• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fotósuli kezdőknek

Mutatok nektek dolgokat! :) Elhatároztam, hogy megtanulok legalább egy kicsit fotózni, most már tudom mindhárom kulcsparamétert állítani a gépen, ami egy csodálatos első lépés, én úgy vallom :)

viszont szerintem a Nikon D3200 kit objektívje egyszerűen nem tud éles képet adni. Ez lehet?? Egyszerűen nem tudom úgy tekerni, hogy a LV-ben éles részlet-képet adjon, maximálisan zoomolva. A Tamron objektívvel kicsit jobban megy, de az élestől azért még mindig messze van az is.

Lenéztem a George Farmer egyik képének az expozíciós beállításait, és azzal próbálgattam, és ezek vannak (arra a részletre nagyítva, ahova az "élességet" próbáltam állítani):

Nikon kit nyers:

tumblr_nwb723eZ3J1rfc73zo1_1280.png


Nikon kit adjusted (Lightroom):

tumblr_nwb723eZ3J1rfc73zo3_1280.png


TAMRON nyers:

tumblr_nwb723eZ3J1rfc73zo5_1280.png


TAMRON adjusted

tumblr_nwb723eZ3J1rfc73zo4_1280.png


mit csináljak, hogy ez ne így legyen?

A teljes képek amúgy tűrhetőek ha a szoba másik feléből nézzük őket, de a részletek elvesznek belőle, például olyan részletek is, mint a halak -- annak ellenére, hogy jó nagyok vannak benne most :)
 
Ez egy új objektív vagy használt? egy leejtéstől el tudnak mozdulni a lencsék és sosem lesz éles többé, ez javítható probléma. előfordul az is, hogy egy gyengébb objektívnek (nem ismerem ezt a típust, amit használsz) már új korában sincs igazán éles pontja. Viszont fura, hogy ezek mellett a beállítások mellett ilyen zajos a kép, ami szintén elvesz az élességből.
 
Ez egy új objektív vagy használt? egy leejtéstől el tudnak mozdulni a lencsék és sosem lesz éles többé, ez javítható probléma. előfordul az is, hogy egy gyengébb objektívnek (nem ismerem ezt a típust, amit használsz) már új korában sincs igazán éles pontja. Viszont fura, hogy ezek mellett a beállítások mellett ilyen zajos a kép, ami szintén elvesz az élességből.
használtan vettem az egészet. És igen, a zaj tényleg fura -- bár ez csak egy nagyon kis részlete a képnek persze.
 
Hiába használod a Farmer beállításait, ha nincs olyan világításod, mint neki. Egy ennyire alul exponált képet nem lehet Lightroommal kivilágosítani.

Fotózz le valami jól megvilágított tárgyat állványról, akkor le tudod csekkolni az objektíveidet.
 
egyszerűen nem tud éles képet adni. Ez lehet??
nem ismerem milyen a kit obi, ezért kérdezem, hogy van rajta finom beállító mechanika? (exponáló gomb félig megnyomva-gyűrű megmozdít- erre beugrik egy full közeli kép a fotózandó tárgyról. A keresőben történik a finomhangolás, amolyan manuális fókusz ,de precízebb, mert közel hozza a témát)
Én sokszor használom és azt tapasztalom, hogy ami a váznak "tuti" éles, az a szememnek csak 85-90 %-os.
 
használtan vettem az egészet. És igen, a zaj tényleg fura -- bár ez csak egy nagyon kis részlete a képnek persze.
Egy vonalzó fotózása hosszába is jó lehet azon látod hol van az éles tartomány.
Próbáld ki automatán és manuálisan is.
Mivel szemüveges vagy beállítottad a keresőt, hogy valóban azt lásd amit kell?
Aksiba nagyon sok az 1/500 én 1/80 körül szoktam fényképezni mert kevés a fényem. ha részlet képeke megyek ahol esetleg rákok halak látványosan szerepelnek akkor emelem 1/100 fölé.
Ha kiégne a kép akkor emeld a rekeszt vagy vidd le az iso értéket, Raw képekből simán visszahozod a fényt ha elsőre a gépen nagyon sötét.
 
