• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Green Pond

Tehát ha nincs ammónia, nitrit, nitrát a vízben, akkor nincs túletetve?
Nagyjából helyesen látod. Az ördög a részletekben van. Egy teljesen jó paraméterekkel beállt vízben is szőrös a levél, ha már nem tud helyrejönni a jó körülmények hatására. Ilyenkor vagy levagdosod a régebbi leveleket, amíg jön olyan, amin nincs fertőzés, vagy BO. A helyi algakezelés karbóval, 5 otoval kevés lesz. Egy tucat amano, vagy több tucat neocaridina a helyi kezelés mellett is eredményre vezetne szerintem.🤔 Csak óvatosan kérdem: a gyep nem inkább cyano fertőzött? Nem igazán szőrösnek látszik. Akkor ugyanis más a helyzet, ezek a megoldási javaslatok nem segítenek azt is kiírtani. 🙂
 
Szia!
Nem tűnik annyira reménytelennek a helyzet, de ezen azért még dolgozni kell...
Az akváriumban megjelent algával alapvetően az a gond, legyen az bármilyen is, hogy ha valamiért megjelenik, akkor a vízben lévő algaspóráknak köszönhetően még a feltételek helyreállása után is elég sokáig megmaradhatnak. Ilyenkor pedig az egyszeri akvakertész meghallgat ezernyi tanácsot, egy hónap alatt megváltoztat vagy egymillió dolgot, amivel nem csak hogy nem lesz jobb a helyzet, de néha még ront is rajta, miközben lehet már csak azokkal az algákkal kellene foglalkoznia, amit szemmel is lát.
Amikor anno elkezdtem az akvarizálást, én is nagyon sokszor küzdöttem ilyen-olyan algákkal, kapkodtam fűhöz-fához, de majd a tapasztalattal szépen lassan kikopik minden alga, elfelejted a tápanyagszint méregetést, sőt valójában szinte minden kőbe vésett szabályt, és megtalálod a saját egyensúlyodat.
Ezzel nem ellenpropagandát akarok csinálni az eddigi tanácsoknak. Nem azt mondom, hogy ne mérj tápanyag szinteket, csak hogy nem ezen fog múlni.
Rendszeresen karbantartott akváriumban, amiben minden tápanyagból van, a foszfát egyensúly felborulása miatt csak legfeljebb a zöld ponttal fogsz találkozni, az meg elég egyedi hozzá, hogy minden teszt nélkül is lásd. Az ammónia, és nitrit meg kevés etetetés, rendszeres vízcsere mellett nem lesz olyan koncentrációban, hogy az bajt okozhasson.
Nagyon sokszor láttam már rá példát az évek alatt, hogy akvakertészek nagy elánnal vetik bele magukat a hobbyba. Elköltenek iszonyatos pénzeket, összerakják az első akváriumukat, majd amikor jön az alga, segítségért fordulnak a fórum közösséghez. Persze jó indulatú srácok, lányok, urak, hölgyek vannak itt, szóval mindenki a saját tapasztalatai, olvasottsága alapján próbál segíteni, de ha nem jön össze, amit írnak, jönnek az újabb ötletek, a bontás, majd az új akvárium, 3-4 új berendezéssel próbálokozás után a hobby abbahagyása.
Pedig szerintem alapvetően csak 3 feltétel kell, ahhoz hogy éveken, és több akváriumon túl is alga mentes szép akváriumot üzemeltess.
- távolíts, algaevőkkel távolíttass el minden látható algát az akváriumból (etess, carbozz, kaparj, vágj, lehetőleg mindig a lehető legkevésbé drasztikusat választva)
- biztosíts minden alapvető feltételt, de semmit ne tolj túl (a visszafogott akvarizálás felől történő közelítés mindig célravezetőbb, mintha mindent maxon pörgetünk, ráadásul kényelmesebb is)
- a fenti két dolgot szisztematikusan csinálva várj türelemmel, mert az akvakertész legjobb szövetségese az idő, és csak akkor nyúlj bármihez is, ha a fentiek ellenére az idővel csak romlik az akva állapota
Ebből a második feltétel az ami ugye egy összetett kérdés, és akár könyveket lehetne róla írni, és tényleg mindenkinek ki kell tapasztalni, neki mi válik be. (több éve sikeresen akvarizálók naplóit lehet alapul venni, hogy rövidítsd ezt az időt, de a kiragadott egyes dolgok önmagukban ritkán vezetnek eredményre)
Különböző egyensúlyi szinteken lehet akváriumot üzemeletni. De sajnos az állatok, növények olyanok, hogy nem lesz jó mindenkinek minden. Kompromisszumokat kell kötni, mert bizonyos feltételek között egyes lényekről le kell majd mondanod. Ugyanígy van az algákkal is. Más környezetben más féle algákkal kell küzdeni. Ez nagyjából pedig azt is behatárolja, hogy mi okozza őket.
Az általad tapasztalt zöld szőr pl. tipikus high.tech alga. Akkor érzi jól magát, ha van elég, és hosszú ideig tartó fény, lágy víz, sok CO2, erős áramlás, ha a zöld fonal is megjelenik, tudhatod, hogy igazi high end alak vagy...
Ha csökkented ezeket, akkor szépen lassan magától is elkopik, és majd jön helyette pl. a fekete ecset, mert ahogy írtam, minden környezetben van alga, ami jól érzi magát. :D
Ha csak egyes növényeken jelentkezik az alga, akkor általában az nem egészséges valamiért. Vagy csak még nem aklimatizálódott teljesen.
A Black Out pedig tényleg ne legyen az első dolog amihez nyúlsz. Ez egy elég drasztikus lépés, amit a növények is megsínylenek. A peroxid meg az utolsó utáni legyen, ahogy Viktor is írja. Mert az olyan mintha a bokaficamot láblevágással, és műlábbal gyógyítanánk. Ráadásul az 1-4 nap alatt algamentesített akvárium olyan, mint a gyors fogyókúra. Legtöbbször hosszútávon nem vezet eredményre. Ezt saját példámon tapasztaltam meg itt is, ott is. :p

