• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Green Pond

"találd ki" mennyit akarsz tápozni vagy mennyi az ajánlott adag a fénymennyiségedhez és ne változtass rajta.
Jelenleg a "találd ki" állapot van. Nagyon sokszor neki futottunk már ennek az ADA tápozásnak és egyre inkább tisztul a kép. Biztos vannak olyan akváriumok, ahol teljesen jól működik és egy kezdőnek is javasolt, de szerintem sok helyen kell a tapasztalat az ADA tápozáshoz. Nagyon könnyen tápanyaghiányos állapot alakulhat ki.

Amikor az algák inkább a növényekhez kötődnek, nem pedig a talajhoz, ez azért történik, mert a növények levelei romlóak

Igen ezt már korábban megállapítottuk. Van itt sok tapasztalt hobbitárs és emiatt megy most a nitrogén és foszfát táp. Ha meglesznek a megfelelő szintek a vízben, akkor meglátjuk, hogy merre fordul az alga. Egyelőre a nitrát szintet értem el. Foszfát továbbra is 0. A foszfátot óvatosan adagolom.

nem ismerem az ADA tápokat de szerintem elég lehet a Mineral+Kálum+Vas a nitrát-foszfát szerintem potya a talajod még tele van tápanyaggal majd onnan esznek a növények nitrátot meg foszfátot
Ezt is kitárgyaltuk már. Alapvetően igaz amit írsz akkor ha nincs olyan epifitád,ami gyorsan nő vagy más olyan növényed, ami a vízből veszi fel a tápanyagot. Nálam ott a pinnatifida, ahol az egész algásodás kezdődött. ha nincs nitrát és foszfát a vízben, akkor szenvedni és algásodni fog. A limnophila is főleg a vízből veszi fel a tápanyagot.

Sokat nyomoztam már ebben a témában és nem igaz hogy az ADA tápozás 0 nitráttal dolgozik, lehet hogy a vízben a foszfát 0, de az akvába akkor is kell foszfátot juttatni. Véleményem szerint ezt az ADA galériában viszonylag sok élőlénnyel oldják meg. Nitrátot viszont ők is adnak.

Itt van egy ADA akvárium tele pinnatifidákkal:


Tápozása: Green Brighty Neutral K, Green Brighty Mineral, Green Brighty Iron, Green Brighty Nitrogen

kellene mindenképp neked valami “húzónövény” ami nem túl “hisztis” és mellette tápanyag éhes.
A Limnophila-ra ez mind igaz. Most már kiismertem kicsit. Szinte azonnal lehet rajta látni a tápanyaghiányt.

Van az üvegben >5 amanó garnéla valahol. Általában csak egyet látok. De megfogadom a tanácsod és szerzek be sakurakat.
 
Van az üvegben >5 amanó garnéla valahol. Általában csak egyet látok. De megfogadom a tanácsod és szerzek be sakurakat.
Ne sakurát. Malawa garnéla. Annál jobb algatakarító csapatot keresve sem találnál. Tedd fel a kérdést a garnélát keresek topicban. Ezt a fajtát csak akvakertész társaktól lehet beszerezni, nem árusítják a kereskedők, mert túl jól szaporodik, nem éri meg nekik forgalmazni.
Kérdeztem már ezt a világítást itt is, más topikban is.
Eddig volt a Twinstar 1600 lumen 80%-on.
A Chihiros 5000 lumen, 30%-on 1500 lumen. Igaz emelve van és javaslat volt, hogy vegyem vissza a fényt az alga miatt.
Nehéz a fénymennyiséget szemre megítélni, de most kb. olyasmi lehet mint előtte a Twinstar-al volt.
De emelek rajta. Ezen nem múlik. ;)
Teheted ezt is, de egyszerre csak 1 dolgon érdemes változtatni, mert elveszik, hogy mitől javul az üveg. A tápozáson most változtattál... 😉
 
Ne sakurát. Malawa garnéla. Annál jobb algatakarító csapatot keresve sem találnál. Tedd fel a kérdést a garnélát keresek topicban. Ezt a fajtát csak akvakertész társaktól lehet beszerezni, nem árusítják a kereskedők, mert túl jól szaporodik, nem éri meg nekik forgalmazni.

