1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Cyanobacteria / kék-zöld alga (BGA) - Blue Green Algae

Kategória: 'Alga', témanyitó: viktorlantos, téma nyitása: Dec 6, 2009.

1. Szabó Henrik

Szabó Henrik VIP kertész

Tag:
    Dec 20, 2014
    Kedvelik:
    4,037
    Hely:
    1035.Budapest.Szellő.u.6
    Azt nem tudom,hogy tartós megoldást találtam-e de nem hittem a szememnek,hogy tegnap este elkezdtem egy műveletet és ma reggelre egy db cyano se volt.Nem szeretném elkiabálni még van egy másik kezelés is ami a mikro sejteket is kinyírja .Ha ez tartósan megoldja a bajomat akkor ez hűűűha. Készítettem egy videót egy nem barátságos megoldásról ha megvagyok a másik kezeléssel megosztom itt ha lehet.Egy biztos. Cyanora gyúrtam de a rengeteg ecset alga váz vagy gyapjú is levált.Ami fent maradt az szinte érintésre leválik. Waaao

Luigi13 és malor kedvelik.
  2. ilk.balazs
    Épp nem fórumozik ...

ilk.balazs Főkertész

Tag:
    Márc 28, 2015
    Kedvelik:
    628
    Hely:
    Kaposvár
    Nah ez szerintem sokakat érdekelhet (y)

Szabó Henrik kedveli.
  3. BlackOut

BlackOut VIP kertész

Tag:
    Febr 16, 2013
    Kedvelik:
    1,554
    Hely:
    Budapest, II. Kerület
    Kíváncsian várom a megfejtést :)
    Nálam nagyon drastikus módszer segített fél éve, de előtte vért izzadtam.

Szabó Henrik kedveli.
  4. Szabó Henrik

Szabó Henrik VIP kertész

Tag:
    Dec 20, 2014
    Kedvelik:
    4,037
    Hely:
    1035.Budapest.Szellő.u.6
    4 hete szenvedek vele és nagyon drasztikus ez a megoldás is gyorsan jó hatást mutat viszont túl korai még az öröm holnap végzek a második fázissal a vidi 3/4 ig össze van vágva és utána már csak várakozás,hogy visszajön-e.Elméletem szerint ez csírájában ki kell,hogy irtsa és nem maradhat benne élő cyano sejt. Nem hinném,hogy én találtam fel a spanyol viaszt lehet ezt már többen próbálták itt de itt, ahol helye lenne a megoldásnak nem találtam ilyen jellegű megosztást. Black Out is nagyon hatásos volt de szinte azonnal visszajött.

5. gézsé
    Épp nem fórumozik ...

gézsé Főkertész

Tag:
    Nov 26, 2010
    Kedvelik:
    355
    Hely:
    Bonyhád
    Hali_!
    Van valami fejlemény?1-2 nap alatt ki kell derüljön.

6. Szabó Henrik

Szabó Henrik VIP kertész

Tag:
    Dec 20, 2014
    Kedvelik:
    4,037
    Hely:
    1035.Budapest.Szellő.u.6
    Eddig még minden úgy néz ki,hogy jó lesz.Sajna most végeztem és hajnalba kelek már nincs erőm írni de holnap mindent megosztok.

gézsé és Luigi13 kedvelik.
  7. Szabó Henrik

Szabó Henrik VIP kertész

Tag:
    Dec 20, 2014
    Kedvelik:
    4,037
    Hely:
    1035.Budapest.Szellő.u.6
    Készen vagyok a videóval ha valakit érdekel a naplómban találja.Gondolom lesz kérdés,hozzászólás és nem eszt a topikot tömjük meg vele.
    Naplóm : http://akvakertesz.hu/threads/keretek-koezt.6235/page-3

8. Rebal
    Épp nem fórumozik ...

Rebal VIP kertész

Tag:
    Ápr 21, 2016
    Kedvelik:
    1,161
    Hely:
    Dunavarsány
    Sziasztok!
    Lehetőségem adódott, hogy kedves @letsgodisco kollégától kapok egy adag Pinnatifidát. Sajnos a növények cyanoval fertőzött akvából vannak. Itt olvastam sok hókusz-pókuszt, hogyan lehet kiirtani, de megelőzni mivel tudnám?
    @Szabó Henrik kolléga tapasztalataiból kiindulva - ugye ő nem a fejére öntötte a krémperoxidot, hanem az akvába, amitől a cyano iszonyat gyorsan távozott - ha hidrogénperoxid tabláttát feloldok vízben, és befürdetem a növényeket, azzal megelőzhetem a BGA megjelenését? Vagy erre bármilyen más hypo-s, vagy fertőtlenítő-s fürdő megfelel?

