• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Dance with Dragons

Gabcsika

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Úgy gondoltam itt az ideje egy új naplónak. A mostani setupot elég sok agyalás, szorzás-osztás előzte meg, remélem nem feleslegesen.
Az alap ez volt: http://ukaps.org/forum/viewtopic.php?f=49&t=9016

Akvárium: 60×30×36, 64 liter, OptiWhite
Szűrés: Eheim Prof. III 2071 (Substrat Pro, Mech Pro, Seachem Purigen)
Fűtés: Jager 75W
Világítás: Hagen GLO 2×24W (Kezdésnek napi 5 óra)
Co2: Easy Carbo
Tápozás: Green Aqua Macro+Micro (Napi 2-2 ml + 2 ml Easy Carbo)
Vízkezelő: JBL Biotopol
Bacik: ADA Bacter Ball

Táptalaj: Tropica
Általános aljzat: ADA Africana
Kövek: Dragon Stone
Növények: Eleocharis Parvula (A későbbiekben Anubias nana a kövek közé)

A sztori képekkel:

A szűrő beüzemelése egy rémálom volt. Az automatikus feltöltési funkció nem működött, a szűrőfejben valami csörgött ha megforgattam kézben amikor leszedtem. Szerintem ennek a pumpának egy darabja vagy nem tudom. Valami talán szétmehetett ott. Megjegyzem a szűrő null kilóméteres, zsír új volt. Manuális feltöltéssel, egy órányi stresszel, nagy szürcsögések és prüszkölések közepette de valahogy csak elindult. Most ketyeg szépen. Valakivel beszéltem a GA Shop-ból is, talán Nigro volt, köszi utólag is a tanácsokat. Remélem most már minden rendben lesz vele.

A növények Tropicásak, szép nagy adagok, talán túl is lőttem a mennyiséggel. 7 cseréppel rendeltem.

novenyekvodorben.jpg


10-15 adagra próbáltam szétszedni mindet. Többhöz nem nagyon volt türelmem. :)
Itt még megemlíteném az ADA csipeszt. Ez az az eszköz, aminek alanyi jogon kéne járnia minden növényfejnek. Elképesztő egy cucc.

talcan.jpg


A hardscape szárazon. Majdnem ugyanígy sikerült átültetni az akiba is. De persze más legózni talajon mint rongyon. :)

hardscape.jpg


És a végeredmény. Sokat vaciláltam a Parvulán, hogy megnyírjam vagy ne nyírjam. Végül hagytam. Majd 3-4 hét múlva.

kesz1.jpg


kesz2.jpg


A vízcserék az első 3 hétben napi szintűek lesznek, aztán két hétig heti 3, majd újabb két hétig heti 2, és utána állok rá a heti egyre. Remélem elkerülöm az algásodást. Az aki most 3 napos, eddig minden oké.

Szeretném kérni a véleményeket, főleg a világítási idővel (Most 2 hétig tervezem ezt az 5 órát, mikor és meddig emeljem?) és a tápozás mértékével kapcsolatban.

Köszöntem a figyelmet.
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

Grat az új akváriumhoz. :thumbup: Most még kicsit fura a magas parvula miatt, de ez majd idővel átalakul, vagy meg is vághatod, ha akarod. Bár én inkább várnék vele 2 hetet, hogy ne stresszeljen annyira most a növény.
Én a világítást a második héttől emelném heti egy órával.
A tápozásra Atti76 majd segít ;)
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

Gabcsika said:
A szűrő beüzemelése egy rémálom volt. Az automatikus feltöltési funkció nem működött, a szűrőfejben valami csörgött ha megforgattam kézben amikor leszedtem. Szerintem ennek a pumpának egy darabja vagy nem tudom. Valami talán szétmehetett ott. Megjegyzem a szűrő null kilóméteres, zsír új volt. Manuális feltöltéssel, egy órányi stresszel, nagy szürcsögések és prüszkölések közepette de valahogy csak elindult. Most ketyeg szépen. Valakivel beszéltem a GA Shop-ból is, talán Nigro volt, köszi utólag is a tanácsokat. Remélem most már minden rendben lesz vele.

Hali!
Nekem a képen bekeretezett alkatrész szorul cserére (mondjuk 2 hónapja megrendeltem és még nem jött meg). Ez a kis piros akármi a légtelenítő úszója. Kiveszed a csatlakozót a fejből és megnézed, hogy a helyén van vagy sem a kis piros kosárka.

 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

Nagyon szép a kövek elrendezése. Ha a parvula "leül", kellemes látvány lesz.