Teheted ezt is, de egyszerre csak 1 dolgon érdemes változtatni, mert elveszik, hogy mitől javul az üveg. A tápozáson most változtattál... 😉
Malawa-t nem ismertem és kell valami ami lepucolja a leveleket mert így "fojtogatják" a növényeket. Persze ezért írtam Én is hogy a fényt most nem kellett volna piszkálni.
 
Szia. Most volt időm kicsit alaposabban átnézni az akváriumod felépítését. Nem semmi! van itt minden mint a búcsúban. Nem apróztad el a technikát. 👏Ennél jóval kevesebbel is simán kell mennie a dolognak. ( nem hogy 2 hónaposan BO o_O ). Szerintem ott kezdődött a "hiba" hogy észrevetted hogy nincs Foszfát a vízben és jól bekavartál itt a tápokba ahelyett hogy azt kerested volna hogy miért nincs... Többször említetted hogy az ADA akváriumok Nitrát-Foszfát adagolás nélkül is mennek. Persze. És nálad is menne csak nem ezzel a szűrőanyaggal. Az Aquario Neo Média valami égetett agyag cucc mint a JBL Manado ami emlékeim szerint megeszi a foszfátot. Én csak erre tudok gondolni mert minden más olyan mint a nagy könyvben.
Ha ez az Én akváriumom lenne akkor 1/3 harmadával lassan kicserélném Matrix-ra a Neot + Stability-t adagolnék hogy a részleges szűrőanyag cseréknél ne legyen gyenge a biológia. A tápokat sem kell szerintem "túlagyalni".Seachem foszfor is bekavarhat talán.
Én ezeket adnám: Brighty Mineral+ Brighty K + Brighty Iron ( 2-2-2ml/nap) esetleg ha akarod a Carbo...+ ADA Bottom Plus-t olyan 3-4 darabot lenyomnék az aljzaba. ( Elvileg nem lehet túltolni az aljzatot ) és itt megjegyezném, hogy a Hygphylia hiába epifita nálam 10 centire volt a fán és lementek a gyökerei az
aljzatba. Ezt stabilan vinném változások nélkül... A lámpád az Brutál 125 lm / liter o_O. 40 lumen/Liter "elvileg minden növénynek elég" a megfelelő fejlődéshez. Nem most kell nyomni a "gázpedált" 1600 lumen fölé nem mennék jelenleg. Jó a 30% a 2 ml tápokkal szerintem. De mindenképp fontold meg a szűrőanyag cseréjét persze 2-3 részletbe mert szerintem az lesz a ludas. + egy algazabáló horda garnéla és kevesebb kaja a halaknak. garnéláknak meg semmi csak az alga. Hány fokos a vized? kicsit alacsonyabb hőmérséklet most jól jönne.. De mindjárt megmondják a srácok @Zsoltiabéka @Trappista mert lehet baromságokat írtam.
 
A 450-es Twinstar E az milyen generációs? van egy lapos 45cm széles akim itthon azon jól mutatna. Ha esetleg eladó akkor szólj ;)
 
Az Aquario Neo Média valami égetett agyag cucc mint a JBL Manado ami emlékeim szerint megeszi a foszfátot.
Ne gondold túl a szűrő anyagot. Az aktív agyagos talajok liter szám elnyelik a foszfátot, mire telítődnek. Ahhoz képest egy Manado csak kistesó. 🙂
Szerk.: a lámpa visszafogását jópár poszttal feljebb írtam. Sok a tanács, Tamás meg elveszik benne. Mindenki a saját tapasztalata szerint segíteni szeretne. 🤷🙂
 
