• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Iron Manten

Rövid helyzetjelentés.
Ketyeg az aki, nagy változás nincs, alga min. fonal és kevés ecset van.
A jó idővel lassan talán kikerülhet a fűtő (a fotó kedvéért kivettem).
Szépen dúsul a jobb oldal. A tenellusok sajnos elég picik maradnak, de azért növekednek. A stauk a kő tövében jól érzik magukat. A stemek szépek. A mohákat nyírom és porszívózom ezerrel, hogy tiszták maradjanak.
Bekerült 5 db amano és 6 db Sakura, ritkán látni őket, de meglátszik a munkájuk.
A véleményetekre vagyok kíváncsi:
Mit csináljak a bal oldali 2 nagy Anubiassal? Már akkora leveleik vannak, hogy teljesen elnyomják az arányokat, ráadásul a vasfa texturáját is eltakarják.
Vágjam le tőből őket és ragasszak a helyükre kisebbeket? Vagy bízzam rá a természetre, nőjenek amekkorára akarnak? Kicsit sajnálnám őket, több, mint egy év alatt érték el ezt a méretet, de úgy érzem, hogy túlnőtték a nekik szánt helyet...
33111113051_a38c72ed48_k.jpg
33111113051_a38c72ed48_k.jpg
 
Utoljára módosított:
Szia!
Igen nagyra nőttek. (jól érzik magukat) ;)Megpróbálhatnád elcserélni valami kisebb levelűre. Pl: Anubias Nana-ra, Petit-re
Látom a képen tartasz kisebb levelű Anubiasokat is, abból nem lehetne a helyükre rakosgatni?
 
Látom a képen tartasz kisebb levelű Anubiasokat is, abból nem lehetne a helyükre rakosgatni?
Ez az terv! :) Egyelőre még várok kicsit, kiélvezem a látványt, aztán ha még hoznak egy-két brutál méretű levelet, akkor kivágom őket. Sajnos a töveket egyben nem tudom kiszedni, annyira "belenőttek" a környezetbe, legfeljebb a felső 2/3 részüket tudom eltávolítani...
 
Nem bírtam ki és a hétvégi vízcserénél megejtettem az átalakítást! Drasztikusan megritkítottam bal oldalon az árnyékoló Anubiasokat, helyükre sikeresen "transzplantáltam" néhány kisebb tövet a meglévő bokrokból. Egész természetes lett! Jól kivilágosodott a bal oldal. Persze most még fura, mert kicsit "foghíjas" az a terület, bízom benne, hogy idővel összeérik a Mycrosoriummal. Nem siettetem, van időm bőven, már elértem, amit szerettem volna ezzel az akváriummal, most csak terelgetem a növényeket és élvezem a látványt! :)
Időközben bekerült még egy JBL tápgolyó, így összesen 4 db van a talajban elosztva (felezve/negyedelve). Remélem egy pár hónapig elég lesz. A Cryptoknak biztos tetszik... Főleg most, hogy bal oldalon is több fényt kapnak.
Köszi, hogy benéztél!
33164793371_763941b273_k.jpg
 
Sziasztok!
Kicsit megritkult a naplóbejegyzéseim száma, ami egyrészt azért van, mert kevés időm jut most az akváriumra, másrészt a scape nem változott, csak a meglévőt próbáltam tartani.
Lassan másfél éves lesz az akvárium.
A legnagyobb változás talán a technikában történt. @ZoleeG hatására én is vettem egy skimmerrel kombinált üveg befolyót, így végre kikerülhetett az Eheim skimmer. Ezúton is köszönöm a tippet! Tökéletesen működik, pont annyira tisztítja a felszínt, amennyire kell, nem kelt plusz áramlást, ami lowban előnyös. Az üveg csövek miatt már JBL hőmérő is zavaróvá vált, ezért beszereztem egy ADA akasztós hőmérőt is, hogy egységes legyen a kép. :rolleyes:
Így néz ki az akvárium jelenleg:
IMG_5611 másolat.jpg
Végre oldalról is tökéletesen élvezhető az akvárium:
IMG_5594 másolat.jpg
Az üveg befolyó/skimmer:
IMG_5593 másolat.jpg
Flora:
Hasonlóan a @ZoleeG-nél történtekhez, nálam is átmeneti búrjánzás után a tenellus fokozatosan ledobálta a leveleit, a maradékot pedig az Amanok felzabálták... Szerintem kiöregedett a növény egy év alatt. Szerettem előtéri növényként, úgyhogy vettem egy adagot frissítésnek, úgy néz ki szépen nő megint.
Mindig is ki akartam próbálni a Bucét, de eddig nem találtam neki megfelelő helyet. Végül is úgy döntöttem, a jobb oldali nagy kőre ragasztok néhány tövet. Nagyon szépek, szerintem jól mutatnak:
IMG_5590 másolat.jpg
A többi növény rendben van. A Cryptok szépen karban tarthatók, a mohákat nyírom ezerrel, az Anubiasok megtapadtak az új helyükön, bokrosodnak, a Mycro is terjeszkedik. A Valisneria és a Limnophyla sűrű nyírással egészséges marad. A H. polysperma növöget, sajnos a Micro gyakran beárnyékolja, de legalább most jobb oldalon is tudom élvezni alacsonyan tartva. A Stau is elvan, de mindig akad egy-két tő, ami elsatnyul...
IMG_5592 másolat.jpg
Fauna:
A ramirezik sajnos elpusztultak, lehet nem bírták a rapszodikus vízcseréket, de nem is nagyon ettek etetésnél, szóval már lehet, hogy betegek voltak egy ideje. Mivel egy sem maradt meg fél évnél tovább, így nem szándékozom pótolni őket. Inkább szeretnék egy minél nagyobb kék neon rajt. Jelenleg 15 db van. Maradt még 2 db fekete neon az első akvából, ők lassan 3 évesek lesznek! Bővült a garnélák hada is, jelenleg 6 Amano és 6 Sakura végzi a munkát.
Előtérben a háttérmunkások: :)

