztaltam, alga elfogadható mennyiségű, TDS 200 és 250 között mozog. Ezzel megelégszem.
A fauna terén történt egy-két változás. Elpusztult 4 fekete neonhalam, helyüket hagyományos neonhalak foglalták el. A kereskedőnél megtetszettek a tenyésztett ramik, úgyhogy vettem egy hím electric blue-t és egy nőstény goldot. Aranyosak, békések, de sajnos a megmaradt kakadu nőstényem nem tudta befogadni őket, így utóbbit elajándékoztam. A takarítóbrigád bővült 3 Amanoval, így most elvileg 8-an vannyak. Összeszámolni nem tudom, őket, mert egyszerre soha nincsenek elől, de szerencsére szépen dolgoznak.
Jelenlegi állás:
IMG_4774%2Bm%25C3%25A1solat.jpg
Köszi, hogy benéztél!
 
Szia!Pontalgád nincs a lassan növők régebbi levelein?Hogy csinálod?
Szia!
Természetesen van egy kevés. Főleg az Anubias és a Crypto parva fénynek kitett levelein. Szerencsére azért szorgosan hozzák az új leveleket. A régi leveleket meg - ha már nem szépek - időnként levágom, de néha maguktól el is foszlanak.
 
Sziasztok!
Régóta nem jelentkeztem. Nyáron kicsit elhanyagoltam az akváriumot. Előfordult, hogy 3-4 hetente csináltam csak vízcserét, a szűrőtakarítás is elmaradt. A tápozás azért többnyire megvolt. Ennek ellenére az akvárium szerencsére nem fajult el, kicsit dzsungelesebb lett, meg többféle alga is teret hódított, de pár hét alatt azért sikerült rendbe vágnom. A DIY venti is jól tette a dolgát a nyári hőségben, a víz hőmérsékletét tartósan sikerült 27 fok alatt tartani.
A legnagyobb változás talán, hogy belefáradtam a Bacopa növesztésébe, nem sikerült igazán megerősíteni, így helyét most a helyét egészben a Limnophyla foglalja el, ami nő mint a gomba! A többi növényre sem lehet panasz, összességében egészséges mindenki. Talán a Hygrophila gyengélkedik most, mert kicsit szabadjára engedtem a Valisneriát, aki minden fényt eltakart felette. Most a Valisneria visszaszorításán dolgozom.
Egy összkép, amivel most meg vagyok elégedve:
ONZDXorSoZ9BfVZhAmcliWlf7oHq6IsiWLgzv1xfjoqFuY2uKP0Qm8Fuyn32WrDJSm6UXUQgcg=w1653-h930-rw-no

Sajnos a fauna kicsit megfogyatkozott, elhullt néhány Amano, Oto, egy-két neon, fekete neon (ezek már "öregek" voltak) és az electric blue rami. Most pótoltam néhány neont, de a ramikon még gondolkodok.
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Kicsit lassabban pörög mostanában a naplóm, ami annak köszönhető, hogy nem foglalkozok annyit az akvával. Drámai változás nem történt, de azt kell mondjam, látott már szebb napokat. Kicsit megritkultak a vízcserék, időnként csak 10-14 naponta sikerült rászánnom magam. A nyírás azért megvolt, de nem voltam olyan alapos. Lassan egy éves lesz az akvárium.
Már régen írtam paramétereket, úgyhogy ezt megteszem most:
- világítás: 8,5 h
- Carbo: 5 ml/nap
- Mac-Mic: 4,5 ml/nap
- Fosfo: 1,8 ml/nap
- vízcserék 30% kb. 10 naponta RO-val.