Szóval kiszámítható hosszútávú nem túltolt feltételek, algaeltávolítás, és türelem.
(majd a saját naplómban leírom, nekem mi vált be, mint rendszer hogy ne nálad szemeteljem tele a naplót)
Sok sikert, örömteli akvarizálást!
 
Nem tűnik annyira reménytelennek a helyzet, de ezen azért még dolgozni kell...
Köszönöm, hogy vetted a fáradtságot és időt foglalkozni a problémámmal. Igen én is tapasztalom, hogy más-más hobbitársak más-más megoldási javaslatot adnak. Ezeket szívesen fogadom és nyilván az én döntésem, mit fogadok meg.
Elindítottam most egy BO-t csütörtökig. Hátha utána kisebb alga mennyiséggel már könnyebb lesz a harc. Nem várok ettől végleges megoldást.
Rendszeresen olvasom a naplódat, tényleg az egyik példa. Várom az összefoglalót majd.
 
Na hogy állunk a BO végén?
Csütörtök este vége volt a BO-nak csak nem volt időm jelentkezni.
Hát nagy csoda nem történt 5 nap alatt. Ez valami fekete öves alga.
A limnophila jól megnyúlt és el is fehéredetett szegény, de megmaradt. A problémás pinnatifida hozott új leveleket, ezek egyelőre még nem algásak de majd meglátjuk a következő napokban, hogy terjed-e az alga tovább.

Csináltam egy gyors vízcserét csütörtökön is, meg ma is.

Egyelőre ezzel a tápozással megyek tovább:
  • 2 ml/nap ADA Brighty K
  • 2 ml/nap ADA Mineral
  • 2 ml/nap ADA Green Brigthy Nitrogen
  • 1 ml/nap Seachem Excel
  • 1 ml/hét Seachem Fourish Phosphorus
Új ez a lámpa amit elkezdtem használni (5000 lumen). Egyelőre így megy:
20 cm magasan függesztve az akvárium felett, 6 órát, 30%-on.

6D-4186.jpg
 
Megvolt a mai karbantartás.
Kicsit visszavágtam a Limnophila-t és vissza is ültettem a toppokat. A Pinnatifidáról igyekszem levágni az algás leveleket. Nagy javulást összességében nem látok, igaz nem is romlott a helyzet.

Jelenleg ez a tápozás megy:

  • 2 ml/nap ADA Brighty K
  • 2 ml/nap ADA Mineral
  • 2 ml/nap ADA Green Brigthy Nitrogen
  • 1 ml/nap ADA Green Brighty Iron
  • 1 ml/nap Seachem Excel
  • 4 ml/hét Seachem Fourish Phosphorus
Ezek a szintek vannak:

TDS 148
NH4 < 0,05 mg/l
NO2 0,025 mg/l
PO4 < 0,02 mg/l
Fe < 0,02 mg/l
CO2 30 mg/l

A fény 6 órát megy egy nap 30%-on.
 
