• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Elvileg max 2x2A kellene, mert 2 métert vettem aminek métere 2A. Ezt osztottam 3 felé, 2 kb 60 cm és a maradék 40+20 cm forrasztva.
Igen, ez igaz, de nem írtad mekkora akváriumhoz lesz. Ha jól kutakodtam, akkor >130 liter ;) Előbb utóbb majd úgyis oda jutsz, hogy növelni akarod a fényt :) és ilyen helyzetben én megőrülnék, ha a vezérlő szabna ennek gátat. Kezdhetnék mindent elölről - kidobott pénz és munka. Jobban szeretek úgy indítani, hogy legyen lehetőség fejleszteni...
 
A tápon nem lehet állítani
A led vezérlő zümmög ha lentebb veszem a fényerőt.
Mellesleg a teljes fényerőn 12,22 V a kimenő áram, itt semmi hangja, de biztos szénné ég a led. A boltban felhívták rá a figyelmem, hogy 12 V fölé nem szabad véletlen sem menni.
A legalja (legkisseb fényerő) 6,66 V, itt semmi hang, de fény sincs sok :(
Ami elviselhető az a 7,36 V :(
Nem, nem fog szénné égni a LED 12,22V-on. Az előtét ellenállás megvédi ettől, ami 3db LED-enként van a csíkra forrasztva. Inkább az lehet a probléma, hogy nem tudod normálisan dimmelni, pedig azt szeretnéd, mert nyilván azért vetted a szabályzót.
Szerintem dettó az a helyzet, mint AwesomeZoll esetében, csak nálad nem a trafó tekercselése zizeg, hanem a szabályzóba épített soros induktivitás. A probléma szempontjából nincs különbség a kettő között. Ugyan azt javasolnám, mint neki.
Sajnos a kapcsoló üzemű eszközök már csak ilyenek. ;) ... de legalább jó a hatásfokuk, közel sem melegszenek annyira, mint a hagyományos készülékek!
 
Igen, ez igaz, de nem írtad mekkora akváriumhoz lesz. Ha jól kutakodtam, akkor >130 liter ;) Előbb utóbb majd úgyis oda jutsz, hogy növelni akarod a fényt :) és ilyen helyzetben én megőrülnék, ha a vezérlő szabna ennek gátat. Kezdhetnék mindent elölről - kidobott pénz és munka. Jobban szeretek úgy indítani, hogy legyen lehetőség fejleszteni...

Ügyes :)
Valóban jól kutakodtál :)
Nettó víz ~105 liter, vízoszlop magasság pedig 38 cm átlag. Jelenleg van még benn 3 db 60 cm-es 2835-ös lampa test (220 V, nem dimmelhető ebben az állapotban :) )
A wi-fis vezérlőt nézegettem, de a világításom jelenleg különálló időkapcsolóval van megoldva, így időzítés nem hinném kellene (pirkadat-alkonyt az említett vezérlő sem tudja, ha jól értelmezem).
A fény bővítés mellett is azért döntöttem, mert az akvában lévő egyik növényem nem akar olyan lenni mint szeretném, az összes többi szuper jól érzi magát (szerintem :) ) gyarapodnak, hozzák a leveleket... ja kivéve a valisnériámat, de állítólag azt meg a Carbo fogja vissza ( ezt pár napja olvastam).
 
Nem, nem fog szénné égni a LED 12,22V-on. Az előtét ellenállás megvédi ettől, ami 3db LED-enként van a csíkra forrasztva. Inkább az lehet a probléma, hogy nem tudod normálisan dimmelni, pedig azt szeretnéd, mert nyilván azért vetted a szabályzót.
Szerintem dettó az a helyzet, mint AwesomeZoll esetében, csak nálad nem a trafó tekercselése zizeg, hanem a szabályzóba épített soros induktivitás. A probléma szempontjából nincs különbség a kettő között. Ugyan azt javasolnám, mint neki.
Sajnos a kapcsoló üzemű eszközök már csak ilyenek. ;) ... de legalább jó a hatásfokuk, közel sem melegszenek annyira, mint a hagyományos készülékek!

