• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Ez lesz a második "első"...

szabohe

Nézelődő
Sziasztok! Új vagyok még itt, és ez lesz az első hozzászólásom. Bár valójában már több, mint fél éve olvasgatok, tervezgetek, infókat gyűjtök, és nem csak infókat, hanem lassan összeszedem az akvárium indításához szükséges felszerelést, és végre nekivághatok...

Egyszer régen, nagyon régen még tizenévesen már volt egy 85 literes aksim. Többé-kevésbé működött is, bár nem volt benne különleges koncepció, és híján volt bármiféle szakértelemnek, mégis nagyon szerettem. Később hozzánk került egy másik, már működő akvárium, így hamarosan ezek összeolvadtak, és pár évig így működtek, de sajnos költözés miatt ez felszámolásra került.

Azóta sok év eltelt, saját lakásom, családom lett, és újra megérett a gondolat, hogy akváriumot szeretnék, de most már jobban beleástam magam az "irodalomba". Hónapok óta bújom a netet, így találtam rátok is, és így ejtett rabul a növényes akváriumok világa.

Na, elég lesz a bevezetőből, mert holnap szeretném az akváriumot végre összeállítani, és még kíváncsi lennék a véleményetekre az indítással kapcsolatban is.

Szóval a paraméterek:
Akvárium: Juwel Lido 120 (60*40*58) (Tudom, magas, de ez elsőre szerelem lett. Remélem, nem fogok csalódni.:))

Szűrés: TetraTec Ex1200 (1. tálca: gyári kerámia + szivacs, 2-3-4.tálca: siporax + pelonvatta(???) + Seachem Purigen, illetve az akvárium belső szűrője
Világítás: indításkor 2x24w reflektorokkal, de ahogy készen lesz a CO2 rendszerem, váltunk 2x55W-os PC fénycsövekre (skywhite 8000K + daylight 6500k). Remélem, ez elég lesz az adott magassághoz.
CO2: vettem egy kezdőknek való szettet (Water Plant 0,5 kg-os tölthető palackkal), de nem tudom, be be merjem-e üzemelni, mert olvastam, hogy nehéz őket szabályozni, és nem szeretném, ha több kárt csinálnánk vele, mint hasznot. Így inkább úgy döntöttem, hogy összeállítok egy szettet egy 2kg-os palackkal, Aqua Medic mágneszeleppel, Papillon reduktorral, de ehhez még kell egy kis idő.
Fűtés: 100w

Talaj: 2,5l JBL Aquabasis + 2x8l Aquatic Nature Pro Soil
Dekoráció:Red Moor, Mangrove, Lávakő

Flora:
Anubias Barteri
Bacopa Caroliniana
Eleocharis Parvula Mini
Glossostigma Elatinoides
Fissidens Fontanus
Blyxa Japonica

Fauna:
Ezen is annyit gondolkodom. Törpe gurámit és csoki gurámit nagyon szerettem volna. De most képbe jöttek a garnélák, amik nagyon megtetszettek és ráadásul nagyon hasznosak lehetnek a takarításban. A kettő együtt nem működhet?
Amit még szeretnék: takarítóbrigád (oto, anci), illetve javaslatokat várok, mi volna ideális ilyen paraméterekhez.

Tápozás:
Aquatic Nature Aqua-Plant basic
AN Aqua Plant +Activator 24
AN Carbo Green

Ez a kiindulási pont. Később megpróbálok képet is csatolni.

