1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Cyanobacteria / kék-zöld alga (BGA) - Blue Green Algae

Kategória: 'Alga', témanyitó: viktorlantos, téma nyitása: Dec 6, 2009.

1. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

viktorlantos Alapító Admin

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    44,081
    Hely:
    Budapest
    A fórumon már beszéltünk róla, de ahogy látom saját topikja még nincs.

Néhány info az említett algáról:
    http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm

Ez az alga leginkább az aljzaton terjed. Az erős világításnál lévő részeken leginkább a frontüvegnél, ahol lassú a vízforgatás.
    Állagra nyálkás, zöld dolog amit kézzel is el lehet távolítani a legtöbb esetben. Az aljatból már nehezebb.
    Rendkívül erős jellegzetes szaga van, ami akár vízoszlopon keresztül is jól érezhető.

Új talajoknál, koszos talajoknál, gyenge vízforgatásnál fordul elő leginkább.
    Elsőtétítős módszerrel lehet a leghatékonyabban védekezni ellene, bár nekem sikerült egy másik módszerrel is kiirtanom.
    El kell távolítani az alga nagy részét kézzel már amennyit tudunk és utána jöhet a kezelés.
    Emeljük meg a flowt és vagy sötétítés vagy csepegtetős szerekkel védekezzünk ellene. CO2-vel szerintem nem írtható a BGA.

Az ADA Phyton Git terméke is jó ellene. Különösen olyan esetben amikor világos dekorhomokot támadja meg az említett alga.
    Pl. itt ahogy Yoda mester is mutatja: http://natime.exblog.jp/9376158/

Ilyenkor a vízoszlopba vízcsere után adagolva is hat, csak lassan (több hét alatt), de gyors hatás érdekében közvetlen az aljzatba is injekciózható.
    Írtás után érdemes vízcserét végezni. Ahogy az alga kipusztul a kellemetlen szaga is elillan az akiból.

Érdemes kiírtani mert toxikus hatású elburjánzás esetén.

A peroxid-hez képest sokkal barátságosabb megoldás a phyton git, mert a növényeink nem károsodnak tőle.

Némi tudományos háttéranyag:
    http://www.tankonyvtar.hu/konyvek/novenytan/novenytan-1
    http://en.wikipedia.org/wiki/Cyanobacteria
    http://honffygabor.uw.hu/cikkek/08_07/2 ... garol.html

2. beeex
    Épp nem fórumozik ...

beeex Új regisztrált

Tag:
    Aug 15, 2009
    Kedvelik:
    0
    hosszú csendes időszak után(minimál fonal és ecsetalga de csak szórványosan) egy hónapja megjelent a BGA. elszabadult hemianthus micranthemoides szép vastag lebegő szőnyegé vált az akvárium hátfalánál fent a vz tetején, ránőve a hátfalra, még ki is kapaszkodott. ebben a bundában jelentkezett először, majd az akvárium újabb és újabb részein, jól kirajzolva azokat a helyeket, ahol problémás az áramlás. mivel nagy a lavór, 400l, tele növénnyel, sok ilyen hely akad.
    könnyű kézzel leszedni, de hamar elborít mindent megint. egészen sötétzöld nyúlós izé. megkóstoltam, kifejezetten csípős rossz ízű, kellemetlen szaga van. maga a víz is kezdett büdös lenni.
    az UV mellett döntöttem, korábban, az indításkor küzdöttem csillós baktériumokkal, az ilyen fehér szappanszerű rétegben vont be több mindent. 3 nap UV után soha többet nem jelentkezett.
    most 6 napig ment az UV napi 12 órán át, villany kapcs. után. a 4 naptól eltűnt a BGA, nyoma sincsen, immár két hete. a víz kellemetlen szaga megszűnt.

3. alkalommal használom az UV-t, és mindhárom alkalommal szép eredményt hozott. másodszor akkor, mikor durva alga gondokkal küzdöttem, akkor is 1 hét után megszűnt a dolog, és soha nem tért vissza olyan kezelhetetlen mértékben. úgy látom, néha ha nagyon kibillen az egyensúly, UV átmeneti használatával vissza lehet állítani. mint valami resetelés.