IMG_5483 másolat.jpg

Néhány technikai adat:
Kicsit visszavettem a világításból és a tápozásból, hogy ne pörögjön annyira a rendszer.
Világítás: 8h/nap, Fosfo: 1,8 ml/nap, Mic-Mac-Carbo 4-4-4 ml/nap. Vízcsere kb. 10 naponta. Lassan ismételnem kell a talajtápozást (jan-febr. határán volt).

Úgy néz, ki, fél éven belül nagyobb átalakítás lesz a nappaliban (gyerekszoba kialakítása...:rolleyes:), így az akvárium sem mükődhet már sokáig jelenleg formájában. Igyekszem még kiélvezni a jelenlegi setupot. Úgy érzem, amit lehetett, azt időmhöz mérten kihoztam ebből az akvából így low-ban. Azért már gondolkodok az új scapen. Az biztos, hogy a technika marad, egyelőre CO2-t sem szeretnék, azt hiszem nem lesz türelmem kísérletezgetni vele, de egyszer mindenképpen szeretném kipróbálni. Maradna a köves-fás hardscape is, de szeretnék egy szimmetrikusabb kompozíciót az eddigi triangle-szerű helyett. Valamilyen középső szigetszerűt vagy két oldalról belógósat képzeltem el, utóbbinál jelentős talajemeléssel. Mivel előtéri növényt eddig sem nagyon preferáltam, lehet, hogy homokos előtér lesz, csak nem tudom mennyi munka lenne vele... Annyi is biztos, hogy a Valisneriát száműzni fogom, szerintem kicsi az akváriumom hozzá.
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Szépek a részletek, és tetszik az összkép is. Látom betettél egy skimmert, és olvasom, hogy a Vallisneria-tól meg fogsz szabadulni. Épp mondani akartam, hogy nálam a Vallisneria folyamatos nyírása okozta a hártyásodást, úgyhogy ha kiszeded, lehet, hogy a skimmer is felesleges lesz.;)
A gyermek új lesz (azaz lehet hozzá gratulálni?), vagy régi, csak új szobát kap?:rolleyes::LOL:
 
Szépek a részletek, és tetszik az összkép is. Látom betettél egy skimmert, és olvasom, hogy a Vallisneria-tól meg fogsz szabadulni. Épp mondani akartam, hogy nálam a Vallisneria folyamatos nyírása okozta a hártyásodást, úgyhogy ha kiszeded, lehet, hogy a skimmer is felesleges lesz.;)
A gyermek új lesz (azaz lehet hozzá gratulálni?), vagy régi, csak új szobát kap?:rolleyes::LOL:

Új gyerek lesz, aki szobát kap! :D
Skimmerem mindig is volt, mert a lilyvel nem csinálok akkora áramlást, hogy ne lenne hártyásodás. Lehet, hogy a Valisneria is provokálja, de szerintem mindenképpen jó, ha van egy skimmer, mert az apró lebegő leveleket is begyűjti.
A részletek fokozatosan jöttek, valahol mindig találtam egy lyukat, amit be kellett foltozni... szerintem ez így jó, legalább mindig lehet pepecselni valamit az akvával (az asszony legnagyobb örömére :)). Az alapkoncepció azért visszanézve drasztikusan nem változott, ilyet szerettem volna. A két nagyobb Echinodorus lett kiiktatva korábban.
 