Az indulással kapcsolatban is szükségem lenne egy kis segítségre, hogy minél kevesebb probléma adódjon.
- Mennyi legyen a világítás?
- Kell-e tápozás, ha a CO2-t csak később indítom?
- Kell-e mindkét szűrő, vagy a belsőt teljesen kiiktassam?
- A Glosso helyett HC Cubá-t kértem, de sajnos nem volt, így ezt kaptam helyette. Kicsit tartok tőle,mert mindenhol azt olvastam, hogy meglehetősen igényes. Kibírja vajon azt a pár hetet, amíg elkészül a CO2 rendszer és az erősebb fényforrás, vagy ennyi idő alatt tönkre is megy?
- Elindítsam-e ezt a kis CO2 szettet? Persze gondolom, ehhez mindenképp kell egy mágnesszelep. Akkor meg ha már azt megrendelem, megveszem a nagyobb palackot, a reduktort, és a többi apróságot. Ezt viszont a jövő hónapra ütemeztem be, de az indítással már nem szeretnék ennyit várni. Már annyira szeretném egyben látni.

Első lélegzetvételre ennyi, azt hiszem.
Szívesen veszem a segítő szándékot és az építő kritikát! :)
Köszönöm.
 
Szia!
Köszöntünk itt az oldalon.
Hogyha stílusos akarok lenni, akkor én csak egy kis hal vagyok itt a fórumon, én is csak tanuló vagyok itt. Épp ezért csak ahhoz szólnék hozzá, amiben én is benne voltam, így szereztem egy kis tapasztalatot.
Ez pedig a belső szűrő. Nekem is Juwel aksim van, évekig csak a belső szűrőm volt, míg tavaly előtt bemondta az unalmast végleg. Akkor vettem egy külső szűrőt, majd másnap elképedve láttam a vízminőséget! Fantasztikus látvány volt! Ott jöttem rá, hogy a belső szűrő, ami 3 szivacsból áll, nem sok mindenre volt jó a mechanikai szűrésen kívül, ráadásul problémás volt a tisztítása is, ezenkívül 1-2 hetente takarítani kellett. Mindezekkel szemben a külső szűrőt ráérsz 2-4 havonta pucolni, és ha jól megválasztod a töltetet, akkor gyönyörű tiszta vizet kapsz.
A külső szűrőben a 2-3 tálcába tegyél inkább Substrat Pro-t, vagy Matrix-ot, a legfelsőbe jó a Seachem Purigen és a perlon.
A többi kérdésedben majd segítenek a jobban hozzáértők.
 
Köszönöm nektek a segítséget.
Igen, a Tetratec már megvan. És bár eleinte jókat olvastam róla, így megvettem, ezután volt, aki azt mondta, nem volt jó választás. Hát, majd meglátom, hogy teljesít.

Sok tervezgetés, böngészés, olvasás, vásárlás :))) után végre hétvégén elindult!!!
Hááát... Még nem vagyok igazi akvakertész, mert nekem nem tartott olyan sokáig a látványterv, mint sokaknak, akikről olvastam, és biztonyára az "aranymetszés" és egyéb esztétikai szabályok sem érvényesülnek, de betudom ezt annak, hogy még igencsak kezdő vagyok az akvakertészetben, és ez a "tanulóakváriumom". :)

Szombaton került sor az összeállításra. Áthívtam a húgomat, hogy segítsen megtervezni, és összeállítani az akváriumot. Mondanom sem kell, Ő hasonlóan jártas, mondhatni "szakember" a témában, mint én.
Szóval, mi is történik, amikor Speindl és Hurvinyek nekiáll, hogy uccu neki, dobjuk össze, aztán hadd menjen.

1. Lépés tehát a mindent megelőző gondos, precíz tervezés.:D

5899098853858816978


2.lépés növények beültetése.
Na, hadd ne mondjam, a szakértelem itt is megmutatkozott, abban, hogy első körben az összes glossostigma-t felkötöztük a fára és megcsodáltuk, milyen szép.:)
Még jó, hogy közben kaptam hozzáértő segítséget, és kissé viharverten ugyan, de lekerült az előtérbe.
A többi növényt többé-kevésbé könnyen el tudtam rakni, bár az Anubias-ok kicsit megizzasztottak, de végül én győztem.
Időközben került még az aksiba egy kis Bacopa Australis és valami, amiről nem tudom, hogy hívják. Ő az, jobb oldalon elől, a Parvula mögött. Ha valaki felismeri, legyen szíves elárulni nekem a nevét! Köszi!

