• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aljzatok elkülönítése, aljzatvastagság, aljzat fajták...

Sziasztok!

Aljzatok elválasztásánál ilyesmi mennyire működő képes dolog?

Aljzatok.jpg


A dekor homokot minél alacsonyabbra szeretném (esztétikai okok miatt) ezért a táptalajt nem tudom a homokig kifuttatni mert akkor felette nem lesz meg a javasolt 2-3cm általános aljzat takaró réteg. Viszont így ebben a formában megoldható. Kérdéses hogy az előtérbe ültetett parvula mennyi tápanyaghoz tud így jutni. Mondjuk mindenki az ADA talajok jó puffer képességéről beszél, ezért szerintem nem lehet belőle gond. De várom a véleményeteket hogy működő dolog vagy sem.
 
viktorlantos said:
Pele, most épp egy szűrőanyagos magasításról írt a blogján:
Érdemes megnézni a végterméket a blogon. Nagyon ott van - seiryus. ;)
Kicsit kétkedem a stem-ek miatt, de meglátjuk mi lesz belőle...

Labirintkopoltyus said:
Kérdéses hogy az előtérbe ültetett parvula mennyi tápanyaghoz tud így jutni.
Nem tudom jól értem-e de dekorhomokba hiába ültetsz parvulát, nem lesz abból szőnyeg soha. A dekorhomok mögé "az ADÁ-ba", ahol még nincs növényt táptalaj - nos ott viszont jó esélyekkel indulsz. ;)
 
A rajz alapján simán tudsz vmennyi táptalajt majd' a homokig előre juttatni. A 2-3 cm "takarás" meg inkább 4-5 cm. 2 centiről már könnyen felködölhet a táptalaj (akár egy el...ett feltöltésnél-vízcserénél). Amennyiben a parvulától pár centire már van táptalaj, akkor mindegy, hogy közvetlen alatta vagy mellette van, mert a gyökerek el tudják érni.
 
Balázs a dekor homokba még véletlenül se szeretnék ültetni. A mögötte kezdődő ADA talajra gondoltam hogy onnan tud majd elegendő tápanyagot felvenni a parvula.

A válaszokat meg köszi srácok!
 
Re: JBL Manado

Üdv Mindenkinek!

Köszönet az "átpakolásért"!!!

keymaker said:
(...) 2. Ha 12 cm-nél magasabb aljzatot használsz, akkor tegyél könnyű lávaköveket vagy egyéb laza aljzatot alá, hogy a víz mozgását és a talaj oxigénellátását biztosítsd. (Az anaerób baktériumok elszaporodását meggátolandó...) Ha megfelelő minőségű általános növénytalajt használtok (pl. Aqua Soil), és 12 cm-nél magasabb a talaj, akkor mehet alá lávakő nyugodtan.
... akkor nyomnék legalulra 2-3 cm-re összetört lávakövet, szórnék rá általános növénytalajt ... Ilyen egyszerű.

Láttam pele megoldását (köszi Viktor) de mivel sajnos kevés időm van mostanában ezért kérdezek:
Miből készülnek a "zoknik"? Valami spec. anyag vagy tényleg vmi zokni anyag? A vizben való tartósság okán kérdem. Ha erre "simán" ált. növény talajt rakunk az közé megy igy az talán túlzás, (a magassága okán gondolom) mintha egyszerűen csak a 2. szintbe talajt raknék mondjuk 4 cm magasságban. .. vagy a zoknira valami "takarás" és arra a föld, ...vagy szoros zokni használat?
"viz mozgás" táptalaj - aljzat (benne gyökérzet - alatt???
Jól értem, hogy a manado és ebből következően valószinűleg az Amazonia is X idő alatt "szétporlik, akkor "kénytelen az "ember fia" nagy akinál valami elválasztást használni? Tekintettel arra, hogy Y méret felett egy akit már csak a benne lévő hal mennyiség okán is hmm nehéz újra szét és össze rakni. Kérlek világositsatok meg. ;)

...aki holtig tanul

ui. ez a "tartalék" hosszú i nélküli gép bocsi


,
 
Re: JBL Manado

Még egyszer nekifutok. :(

Zbacsi said:
jó papp said:
A növények nem elhanyagolható "gyökér szűrési tevékenysége" mellett, ami egyébként a műanyag rácsot is benövi idővel.? Különösen ha zöld "fű tengert" szeretnék az akváriumban?