3. beeex
    Épp nem fórumozik ...

beeex Új regisztrált

Tag:
    Aug 15, 2009
    Kedvelik:
    0
    most olvasom, hogy a cyanobacterium az valójában a spirulina? ez vicces, mert szedem minden nap tablettában. ezek szerint miközben dühöngtem, és küzdöttem vele, napi 2x szárítva lenyeltem mint spirulina tbl...
    ráadásul sok pénzért, pedig ezek szerint milyen könnyű otthon is előállítani

4. oRphEus
    Épp nem fórumozik ...

oRphEus VIP kertész Legjobb napló

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    517
    Hely:
    Budapest, II. kerület Adyliget, Tel: 0620 473 1513
    Te most komolyan megkóstoltad azt a BGA-t amit az akváriumodból kiszedtél..? :shock:

boviz kedveli.
  5. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    44,081
    Hely:
    Budapest
    Azért ha egy mód van többet ne kóstolgasd, és nem is szeretném ha ilyen információk lennének a fórumon.
    Még véletlenül valaki hasonlóan hozzád kedvet kapna és valami baja lesz.

A cyano mérgező az akvárium halai számára és úgy tudom toxikus hatása van az emberre is. http://www.vdh.state.va.us/epidemiology ... cteria.htm
    http://myfwc.com/Safety/Safety_healthAdvisories.htm

Senki se próbálja eszegetni ezeket az algákat!
    Tudom hogy az ember alapvetően kiváncsi, de rengeteg dolog van amit nem kóstolunk meg. Téged is arra kérlek mielőtt hasonló dolgokra vetemedsz olvass utána. Egészségügyi fórumokon, ne akvarisztikain.

UI: ha a fenti linkeket megnézed a cyano nagyobb mennyiségben a vizet is megfertőzi ami rendesen kipusztítja a hal és vad állományt sok helyen.

6. beeex
    Épp nem fórumozik ...

beeex Új regisztrált

Tag:
    Aug 15, 2009
    Kedvelik:
    0
    csak megkóstoltam, egy picit, minden algát megkóstolok..... . pl a zöld fonal alga ízét imádom......
    de tényleg, hogy lehet, hogy spriluna néven ugyanezt kiszárítva a táplálék kiegészítőként árulják?

Spirulina is a microscopic blue-green alga in the shape of a spiral coil, living both in sea and fresh water. Spirulina is the common name for human and animal food produced primarily from two species of cyanobacteria: Arthrospira platensis, and Arthrospira maxima

7. beeex
    Épp nem fórumozik ...

beeex Új regisztrált

Tag:
    Aug 15, 2009
    Kedvelik:
    0
    amúgy doki vagyok, legfeljebb újraélesztem magamat...
    természetesen én sem ajánlom senkinek, tudtam hogy mérgező, de ha egy alkalommal egy gombostűfejnyit elrág az ember majd kiköpi, attól nem lesz baja.

8. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    44,081
    Hely:
    Budapest
    hmm.... :|

Amikor a nagy akváriumba volt nálam ilyen alga (nem volt túl sok), a 240 literes akvárium alján lévő néhány centiméteres darabok olyan erős szagúak voltak, hogy az 45cm magas vízoszlopon keresztül is átjött ez a maró szag. A nappaliban megfájdult a fejünk ha tartósan belélegeztük. Az egyik leggonoszabb alga ami akváriumban előfordul. Ezért ha meg is jelenik kézzel eltávolítom és arra a területre irányítok egy extra áramoltatót, hogy ne tudja tartósan befészkelni magát.

Gombostűfej ide vagy oda, a fenti linkeken is írják miért nem lehet megenni. Mérgező! Egy csomó problémát okoz.