Google+

Végül feltöltöttük. Szerencsére itt már nem történt különösebb malőr.

Google+

Jó végre egyben látni!
Most naponta kb. 25% vízcsere megy. Egyenlőre low tech-ként üzemel pár hétig, amíg a co2-m és a világításom elkészül. Remélem a glosso addig elvegetál ennyi fénynél is.
Tápozást úgy a 2. hét után gondoltam elkezdeni kiegészítve az Aquatic Nature Green Carbo-jával. Szerintetek?
Most kb. 8-9 órát megy a világítás, délelőtt 9-12-ig, és kb. 15-20-ig.
Egyszerre megy a külső és a belső. Ezeket mikor takarítsam?
Halakat az indítás után 2-3 héttel tervezem telepíteni. Petsze még mindig nem biztosak a fajok, de majd csak eldöntöm.:)

Remélem, be tudom illeszteni a képeket is, és akkor tudom prezentálni, új lakótársaink hogy érzik magukat nálunk.
Persze, azt mondanom sem kell a gyerekek, már most, halak nélkül is imádják az akváriumot. Vita van belőle minden alkalommal, ki kapcsolhatja fel a világítást. Mi lesz, ha már halak is lesznek???
 
Szia!
Először is egy kis segítség a képbeillesztéshez:
Segítség a képek beillesztéséhez | Magyar Akvakertész Fórum
Halakkal várnák egy hónapot, mikorra minden tuti nekik, ehhez szerezz be tesztet.
Ne legyen vita a lámpa bekapcsolással, vegyél 600-ért egy időkapcsolót vagy 2000-ért digitális időkapcsolót.
Vagy 9-16-ig világíts vagy12-20-ig. (ezt teszteltem, szerintem az előző jobb, hogy a lakásba bejövő természetes fény intervallumára van belőve a plusz erős fény. Nekem így szinte nem volt algám.) És addig addig teszteltem, hogy most sincs csak némi fonal, amit a szűrésre se foghatok, mert egy 800 és egy 900 liter/órás külső megy megfelelő bio és mech szűrőtöltettel 100 literre. Ha mindenképp este is látni akarod az akit, akkor 16-20-ig világíts egy 8w-os t5-össel(mosogatóvilágítás) :)
Belőheted azt a co2 szettet is, az is elég lesz egy hónapra kb.
A belső szűrőt cseréld le egy ilyenre:
Eheim Skim 350 - vízfelszíntisztító skimmer most csak 6 990 Ft -
ennek a későbbiekben több értelme lesz.
Külső szűrőt kb 2-havonta elég kitakarítani. Addig keresd meg és olvasd el azt a topicot is :)
 
Szia!

kopikon tanácsait érdemes megfogadni, jól mondja. Fontos, hogy a világítást ne törd meg, nem szeretik a növények...

Az, hogy mikor világítasz, az majdnem mindegy, a lényeg, hogy mennyi ideig teszel. Erre is van egy topic (mennyit világítsunk vagy valami hasonló) Azt érdemes kiszámolni. Nekem pl 13:30-20:00 megy a világítás. A CO2-t hamarabb szokás indítani..(majd ha lesz) Azt ügyesen kell belőni, azt mondják az okosok, hogy 1-2 órával a világítás előtt érdemes indítani, én pl 11:30kor indítom. Ez vált be.

A szűrőt 2 hónapnál hamarabb nem érdemes takarítani, mert csak az épp kialakult bacikultúrát fogod kinyírni vele. Viszont figyelni kell a takarításra is. Nem szabad az egész szűrőt csapvíz alatt kitakarítani. Erre is van valahol egy topic, érdemes azt is átolvasni.

Konklúzió: Sokat kell itt olvasni és elraktározni a megszerzett tudást, és akkor minden szuper lesz, az akvárium gyönyörű lesz, a család boldog, az ismerősök irígyek! :)
 
Back
Oldal tetejére