Ne gondold túl a szűrő anyagot. Az aktív agyagos talajok liter szám elnyelik a foszfátot, mire telítődnek. Ahhoz képest egy Manado csak kistesó. 🙂
Szerk.: a lámpa visszafogását jópár poszttal feljebb írtam. Sok a tanács, Tamás meg elveszik benne. Mindenki a saját tapasztalata szerint segíteni szeretne. 🤷🙂
Én APT1-Zerot hanszálok. meg 2 kis akiban a tropica nitrát-foszfát mentes tápját. Soha nem adagoltam nitrátot meg foszfátot mondjuk nem is mértem hogy van-e mert nem érdekel. Csak azt adagoltam amit a gyártó előirt és nem volt gond. Lehet túlgondolom a szűrőanyagot de más minden szerintem jó. és most frissek az emlékeim az aquario-val :) tud "vicces" dolgokat művelni a cég a termékeivel:censored:
 
Én APT1-Zerot hanszálok. meg 2 kis akiban a tropica nitrát-foszfát mentes tápját. Soha nem adagoltam nitrátot meg foszfátot mondjuk nem is mértem hogy van-e mert nem érdekel. Csak azt adagoltam amit a gyártó előirt és nem volt gond. Lehet túlgondolom a szűrőanyagot de más minden szerintem jó. és most frissek az emlékeim az aquario-val :) tud "vicces" dolgokat művelni a cég a termékeivel:censored:
Én is Zerot. Pótolok foszfátot. Kell. Ha nem lennének epifitáim, akkor meg lehet semmit sem tápoznék, csak gyökérről. Én Manado-t használok a nagy üvegemben. (még) És igen, én méregettem előtte, meg az APT után is egy ideig, amíg megfigyeltem a lényeget. Nekem ez: 3-5ppm nitrát, 0,2-0,4ppm foszfát. Ha ezt az értéket hozza az üveg zero-val, akkor sima ügy. Ha nem, akkor hozzá kell valamit pótolni. Általában a complete(Apt3) jó kiegészítésnek. Vagy foszfát, nitrát a növények igényei szerint. Ezeket a heti fogyás után állítottam be régebben. Most már csak szemre megy, az epifiták külön jeleznek, ha kevés valami. Ennyi. 🙂
 
Ha nem lennének epifitáim, akkor meg lehet semmit sem tápoznék, csak gyökérről.
Ezen Én is gondolkodtam, de arra jutottam hogy újraültetésnél amikor nincs gyökér nem árt ha van a vízben cucc... de ezek alapból is szerintem "gyenge" tápok nem ebből élnek a növények hanem inkább talajból. Itt a Tamásnál minden érintkezik a talajjal a HP is tuti leengedett pár gyökeret. Ha a talajból megkapják a cuccot akkor lehet nem is baj hogy nullás a vize... azért írtam hogy Én ledugnék pár gyökérfület amihez az algáknak nincs hozzáférése....
 
Hány fokos a vized?
23 fokos. A lakásban 20-22 fok van, a fűtő 23 fokosra van állítva.
A 450-es Twinstar E az milyen generációs?
Sajnos ez egy első generációs. Esztétikailag nincs is vele semmi baj, de sajnos ha megnézel más lámpákat, akkor ma már zavar a fénye. Sárgás. De egyébként fogom majd használni, mert szeretnék még egy 45F üveget is. Csak helyet kell csinálnom.

Egyelőre még nem emeltem a fényen. Most is 30%-on megy. Mérek vízparamétereket ma, holnap meg karbantartás után csinálok képeket.

A Pinnatifida gyökerei szerintem nem érnek le a talajba. @aquatibi kíváncsi lennék a te üvegedben milyen nitárt/foszfát szint van. Más ADA tápozást használó hobbitársnál is azt tapasztaltuk, hogy van nitrát a vízben, annak ellenére, hogy nem adagol külön.

Holnap csinálok képeket az alga helyzetről. A Pinnatifidának vannak most olyan levelei, melyek már nem algásak.
 
