• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Egy kezdő kapálózása

GyűszűÚr

Kertész tanonc
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni!!
Egy 112 literes akvárium beindítását tervezgetem, de előtte egy kis adalék, hogy hogyan is kezdődött az egész.
Nos! nagyon sokat tűnődtem rajta, hogy merjek-e itt indítani egy új témát, de csak ebben az oldalban látom a segítséget, ezért bízom benne, hogy sikerül itt segítőkre lelni.
Az akvarisztikai történetem tavaly novemberében kezdődött mikor is megörököltem egy 30 literes akváriumot. Én soha nem foglalkoztam ezzel, azért néhány hónapig teljesen tudatlanul csinálgattam, úgy ahogy én kigondoltam. Heti vízcseréről, adalék anyagokról, világítás időkorlátairól még csak soha nem is halottam.
Aztán egy kis baráti segítséggel ráleltem erre az oldalra. Az itt olvasottak alapján elkezdtem "szakértőbben" rendezgetni az akvárium életét. Csináltam egy teljes víz, talaj, növény, szűrő cserét.
Ma már tudom mi a Sera bio nitrivec, a Sera aquatan folyadék. Használok naponta liqui carbot-t a növényeknek.

Az akvárium állapota mikor megörököltem.
https://lh4.googleusercontent.com/-k-_SRAjuTcw/UWReRHKCNLI/AAAAAAAAAIU/bITp4w2VBBY/s506/F%C3%A9nyk%C3%A9p0243.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/-sr8kFA-OvGU/UWReuA60rKI/AAAAAAAAAIs/YICYas8jDYw/s506/F%C3%A9nyk%C3%A9p0245.jpg

És a mai állapot. Ma már odáig jutottam, hogy 5 hete nyoma sincs az algának.
https://lh6.googleusercontent.com/-qzXpX4D_dTQ/UWRejoNleQI/AAAAAAAAAIk/OIlJY0Cll0U/s545/DSCN0480.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-ltf4uP1SPww/UWRecSTsvMI/AAAAAAAAAIc/-RThvwN4B5M/s505/DSCN0476.JPG

Mára annyira megszerettem az egészet, hogy eldöntöttem szeretnék egy nagyobb akváriumot beindítani. Viszont nem tudom milyen akváriumot vegyek? Láttam komplett akvárium szetteket szűrővel, fűtővel, világítással együtt. De láttam csak akváriumot, amihez használtan össze lehetne szedni a felszereléseket.
Milyen külső szűrőt kellene vennem? Egy Eheim Classic 2211-es szűrőt találtam, ami nekem megfelelő lenne árban újonan. Azt írják ez 150 l-ig jó.

Egyelőre hirtelen ennyi lenne és bocs ha kicsit hosszúra sikeredett.
 
azt kéne eldöntened először, mit is akarsz tartani az akváriumban. inkább növényest [feltételezem, ha már erre jársz:)], vagy inkább halast akarsz?
utóbbi esetben esetleg elég lehet egy szett, de növényezéshez az azokban levő világítás és szűrés nem ér egy marék lepkét se.
 
Növényes akváriumot szeretnék. Nemrég szülői engedéllyel kicsit megnyírbáltam édesanyám szőlő lugasát. A tőkék most az itt olvasottak alapján kezelés alatt állnak és arra várnak, hogy az akváriumba kerüljenek. E köré szeretném majd kialakítani a növényeket.
 
Szia!
A legjobb helyen vagy!
A gyári szettekkel csak óvatosan, ha Anubias és Cryptocoryne fajokon kívül más növényt is szeretnél tartani. Szerintem jobban jársz, ha mindent külön-külön válogatsz össze.
A szűrő amit írtál biztosan kevés lesz, kb. 10x-es forgatást szoktak javasolni, de nézelődj a szűrős topikokban.
Elképzelésed van már arról, hogy milyen elrendezést szeretnél? Növények? CO2 lesz-e? Ha ezek megvannak, többet tudunk segíteni.
 