Qf-_eTnNogAy-dNUE8Gh5gl9BkrCQq9oGNGwBqI_8s6pIIP7fJ2jo3xxExtdDJFofZiBssLswEUzPZiX9-jNp5Hs2LRGTnlH=w2324-h1307-rw-no


Ami változott a legutóbbi bejegyzés óta:
- A jobb oldali E. quadricostatus egyik tövét likvidáltam, mert eltakarta az alatta lévő tenellust, amely csak sínylődött.
- Balról a 3. tő Anubiast is likvidáltam, mert túl nagyra nőtt, így teret adtam az előtte fekvő barna Crypto wendtii-nek.
- Tovább ritkítottam a Valisneriát, teret adva a Higro polyspermának. Még így is intenzíven "indázik", az akva bal oldalánál az aljat felett már egy hatalmas kesze-kuszaság van. Sajnos a gyakori levélvágás miatt jobban is algásodik ez a rész.
- A kisebb Anubiasok oldalhajtásokkal bokrosodnak.
- A hátsó Crypto wendtii brutálmód megerősödött, olyannyira, hogy sorra jönnek fel a talajból a kisebb hajtásai, amelyeket győzöm visszavagdosni.
- A mohák hanyagságom miatt túlnőttek és az aljuk kezd berohadni, ezért most szisztematikusan igyekszem egyre jobban ritkítani őket.
- A Mycrosoriumom sajnos megbetegedett. Egy nagyobb nyírás után (hátul belelógott a Higrophylába) sorra kezdtek el tőből rohadni a levelei, így a levelek 70%-át elvesztettem, de párhuzamosan a széleken hozta az újakat is, így annyira nem drámai a helyzet, de most korántsem olyan dús, mint néhány hónapja. Arra gondolok, hogy az ollóról mehetett bele valami, mert figyelmetlenül a szobanövényeket is vagdostam vele és lehet, hogy nem tisztítottam meg...
Még egy tényező befolyásolta az akva alakulását: majdnem egy napra kikapcsolva felejtettem a szűrőt!!! :mad: Még jó, hogy a Skimmer éjszaka is bekapcsol egy rövid időre, különben semmi áramlás nem lett volna. Nem volt időm utánanézni, hogy ilyenkor pontosan mi a teendő, de nem akartam, hogy tovább üzemeljen az aki szűrő nélkül, így gyorsan visszakapcsoltam. Aztán csináltam egy gyors kb. 25%-os vízcserét. Pár órát még opálos volt a víz és gondolom megtizedelődött a bacik száma, de mostanra 2-3 hét alatt talán rendeződött a helyzet. Gondolom a baktériumflóra nagy része pótlódott az akvából. Sajnos az Amanok megsínylették a változást, sorra kimúltak... :( Az utolsót egy hete találtam meg, mondjuk ő a Skimmer áldozata lett.
Pár hete láttam a HAC nevezési határidőt és bár nincsenek komoly ambícióim a versenyzéssel kapcsolatban, arra gondoltam, motivációképpen megpróbálom így az "évfordulóra" még kicsit formába hozni az akvát. Ehhez próbálom minél előbb pótolni a garnikat, az ő hiányuk is érződik rendesen. Meglátjuk, mennyire lesz vállalható a helyzet. A fotózást Karácsony valamelyik napján tervezem.
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Tegnapelőtt 1 éves lett az akvárium!
Azt hiszem sikeres évet zárhatok, sok tapasztalatot szereztem, egyelőre még low-tech vonalon: sikeresen installáltam egy nyitott akit ADA általános talajjal, beüzemeltem egy RO készüléket, egy skimmert és sokféle növényt kipróbáltam, mostanra egész szépen beállt az egyensúly.
Hamarosan jövök képekkel, egyelőre várok még pár napot, megpróbálok lőni egy jó képet a HAC-ra, csak úgy kíváncsiságból. :)
 
Köszi a tanácsot! Pontosan mire alapozod ezt az ajánlást! A rövidebb idő a halak/garnélák védelme miatt kell?
Olvastam róla, mert engem is érdekelt. A skimmer 10-15 perc alatt átdolgozza a vízfelszint, és a 4 órás ismétléssel tisztán tarthatod. Ez tűnt a leghatékonyabbnak. Végül lemondtam róla, mert azt vettem észre ha hártyásodik a vízfelszin, akkor valami nem oké. Ha egészséges az akvárium nem hártyásodik, kisebb vízcsere segít, vagy valamin változtatni kell. Ha betegek a növények, állandó az alga probléma, hullanak a halak, akkor valami nem jó. Az oto-kat szoktam figyelni, és a vízfelszinhártyát, ezek a legjobb indikátorok.
 