Ha "sima" potis dimmert használok az akkor nem tud összegerjedni semmivel? vagy lehet nem jól spekulálok?
A szabályzót bartelbe kaptam, mert szép vagyok :) így került hozzám (meg szerény :D ), de valóban az egyik cimbi adta, mert ezzel foglalkozik és megsajnált miután állandóan nyaggattam "a mit és hogyan" kérdéseimmel. A táp is így került hozzám :) .
Csak tudjam növelni a problámám nagyságát, muszály volt az egészet beleszerkeszteni egy fixen zárható tetőbe-dobozba, mert van 2 db ~9-11 macska és érdeklődő beállítottságúak. Így csak oldalról tudják élvezni a real time 3D mozit :D :D
 
Utoljára módosított:
Ha "sima" potis dimmert használok az akkor nem tud összegerjedni semmivel? vagy lehet nem jól spekulálok?
A szabályzót bartelbe kaptam, mert szép vagyok :) így került hozzám (meg szerény :D ), de valóban az egyik cimbi adta, mert ezzel foglalkozik és megsajnált miután állandóan nyaggattam "a mit és hogyan" kérdéseimmel. A táp is így került hozzám :) .
Csak tudjam növelni a problámám nagyságát, muszály volt az egészet beleszerkeszteni egy fixen zárható tetőbe-dobozba, mert van 2 db ~9-11 macska és érdeklődő beállítottságúak. Így csak oldalról tudják élvezni a real time 3D mozit :D :D
A "potis" dimmer nem jelent semmit. Ez nem potis? A potival sok mindent lehet csinálni. Az csak egy kezelőszerv. Egyébként itt nem összegerjedésről van szó, de ebbe ne menjünk bele... Csinálhatsz egyszerű áteresztő tranzisztoros tápegységet neki. Az nem fog "összegerjedni". ... csak melegszik, mint állat! :panda: Zárt dobozban meg pláne. Esetleg tényleg megsül, vagy ventilátorral kell hűteni, ami pedig zajos! Ez a 22-es csapdája. :meh:
Amit nyernél a LED-es világítással, azt elveszted az áteresztő tranzisztoros szabályzással.
 
Ez így egy teljesen jó összeállítás (lenne). Itt arról van szó, amit már korábban is írtam: A tápegység változó terhelést kap. Ennek a változó terhelésnek a kompenzálása egy hangfrekvenciás sávba eső sebességgel történik, ami "össze-vissza rázza" a tápegységben lévő transzformátorban a vezetéket. Miközben a vezeték mozog, súrlódik, hallható, zavaró hangot ad.
Továbbra is azt mondom:
- vidd vissza, ha garanciális (vissza kell, hogy vegyék, mert egy kapcs. tápnak, a változó terhelést, ki kell tudnia szolgálni!)
- próbáld meg a tekercset kiönteni műgyantával (ezt a tanácsot bátortalanul adom, mert ezt vákuumban, speciális anyaggal, és technológiával kellene csinálni).
- ha se a garancia nem játszik, se az impregnálással nem akarsz szenvedni, vegyél egy másikat, amit ott helyben ki is tudsz próbálni a saját szabályzóddal, LED csíkoddal.
Bocs, hogy csak ennyit tudok tanácsolni, de meggyőződésem, hogy a felsoroltakon kívül más út nincs.

Oké, akkor valamilyen formában új táp lesz. És köszi a türelmes magyarázatokat mindenkinek! :)
Nade. Amikor készült a lámpa az 1m LED csíkot 4-be vágtam, sorba vannak kötve. El működött így az elmúlt pár napban a vibrálássa/zúgással együtt, erre pár perce feltűnt, hogy az első darab, amre a táp csatlakozik, rendesen világít, a többi pedig egy nagyságrenddel halványabb lett. Most ezzel mi történt? A maradék 3 darab egyformán halványult el. A forrasztással lehet probléma? De azzal meg mi történt pár nap alatt?
 