@elektrorudi ajánlására beszereztem Dr. Lányi György - Korszerű akvarisztika könyvét. Még csak az elején tartok, de azt kell mondjam, hogy tényleg egy nagyon jó, részletes és érdekes olvasmány.
A mostanában megjelent akvarisztikai témájú könyvekhez mérten látszik, hogy ebbe beletettek minden ismeretet, ami 1966-ban rendelkezésre állt.
Viszont mit fedeztem fel benne!?
A könyv elején van szó a szén, nitrogén, oxigén ciklusról az akváriumban. A szén ciklust részletező részben ír a CO2 tápozásról (ismétlem 1966-ot írunk) az alábbiak szerint (nem pontos idézet, csak a lényeg):
- Állítsunk egy szódásszifont a feje tetejére (nem tudom a fiatalabb nemzedéknek meg van-e hogy működött a szifon régen, a szifonban egy cső a palack aljától a szifon fejig vezette a vizet és a palack tetejében összegyűlt CO2 gáz nyomta ki a vizet a palackból, ha ezt a feje tetejére állítod, akkor csak a CO2 gáz jön ki belőle).
- A szifon csapjára húzott gumicsövön keresztül a CO2 gázt az akvárium vízszintje alatt fejel lefelé rögzített pohárba vezetjük, ahonnan majd beoldódik a vízbe.

Ennek az elvnek számos kereskedelmi termék megvalósítását lehet ma látni.

Elképzeltem, ahogy Amano üldögél az akvárium előtt az 1980-as években és olvasgatja Dr Lányi könyvét. Mikor ehhez a részhez ér felragyog a szeme és megy a szódás palackért :)🥃🫧
 
@elektrorudi ajánlására beszereztem Dr. Lányi György - Korszerű akvarisztika könyvét. Még csak az elején tartok, de azt kell mondjam, hogy tényleg egy nagyon jó, részletes és érdekes olvasmány.
A mostanában megjelent akvarisztikai témájú könyvekhez mérten látszik, hogy ebbe beletettek minden ismeretet, ami 1966-ban rendelkezésre állt.
Viszont mit fedeztem fel benne!?
A könyv elején van szó a szén, nitrogén, oxigén ciklusról az akváriumban. A szén ciklust részletező részben ír a CO2 tápozásról (ismétlem 1966-ot írunk) az alábbiak szerint (nem pontos idézet, csak a lényeg):
- Állítsunk egy szódásszifont a feje tetejére (nem tudom a fiatalabb nemzedéknek meg van-e hogy működött a szifon régen, a szifonban egy cső a palack aljától a szifon fejig vezette a vizet és a palack tetejében összegyűlt CO2 gáz nyomta ki a vizet a palackból, ha ezt a feje tetejére állítod, akkor csak a CO2 gáz jön ki belőle).
- A szifon csapjára húzott gumicsövön keresztül a CO2 gázt az akvárium vízszintje alatt fejel lefelé rögzített pohárba vezetjük, ahonnan majd beoldódik a vízbe.

Ennek az elvnek számos kereskedelmi termék megvalósítását lehet ma látni.

Elképzeltem, ahogy Amano üldögél az akvárium előtt az 1980-as években és olvasgatja Dr Lányi könyvét. Mikor ehhez a részhez ér felragyog a szeme és megy a szódás palackért :)🥃🫧
Amano szésavas ásványvizezte az akváriumát a kezdetekben. Ráadásul minden nap. :)
 
@elektrorudi ajánlására beszereztem Dr. Lányi György - Korszerű akvarisztika könyvét. Még csak az elején tartok, de azt kell mondjam, hogy tényleg egy nagyon jó, részletes és érdekes olvasmány.
A mostanában megjelent akvarisztikai témájú könyvekhez mérten látszik, hogy ebbe beletettek minden ismeretet, ami 1966-ban rendelkezésre állt.
Ez azért is lenyűgöző, mert 1965-ben vetették fel először egy német konferencián, hogy nincs elég Co2 az akváriumban, hogy a növények teljes potenciállal tudjanak nőni.
Innen jött először a szódavíz, Hollandiában az élesztő, Németországban pedig a szódapatron.
1971-ben dobták piacra először a HILENA (a jelenlegi Dupla elődje) Co2 diffúzor rendszerét, ami szintén szódapatront használt. A reaktoruk nem teljesen a poharas módszerrel működött, valamilyen membrán volt a tetején. Később szintén ők jöttek ki az első palackos rendszerrel.
1706191243465.png
 
Megvolt a mai karbantartás.
Kicsit visszavágtam a Limnophila-t és vissza is ültettem a toppokat. A Pinnatifidáról igyekszem levágni az algás leveleket. Nagy javulást összességében nem látok, igaz nem is romlott a helyzet.

