• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Beginner's luck - 160l low tech

Üdv!
Nos, az új lakók: 10 x Amano (így elvileg össz 12. van), 6x Red Cherry
18 x Izzófényű pontylazac, 2 x sziámi algaevő
Ami még lesz: 10 x Oto érkezik majd.
Egyébként; BGA nincs, barna alga nincs, fonál is minimális

Ami van: Ecsetalga, de már döglik is meg mert carbo-s permetet kapott. (van még 3%-os peroxidom is, de egyelőre carboval megy a kezelés)
A flow: szerintem túl erős egy két részen, és az ecsetalga miatt, kipróbálom hogy az egyik esőztetőt a másik oldalra helyezem.
A másik meg, hogy a nagyobbik szűrőmben nincs perlon, lehet próbálom azzal is fojtani.

Jövőbeli tervek: néhány további növény (főleg jobb oldalra hátra, mert a Limnophila azon az árnyékosabb részen döglődik)
Készíteni fogok Osmocote-ból kb (20-25 g összesen) táptablettákat (jégkockatartós módszer) ... és ha továbbra is alacsony lesz a nitrát, akkor megy az aljzatba.
Ha a műtrágya bennt lesz, akkor a GA mic&mac tápokat vissza fogom venni (csak még nem tudom mennyivel)
Ha nem lesz semmi gixer, akkor végre elkezdenek megint dúsulni a háttérnövények.
Még az egészet rendezgetni kell, csak az algaborítás, meg a blackout miatt azért nem volt sok idejük rendesen növekedni.

Egyszer próbálok szerezni egy normálisabb fényképezőt, mert ezzel a 8 éves alap Panasonic-al nem igazán lehet jól lekapni az akváriumot
image.jpg
 
Szia!
Nekem bejön az akvárium. A képen még algát sem látni.;)
Esőztető áthelyezés lehet jó a problémádra. Szűrön is tudnál esetleg fojtani egy kicsit? Van olyan szitu, hogy az esőztető furatait nagyobbra fúrják így gyengül az áramlás.
 
Szia!
Nekem bejön az akvárium. A képen még algát sem látni.;)
Esőztető áthelyezés lehet jó a problémádra. Szűrön is tudnál esetleg fojtani egy kicsit? Van olyan szitu, hogy az esőztető furatait nagyobbra fúrják így gyengül az áramlás.
Aha igen, teszek be perlont és ha kell akkor bővítem a furatokat óvatosan.
Az áthelyezést is kipróbálom (ha mást nem csak egy hétre, mert jelenleg 1-2 növény erősen 'lobog' ahol az áramlás fordul, ahelyett hogy csak 'lengedezne', és 1-2 hely a túloldalon meg talán túl állóvíz szerű)
 
Aha igen, teszek be perlont és ha kell akkor bővítem a furatokat óvatosan.
Az áthelyezést is kipróbálom (ha mást nem csak egy hétre, mert jelenleg 1-2 növény erősen 'lobog' ahol az áramlás fordul, ahelyett hogy csak 'lengedezne', és 1-2 hely a túloldalon meg talán túl állóvíz szerű)
Szólj ha kell! Van még 1,8 méter raktáron! Akár bárakármikor amikor nekem jó még tudok is adni! :D
 
Néhány észrevételt megosztanék veletek:
Az izzófényű pontylazacok szinte kizárólag az alsó részen úszkálnak. Viszont nagyon elegáns és békés csapathalak.Szerintem kicsit alulértékelt, nem sok scape-et láttam velük..Egy ilyen 'forest' jellegű akváriumban ahol a dekor felér az akvárium tetejéig, ott nagyon jól mutatnának. (gyepes, minimál iwagumi-ban persze kevésbé, mert nem a nyílt vízen tartózkodnak)
Az ecset alga permetezős kezelésére 'spórolás' miatt Neptun carbo-t használtam, de erre a célra úgy tűnik kiválóan alkalmas, mert leölte az egészet.
A jelenlegi lemezes tápom: Tetra pro colour - kicsit nehézkesnek tűnik az etetés, mert a nagyja a felszínen marad, nehezen süllyed és keveset lebeg, inkább gyorsan lemerül a talajra.
 
Szia!
Kérdésem lenne, Staurogyne repens növénykéd, hogy érzi magát ebben a környezetben?
Szeretném kipróbálni a "szigetem" elé.;)
 
Szia!
Kérdésem lenne, Staurogyne repens növénykéd, hogy érzi magát ebben a környezetben?
Szeretném kipróbálni a "szigetem" elé.;)
Nálam egész jól megvannak, tősarjakról jöttek elő új növények is mindenhol, viszont azért nem terjeszkedik olyan erősen mint pl a Sagittaria.
A rendes 'szőnyeghez' el kell vágni ha már megnőtt, és letűzdelni (ezt tervezem én is). Lehet hogy nálam kicsit alacsonyabb a fény mint kellene, mert kicsit megnyúltak itt ott. (de így is jól néznek ki)
Nálam a leveleket nem váltották le, nem dobták le az elején (ill. csak nagyon kevés). Egy zselés dobozban nagy mennyiségű növény volt 50-60 tövet tudtam ültetni.
Szerintem próbáld ki, low tech-be sokan ajánlják...bár pl Beni akváriumában nem nőtt rendesen, ha jól emlékszem.
 