9. Lipitusz
    Épp nem fórumozik ...

Lipitusz Kertész szaki

Tag:
    Júni 8, 2016
    Kedvelik:
    36
    Hely:
    Budapest, 3. kerület, Hármashatárhegy
    Szerintem csak a növényt áztasd meg! A ciano egy baktérium-alga szóval a hypo is megteszi erősen hígítva pár percnél tovább ne áztasd! Előtte távolíts el minden zöld trutymát majd gyors hypos víz ezt követően gyorsan mosd utána át 2-3x csapvíz alatt! Amennyiben elfogadsz egy tanácsot utána rakd vödőrbe sima csapvízbe 3 napra sötét letakart állapotban s egy levegőztetővel fujasd neki a levegőt majd a 3 nap után csapvíz alatt mosd át 2-3x, igy megállítod az infekciót valamint kiküszöbölöd az akváriumba jutó bárminemű ciano maradvány bekerülését! Persze antibiotikummal is csinálhatod de a klór származék gyorsabb, erősebb, hatékonyabb! Üdv

iPhone 6s plus készülékről küldve a Tapatalk segítségével

Rebal kedveli.
  10. Rebal
    Épp nem fórumozik ...

Rebal VIP kertész

Tag:
    Ápr 21, 2016
    Kedvelik:
    1,161
    Hely:
    Dunavarsány
    Gepfegyverrel verebre!:punch: :DEzzel tutira megyek az biztos, köszi a tippeket!

Lipitusz kedveli.
  11. Lipitusz
    Épp nem fórumozik ...

Lipitusz Kertész szaki

Tag:
    Júni 8, 2016
    Kedvelik:
    36
    Hely:
    Budapest, 3. kerület, Hármashatárhegy
    Nincs mit nekem bevált egyszer amikor behurcoltam cianot.;-)

iPhone 6s plus készülékről küldve a Tapatalk segítségével

12. Szabó Henrik

Szabó Henrik VIP kertész

Tag:
    Dec 20, 2014
    Kedvelik:
    4,037
    Hely:
    1035.Budapest.Szellő.u.6
    Black molly nagyon hatásos modszer. Már sajnálom,hogy nem videóztam le.Erős cyanos akvába adtam kölcsön 6 db-ot háát mit ne mondjak egyből neki estek.Másnap ránéztem nem hittem a szememnek.Szinte felfalták. Nagyon hatásos módszer erősen ajánlom!

malor és Rebal kedvelik.
  13. Z1234
    Épp nem fórumozik ...

Z1234 Főkertész

Tag:
    Aug 19, 2015
    Kedvelik:
    532
    A cianobaktériumot megpróbálnám fotorespirációval elpusztítani.

1) Megemelném a hőmérsékletet mondjuk 26-28 fokra
    2) High Tech akvárium esetén a CO2 adagolást ideiglenesen megszüntetném
    3) beraknék egy levegőztetőt és a szűrőt (vízmozgatást) hagynám
    4) rádurrantanék a fényre, mondjuk napi 12 óra

A cél nagy O2:CO2 arány elérése jelentős fény mellett. A hőmérséklet legyen olyan magas, amit az állatok és növények még kényelmesen elviselnek.

Ezeket a körülményeket - szerintem - a cianobaktériumok nagyon nem díjaznák. Persze más algafajták lehet, hogy kapnának az alkalmon és beindulnának.

Pár növény sem érezné túl jól magát, főleg azok, amelyikek a szén megkötést C3-as úton végzik. Viszont szerintem ezek többet kibirnak mint a ciano (ez spekuláció...).

Mint bármilyen algaírtásnál -különösen ciano esetén - , az elpusztult részek eltávolítása nagyon fontos, mivel megmérgezhetik a halakat. Továbbá fontos a vízparaméterek folyamatos ellenőrzése, mivel komolyabb beavatkozásnak lehetnek nem várt mellékhatásai.

Ha ez működik, a rendszer visszaállítása (CO2 be, levegő ki, hőmérséklet le) során az O2:CO2 arányra figyelnék, mert ha ez alacsony, az cianonak kedvezhet.

A fenti módszert sosem teszteltem, ha valaki kipróbálja, csak saját felelőségre és kiváncsian várnám az eredményeket.

Utoljára módosított: Szept 16, 2016
    Szabó Henrik kedveli.
  14. Z1234
    Épp nem fórumozik ...

Z1234 Főkertész

Tag:
    Aug 19, 2015
    Kedvelik:
    532
    Utánanéztem a dolognak valamennyire.

Az ötletet az adta, hogy a cianobaktériumok akkor alakultak ki, amikor a föld légkörében nagyon kevés volt az Oxigén, de sok volt a CO2. Cianobaktériumok termelték a légköri oxygén jelentős részét. Fotószintézis során, ha sok az O2, de nincs (vagy kevés) a CO2 és van fény, a növény energiát veszít (fotorespiráció). Ennél az állapotnál az is jobb, ha sötétben van a növény. Ennek a csökkentésére a növények az evolúció során bedobtak pár trükköt (C4 és CAM), és azt gondoltam, hogy a ciano rosszabbul tűri ezt mint a növények.