Szerintem ne bánd, hogy több növénnyel indultál. 6-7 hét múlva tömött gyeped lesz.
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

Nigro said:
Grat az új akváriumhoz. :thumbup: Most még kicsit fura a magas parvula miatt, de ez majd idővel átalakul, vagy meg is vághatod, ha akarod. Bár én inkább várnék vele 2 hetet, hogy ne stresszeljen annyira most a növény.
Én a világítást a második héttől emelném heti egy órával.
A tápozásra Atti76 majd segít ;)

Köszi. És meddig emeljem a világítást ilyen feltételek mellett? Max. 8 óra?
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

Parvula örülne a sok fénynek az elejétől fogva, de a CO2 hiány miatt lehet az alga jobban beköszön, mint kellene a bejáratás időszakában.
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

Szia!
Jól sikerült a berendezés. A parvulla pedig szépen el fog terülni, anno én is 6 vagy 7 cseréppel ültettem be. Nálam a 7 óra tökéletesen megfelelt neki (lásd a naplómban: The Secret Land). Szóval ha nálad is e körül alakul, akkor tuti nem lősz mellé.

ui.: Vigyázz, hogy ne kapja koncentráltan az áramlást. Nálam az elején ez okozott problémát!
Sok sikert az algamentes indításhoz!
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

Gratu az akihoz!

Egy-két segítő szándékú észrevételem lenne:
- a parvulát még most levágnám a talajtól 2 centire. Amint elkezdenek a hosszabb szálak rohadni, erősen be tud algásodni. Így csak egy kisebb mennyiségű bomló növény terhelné a vizedet.
- tennék be ideiglenesen egy csomó stemet, ami az átmeneti időszakban segítene elkerülni az algásodást. Ezt semmi esetre sem hagynám ki! Ezeket (akár sima Cabomba is lehet) nem kell leültetni, csak összekötve berakni a vízbe- esetleg kővel lesúlyozva. Arra vigyázz, hogy ne árnyékolja le a parvulát, és ne fogja le a flow-t. Akár benne maradhatnak 8-10-x... hétig is, míg a parvula nem alakul át teljesen, és nem terjedt el látványosan.
- tápozásra itt írtam le egy metódust: https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=14&t=1936
Ez a te esetedben is működhetne, de leveheted a mennyiségeket akár a 3/4-ére - felére is. A nagyobb dózisú adagolás dús növényzetre és CO2 adagolásra vonatkozik, de a több táptól nem lesz algád (csak tegyél be bőven stemet :) ). Amint kikerülnek a stemek, kissé lejjebb lehet venni a tápozást. Úgyis mutatja majd, ha kevés.
- éjszakára levegőztetnék
- a kezdeti időszakban- ha nem beállt szűrőd van- adagolnék naponta (2-3 hétig) folyékony baci készítményeket.

Ennyi :)
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

Gratu, a hardscape jól összerakott, a gyep is szép lesz. Működhet, nálam is működik. Amit Atti írt azt tartsd be szerintem is. Mondjuk nálam a tápozás más módszeren alapul. Ha van hozzá cérnád tényleg érdemes még most megnyírni a parvulát, emellett, ha most nem is, de máskor kisebb tövekre szedd szét a növényt. Könnyebben lesz belőle gyep, másfelől az első pillanattól kezdve jobban gyephatása lenne.
További sok sikert!
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

atti76 said:
Gratu az akihoz!

Egy-két segítő szándékú észrevételem lenne:
- a parvulát még most levágnám a talajtól 2 centire. Amint elkezdenek a hosszabb szálak rohadni, erősen be tud algásodni. Így csak egy kisebb mennyiségű bomló növény terhelné a vizedet.
- tennék be ideiglenesen egy csomó stemet, ami az átmeneti időszakban segítene elkerülni az algásodást. Ezt semmi esetre sem hagynám ki! Ezeket (akár sima Cabomba is lehet) nem kell leültetni, csak összekötve berakni a vízbe- esetleg kővel lesúlyozva. Arra vigyázz, hogy ne árnyékolja le a parvulát, és ne fogja le a flow-t. Akár benne maradhatnak 8-10-x... hétig is, míg a parvula nem alakul át teljesen, és nem terjedt el látványosan.
- tápozásra itt írtam le egy metódust: https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=14&t=1936
Ez a te esetedben is működhetne, de leveheted a mennyiségeket akár a 3/4-ére - felére is. A nagyobb dózisú adagolás dús növényzetre és CO2 adagolásra vonatkozik, de a több táptól nem lesz algád (csak tegyél be bőven stemet :) ). Amint kikerülnek a stemek, kissé lejjebb lehet venni a tápozást. Úgyis mutatja majd, ha kevés.
- éjszakára levegőztetnék
- a kezdeti időszakban- ha nem beállt szűrőd van- adagolnék naponta (2-3 hétig) folyékony baci készítményeket.

Ennyi :)


Szia! Köszi az ötleteket.

A linkelt tápozási metódusból kiindulva emelem 3-3-3 ml-re a napi adagot, amíg napi vízcserék vannak. Sőt olyasmi is eszembe jutott, hogy a napi 3 ml Carbo adagot szétosztom 1.5-1.5 ml-re és reggel meg késő délután adagolom be. Ha jól tudom 6 óra a lebomlási ideje, így mindig lesz valamennyi a vízben.