Köszi a tanácsot! Pontosan mire alapozod ezt az ajánlást! A rövidebb idő a halak/garnélák védelme miatt kell?

Ez nem elhanyagolható szempont, bár szerintem a kockázat erősen függ attól, mennyire kiváncsiak a halaid. Nekem egy Neon és egy Törpe Üveglazac bánta, azóta ritkán kapcsolom be, és csak akkor, ha tényleg szükség van rá. Ez a szkimmer tényleg nagyon gyorsan leszedi a cupákot. Ha jól látom, ez egy low-tech akvárium, ha nagyon gyorsan kevered a vizet, akkor kimehet az a kevés CO2 is, ami benne van. Bár ebből a szempontból ez a szkimmer nem egy turmixgép, lehet, nem számít annyit.
 
Végül lemondtam róla, mert azt vettem észre ha hártyásodik a vízfelszin, akkor valami nem oké. Ha egészséges az akvárium nem hártyásodik, kisebb vízcsere segít, vagy valamin változtatni kell. Ha betegek a növények, állandó az alga probléma, hullanak a halak, akkor valami nem jó. Az oto-kat szoktam figyelni, és a vízfelszinhártyát, ezek a legjobb indikátorok.
Abszolút egyetértek, ezt én is megfigyeltem.
Ha jól látom, ez egy low-tech akvárium, ha nagyon gyorsan kevered a vizet, akkor kimehet az a kevés CO2 is, ami benne van.
Pont ezért próbálom minél kevesebb ideig működtetni, azonban a mechanikus időkapcsoló miatt min. 30 percet kell mennie egyszerre, így jött a 6 óránként fél óra járatás.

A fenti válaszok is mutatják, hogy mennyi szempontot figyelembe kell venni a Skimmer beüzemelésénél. Ha a teljesítményét nézzük, akkor valóban elég 15 percig is járatni, ennyi elég neki, hogy megtisztítsa a vízfelszínt. Ebből a szempontból elég lenne naponta 1x beletenni vagy csak alkalomszerűen (pl. vízcsere közben/után), de én szerettem volna automatizálni a dolgot. Sajnos azonban a legnagyobb fojtáson is elég nagy áramlást csinál, így az elhelyezés sok fejtörést okozott. Végül azért választottam azt, hogy napi 4x30 percet a szűrővel szemben megy, mert így az akvárium "holtterei" is (a lily pipe alatt) kicsit meg vannak mozgatva (igaz, kicsit kevert áramlással) és a Valisneria is szépen beáll irányba. :D
Nem vagyok biztos benne, hogy ez a legoptimálisabb megoldás, de szerintem ezzel a működtetéssel "nem zavar túl sok vizet". :)
 