Sajnos ez nem teljesen igaz, és úgy néz ki, a cianó elég masszív egy dög. Tulajdonképpen, ha azt nézzük, hogy mi a létezésének a minimális feltétele, csoda, hogy nem lep el mindent.

Sokszor azt írják, hogy cianó nagyon koszos akváriumban jellemző, de ez nem biztos, hogy teljesen igaz, néhány kriszály tiszta high tech akváriumba is visszatérő probléma tud lenni.

Lehet, hogy a cianót az akvárium baktériumflórája jelentősen befolyásolja? Például túl tisztán tartott akvárium, és sűrű carbozás ami antibakteriális hatású? Ha valami olyan történik az akváriummal, ami cianó-ra szelektál, és nem tud kialakulni egy természetesebb baktérium flóra? Alacsony pH?

Ciano-ra egyébként elég sok vizinövénynél kimutattak alleopatikus gátló hatást.

Utoljára módosított: Nov 23, 2016
    gézsé kedveli.
  15. gézsé
    Épp nem fórumozik ...

gézsé Főkertész

Tag:
    Nov 26, 2010
    Kedvelik:
    355
    Hely:
    Bonyhád
    Helló!A co2-hoz van valami köze.Ugyanis kb 1 hónapja kifogyott a palackom és co2 nélkül a ciano szép lassan eltünt.Amúgy meg minden ugyan az maradt(a tápozást visszavettem minimumra)

16. GyorkeCs
    Épp nem fórumozik ...

GyorkeCs Kertész szaki

Tag:
    Ápr 9, 2014
    Kedvelik:
    104
    Hely:
    Miskolc
    Üdv! 3 napos black out kezeléssel úgy tűnik sikeresen megszabadultam ettől a dög BGA-tól. Régi levelezőlistán olvastam viszont, hogy csersavat alkalmaznak a baktériumok visszaszorítására, ami egyébként is természetes összetevője sok sötét víznek. Kertészeti áruházban vettem a következő 300 évre elegendő csersavat, és elkezdtem az adagolást. Kíváncsian várom, vissza akar e jönni, beszámolok róla ha van valami érdemleges fejlemény. Egyébként a növényeket egyáltalán nem viselte meg a 3 nap sötét, kicsit világosabbak lettek talán, és mindegyik felfelé néz, mintha nyújtózna, de egyébként jól vannak. A víz is feltűnően tiszta.

Helianthemum és Szabó Henrik kedvelik.
  17. GyorkeCs
    Épp nem fórumozik ...

GyorkeCs Kertész szaki

Tag:
    Ápr 9, 2014
    Kedvelik:
    104
    Hely:
    Miskolc
    Üdv ismét, helyzetjelentés :). 5. napja ért véget a BO, cyano nem jött, van valami szürkés vattaszerű az egyik vasfán o_O(ilyen még nem volt... pedig 3 éve van bent a fa, --->tudja valaki mi lehet???) a viz tiszta, néhány crypto mállasztja a leveleit, tipikusan azokat amiket egyébként is levágna az ember, érdekes, hogy egy fajon belül nem mindegyik növény. Mondjuk ez lehet a csersav is, merthogy csökkentem a pH-t folyamatosan. (500ml vizbe 0.5g csersav, ebből adok naponta 15ml-t 1 hónapig, utána csak vizcserekor pótlom majd a hiányt.) Csak akkor is nehogy már lehessen messzemenő következtetéseket levonni... ;). Holnap vizcsere, a mállós cryptokat megynyjrbálom, aztán várok.:D. Estét kivánok

csolrob kedveli.
  18. GyorkeCs
    Épp nem fórumozik ...

GyorkeCs Kertész szaki

Tag:
    Ápr 9, 2014
    Kedvelik:
    104
    Hely:
    Miskolc
    Üdv mindenki! 2 hét eltelt a blackout óta, és boldog vagyok, nincs BGA! A crypok is abbahagyták a hülyéskedést, mióta emeltem kicsit a világítási időn. már 6 óránál járok...Megy a csersav is, mindenki örül. A ramireziek ki vannak színesedve mint még sose.

Z1234, Trappista és viktorlantos kedvelik.
  19. Z1234
    Épp nem fórumozik ...

Z1234 Főkertész

Tag:
    Aug 19, 2015
    Kedvelik:
    532
    BGA által termelt mérgekről video:

ideoda kedveli.
  20. Trappista
    Épp nem fórumozik ...

Trappista VIP kertész

Tag:
    Máj 12, 2015
    Kedvelik:
    2,772
    Hely:
    1043 Budapest
    Ez így igaz. Csak a méreg van vele. ;)
    Ugyanakkor remélem figyeltétek a benne rejlő lehetőséget! Egy kis nemesítés és az anatoxin-a termelés helyett mindjárt van egy mini koka ültetvény az akvában... :D

Tapatalkkal küldve az én PLK-L01 eszközömről

Z1234, kmisi és Szabó Henrik kedvelik.

Aktuális oldal megosztása