• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Sziasztok! 54l nyitott akvárium fölé szeretnék led világítást! A chihiros a601-es világításból indultam ki, mivel ezalatt elég szép akváriumokat látni, tetszik a fénye a növényeknek! :) A led típusát sikerült beazonosítani, 5630-as. Ez van ennek a világításnak a ledek alatt feltűntetve: 5630-721. A 721 a kelvint jelentheti? Azaz 7210kelvin? Ha igen, ezalapján én csak 6000kelvinest találtam (5630-600). Az is jó lehet a növényeknek? Vagy inkább keressek tovább 7210 kelvinest?(mondjuk ezzel az a probléma hogy azon a bizonyos oldalon nem mindegyikről van olyan kéo hogy látszik milyen pontosan, a leírásban meg nem mindig adják meg.) És a chihiros a601(ez van akkora akváriumhoz mint az enyém) 39watt-ot ad le. Annyi elég lesz nekem? :) (High-tech akvárium)
Találtam 721 jelölésüt de sokkal drágább és 6000-6500k van irva a leírásban. Mit jelenthet ez a szám? Kell vele egyáltalán foglalkozni? :D
 
Fogalmam sincs mi lehet a 600 meg a 721. A ledtipuson (5630) kivul meg altalaban azt irjak ki, hogy hany ledchip van egy meteren ebbol letezik 60-as es 72-es is, szerintem ez lesz a kulonbseg az altalad talalt szalagok kozt. Nekunk a hidegfeher kivitel kell ez 6000-6500K korul van. A lednel nem a watt szamit, hanem a lumen (high az 60 lumen/liter Tropica szerint 40lumen/liter felett). A jelenleg kaphato chipek kozt most a 8520-as legerosebb, ahogy par hozzaszolassal elobb irtak, nekik mar hovezetos ragaszto kell es aluprofil/sin kotelezo.
 
Fogalmam sincs mi lehet a 600 meg a 721. A ledtipuson (5630) kivul meg altalaban azt irjak ki, hogy hany ledchip van egy meteren ebbol letezik 60-as es 72-es is, szerintem ez lesz a kulonbseg az altalad talalt szalagok kozt. Nekunk a hidegfeher kivitel kell ez 6000-6500K korul van. A lednel nem a watt szamit, hanem a lumen (high az 60 lumen/liter Tropica szerint 40lumen/liter felett). A jelenleg kaphato chipek kozt most a 8520-as legerosebb, ahogy par hozzaszolassal elobb irtak, nekik mar hovezetos ragaszto kell es aluprofil/sin kotelezo.
Köszi! Akkor 2.45m kell az 5630-asból amit kinéztem. Amúgy tényleg valószínü hogy a ledek számát jelöli méterenként. :)
 
A tropica oldalán azt olvastam, hogy a növényeknek 5500-6500K színhőmérséklet kell.
Én most 6000K-t vettem.
Az is lényeges LED esetében, hogy a lumen/w értéke minél magasabb legyen, hogy legalább spóroljál is a fogyasztással. Érdemes minél több fényerőt kiépíteni, és dimmerrel be tudod állítani a neked (növényeidnek) megfelelő fényáramot. Nekem a gyári lámpa (ha 6500K-s) kékebb fényű, inkább hideg fehér. A 6000K-s inkább fehér, bizonyos helyeken azt már a természetes fehér tartományba sorolják.
 
Sziasztok! Tervezem a világításom cseréjét. 8520-as ledszalagra gondoltam. High tech akvához szerintetek mennyi lenne az ideális? Milyen táp, és milyen dimmer javasolt? Nem annyira ismerem ezeket.
 