Én is Zerot. Pótolok foszfátot. Kell. Ha nem lennének epifitáim, akkor meg lehet semmit sem tápoznék, csak gyökérről. Én Manado-t használok a nagy üvegemben. (még) És igen, én méregettem előtte, meg az APT után is egy ideig, amíg megfigyeltem a lényeget. Nekem ez: 3-5ppm nitrát, 0,2-0,4ppm foszfát. Ha ezt az értéket hozza az üveg zero-val, akkor sima ügy. Ha nem, akkor hozzá kell valamit pótolni. Általában a complete(Apt3) jó kiegészítésnek. Vagy foszfát, nitrát a növények igényei szerint. Ezeket a heti fogyás után állítottam be régebben. Most már csak szemre megy, az epifiták külön jeleznek, ha kevés valami. Ennyi. 🙂
jaja a növények a legjobb indikátorok👊 ha jól érzik magukat és jól néznek ki, akkor nem lényeg miből mennyi van:D
 
23 fokos. A lakásban 20-22 fok van, a fűtő 23 fokosra van állítva.

Sajnos ez egy első generációs. Esztétikailag nincs is vele semmi baj, de sajnos ha megnézel más lámpákat, akkor ma már zavar a fénye. Sárgás. De egyébként fogom majd használni, mert szeretnék még egy 45F üveget is. Csak helyet kell csinálnom.

Egyelőre még nem emeltem a fényen. Most is 30%-on megy. Mérek vízparamétereket ma, holnap meg karbantartás után csinálok képeket.

A Pinnatifida gyökerei szerintem nem érnek le a talajba. @aquatibi kíváncsi lennék a te üvegedben milyen nitárt/foszfát szint van. Más ADA tápozást használó hobbitársnál is azt tapasztaltuk, hogy van nitrát a vízben, annak ellenére, hogy nem adagol külön.

Holnap csinálok képeket az alga helyzetről. A Pinnatifidának vannak most olyan levelei, melyek már nem algásak.
2hr APT1 zeot-t használok. Nincs tesztem nem tudok konkrét értéket mondani, de nyilván nekem az a célom hogy alacsony legyen a vörös növények miatt. Ezért is kell figyelnem hogy kevés legyen a romló levél és ne etessek túl. De most picit megemelkedhetett mert nagyobb leveleiket hoz a super red és kicsit csökkent a vörösség is. (volt egy kisebb baci bummom-om o_Oaz Aquario Booster-t próbáltam ki)
 
Most hétvégén volt 3 hetes az akvárium. A növények az elmúlt héten sokat nőttek. A Limnophila azon szárait, melyek még az ültetéssel kerültek be, visszavágtam. Látszik hogy nem gondoltam át alaposan ezt a hátteret. A Limnophila nagyon nő. Én meg hátra ültettem 2 tő Blyxa-t is. Most az egyiket arrébb költöztettem, de hosszú távon át kell ezt majd alakítani.
Került 5 oto az akváriumba. Kicsit izgultam, mert korábban voltak velük gondok, de ezek a példányok most nagyon bátrak és aktívak. Azonnal elkezdték tisztítani az üveget. Szépen tisztogatják a növényeket is. Mióta az oto-k bekerültek, azóta a Cory-k is sokkal bátrabbak.
Nano halat még mindig nem vettem. Mostmár megvárom a BF-t hátha lesz valami akció. Felkerültek a BF listára. :)
A nitrát még mindig magas (15), foszfát meg még mindig nincs. Algát sem látok sehol.

Fotózgatni nem volt időm, úgyhogy most csak egy telefonos kép:

View attachment 178634
Azért itt a HP gyökerei eléggé lent vannak... bent vannak azok már a talajba szerintem
 
A Pinnatifidának vannak most olyan levelei, melyek már nem algásak.
Na az jó! Stabilan csináld a tápozást változás nélkül 2-3 hét. + mennyen a talajba is táp szerintem. Meg persze egy "csorda" garnéla ( azok szennyezik is a vizet nitráttal foszfáttal )
Én annyit tennék hozzá a saját tapasztalataim alapján hogy "találd ki" mennyit akarsz tápozni vagy mennyi az ajánlott adag a fénymennyiségedhez és ne változtass rajta. Stabilan csináld és jó lesz szerintem. Esetleg szerezz be valami robusztusabb növényt ami kordában tartja a dolgokat.