Egy vonalzó fotózása hosszába is jó lehet azon látod hol van az éles tartomány.
Próbáld ki automatán és manuálisan is.
Mivel szemüveges vagy beállítottad a keresőt, hogy valóban azt lásd amit kell?
Aksiba nagyon sok az 1/500 én 1/80 körül szoktam fényképezni mert kevés a fényem. ha részlet képeke megyek ahol esetleg rákok halak látványosan szerepelnek akkor emelem 1/100 fölé.
Ha kiégne a kép akkor emeld a rekeszt vagy vidd le az iso értéket, Raw képekből simán visszahozod a fényt ha elsőre a gépen nagyon sötét.
én a keresőben abszolute semmit sem látok :D csak a LV
igen, én is 1/80 vagy 1/100-zal szoktam nyomatni, de most nem ez volt a lényeg, hanem az élesség cucc. Az ha jól értem, nem függ a zársebességtől. A rendes kép most 1/100 f5.0 és ISO400-zal ment -- de az sem olyan rettenetesen éles a részleteiben, különösen a sharpeningek előtt: LEVI_2015oct-1 | Flickr - Photo Sharing!
 
én a keresőben abszolute semmit sem látok :D csak a LV
igen, én is 1/80 vagy 1/100-zal szoktam nyomatni, de most nem ez volt a lényeg, hanem az élesség cucc. Az ha jól értem, nem függ a zársebességtől. A rendes kép most 1/100 f5.0 és ISO400-zal ment -- de az sem olyan rettenetesen éles a részleteiben, különösen a sharpeningek előtt: LEVI_2015oct-1 | Flickr - Photo Sharing!
Nekem nem nagyon van vele gondom így a képet nézve oké a halak nem élesek de azok vagy 15 cm-rel vannak közelebb mint a fa középen. az oti a jobb üvegen is életlen mert az már hátrébb van mint ahogy az akvárium alsó sarkai is homályos ezt a rekesz érték növelésével tudod talán kijavítani.
Azt egy kicsit furának tartom hogy mintha csak a kép jobb oldalán vélnék felfedezni életlen lágyabb részeket.
 
emers fényképek, értelmes beállításokkal és utómunka before / after

tumblr_nwb723eZ3J1rfc73zo7_r1_1280.png


de az utómunka vagy zajt tesz bele, vagy megjeleníti az eleve benne lévő zajt. Itt egy max élességű részlet:

tumblr_nwb723eZ3J1rfc73zo6_r1_1280.png


A kép maga persze tök élesnek tűnik egészben, és az élességnek ez a mértéke jó is volna nekem az akváriumban, ha a halak is látszanának közben:

2015oct-15 by Planet Petite, on Flickr
 
Nekem nem nagyon van vele gondom így a képet nézve oké a halak nem élesek de azok vagy 15 cm-rel vannak közelebb mint a fa középen. az oti a jobb üvegen is életlen mert az már hátrébb van mint ahogy az akvárium alsó sarkai is homályos ezt a rekesz érték növelésével tudod talán kijavítani.
Azt egy kicsit furának tartom hogy mintha csak a kép jobb oldalán vélnék felfedezni életlen lágyabb részeket.

Azt amúgy hogy lehet elérni, hogy ne csak egy mélységében kb. 5-10 centis rész legyen éles? Kisebb rekesszel és sokkal több fénnyel?
 
Azt amúgy hogy lehet elérni, hogy ne csak egy mélységében kb. 5-10 centis rész legyen éles? Kisebb rekesszel és sokkal több fénnyel?
ahogy mondod.

másik alapszabály: az átlagember kézből annyi 1/x másodpercet tud kitartani élesen, ahány mm-en fotóz. tehát ez a kép 24mm-en készült és 1/60addal fotóztál, nyugodtan vehetsz kicsit hosszabb záridőt, hogy világosabb legyen a kép, mert ha utómunkában világosítasz, az zajosít és életlenít!
 
ahogy mondod.

másik alapszabály: az átlagember kézből annyi 1/x másodpercet tud kitartani élesen, ahány mm-en fotóz. tehát ez a kép 24mm-en készült és 1/60addal fotóztál, nyugodtan vehetsz kicsit hosszabb záridőt, hogy világosabb legyen a kép, mert ha utómunkában világosítasz, az zajosít és életlenít!
ezt nem értem, de nem kézből fotózok :D
 
Nekem is voltak hasonló problémáim. Sokszor tényleg a kevés fény az oka, vagy a hosszú záridő. De szerintem simán lehet, hogy maga az akvárium üvege is torzíthat, és ez csak mint "második" lencse szerepében jön elő. Szabadszemmel nem látszik.
 
LV-ben én csak az autofokuszra hagyatkozhatok (Nikon 5100). Keresőben lehet éles képet csinálni. De LV + manual fokusz? Szerintem nem barátok. Azonkívül ISO400 már lehet zajos.
 
Back
Oldal tetejére