Ezt csak próbaként teszem, mert az előbb nem igazán úgy sikerült beilleszteni a képeket ahogyan azt akartam.

szóval a megörökölt állapot
F%C3%A9nyk%C3%A9p0243.jpg


a mai állapot
DSCN0480.JPG
 
Szépen rendbe raktad viszont a növény választás egyáltalán nem okés szerintem.Viszont ezekkel a növényekkel jó elindulni utána következhet a próbálgatás .... Sok sikert hozzá !
 
Szia!
A legjobb helyen vagy!
A gyári szettekkel csak óvatosan, ha Anubias és Cryptocoryne fajokon kívül más növényt is szeretnél tartani. Szerintem jobban jársz, ha mindent külön-külön válogatsz össze.
A szűrő amit írtál biztosan kevés lesz, kb. 10x-es forgatást szoktak javasolni, de nézelődj a szűrős topikokban.
Elképzelésed van már arról, hogy milyen elrendezést szeretnél? Növények? CO2 lesz-e? Ha ezek megvannak, többet tudunk segíteni.

CO2t szeretnék, de anyagi okok miatt valószínű először is csak az élesztős megoldás fog működni. Viszont arra itt találtam egy nagyon jó leírást és tervrajzot. Növény neveket tőlem ne várjatok, mivel nem ismerem őket. Annyit tudok, hogy van moha, előtéri (kisebb) és háttér(nagyobb) növény. A fenti akváriumban látható azt hiszem jávai mohát, és a kis növényeket szeretném áttenni. Persze csak ha lehet.
 
Ne erőltesd az élesztőset akkor inkább vegyél megfelelő növénytápot meg carbo-t de CO2-t ne és csinálj egy low-tech akváriumot . Élesztős co2-t azért nem ajánlom mert ingadozik és emiatt algásodni fogsz.
 
Mint már írták előttem először a kívánt élővilágot kellene eldönteni, hogy mit szeretnél tartani halak és növények tekintetében egyaránt. Ez az egyik alappillér egy akvárium tervezésnél, hiszen ez határozza majd meg az akvárium méretét, továbbá a szükséges technikát. Elm kell döntened, hogy halas vagy növényes, illetve low tech vagy high tech akváriumot akarsz.
Ha esetleg nem szettben gondolkodsz, akkor az akvárium méretét (elsősorban hosszát) próbáld úgy kiválasztani, hogy a világításod az akvárium minden részén egyenletes legyen. Pl: a fénycső hossz szabvány méretű, így az akvárium hossza igazodjon egy ilyen mérethez, így végig fog érni a cső az aki teljes hosszán és nem kell tologatni a csöveket
Szűrésnél pedig tartsd szem előtt a 8-10X megforgatási teljesítményt. Ne törődj azzal, hogy a gyártó mekkora akihoz ajánlja. Itt a fórumon is sokan bőven túlméretezik a szűrést, ami később sok problémától óv meg.

Most így hirtelen ennyi jutott eszembe, de sok mindenről lehetne még beszélni egy új akváriumnál, amit érdemes alaposan végig gondolni mielőtt bármit is megvalósítanál, mert utólag macerás variálni.;)
 
Egy 80x35x40-es (112 liter) akváriumot néztem ki magamnak 9.500 Ft-ért. Viszont ha nagyobb szűrőt kell vennem csak használtan tudom azt megvásárolni, ott mire kell figyelni?? Halaknak: mollyt (az előző kicsiből áttéve), illetve az algázót szeretném áttenni (ami a fenti akvárium oldalára cuppanva látható). Ezen kívűl neont mindenképp szeretnék valamint kaptam felajánlást, hogy ingyen kapnék szivárványos guppit amennyit csak akarok.
Azt hogy low-tech vagy high-tech akvárium, azt nem tudom, mert nem értek hozzá. Holnapra keresek képet egy hasonló akváriumról ami az én elképzelésem lenne és talán úgy könnyebb lesz a segítség.
 