Sziasztok!
Másfél éves lett az akvárium, ennek alkalmából teszek fel egy képet a jelenlegi állapotról.
Lényeges változás nincs. A Cryptok kicsattannak, ellenben a tenellus gyengélkedik. A Valisneria sincs formában, mióta megy a ventillátor (megbarnulnak a felszínen úszó levelek). A többi növény rendben.
IMG_5618 másolat.jpg

Készülök az áramszünetre: :)

IMG_5615 másolat.jpg

Elvileg még 3-4 hónap, mire végleg el kell bontanom az akvát. Nem szeretnék világmegváltót alkotni, szigorúan egy könnyen fenntartható, mutatós akváriumot szeretnék. Maradnék a vasfánál és a növények nagy részét is újra használnám, mert ezek beváltak. Nagyjából körvonalazódik az elképzelés. Ilyen kétoldali szigetes elrendezést szeretnék, kétoldalra emelkedő aljzattal, közében dekorhomokkal - kövekkel szétválasztva. Néztem pár ADA videót, valami ilyesmiben gondolkodok, csak kicsiben és más növényesítéssel:
Amano.JPG
Amano3.JPG
Sumida2.JPG
Sumida.JPG

Szeretnék egy kis vöröset is belevinni (a Crypto wendtii brown mellett), csak nem tudom melyik vörös stem fejlődik szépen 0,5 W/l-ben CO2 nélkül. Ludwigia repens (rubin)? Esetleg van valakinek javaslata?
 
Sziasztok!
Másfél éves lett az akvárium, ennek alkalmából teszek fel egy képet a jelenlegi állapotról.
Lényeges változás nincs. A Cryptok kicsattannak, ellenben a tenellus gyengélkedik. A Valisneria sincs formában, mióta megy a ventillátor (megbarnulnak a felszínen úszó levelek). A többi növény rendben.
View attachment 33106

Készülök az áramszünetre: :)

View attachment 33107

Elvileg még 3-4 hónap, mire végleg el kell bontanom az akvát. Nem szeretnék világmegváltót alkotni, szigorúan egy könnyen fenntartható, mutatós akváriumot szeretnék. Maradnék a vasfánál és a növények nagy részét is újra használnám, mert ezek beváltak. Nagyjából körvonalazódik az elképzelés. Ilyen kétoldali szigetes elrendezést szeretnék, kétoldalra emelkedő aljzattal, közében dekorhomokkal - kövekkel szétválasztva. Néztem pár ADA videót, valami ilyesmiben gondolkodok, csak kicsiben és más növényesítéssel:
View attachment 33108
View attachment 33109
View attachment 33110
View attachment 33111

Szeretnék egy kis vöröset is belevinni (a Crypto wendtii brown mellett), csak nem tudom melyik vörös stem fejlődik szépen 0,5 W/l-ben CO2 nélkül. Ludwigia repens (rubin)? Esetleg van valakinek javaslata?
A Repens nem igazán lesz vörös ilyen körülmények között...inkább csak a levelek töve.
 
Szerintem megpróbálhatod a Ludwigia repens Rubin-t, a vízfelszínhez közel talán már pirosas lenne, de ha biztosra akarsz menni, akkor Ludwigia palustris, esetleg amivel még próbálkoznék: Proserpinaca palustris, Myriophyllum Tuberculatum, vagy Alternanthera reineckii (neki inkább a fonákja volt vöröses (nálam)). Illetve a Ludwigia brevipes-t tudom még ajánlani, igaz, ő inkább narancsos lesz, és ő is inkább a vízfelszínhez közel (0,5W/l környékén).
 
Szerintem megpróbálhatod a Ludwigia repens Rubin-t, a vízfelszínhez közel talán már pirosas lenne, de ha biztosra akarsz menni, akkor Ludwigia palustris, esetleg amivel még próbálkoznék: Proserpinaca palustris, Myriophyllum Tuberculatum, vagy Alternanthera reineckii (neki inkább a fonákja volt vöröses (nálam)). Illetve a Ludwigia brevipes-t tudom még ajánlani, igaz, ő inkább narancsos lesz, és ő is inkább a vízfelszínhez közel (0,5W/l környékén).
Ok, köszi. Annyira nem baj, ha nem lesz vörös, csak szeretnék valami sötétebb színű stemet a világoszöldek mellé. Nekem az is elég, ha szépen növekednek. A Ludwigia törpe maradt, alsó leveleit ledobálta - igaz, az az első setupban volt.
 
Szia
112l/48w-nál a Palustris és a Reineckii is színes.
@Rebal jó növényeket ajánl.
A L. palustris szimpi, bár a GA oldalán olvasott vélemények alapján 5-ből 1 kollégánál nem maradt meg low-techben. Azért adok egy esélyt neki, igyekszem majd biztosítani az optimális körülményeket!
 
Nálam megvan, pedig még rendes talajom sincs, se táptalaj, csak gyökértáp, lágy víz, és 40 lm/l fény napi 6! órában (itt a ! nem faktoriálist jelent:ROFLMAO:) jut eszembe, pont nyírtam belőle, igaz csak 2 szálat, de ha kell odaadom, hétvégén megyek Kanizsára...
 
Nálam megvan, pedig még rendes talajom sincs, se táptalaj, csak gyökértáp, lágy víz, és 40 lm/l fény napi 6! órában (itt a ! nem faktoriálist jelent:ROFLMAO:) jut eszembe, pont nyírtam belőle, igaz csak 2 szálat, de ha kell odaadom, hétvégén megyek Kanizsára...
Köszi, rendes Tőled, de sajnos egyelőre nem tudnám beültetni, túl sűrű már a növényzetem...
 
Back
Oldal tetejére