Üdv ! Nos, már rég nem írtam semmit, jönne egy kis update pontokba szedve.

1.Került bele műtrágya, kb 15 g osmocote, jégkockás megoldással és zselatin kapszulával is...a jégkockás nagy szívás volt, a kapszulás nagyon gyors, egyszerű és kényelmes
2.Állatok: sajnos az egyik sziámi elpusztult, már eleve kicsit gyengécske volt és mintha kicsit 'deformált' is lett volna. A red cherry-k szaporodnak szépen, de a fiatal garnélákból is pusztult el néhány. Mindenki más jól van :)
3.Tech: Az esőztetők most két oldalon vannak, még tesztelgetem a flow-t. Az egyik esőztetőt felfúrtam, és perlont is helyeztem be, de a flow még mindig elég erősnek tűnik. Az egyik garnélás fém szívókosár megadta magát, ezért visszakerült a gyári eheim csővédő egyelőre.
4. Növények: került bele pár Anubias, pár tő Hygrophila c. Siamensis, Microsorum pteropus 'Narrow'. Nagyjából növöget minden növény ahogy kell.
5. Algák : Még mindig sok a fonál, és kezd sok staghorn lenni az előtéri Stauro. repens töveken :( emiatt nem is nőnek és elég randák is...de majd megoldom. Vmennyi zöld alga is van a fákon, de nem zavar, sőt igazából nem nagyon terjed és elég jól is néz ki. A többi algából vagy nincs vagy elenyészően kevés van csak.
6. Csigák: elég sok a 'Tropica csiga' ...lassan egy két Helenát fogok hadrendbe állítani.
7. Víz: lúgos a vizem az Amazonia ellenére is, de sajnos a pH-t a nagyon kemény csapvíz miatt nem tudom lenn tartani kíméletesen és hosszútávon...majd egy vízlágyító kellene és akkor a pH-t is könnyebb lenne leszorítani.
8. Tervek a közeljövőben:
-Oto csapat beszerzése !! (még mindig nem érkezett Oto a helyi boltba)
-Néhány ékfoltos razbórát is szerzek, hogy az akva felső felében is legyen mozgás, mert az ízzófényűek az alsó harmadban tanyáznak.
-Seachem Purigen megy majd a szűrőbe.
9.Tervek hosszútávra: lógathatós Quad világítás, RO készülék. (CO2 egyelőre nem, majd egy következő setupnál talán)
10.Táp: elfogynak pár napon belül a GA tápjaim, nagyon jónak tűnnek, ugyanakkor beruháztam egy tropica tápra, most azt fogom kipróbálni, ha nem válik be akkor megint GA lesz. Mellesleg EI mellett, frissen műtrágyázva is még mindig 0 a nitrátom....majd lehet megy bele még műtrágya de egyelőre nem piszkálok ennyire bele a tápozásba.

zárógondolatok: sok a szépséghiba, alga is van szépen, de jól esik ránézni az akváriumra, meg nézegetni a halakat , a növények fejlődését.
Szóval a hibákon dolgozom folyamatosan és akkor remélem egyre több lesz a pozitívum...a scape-et nem tudom már változtatni, meg a random növénytelepítést se , de eddig jónak érzem ezt a tanuló akvát. Az egyensúlyt még nem találtam meg, kicsit 'metastabil' állapotok uralkodnak, remélhetőleg majd sikerül elérni az algamentes (mármint kevés mennyiségű) állapotot.
Mostmár, kb ismerem a benne lévő növények habitusát, méretét stb. szóval ugyanezekkel a növényekkel egy sokkal átgondoltabb scape is menne már, de ez ebben a formában még 1 évig maradni fog terveim szerint.
2 kép a végére: ollót kéne ragadni mielőbb ...egyébként élőben jobban néz ki, lol (a 8 éves alsó kategóriás fényképezőm ennyit tud sajnos )

febru_r_1.jpg

febru_r_2.jpg
 
Nekem tetszik így dzsungelesen!:)
Gratula. Milyen műtrágyázásról írtál, mi ez pontosan?