Csak hogy naprakész maradjon a napló, megosztanám Veletek az év végi kalandomat.
Már Karácsony előtt néhány héttel észleltem, hogy a szűrő kikapcsolásánál kevés víz kifolyik a szűrőből. Gondoltam majd a következő szűrőtisztításnál megigazítom a fedelet, ami meg is történt Karácsony előtti napon, de a probléma nem szűnt meg... Szűrő leálláskor még jobban eresztett, mondhatni folyamatosan, ráadásul a korábbi fojtással még jobban. Szétszedtem, újra összeraktam. Semmi változás. Éreztem, hogy itt mélyebbre kellene ásnom, hogy megtaláljam az okot, de jött a rokonlátogatás. "Majd a két ünnep között megoldjuk." Tűzoltásként visszavettem a fojtást és kicsit lesúlyoztam a szűrőt, így hagytam el a lakást. Egy nap múlva hazaérve hangos csobogást hallok, látom, hogy kb. 10 l víz hiányzik az akváriumból!!!:mad: Nézem a digitális órát: villog... Áramszünet volt! Frankó, pont abban az egy napban, amíg nem voltam otthon! Az időzítő óra alapján úgy 40 perc lehetett. Ez idő alatt folyamatosan szivárgott a víz a szűrőből a megnövekedett hidrosztatikai nyomás miatt. Sok víz mondjuk nem állt a nappaliban, mire hazaértem a nagy része eltűnt a parketta alatt és csak egy kevés volt a bútorban. Azért ez már nem kevés víz, szóval kezdtem parázni, hogy a bútor és a parketta megússza-e. Jött a gyors utánaolvasás, de nem kaptam kielégítő válaszokat. Végül a helyi akvarisztikánál segítettek, ugyanis a tulaj eléggé vágja a korábbi Eheim Prof. modelleket, vettem is gyorsan egy nagy gumigyűrűt, amit a fej és a ház közé kell betenni. Állítólag ezek a gumi tömítések 1-2 év alatt eldeformálódnak, így cserélni kell. Nekem már 3. éve ment az a szűrőm és eleve használtan vettem, szóval ráfért... Na meg szétkaptam a rotor körüli részt is, inkább nem részletezném, hogy mennyi trutymó volt benne... :banghead:
Sajnos a bútor sok vizet beszívott és egy asztalos ismerősöm azt mondta, hogy a száradáskor az egész anyag összeroppanhat, mert a ragasztó elengedi a farostokat... Azt tanácsolta, hogy ékeljem ki a bútort, akkor van esélyem, hogy egyben marad. Az élzárás is kicsit elvált több helyen. Így néz ki jelenleg (telefonos képek):
HDzLbuMbjModokU63UF-oUwtPZpFMPKZbnORj-i5rse3e-8cEWbimyhRE-gn3ZHFy9ZliMlVR_wYWiKRFsOISxJrbDgGr_wc9A=w2324-h1307-rw-no

ffNNFEzmNrLkGPC4_vf0NKOPNCP2CzGNuumGxHAUxObxOQLNtsxs-w7mjF5tUiijR4hvK28HALZFBvuF1kg0Zpcw1TCXT6l5JA=w2324-h1307-rw-no

A parketta kicsit felpúposodott, de mivel halszálka mintázatú, tudott tágulni és úgy néz ki nem lesz gond vele.
Összességében egy drága tanulópénz volt. Tanulság, hogy jó tudni előre, hogy az adott szűrőben mi romolhat el és célszerű megelőzni a bajt, mert ha van akkor elég nehéz kármentesen megúszni - a szűrőt mégsem kapcsolhatja le az ember napokra. Célszerű tehát időben cserélni a tömítéseket és a rotortisztítást sem ár időnként megejteni (nálam szerintem másfél éve nem volt). Meg jól jön egy kisebb tálca/edény a szűrő alá. Ha csak kevés víz jön ki, azt még az megfoghatja.
Remélem azért nem kell megbontanom emiatt a szettet, eléggé megszerettem a mostani layoutot, szeretném még kicsit kiélvezni. A bútor viszont idővel cserére szorul, nem mernék ráépíteni egy újabb akváriumot, főleg nem köveset. Érik a nappalink felújítása (egy éven belül), az akvárium is áthelyezésre kerül majd. Akkor majd lehet hogy beújítok valami ADA stílusú bútorra vagy esetleg az akváriumot a nappali fal részévé tesszük, majd megálmodom még.
Köszi, hogy benéztél, remélem Ti nem estek hasonló hibába az elhanyagolt szűrőkarbantartás miatt!
 