Sziasztok egy 250L akvára készítenék pilácsot, 5630-as hidegfehér ledre gondoltam . Első körben 10m gondoltam , tc420-al . Nem hi-tech , de nem is low. Valahol a kettő között. Szerintetek elég lenne a 10m , vagy túl sok


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Sziasztok! Tervezem a világításom cseréjét. 8520-as ledszalagra gondoltam. High tech akvához szerintetek mennyi lenne az ideális? Milyen táp, és milyen dimmer javasolt? Nem annyira ismerem ezeket.
Ugyanúgy kalkulálj a mennyiséggel, mint minden más led esetében. Vagyis lm/liter. Ez a hányados minimum 60 legyen, vagyis én kb. 100-zal terveznék, hogy legyen miből dimmelni. Dimmerből bármelyik feszültség szabályzó jó, de az időzítés lehetősége miatt javaslom a TC420 vezérlőt. Egyéb dimmereknél esetleg arra figyelj még, hogy olyan legyen, ami a tápellátás megszakítása mellett megjegyzi a beállítást (ha időkapcsolóra kötnéd a tápot).
 
Ugyanúgy kalkulálj a mennyiséggel, mint minden más led esetében. Vagyis lm/liter. Ez a hányados minimum 60 legyen, vagyis én kb. 100-zal terveznék, hogy legyen miből dimmelni. Dimmerből bármelyik feszültség szabályzó jó, de az időzítés lehetősége miatt javaslom a TC420 vezérlőt. Egyéb dimmereknél esetleg arra figyelj még, hogy olyan legyen, ami a tápellátás megszakítása mellett megjegyzi a beállítást (ha időkapcsolóra kötnéd a tápot).
Köszi az infót, ez gyors volt. Utánanézek a javaslataidnak.
 
Köszi az infót, ez gyors volt. Utánanézek a javaslataidnak.
Szívesen.
Egyesek sokallhatják a 100 lm/liter fényt, én mégis azért ezt javasoltam, mert szerintem nem árt bekalkulálni - a dimmelésen kívül - a ledeknek a fényerőcsökkenését, ami általában bekövetkezik idővel, illetve a plusz fény jól jöhet fotózásnál stb. Tápra nem írtam az előzőben semmit, azt is javasolt túlméretezni az összes felvett teljesítményhez képest min. 20%-kal, de ha tudod hogy nem fogod maxon járatni, akkor ez nem feltétlenül szükséges.
 
Sziasztok! Tervezem a világításom cseréjét. 8520-as ledszalagra gondoltam. High tech akvához szerintetek mennyi lenne az ideális? Milyen táp, és milyen dimmer javasolt? Nem annyira ismerem ezeket.
Jó a 8520-as ledszalag, nekem is ilyen van, de talán ennél is jobb az 5630-as. Nagyobb fény, kisebb fogyasztás, fele ár, és még tápból is elég egy kisebb. Én most ezt venném.
 
Sziasztok! Tervezem a világításom cseréjét. 8520-as ledszalagra gondoltam. High tech akvához szerintetek mennyi lenne az ideális? Milyen táp, és milyen dimmer javasolt? Nem annyira ismerem ezeket.

Szia! Azon a bizonyos oldalon tudsz venni dimmerrel, táppal együtt! Én most ezt veszem táp nélkül mert az már van nekem(kép). Ha tápegység nélkül akarod venni akkor olyan tápegységet kell keresned ami letud adni annyi wattot amennyit a led tud. Szóval P=U*I azaz teljesítmény=feszültség*áramerősség. Szóval a 12 voltos tápegységnek annyi ampert kell tudnia hogy megkapd a ledszalag teljes teljesítményét, és akkor fog maximumon világítani.

3b8dcf8bec893af80014d317665959b3.jpg

Tapatalkkal küldve az én Redmi Note 4 eszközömről
 
Szóval P=U*I azaz teljesítmény=feszültség*áramerősség. Szóval a 12 voltos tápegységnek annyi ampert kell tudnia hogy megkapd a ledszalag teljes teljesítményét
Bocsi, nem kötekedésképp, de miért keverjük bele az áramerősséget? Igazad van, de aki nem vágja, annak ez szerintem csak bonyolítás. A ledszalagnál és a tápnál is megadják a felvett/leadott teljesítményt. A táp fix 12V-ja mellett az áramerősség meg egyenesen arányos a teljesítménnyel, ahogy a képleted is mutatja :)
 