"Amikor az algák inkább a növényekhez kötődnek, nem pedig a talajhoz, ez azért történik, mert a növények levelei romlóak (kor/tápanyaghiányok/károsodások miatt), vagy stressznek vannak kitéve (átültetési stressz/metszés/instabil paraméterek stb.). A kemény/ingadozó körülmények között élő növények folyamatosan újraprogramozzák enzimeiket, hogy megpróbáljanak alkalmazkodni az új körülményekhez – az idősebb DNS szerves hulladékként és ammóniaként kilökődik a levelekből. Ez kémiai jel lesz az algák számára, hogy opportunista módon tapadjanak; a romló levelek szénhidrátok és cukrok felszabadításával táplálják az algákat; ha a növény nem megfelelően adagol, az azt jelenti, hogy az algákat nem árnyékolja be az új növekedés. Így az egyszerű kémiai kiváltó okok lehetővé teszik az algák számára, hogy versenyezzenek a magasabb szintű növényekkel. Ilyen helyzetekben a tartály stabilizálása és a növények egészségének javítása kritikus fontosságú."

+szerezz be 20-30 Sakura garnélát. azok majd lezabálják az algát a levelekről. 1-2 hónap és max az lesz a legnagyobb problémád hogy tiszta garnéla guanó a homok :) A Twinstar E-t miért cserélted le? szerintem bőven kiszolgálta a növényeidet....
+ Dennis Wong oldalán sok okosság van ( nagy koponya a csávó ) érdeme átolvasni. 2Hr Aquarist
 
Nagyon furcsa álmom volt ma éjszaka.

Magyarország miniszterelnöke voltam álmomban. Nagyon valósághű volt az egész és az alom nagy részében mindenféle jó dolgot csináltunk a kormánnyal az országban.
De az álom végén:
Valahogy felötlött bennem, hogy majd Magyarország akvakertész nagyhatalom lesz. Ennek érdekében a kormány pályázatot írt ki az akvakertészek körében eszközbeszerzésre.
A kormány vissza nem térítendő támogatás keretében állja a költségeit egy darab, kereskedelemben kapható akvarisztikai termék beszerzésére.
Megjelent szépen a pályázat Magyar Közlönyben (nem tudom ott jelennek-e meg, még sose írtam állami pályázatot ki). Érkeztek is be szépen a pályázatok a beszerzésre.
Összeállították számomra a listát, hogy kinek mit kell beszerezni én meg alig vártam, hogy kezembe kapjam az anyagot, mert nagyon érdekelt ki mit szeretne, ha nem számítana a pénz. Kezembe nyomják a jelentést, és akkor az irodában macska nyávogást hallok. Gondolkozom hogy van-e miniszterelnöki macska, de nem rémlik.
És akkor felébredek, mert Mokka (a fekete macskánk) ott nyávog az ágy mellett hogy ki akar menni hajnali körútjára.
Úgy hogy nem tudtam meg miket szeretnétek pályázati pénzből.
Szóval ha lenne ingyenes állami pénz 1 db akvarisztikai eszköz beszerzésre te mire pályáznál?
 
Nagyon furcsa álmom volt ma éjszaka.

Magyarország miniszterelnöke voltam álmomban. Nagyon valósághű volt az egész és az alom nagy részében mindenféle jó dolgot csináltunk a kormánnyal az országban.
De az álom végén:
Valahogy felötlött bennem, hogy majd Magyarország akvakertész nagyhatalom lesz. Ennek érdekében a kormány pályázatot írt ki az akvakertészek körében eszközbeszerzésre.
A kormány vissza nem térítendő támogatás keretében állja a költségeit egy darab, kereskedelemben kapható akvarisztikai termék beszerzésére.
Megjelent szépen a pályázat Magyar Közlönyben (nem tudom ott jelennek-e meg, még sose írtam állami pályázatot ki). Érkeztek is be szépen a pályázatok a beszerzésre.
Összeállították számomra a listát, hogy kinek mit kell beszerezni én meg alig vártam, hogy kezembe kapjam az anyagot, mert nagyon érdekelt ki mit szeretne, ha nem számítana a pénz. Kezembe nyomják a jelentést, és akkor az irodában macska nyávogást hallok. Gondolkozom hogy van-e miniszterelnöki macska, de nem rémlik.
És akkor felébredek, mert Mokka (a fekete macskánk) ott nyávog az ágy mellett hogy ki akar menni hajnali körútjára.
Úgy hogy nem tudtam meg miket szeretnétek pályázati pénzből.
Szóval ha lenne ingyenes állami pénz 1 db akvarisztikai eszköz beszerzésre te mire pályáznál?
nyilván a legdrágább cucc(ok)ra pályáznék.
 