A stemes megoldás elvét pedig értem, csak a kivitelezés módja nem világos. Veszek egy nagyobb adag stemet, összekötözöm. Ha a vízen úsztatom árnyékolja a parvulát az fix. Ha lesúlyozom és a fenékre rakom hátra, akkor a hátsó két sor parvulát ki kéne szednem, hogy legyen helye a stemeknek. Ha beáll minden, lesz zsír gyep az aki 85%-ban, leghátul meg semmi. De lehet, hogy rossz a gondolatmenetem.
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

Besúlyozhatod valamelyik sarokba is éppen. Ahol helye van. Ha 5 csomóban fér el, akkor öt csomóban fér el.
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

Luna said:
Besúlyozhatod valamelyik sarokba is éppen. Ahol helye van. Ha 5 csomóban fér el, akkor öt csomóban fér el.

Jaja, én beraknám a kövek mögé, ha gyengébb is lesz a parvula, ott úgysem fog látszani.
A Carbot pedig egyben told be, ne több időpontban ;)
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

Állapotjelentés:

Sziasztok. Ma 15 napos az akvárium. Parvula brutál módon bedzsungelesedet, begyökeresedett. Ennyi idő alatt nem számítottam erre. Az első képpel összehasonlítva elég látványos a különbség.

mnbv1.jpg


mnbv2.jpg


mnbv3.jpg


Három dolog jött elő, ami köbö úgy hiányzott, mint mókusnak az erdőtűz. Az egyikre mindannyian számítottunk, az alga. Nem sok, de van. Ilyen szép szálas barnás színű. A parvula szálain lobog, a köveken, és találtam egy-két helyen a növények tövénél is. Fonál lenne?

mnbv4.jpg


mnbv5.jpg


Ami még van, de nem kéne: surface scum a víz tetején, és csigák a víz alatt. Talán a növényekkel kerültek be? Tropica növénytől nem vártam volna. Na mindegy, kárt egyelőre nem tettek, elég picik még. De azért szedegetem kifelé őket.

Tápozás jelenleg 3-3-3 ml Micro-Macro-Carbo. Vízcsere sajnos csak minden másnap megy, de remélem ez nem gond. Világítás 6 óra.

Az esőztetővel még nem jutottam dűlőre. Eleinte előre nézett, és a frontüvegnek nyomta a vizet. De nagyon dőlt elöl a parvula. Pár napja az egyik vízcserénél a felszín felé fordítottam, ahogy a képeken is látszik. Most jobban mozgatja a felszínt.

Szűrőt mennyire érdemes hajtani? Eddig olyan félállásban volt az áramlatszabályzó. Most felnyomta maxra, hátha a gyenge flow is segítette az algát.

Háhh, a lényeget meg majdnem elfelejtettem. Megtörtént az első nyírás. Most már látszanak a kövek is. Ez a fajta tevékenység nem lesz a kedvencem, az már biztos. Bár ebben közrejátszik az is, hogy 27 centis egyenes ollót vettem egy 60-as akira. Ezt nem tudom hogyan gondoltam, de azért úgyahogy sikerült. Pókerarc, nem röhög. :)

mnbv6.jpg


Rövid, sportos, majd télre megnövesszük! :D

Vélemények jöhetnek. Hideget-meleget szívesen veszek. :) Algával kapcsolatban pár ötletnek örülnék. Előre is köszönöm.
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

Nagyon szépen alakul ez a gyep. :thumbup: :clap:
Szerintem nem olyan eszelősen algás az aki amiért kétségbe kellene esni.
Esetleg próbáld meg a napi Carbo dózist direktbe fecskendezni az algás helyekre.
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

viktorlantos said:
Nagyon szépen alakul ez a gyep. :thumbup: :clap:
Szerintem nem olyan eszelősen algás az aki amiért kétségbe kellene esni.
Esetleg próbáld meg a napi Carbo dózist direktbe fecskendezni az algás helyekre.

Kétségbeesve még nem vagyok. :)
A Carbos dolgot meg megpróbálom.
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

Ejha, nagyon korrekt! Tényleg brutál módon fejlődik a parvula, még a végén fűnyírót kell rendszeresítened! :D Gratu, főleg, ha azt nézzük, hogy co2 nélkül érted el mindezt, kíváncsi vagyok, hogy a jövőben mennyire sikerül algamentesen működtetni az akváriumot. ;)
Az UKAPS-en, a "Serenity Peak" pedig egy követendő példa, egyik kedvencem! :thumbup:
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

Néhány amano garnéla sokat segíthet az algák elleni harcban. ;)
 
Re: Második nekifutás - Parvula gyep Co2 nélkül?

Sstubi said:
Néhány amano garnéla sokat segíthet az algák elleni harcban. ;)

Igen, gondoltam már rájuk, bár nem igazán vagyok egy garnifan. :) Közeleg a terraplaza, ha lesz kint, szerintem beszerzek párat.
 
Back
Oldal tetejére