Guppiból csak hímet, vagy nagyon gyorsan olyan lesz az aki, mint egy tömegszállás! Az elevenszülők a mulmot is kicsit nagyon erősebben termelik.
Alapvetően egyik sem baj, de egy növényesben talán csak extra macera.
 
Bevallom őszintén már olvasom a naplódat csak még nem jutottam a végére! ;) gondolod, hogy egy magam fajta kezdő is össze tudna hozni egy hasonló akváriumot?
 
Bevallom őszintén már olvasom a naplódat csak még nem jutottam a végére! ;) gondolod, hogy egy magam fajta kezdő is össze tudna hozni egy hasonló akváriumot?

Persze! Én, mi is kezdtük valahol!
De persze találsz itt példát olyanra is hogy elsőre nagyot villant valaki, de azt le merném fogadni hogy ebben az esetben hosszas olvasgatás tanulás előzte meg a projektet!
Az én naplóm azért ajánlottam mert amikor ezt elkezdtem nagyjából addigra kikristályosodot hogy mi kell egy ilyen akvárium üzemeltetéséhez, min lehet spórólni és mi nélkülözhetetlen! Ha ilyen szempontból nézed át sokat segíthet!
Persze ha bármiben tudunk szívesen segítünk!
 
Hirtelen ezt találtam. Nagy vonalakban ez lenne az elképzelésem. Egy mederrel kialakított növényes+szőlőtőke. talachi | Flickr - Photo Sharing!
Ez egy nagyon jó választás a részedről:) ,növényes akiba pedig az Otocinclus és a sziámi algázó is megfelelő választás halak terén.
 
Ma találtam két szűrőt itt helyben. Az egyik egy Eheim 2213, de ez valószínű kicsi lenne még mindig, ha a korábban általatok írt 8-1szeres megforgatási teljesítményt nézem. Pedig néhány ezerért megválna tőle a tulaj. A másik egy Fluval 203-as, ami már szerintem jó lenne, csak egy baja van..... eltörött a kerámia tengelye. Egy üzletet felhívtam ezzel kapcsolatban Szegeden, de azt mondták, hogy ehhez a típushoz elég nehéz beszerezni alkatrészt. Pedig ezt még olcsóbban elhozhatnám. Tud valaki esetleg egy helyet ahol beszerezhetnék hozzá egy ilyen alkatrészt? Gondolom az Eheim szűrőt felejtsem el.
 
112 literhez a 2213 nagyon kevés de ettől függetlenül maradnék az eheimnél csak erősebbnél. Nem látom a költségvetésed de a hozzászólásokból azt szűrtem le, hogy neked inkább egy low-tech medence kéne.Egy ilyen Talachi által kreált akvához mélyen a zsebbe kell nyúlni. És ne feledjük, hogy ő már megfizette a tanulópénzt is amit egy high-technél neked még lehet bele kell kalkulálni. Most tényleg csak hasraütök de ehhez a medencéhez 150 a minimum és akkor még nincs berendezve.
Nem akarlak elkedvetleníteni de ezek a tények. Lehet barkácsolni meg fúrni faragni de van amit meg kell venni és kész.
 
Igen! A naplójának 75%-át átolvasva ezt már én is látom! :) Viszont most találtam egy Project pjf 1001 külső szűrőt. Nem ismerem a márkát van tapasztalata valakinek ezzel kapcsolatban? Úgy nézem méretre megfelelő lenne az 1000l/h-val.
 
Szerintem is elso korben egy szep low tech akváriumot kellene csinalni, de legalabb is mukodot, hogy legyen idod belemerulni. Aztan lehet ra kolteni jo sokat. Most egy jo szurot vegyel elso korben mert anelkul nem fog menni.
 
Back
Oldal tetejére