Utoljára módosított:
Csak hogy naprakész maradjon a napló, megosztanám Veletek az év végi kalandomat.
Már Karácsony előtt néhány héttel észleltem, hogy a szűrő kikapcsolásánál kevés víz kifolyik a szűrőből. Gondoltam majd a következő szűrőtisztításnál megigazítom a fedelet, ami meg is történt Karácsony előtti napon, de a probléma nem szűnt meg... Szűrő leálláskor még jobban eresztett, mondhatni folyamatosan, ráadásul a korábbi fojtással még jobban. Szétszedtem, újra összeraktam. Semmi változás. Éreztem, hogy itt mélyebbre kellene ásnom, hogy megtaláljam az okot, de jött a rokonlátogatás. "Majd a két ünnep között megoldjuk." Tűzoltásként visszavettem a fojtást és kicsit lesúlyoztam a szűrőt, így hagytam el a lakást. Egy nap múlva hazaérve hangos csobogást hallok, látom, hogy kb. 10 l víz hiányzik az akváriumból!!!:mad: Nézem a digitális órát: villog... Áramszünet volt! Frankó, pont abban az egy napban, amíg nem voltam otthon! Az időzítő óra alapján úgy 40 perc lehetett. Ez idő alatt folyamatosan szivárgott a víz a szűrőből a megnövekedett hidrosztatikai nyomás miatt. Sok víz mondjuk nem állt a nappaliban, mire hazaértem a nagy része eltűnt a parketta alatt és csak egy kevés volt a bútorban. Azért ez már nem kevés víz, szóval kezdtem parázni, hogy a bútor és a parketta megússza-e. Jött a gyors utánaolvasás, de nem kaptam kielégítő válaszokat. Végül a helyi akvarisztikánál segítettek, ugyanis a tulaj eléggé vágja a korábbi Eheim Prof. modelleket, vettem is gyorsan egy nagy gumigyűrűt, amit a fej és a ház közé kell betenni. Állítólag ezek a gumi tömítések 1-2 év alatt eldeformálódnak, így cserélni kell. Nekem már 3. éve ment az a szűrőm és eleve használtan vettem, szóval ráfért... Na meg szétkaptam a rotor körüli részt is, inkább nem részletezném, hogy mennyi trutymó volt benne... :banghead:
Sajnos a bútor sok vizet beszívott és egy asztalos ismerősöm azt mondta, hogy a száradáskor az egész anyag összeroppanhat, mert a ragasztó elengedi a farostokat... Azt tanácsolta, hogy ékeljem ki a bútort, akkor van esélyem, hogy egyben marad. Az élzárás is kicsit elvált több helyen. Így néz ki jelenleg (telefonos képek):
HDzLbuMbjModokU63UF-oUwtPZpFMPKZbnORj-i5rse3e-8cEWbimyhRE-gn3ZHFy9ZliMlVR_wYWiKRFsOISxJrbDgGr_wc9A=w2324-h1307-rw-no

ffNNFEzmNrLkGPC4_vf0NKOPNCP2CzGNuumGxHAUxObxOQLNtsxs-w7mjF5tUiijR4hvK28HALZFBvuF1kg0Zpcw1TCXT6l5JA=w2324-h1307-rw-no