@AwesomeZoll követtem a problémádat. Laikus vagyok a témában és értem, hogy az nem normális, hogy ciripel a táp. Ettől függetlenül csinálhatnál egy tesztet a ledszalagra is úgy, hogy kipróbálod a táp-dimmer kombót egy másik fogyasztóval is, hogy ott is ugyanez-e a jelenség. Mert ha nem, akkor a szalagoddal lehet hiába próbálgatsz más tápokat.
 
Utoljára módosított:
A "potis" dimmer nem jelent semmit. Ez nem potis? A potival sok mindent lehet csinálni. Az csak egy kezelőszerv. Egyébként itt nem összegerjedésről van szó, de ebbe ne menjünk bele... Csinálhatsz egyszerű áteresztő tranzisztoros tápegységet neki. Az nem fog "összegerjedni". ... csak melegszik, mint állat! :panda: Zárt dobozban meg pláne. Esetleg tényleg megsül, vagy ventilátorral kell hűteni, ami pedig zajos! Ez a 22-es csapdája. :meh:
Amit nyernél a LED-es világítással, azt elveszted az áteresztő tranzisztoros szabályzással.

Az én vezérlőm nem tudom potis-e? :(
A ledklinika oldalán látok egy ugyan ilyet. LCO-0244 -cikkszámon szerepel
Infra távirányítós, RGB ledhez való. A leírás szerint egyszínű lednél egyenlően kell elosztani az RGB jeleket. White módban használom és amikor lentebb veszem a fényt zümmög. :(
 
@AwesomeZoll követtem a problémádat. Laikus vagyok a témában és értem, hogy az nem normális, hogy ciripel a táp. Ettől függetlenül csinálhatnál egy tesztet a ledszalagra is úgy, hogy kipróbálod a táp-dimmer kombót egy másik fogyasztóval is, hogy ott is ugyanez-e a jelenség. Mert ha nem, akkor a szalagoddal hiába próbálgatsz más tápokat.

Sajnos nincs más, amit rá tudnék kötni... Azt meg tudtam nézni, hogy a dimmer nélkül is fennáll ez a fényerővesztés. Mondjuk nem is gondoltam, hogy a dimmernek ehhez köze lenne. (Bár bennem már kicsit összekuszálódtak a dolgok, volt olyan vélemény is, amiből az jött le, hogy tulajdonképpen normális valamilyen mértékű vibrálás és zúgás dimmelés során, máskor meg az jött le, hogy hibás a táp, ráadásul lehet, hogy a vibrálást egy kondenzátor bekötése megoldaná, de inkább cseréljem ki a tápot.)
 
Oké, akkor valamilyen formában új táp lesz. És köszi a türelmes magyarázatokat mindenkinek! :)
Nade. Amikor készült a lámpa az 1m LED csíkot 4-be vágtam, sorba vannak kötve. El működött így az elmúlt pár napban a vibrálássa/zúgással együtt, erre pár perce feltűnt, hogy az első darab, amre a táp csatlakozik, rendesen világít, a többi pedig egy nagyságrenddel halványabb lett. Most ezzel mi történt? A maradék 3 darab egyformán halványult el. A forrasztással lehet probléma? De azzal meg mi történt pár nap alatt?


Sorba van kötve? És ez biztos? A darabokat párhuzamosan kell kötni.
 


Ezek egymás után vannak párhuzamosan kötve, ha sorosan lenne kötve akkor oszlana a feszültség.Azért kell három ledenként vágni mert a három led van sorba kötve. Egyébként én nem így kötöttem volna. Ha lesz egy RGB led vezérlőd akkor úgy is így kell majd. Milyen vastag vezetéket hasznász? Min. 0,5 kellene.DSCF0200.JPG
 