Bocsi, nem kötekedésképp, de miért keverjük bele az áramerősséget? Igazad van, de aki nem vágja, annak ez szerintem csak bonyolítás. A ledszalagnál és a tápnál is megadják a felvett/leadott teljesítményt. A táp fix 12V-ja mellett az áramerősség meg egyenesen arányos a teljesítménnyel, ahogy a képleted is mutatja :)
Köszi! Azért ennyi még meg fizikából, meg azért nem teljesen 0-ról indulok, csak LED-ben nem vagyok otthon. Természetesen aki nem vágja annak tényleg eggyel több kérdőjel :)
 
Bocsi, nem kötekedésképp, de miért keverjük bele az áramerősséget? Igazad van, de aki nem vágja, annak ez szerintem csak bonyolítás. A ledszalagnál és a tápnál is megadják a felvett/leadott teljesítményt. A táp fix 12V-ja mellett az áramerősség meg egyenesen arányos a teljesítménnyel, ahogy a képleted is mutatja :)
Nem mindegyik tápnál adják meg a leadott teljesítményt, azért írtam hogy hogyan/mit kell kiszámolnia HA nem lenne ráírva. Pl amit én vettem azon sincsen rajt a watt.
 
Jó a 8520-as ledszalag, nekem is ilyen van, de talán ennél is jobb az 5630-as. Nagyobb fény, kisebb fogyasztás, fele ár, és még tápból is elég egy kisebb. Én most ezt venném.
Kifejtenéd picit részletesebben? A ledklinika oldalán találtam mindkét fajtából. Az 5630-ra 1250 lm-t irnak, a 8520-ra 3240 lm-t. Ezek alapján a 8520 sokkal jobbnak tűnik, viszont kínai barátaink oldalán olyat találtam, hogy 1 LED kb 30 lm, és 72 van 1 m-en. Ez így 2160 lm/m ami jóval kevesebb az előbbinél. Szóval hogy is van ez? Kezdek összezavarodni o_O
 
Kifejtenéd picit részletesebben? A ledklinika oldalán találtam mindkét fajtából. Az 5630-ra 1250 lm-t irnak, a 8520-ra 3240 lm-t. Ezek alapján a 8520 sokkal jobbnak tűnik, viszont kínai barátaink oldalán olyat találtam, hogy 1 LED kb 30 lm, és 72 van 1 m-en. Ez így 2160 lm/m ami jóval kevesebb az előbbinél. Szóval hogy is van ez? Kezdek összezavarodni o_O

Az ipari led oldalán van extra fényes 5630-as, arra gondoltam.
 
Az ipari led oldalán van extra fényes 5630-as, arra gondoltam.
Felkeltetted az érdeklődésem. Nem ismertem ezt a forgalmazót, de most megnéztem. Őszintén szólva elég hihetetlenek és zavarosak az adatok, amiket megadnak. A mellékelt képeket az ő oldalukról, az 5630 hidegfehér ledszalag aloldalról vágtam ki.

Zagyvaságok:
1. Akkor most 2835, vagy 5630?
2. 12 W vagy 21,6 W?
3. Az előző 2 pont igazából teljesen mindegy, mert a 3300 lm fényerő még 21,6 W felvett teljesítmény mellett is >150 lm/W, ami enyhén szólva hihetetlen, mert a forgalomban levő ledek max 120 lm/W fényhasznosításúak.
4. Az ilyen erős fényű ledszalagok nem véletlenül kerülnek forgalomba merev hordozón, itt vajon miért nem így van?

Persze ettől még lehet ez egy baromi erős fényű, minőségi ledszalag, de a webshopon közölt infók engem nem győztek meg.
 

Attachments

  • adatlap.jpg
    adatlap.jpg
    46.2 KB · Megtekintések: 0
  • dimmer.jpg
    dimmer.jpg
    19 KB · Megtekintések: 0
Nem mindegyik tápnál adják meg a leadott teljesítményt, azért írtam hogy hogyan/mit kell kiszámolnia HA nem lenne ráírva. Pl amit én vettem azon sincsen rajt a watt.
Bizony.

Én 42W tápegységet vettem a 20W szalaghoz.
Az enyémre rá van írva, hogy ne használjam 10-12 óránál többet. Mondjuk ennyit nem is világítok, meg a 20w is 67%-on megy, szóval nem aggódom [emoji4]
De ez is egy szempont...
 
Back
Oldal tetejére