A parketta kicsit felpúposodott, de mivel halszálka mintázatú, tudott tágulni és úgy néz ki nem lesz gond vele.
Összességében egy drága tanulópénz volt. Tanulság, hogy jó tudni előre, hogy az adott szűrőben mi romolhat el és célszerű megelőzni a bajt, mert ha van akkor elég nehéz kármentesen megúszni - a szűrőt mégsem kapcsolhatja le az ember napokra. Célszerű tehát időben cserélni a tömítéseket és a rotortisztítást sem ár időnként megejteni (nálam szerintem másfél éve nem volt). Meg jól jön egy kisebb tálca/edény a szűrő alá. Ha csak kevés víz jön ki, azt még az megfoghatja.
Remélem azért nem kell megbontanom emiatt a szettet, eléggé megszerettem a mostani layoutot, szeretném még kicsit kiélvezni. A bútor viszont idővel cserére szorul, nem mernék ráépíteni egy újabb akváriumot, főleg nem köveset. Érik a nappalink felújítása (egy éven belül), az akvárium is áthelyezésre kerül majd. Akkor majd lehet hogy beújítok valami ADA stílusú bútorra vagy esetleg az akváriumot a nappali fal részévé tesszük, majd megálmodom még.
Köszi, hogy benéztél, remélem Ti nem estek hasonló hibába az elhanyagolt szűrőkarbantartás miatt!

Parkettával szerencsés vagy. Laminálttal sokkal rosszabb is lehetett volna. Nálam is volt régen szivárgás. És olyan is, hogy megállt a szűrő. Márkás szűrő. Amikor megállt, természetesen nyaraláskor, kb 10 Hemigrammus bleheri elpusztult, többi hal megúszta.

Mióta nincs benne biológiai szűrő, ilyen probléma már nem lehet. Így az akváriumaim csak a növényektől függenek és nem két dologtól (nagy biológiai szűrő ÉS növények). Természetesen minden akvárium más, van ahol ez működhet, van ahol nem. Én semmiképpen nem bántam meg, hogy utánaolvastam ennek a dolognak.
 
Utoljára módosított:
Csak hogy naprakész maradjon a napló, megosztanám Veletek az év végi kalandomat.
Már Karácsony előtt néhány héttel észleltem, hogy a szűrő kikapcsolásánál kevés víz kifolyik a szűrőből. Gondoltam majd a következő szűrőtisztításnál megigazítom a fedelet, ami meg is történt Karácsony előtti napon, de a probléma nem szűnt meg... Szűrő leálláskor még jobban eresztett, mondhatni folyamatosan, ráadásul a korábbi fojtással még jobban. Szétszedtem, újra összeraktam. Semmi változás. Éreztem, hogy itt mélyebbre kellene ásnom, hogy megtaláljam az okot, de jött a rokonlátogatás. "Majd a két ünnep között megoldjuk." Tűzoltásként visszavettem a fojtást és kicsit lesúlyoztam a szűrőt, így hagytam el a lakást. Egy nap múlva hazaérve hangos csobogást hallok, látom, hogy kb. 10 l víz hiányzik az akváriumból!!!:mad: Nézem a digitális órát: villog... Áramszünet volt! Frankó, pont abban az egy napban, amíg nem voltam otthon! Az időzítő óra alapján úgy 40 perc lehetett. Ez idő alatt folyamatosan szivárgott a víz a szűrőből a megnövekedett hidrosztatikai nyomás miatt. Sok víz mondjuk nem állt a nappaliban, mire hazaértem a nagy része eltűnt a parketta alatt és csak egy kevés volt a bútorban. Azért ez már nem kevés víz, szóval kezdtem parázni, hogy a bútor és a parketta megússza-e. Jött a gyors utánaolvasás, de nem kaptam kielégítő válaszokat. Végül a helyi akvarisztikánál segítettek, ugyanis a tulaj eléggé vágja a korábbi Eheim Prof. modelleket, vettem is gyorsan egy nagy gumigyűrűt, amit a fej és a ház közé kell betenni. Állítólag ezek a gumi tömítések 1-2 év alatt eldeformálódnak, így cserélni kell. Nekem már 3. éve ment az a szűrőm és eleve használtan vettem, szóval ráfért... Na meg szétkaptam a rotor körüli részt is, inkább nem részletezném, hogy mennyi trutymó volt benne... :banghead:
Sajnos a bútor sok vizet beszívott és egy asztalos ismerősöm azt mondta, hogy a száradáskor az egész anyag összeroppanhat, mert a ragasztó elengedi a farostokat... Azt tanácsolta, hogy ékeljem ki a bútort, akkor van esélyem, hogy egyben marad. Az élzárás is kicsit elvált több helyen. Így néz ki jelenleg (telefonos képek):
HDzLbuMbjModokU63UF-oUwtPZpFMPKZbnORj-i5rse3e-8cEWbimyhRE-gn3ZHFy9ZliMlVR_wYWiKRFsOISxJrbDgGr_wc9A=w2324-h1307-rw-no