Amit te eszel algakészítmény egy étrendkiegészítő cucc. Fogalmam sincs milyen eljárással készül - az is lehet, hogy köze sincs az algához csak egy placebo, nem ez lenne az egyetlen ilyen - de a fenti hibát kijavítandó akkor ez a házi feladatod, hogy erről némi infót szerezz. :geek:

A BGA alga evészet témát pedig hanyagoljuk. Sok kiskorú is jár errefelé nem szeretném, ha baleset történne.

Kopi87 kedveli.
  9. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    44,081
    Hely:
    Budapest
    A spirulia étrendkiegészítők gyártásáról:
    http://www.naturalnews.com/002031.html
    http://www.cyanotech.com/company/company_process.html
    http://www.cyanotech.com/youtube.html

És néhány megjelent publikáció:
    http://www.roberthenrikson.com/Spirulin ... ction.html

Ha gondolod nyiss egy külön topikot az étrendkiegészítőnek, ne offoljuk szét az akváriumi BGA-t. :ugeek:
    Csak gondolat szinten. A spirulina tablettát sok hal, garnéla stb megeszi. Ami az akváriumodban van BGA élő formában egyetlen állat sem eszi meg.
    Legtöbbször a közelébe sem mennek.

10. oRphEus
    Épp nem fórumozik ...

oRphEus VIP kertész Legjobb napló

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    517
    Hely:
    Budapest, II. kerület Adyliget, Tel: 0620 473 1513
    Gratulálok... Most már legalább tudom, hogy kik miatt írják bele a használati útmutatókba, hogy ne nyalogassuk az izzó vasalót, meg hasonlókat. :)

Van egy elég komoly szervünk, az agy. Ennek használatával elég sok probléma elkerülhető. (Javaslom egyébként a továbbiakban.)

A kérdésedre reagálva, egyrészt, ha már hiszel a csodaszerekben, és ilyenekre költesz, legalább annak nézz utána, hogyan készül. Valószínűleg nem arról van csak szó, hogy kiszedik a cianobaktériumokat a vízből, kiszárítják, és feldarabolják. Nézd meg a Viktor által linkelt oldalakat, elég komoly eljárásoknak vetik alá az alapanyagot. (Már persze ha nem kamu az egész, de ez másik kérdés.)

Másrészt honnan tudod, hogy a cianobaktériumok kb. 2000 faja közül melyik van az akváriumodban? Mert egyáltalán nem biztos, hogy ugyanaz, mint a tablettában. Nem is egy faj májkárosító cianotoxinokat termel!

Illetve honnan tudod, hogy a kis mennyiségű algával együtt milyen más a vízben található baktériumot vagy mikroorganizmust viszel a szervezetedbe, és azoknak milyen hatása lesz? A halbetegségek között is van olyan, ami emberre átterjedhet (halgümőkór), így gondolhatod, hogy élhet a vízben még jónéhány fajta mikroorganizmus, ami gondot okozhat, főleg ha ilyen direkt módon viszed be a szervezetedbe.

Valószínűleg nem lett májkárosodásod attól a kis adag algától, de itt azért ennél többről van szó: normális ember nem kóstolgat semmit az akváriumából, pláne, ha annak elég beszédes "cianobaktérium" neve van, a jellegzetes, figyelmeztető szagáról már nem is beszélve...

boviz, inadsz és Piga kedvelik.
  11. beeex
    Épp nem fórumozik ...

beeex Új regisztrált

Tag:
    Aug 15, 2009
    Kedvelik:
    0
    őszintén jól esik, hogy aggódsz értem/értünk. vadvízi horgász és vízitúrázó ember vagyok, én annyi undorító dágványban, trutyiban, mocsaras izében fürödtem és saraztam már életemmben, hogy valszeg a világ összes vízi mikroorganizmusával találkoztam már immunközelből.
    egyszerűen kíváncsi voltam milyen az íze. de legalább most már másnak ezt nem kell megtennie: kellemetlenül csípős.