Nagyon furcsa álmom volt ma éjszaka.

Magyarország miniszterelnöke voltam álmomban. Nagyon valósághű volt az egész és az alom nagy részében mindenféle jó dolgot csináltunk a kormánnyal az országban.
De az álom végén:
Valahogy felötlött bennem, hogy majd Magyarország akvakertész nagyhatalom lesz. Ennek érdekében a kormány pályázatot írt ki az akvakertészek körében eszközbeszerzésre.
A kormány vissza nem térítendő támogatás keretében állja a költségeit egy darab, kereskedelemben kapható akvarisztikai termék beszerzésére.
Megjelent szépen a pályázat Magyar Közlönyben (nem tudom ott jelennek-e meg, még sose írtam állami pályázatot ki). Érkeztek is be szépen a pályázatok a beszerzésre.
Összeállították számomra a listát, hogy kinek mit kell beszerezni én meg alig vártam, hogy kezembe kapjam az anyagot, mert nagyon érdekelt ki mit szeretne, ha nem számítana a pénz. Kezembe nyomják a jelentést, és akkor az irodában macska nyávogást hallok. Gondolkozom hogy van-e miniszterelnöki macska, de nem rémlik.
És akkor felébredek, mert Mokka (a fekete macskánk) ott nyávog az ágy mellett hogy ki akar menni hajnali körútjára.
Úgy hogy nem tudtam meg miket szeretnétek pályázati pénzből.
Szóval ha lenne ingyenes állami pénz 1 db akvarisztikai eszköz beszerzésre te mire pályáznál?

Szerintem vízcserekor valahogy sok hal💩t nyelhettél. :ROFLMAO:

Ám legyen, beszállok én is az álmodozásba.
Mivel az egész országban egyetlen olyan "eszköz" van, amiben minden van, ami kellhet, én az egész GA-t venném meg. :cool:
 
Nagyon furcsa álmom volt ma éjszaka.

Magyarország miniszterelnöke voltam álmomban. Nagyon valósághű volt az egész és az alom nagy részében mindenféle jó dolgot csináltunk a kormánnyal az országban.
De az álom végén:
Valahogy felötlött bennem, hogy majd Magyarország akvakertész nagyhatalom lesz. Ennek érdekében a kormány pályázatot írt ki az akvakertészek körében eszközbeszerzésre.
A kormány vissza nem térítendő támogatás keretében állja a költségeit egy darab, kereskedelemben kapható akvarisztikai termék beszerzésére.
Megjelent szépen a pályázat Magyar Közlönyben (nem tudom ott jelennek-e meg, még sose írtam állami pályázatot ki). Érkeztek is be szépen a pályázatok a beszerzésre.
Összeállították számomra a listát, hogy kinek mit kell beszerezni én meg alig vártam, hogy kezembe kapjam az anyagot, mert nagyon érdekelt ki mit szeretne, ha nem számítana a pénz. Kezembe nyomják a jelentést, és akkor az irodában macska nyávogást hallok. Gondolkozom hogy van-e miniszterelnöki macska, de nem rémlik.
És akkor felébredek, mert Mokka (a fekete macskánk) ott nyávog az ágy mellett hogy ki akar menni hajnali körútjára.
Úgy hogy nem tudtam meg miket szeretnétek pályázati pénzből.
Szóval ha lenne ingyenes állami pénz 1 db akvarisztikai eszköz beszerzésre te mire pályáznál?
Hehehehe. Részemről egy Super Jet 1200 és nem ártana havi vásárlási utalvány juttatása is ha már nagyhatalom vagyunk. 🤣
 
Back
Oldal tetejére