Jelenleg ez a tápozás megy:

  • 2 ml/nap ADA Brighty K
  • 2 ml/nap ADA Mineral
  • 2 ml/nap ADA Green Brigthy Nitrogen
  • 1 ml/nap ADA Green Brighty Iron
  • 1 ml/nap Seachem Excel
  • 4 ml/hét Seachem Fourish Phosphorus
Ezek a szintek vannak:

TDS 148
NH4 < 0,05 mg/l
NO2 0,025 mg/l
PO4 < 0,02 mg/l
Fe < 0,02 mg/l
CO2 30 mg/l

A fény 6 órát megy egy nap 30%-on.
szerintem itt fog bukni megint a dolog, ha az ajánlott tápanyagot adagolod, akkor erre a kevés fényre sok... én 60%-on vinném 6órában 1-2 hétig, aztán emelném a fényt tovább.
 
Én annyit tennék hozzá a saját tapasztalataim alapján hogy "találd ki" mennyit akarsz tápozni vagy mennyi az ajánlott adag a fénymennyiségedhez és ne változtass rajta. Stabilan csináld és jó lesz szerintem. Esetleg szerezz be valami robusztusabb növényt ami kordában tartja a dolgokat.

"Amikor az algák inkább a növényekhez kötődnek, nem pedig a talajhoz, ez azért történik, mert a növények levelei romlóak (kor/tápanyaghiányok/károsodások miatt), vagy stressznek vannak kitéve (átültetési stressz/metszés/instabil paraméterek stb.). A kemény/ingadozó körülmények között élő növények folyamatosan újraprogramozzák enzimeiket, hogy megpróbáljanak alkalmazkodni az új körülményekhez – az idősebb DNS szerves hulladékként és ammóniaként kilökődik a levelekből. Ez kémiai jel lesz az algák számára, hogy opportunista módon tapadjanak; a romló levelek szénhidrátok és cukrok felszabadításával táplálják az algákat; ha a növény nem megfelelően adagol, az azt jelenti, hogy az algákat nem árnyékolja be az új növekedés. Így az egyszerű kémiai kiváltó okok lehetővé teszik az algák számára, hogy versenyezzenek a magasabb szintű növényekkel. Ilyen helyzetekben a tartály stabilizálása és a növények egészségének javítása kritikus fontosságú."

+szerezz be 20-30 Sakura garnélát. azok majd lezabálják az algát a levelekről. 1-2 hónap és max az lesz a legnagyobb problémád hogy tiszta garnéla guanó a homok :) A Twinstar E-t miért cserélted le? szerintem bőven kiszolgálta a növényeidet....
 
megint kaptak a növényeid az új fénnyel egy változót… nem ismerem az ADA tápokat de szerintem elég lehet a Mineral+Kálum+Vas a nitrát-foszfát szerintem potya a talajod még tele van tápanyaggal majd onnan esznek a növények nitrátot meg foszfátot ( sőt lehet még árt is mert keletkezik amúgy is elég “trutyi” a pusztuló algákból ) + carbo ebben a helyzetben hasznos lehet….a limnophila az csak arra jó szerintem hogy kb. 3 naponta vágod :confused: helyette Én bettenék rotala-t vagy super red-et az jobban is menne az “összképhez”. kellene mindenképp neked valami “húzónövény” ami nem túl “hisztis” és mellette tápanyag éhes.
 
szerintem itt fog bukni megint a dolog, ha az ajánlott tápanyagot adagolod, akkor erre a kevés fényre sok... én 60%-on vinném 6órában 1-2 hétig, aztán emelném a fényt tovább.
Kérdeztem már ezt a világítást itt is, más topikban is.
Eddig volt a Twinstar 1600 lumen 80%-on.
A Chihiros 5000 lumen, 30%-on 1500 lumen. Igaz emelve van és javaslat volt, hogy vegyem vissza a fényt az alga miatt.
Nehéz a fénymennyiséget szemre megítélni, de most kb. olyasmi lehet mint előtte a Twinstar-al volt.
De emelek rajta. Ezen nem múlik. ;)
 
Back
Oldal tetejére