12. beeex
    Épp nem fórumozik ...

beeex Új regisztrált

Tag:
    Aug 15, 2009
    Kedvelik:
    0
    "Ha gondolod nyiss egy külön topikot az étrendkiegészítőnek, ne offoljuk szét az akváriumi BGA-t."

nem akartam szétoffolni, nem is offoltam szét. csak miután szóba került hogy mérgező, megemlítettem, hogy milyen érdekes mert.....
    nem kell ennyire szigorúnk lenni főnök. :crazy:

13. inadsz

inadsz Sasszem =) Admin Moderátor Legjobb napló

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    7,868
    Hely:
    Budapest XVIII. ker.
    Rájöttem miért lett BGA a neve :D Sötétzöld amikor növekszik, de ha elpusztul szép tenger kék lesz. Pfff :lol:
    Carbo+Phiton git segített kiirtani. Nekem is a front üvegnél volt.

14. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    44,081
    Hely:
    Budapest
  15. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    44,081
    Hely:
    Budapest
    Az egyik legútálatosabb alga......

Sok év után megint harcolok vele... vagyis inkább tanulmányozom, mert mindent nem teszek meg a gyors kiírtására... természetesen befertőztem az új akit vele.

Elképzelhető, hogy túl alacsony a nitrát szint az akváriumomban. (ADA tápok és 200mg Purigen).
    KNO3 vagy extra nitrát adagolással szét lehet csapni a BGA-t állítólag, ha nem más miatt van.
    De most nincs kéznél teszt és por sem, hogy kipróbáljam, vagy GA tápok, hogy kicsit megküldjem a rendszert. Ha kicsit nyugi lesz körülöttem ránézek.

Áramlás ok, oxigénhiány nincs viszont a Purigen lehet a bolondját járatja velem. Vagy túl jó a bio szűrésem és keveset tápozok? :p

Addig is egy kis info, ahogy láttam még nem volt linkelve: http://www.aquariumslife.com/algae-cont ... een-algae/

Tehát a túl alacsony nitrát is szívás a növényesben!!! Ezért is írtam a másik topikban a 10-30ppm-et.

16. N-emy
    Épp nem fórumozik ...

N-emy Főkertész Legjobb napló

Tag:
    Febr 8, 2010
    Kedvelik:
    411
    Hely:
    Hatvan
    Az alacsony tápozással én is ráfáztam. Volt pár helyen BBA, egyből arra következtettem ,magas lehet a nitrátszint.
    O.K., makro kicsit szolidabban adagol. Sajnos pont a fordítottját értem el a dologgal ,mivel annyira lecsökkent a nitrát az akiban ,hogy a stau és még pár növény csak vegetált, majd elsárgultak a leveleik és ledobálta őket a növény. A ledobott levelek bomlásából persze ammónia szabadult fel, folytassam?!
    Szóval a nitrátszint legyen meg legalább 10ppm mennyiségben :D.

17. fkf
    Épp nem fórumozik ...

fkf Kertész szaki

Tag:
    Jan 12, 2012
    Kedvelik:
    73
    Hely:
    Budapest XXI
    Sziasztok.
    Ez cyano?

SAM_1403 by fkfzrt, on Flickr

18. Maci
    Épp nem fórumozik ...

Maci VIP kertész

Tag:
    Febr 11, 2012
    Kedvelik:
    1,839
    Hely:
    Vásárosnamény
    Ha most indult az akid, akkor barna algának nézem talán...

19. fkf
    Épp nem fórumozik ...

fkf Kertész szaki

Tag:
    Jan 12, 2012
    Kedvelik:
    73
    Hely:
    Budapest XXI
    Most indult,de olyan mint a takony,nagyon vékony szállak.És nem barna,az üvegen és az aljzat tetején nő.

20. Maci
    Épp nem fórumozik ...

Maci VIP kertész

Tag:
    Febr 11, 2012
    Kedvelik:
    1,839
    Hely:
    Vásárosnamény
    Figyeld, nehogy rhizoclonium legyen a vége, mert az :mad:

fkf kedveli.

Aktuális oldal megosztása