Hi ! Bocs, ez nagyon hosszú lett , de igyekeztem kimerítő választ adni
Na ez egy szabályozott műtrágya, osmocote a neve, amely mikro és makro-elemeket is tartalmaz (ergo elvileg mindent ami nekünk kell). Összetételében az is jó, hogy kevés réz van benne ami a garnélákat nem bántja, sok a vas kelát tartalma, szóval nagyon jó cucc.
A nitrogént sacc/kb fele-fele arányban nitrát és ammónium formában tartalmazza, de eddig nem láttam olyat a planted tank fórumon aki ammónia spike-ra vagy algabummra panaszkodott volna emiatt.
Úgy működik, hogy műgyantával van bevonva a műtrágya pellet (mintha műanyag golyó lenne) és a benne lévő anyagok szakaszosan kerülnek ki belőle kb 6 hónapon keresztül (többféle is van kb 2-4-6 hónapos tartamúak)
A 'kioldódás' sebessége a talaj (ill akvárium víz) hőmérsékletétől függ.
Az fontos, hogy nem oldódik fel, hanem a hőmérséklet hatására thermodiffúzióval jutnak át a tápanyagok a műgyanta falon. A plantedtank.net oldalon olvasgattam róla, Tomm Barr is próbálgatta, és sokan mások is használják.
Low tech akvába indításnál a táptalaj szintjébe lehet tenni belőle, és lehet készíteni táptablettákat már működő akvába. Táptablettát lehet úgy készíteni, hogy jégkockatartóba teszed a műtrágyát és befagyasztod jégbe és elvileg akkor könnyen lenyomható a talaj aljába (ez nekem nem vált be, széthullott az egész) a másik jó megoldás ha szerzel üres zselatin kapszulákat, megtöltöd és lenyomod a talajba a táptalaj szintjére (gyógyszertárban előfordulhat, de rendelni is lehet pár ezerért több száz kapszulát, ezek egy az egybe olyanok mint pl egy C-vitaminos kapszula csak persze üres és áttetsző általában). Ezek a kis golyók akkorák mint egy feketebors szem, volt aki szemenként tette bele az akvába csipesszel, de ez elég pepecs meló, ezért jó a kapszula v esetleg a jégkockás megoldás.
Adagolásnál Tom Barr 5g / square feet felület-et ajánl, ami az én akvámba 21,5 g (bár elvileg ezt nehéz túladagolni a folyamatossága miatt,)
Egyébként én már régebben is szerettem volna szerezni ilyet, mert állítólag a leanderekkel és minden dísznövénnyel és akár zöldség gyümölcsnövényekkel is 'csodát tesz'. Csak régebben nem találtam 30 kg-nál kisebb kiszerelést.
De most lehet kapni 1 kg-os zsákokban , az ára kb 1-2 ezer körül van. Az nagy előnye lehet, hogy pár ezerért brutális mennyiségű tablettát lehet gyártani, azért ez így jóval olcsóbb mint a JBL tápgolyó. Mellesleg leanderhez is egy marék az elláthatja a növényt egész szezonban, legalábbis a tápozás nagyját.
Viszont az amcsik a plantedtank fórumon osmocote plus-t használnak, de az itthon kapható balkonnövényes vagy rózsás-hortenziás osmocote-ban minden benne van ami az osmocote plusban is (nem hiszem hogy ilyen 1-2 % különbség vmilyen elemből drasztikus különbséget adna)
Szerintem low tech-be azért is jó, mert ott amúgy sincsenek felpörgetve a növények, a CO2 bekorlátozza...és így egy olcsóbb (160literesbe kb 4-5-6 hónapra ~25-30 gramm, és 2 ezer egy kiló) hosszútávú tápozás kiegészítés lehet, és a folyékony tápokból vissza lehet esetleg venni, meg ráadást ha kimarad néha a napi folyékony tápozás vmi 'baleset' folytán, akkor is kapnak a növények folyamatosan tápot
Szóval ezt elég sokan használják növényes akváriumba és bevált dolog. Azért arra vigyázni kell, hogy a táptalajhoz hasonlóan lehetőleg ne kerüljön a felszínre, legalábbis a szakik szerint. Én azért mertem már most beletenni a sajátomba, mert brutális mennyiségű még növekedésben lévő fiatal stem növényem van, és a nitrát szintem is folyton nulla.
itt egy video hogy kb hogyan is néz ki
itt meg a fórum, csak a konkrét Tom Barr-os osmocote topic-ot nem találtam hirtelen, mert rohadt nagy a fórum 2 millió hozzászólással :) The Planted Tank - Articles, Forums, Pictures, Links
 
Help :) ha fojtani akarom a külső szűrőt, akkor a kimenő (nyomó) ágon zárjak vmennyit a csapon ugye ? ki szeretném próbálni
 
Köszi, egyelőre kimenő ágból visszavettem, 1-2 hétig így járatom, aztán kiderül hogy jó lesz e
 
Back
Oldal tetejére