Az én vezérlőm nem tudom potis-e? :(
A ledklinika oldalán látok egy ugyan ilyet. LCO-0244 -cikkszámon szerepel
Infra távirányítós, RGB ledhez való. A leírás szerint egyszínű lednél egyenlően kell elosztani az RGB jeleket. White módban használom és amikor lentebb veszem a fényt zümmög. :(
Ajaj, félresiklottunk... A "poti" szót te dobtad fel. Azt hittem, tudod mi az? A te vezérlőd nem "potis". :) De a zúgás szempontjából, ez teljesen mindegy. dimmer-led-szalaghoz-96-watt-potmeter.jpg
Csupán csak azért szúrom be a képet, hogy tudjuk, miről beszéltünk (eddig). (Csak, hogy egyértelmű legyen: ez egy egycsatornás dimmer, egyszínű LED-hez. Ne keresd rajta az RGB kimeneteket!) Az a fekete gomb rajta a "poti". Potenciométer.
A leírásod jó. Úgy kell bekötni, ahogy leírták. Nem ez a probléma.
 
Amit gyárilag rajta van a szalagon az nagyon kevés, szerintem.Az is okozhatja a többi szallagon a fény esést.
Bocsi, de szerintem ne vigyük be a kollégát az erdőbe (még jobban) :)
Az 1m hosszú LED-hez bőven elég az a vezeték keresztmetszet, amit adtak hozzá. Ráadásul itt 4x25cm-ről beszélünk. 4-5 méter felett szoktunk két végéről betáplálni. 0,75mm2 vezetékkel. Abban viszont tényleg igazad van, hogy adott esetben az általad felvázolt bekötési mód még korrektebb, jobb. ...de szerintem úgy is működnie kell, ahogy ő bekötötte.
Másrészről: eddig jól működött, a leírása alapján. Tehát valami "történt" azóta. Attól tartok, "távgyógyítással" nem tudjuk kitalálni, mi lehet a probléma?
- Forrasztás? Lehet, de feltételezzük, hogy forrasztani azért tud.
- LED hiba? Akkor az egyik LED nem világítana, a másik kettő pedig nagyon. De ez csak egy hármas csoportra vetülne ki.
- Ellenállás? Lehet, de ez is csak egy hármas csoportnál okozna gondot.
Látni kéne' a dolgot... :pompous:
 
Utoljára módosított:
Ajaj, félresiklottunk... A "poti" szót te dobtad fel. Azt hittem, tudod mi az? A te vezérlőd nem "potis". :) De a zúgás szempontjából, ez teljesen mindegy. View attachment 31867
Csupán csak azért szúrom be a képet, hogy tudjuk, miről beszéltünk (eddig). (Csak, hogy egyértelmű legyen: ez egy egycsatornás dimmer, egyszínű LED-hez. Ne keresd rajta az RGB kimeneteket!) Az a fekete gomb rajta a "poti". Potenciométer.
A leírásod jó. Úgy kell bekötni, ahogy leírták. Nem ez a probléma.

Az én vezérlőm nem ilyen :)
Hanem ez:
33978377514_a69afbf074_n.jpg
34011812913_c00224952f_n.jpg
A "csavargatós" dimmerre azért gondoltam, hátha az nem zümmögne.
 

Attachments

  • 33978377514_a69afbf074_c.jpg
    33978377514_a69afbf074_c.jpg
    83.2 KB · Megtekintések: 5
  • 34011812913_c00224952f_c.jpg
    34011812913_c00224952f_c.jpg
    95.4 KB · Megtekintések: 4
Utoljára módosított:
Van rá esély, hogy az nem zümmög. De ismétlem: nem azon múlik, hogy csavargatós, vagy nyomkodós! Az ára: bruttó 1.122,- web áruházban. Viszont így szintén nem tudod vásárlás előtt kipróbálni.
Ettől is tartottam :( meg ami nem tettszik, hogy állítólag komolyan melegedik.
A mellekelt képen ( @Jopet által ajánlott) vezérlőt láthatod, ez talán jól működik. Bár nem tudom mekkora meleget termelhet...
Annyira az ára sem veszett, 9,87 Euro..

34843642285_dc90e61f08_n.jpg
34804518676_718deeb065_n.jpg
 
Back
Oldal tetejére