ffNNFEzmNrLkGPC4_vf0NKOPNCP2CzGNuumGxHAUxObxOQLNtsxs-w7mjF5tUiijR4hvK28HALZFBvuF1kg0Zpcw1TCXT6l5JA=w2324-h1307-rw-no

A parketta kicsit felpúposodott, de mivel halszálka mintázatú, tudott tágulni és úgy néz ki nem lesz gond vele.
Összességében egy drága tanulópénz volt. Tanulság, hogy jó tudni előre, hogy az adott szűrőben mi romolhat el és célszerű megelőzni a bajt, mert ha van akkor elég nehéz kármentesen megúszni - a szűrőt mégsem kapcsolhatja le az ember napokra. Célszerű tehát időben cserélni a tömítéseket és a rotortisztítást sem ár időnként megejteni (nálam szerintem másfél éve nem volt). Meg jól jön egy kisebb tálca/edény a szűrő alá. Ha csak kevés víz jön ki, azt még az megfoghatja.
Remélem azért nem kell megbontanom emiatt a szettet, eléggé megszerettem a mostani layoutot, szeretném még kicsit kiélvezni. A bútor viszont idővel cserére szorul, nem mernék ráépíteni egy újabb akváriumot, főleg nem köveset. Érik a nappalink felújítása (egy éven belül), az akvárium is áthelyezésre kerül majd. Akkor majd lehet hogy beújítok valami ADA stílusú bútorra vagy esetleg az akváriumot a nappali fal részévé tesszük, majd megálmodom még.
Köszi, hogy benéztél, remélem Ti nem estek hasonló hibába az elhanyagolt szűrőkarbantartás miatt!
Hát ez elég durva lehetett... Párszor áztattam már én is a halas szobát, laminált padlót idén ki is fogom cserélni (valószínűleg metlachi jön a helyére), élt 9 évet, megélt kb 15 ázást.:banghead:
Bútor fronton egy nagyon szubjektív ötletet ha megengedsz: a tömör fa ezeknek az ázásoknak jobban ellenáll, illetve kevesebb következménnyel megússza az ember (nincs púposodás, szilárdság vesztés). Többe kerül, de szebb is. Mondom, nagyon szubjektív, de nekem százszor jobban bejön, még ha ADA stílusút esetleg kicsit macerásabb is készíteni belőle.
 
Úgy néz ki, a szűrőproblémát sikerült orvosolnom, már egyáltalán nem ereszt. A bútor és a parketta is megmarad most már...
Megosztom én is a "versenyfotómat". Alapból nem versenyakváriumnak készítettem ezt a tankot, és néhány növény már nem a legszebb formáját mutatja, de azért neveztem, kíváncsi voltam, hogy hol helyezkedek el a magyar mezőnyben. Ahogy elnézem, van még hova fejlődnöm (CO2, gyepesítés, részletgazdagság, fotózás,...), de ha azt nézem, hogy honnan indultam 3 éve, úgy érzem magamhoz képest ez is szép teljesítmény.
Remélem nem húztam le nagyon a képminőséggel a színvonalt, sajnos csak kompakt gépem van és a fehéregyensúlyt sem sikerült a legjobban beállítani. Ráadásul a nagy Anubiasok és a Valisneria erdő miatt bal oldalon alulra már alig jut fény, az alapvilágításom ehhez kevésnek bizonyult.
Végül ilyen lett:
dvXNmnu69EBL_0wPIoEXO_JuKJ1m7U2LLmM4tBkcqCo0vIEEUUZ11KFORntY3pXEbTjcRJzyqm74YFtXW51wwKOdjB8f9EI8Zg=w1653-h930-rw-no
 
A HAC nevezés óta történt egy-két változás. A moháim kontrollálhatatlanok lettek, elérték azt a vastagságot, hogy az aljuk berohadt, így fájó szívvel, de tövig visszavágtam őket. Két hét után már kezdenek magukhoz térni. A vágásnak köszönhetően pár helyen újra láthatóvá váltak a fák és a kövek textúrái.
Az Echinodorus quadricostatust egy évig olyan erélyesen nyírtam, hogy az alja kicsit megnyurgult, elvesztette eredeti formáját. Szépen nőtt nálam, de már kezdett mindent elnyomni, így úgy döntöttem, mennie kell... Helyére tenellust dúsítom, a jobb oldali kő tövéhez pedig Staut és alacsonyra vágott H. Polyspermát tervezek telepíteni.
A tegnapi vízcserén felbuzdulva ma lőttem egy fotót. Összehasonlításképpen mögé tettem az egy évvel korábbi állapotot. A hardscape ugyanaz, de mégis teljesen más az összkép:
n38ADxqFFBhRS98ZUt3DxvlStjESFMFxf2ANs-IKEfPrQ9DL8sJjtuNmD-nqnfs-F3g6hoAuja1xRA=w1653-h930-rw-no.gif
Valamit a Valisneriával is kezdenem kell majd, de nem tudom, hogyan tudnék már hozzányúlni, gyakorlatilag az egész bal-hátsó sarok aljzatát beszőtte... Sajnos elől a Crypto becketti megritkult kicsit, egy pár levele elolvadt ismeretlen okokból. Talán kevés neki a fény az Anubiasok árnyékában... Viszonylag kényes ez a fajta egyébként, legalábbis nálam csak rövid időszakokra volt teljesen egészséges.
Fénycsőcsere is történt, így az átrendezésre tekintettel visszavettem a világítási időt 7,5 órára, a Carbo-Mic-Mac adagot pedig 4-4,5 ml/napra, hogy kicsit lelassítsam a rendszert. Alga van, de nem kezelhetetlen, viszont jól jönne néhány Amano az Oto-k mellé, de sajnos egy hónapja nem kapok helyben...
13 hónapos lesz az aki. Szerintetek mikor merül ki a talaj így low-ban Cryptok, Echonodorusok mellett? Mivel érdemes majd tuningolni? Fél-egy évig még szeretném, ha működne...
 
Utoljára módosított:
Így állunk jelenleg:
32176724840_f90a246042_b.jpg
2017_01_27[/url] by Gyula Herr, on Flickr[/IMG]
32176724840_f90a246042_b.jpg

Bal oldalon az egyik Anubiast megmetszettem, hogy a Cryptonak is jusson fény, azóta az szép barnás leveleket hoz. A limnophyla erősen vissza lett vágva, de nem féltem, 3 hét és újra a vízfelszínen lesz! :) A kő melletti terület a jobb oldalon dúsul, de még mindig vannak üres részek. Kéne még oda pár Stau, amiket majd a következő vágásból transzplantálok oda. Mohákat igazgatom, most nem hagyom, hogy nagyon elterebélyesedjenek. Alga van, de nem sok, szerintem jó, hogy a fénycsőcserével kicsit lassítottam a tempón. Továbbra sincs Amanom, pedig jól jönnének.
A jobb harmad talajába JBL tápgólyókat nyomtam próbaként, de sajnos a darabolás miatt eléggé sok a vízbe oldódott, így toltam gyorsan egy 25%-os vízcserét. A Cryptokhoz és a bal hátsó növényekhez majd a következő hetekben teszek.
Köszi, hogy benéztél!
 
Back
Oldal tetejére