Ez nekem egy kicsit kusza, nem igazán értem.

keymaker said:
Ha én magas aljzatot pakolok ... akkor nyomnék legalulra 2-3 cm-re összetört lávakövet, szórnék rá általános növénytalajt, aljzat adalékokat (baktérium-szaporodást elősegítő Bacter100-at, némi aktívszenes szűrőanyagot, PenacW-t) és jöhetne rá az Aqua Soil. Ilyen egyszerű.

I) Nézetem szerint ismert a növények gyökerének szűrési tulajdonsága. lsd. pl szennyvíztisztításnál. Ami az elválasztó közeget (műanyag rács és a többiek) is benövi idővel. Ez után funkcióját veszti. Ezért kérdeztem a "zoknik" anyagáról. Ja a fűtengerrel ez nincs összefüggésbe bocsi. Egyébként a zeolit a fórumozók véleménye szerint (általam nem ellenőrzött) a növényeknek szánt tápanyagot "kiszipkázza".

II) Keymaker jól értelek?
1) lávakő
2) növénytalaj
3) adalék
4) ADA általános aljzat.
Nem adalék - lávakő - talaj - aljzat ? Elválasztást e szerint nem tervezel.
Te például milyen magasságban gondolkodsz? A használati útmutatók szerint ugyanis 2-4 centi növénytalaj és 5-8 cm alzat szükséges. Ha a minimumot vesszük akkor ez 9 cm, ha a maximumot akkor az 15 cm.

...aki holtig tanul
 
Re: JBL Manado

jó papp said:
II) Keymaker jól értelek?
1) lávakő
2) növénytalaj
3) adalék
4) ADA általános aljzat.
Nem adalék - lávakő - talaj - aljzat ? Elválasztást e szerint nem tervezel.
Te például milyen magasságban gondolkodsz? A használati útmutatók szerint ugyanis 2-4 centi növénytalaj és 5-8 cm alzat szükséges. Ha a minimumot vesszük akkor ez 9 cm, ha a maximumot akkor az 15 cm.

...aki holtig tanul
De. Lentről felfele: növénytalaj, adalék, lávakő, általános aljzat. Én semmi ilyet nem tervezek egyébként, szerintem egy 45 cm magas aki aljára még magas háttér-aljzatszintnél sem kell lávakő, de meg tudom érteni az anyagi meggondolásokat... Ha már emelnem kellene, akkor inkább az ADA által is használt háromszög profilú aljzat-emelőt használnám... Így a növénytalaj is viszonylag egyenletes távolságra lenne az aljzat felszínétől, tehát a gyökér le tud érni oda gond nélkül - kisebb növények esetében is. Az ADA talajokkal kapcsolatban ugye jó hír, hogy hosszabb távon sem tömörödnek, iszaposodnak (hacsak nem kavarod és ülteted újra hetente a dolgokat)...
 
Alternatíva lehet aljzat emelésre a hydro növényekhez használatos golyók is. Malájoknál láttam a múltkor.
 
viktorlantos said:
Alternatíva lehet aljzat emelésre a hydro növényekhez használatos golyók is. Malájoknál láttam a múltkor.
Én kipróbáltam ezeket a golyókat, igaz nem aljzat emelés céljából, jelenleg ez van a kicsi aki alján. Nem minden darabja marad önként víz alatt, erre figyelni kell kb 2cm kavicsréteg tartja csak a helyén.
 
Re: JBL Manado

keymaker said:
... szerintem egy 45 cm magas aki aljára még magas háttér-aljzatszintnél sem kell lávakő, de meg tudom érteni az anyagi meggondolásokat... Ha már emelnem kellene, akkor inkább az ADA által is használt háromszög profilú aljzat-emelőt használnám... Így a növénytalaj is viszonylag egyenletes távolságra lenne az aljzat felszínétől, tehát a gyökér le tud érni oda gond nélkül - kisebb növények esetében is...

Key., Viktor, Tomi köszi!

egy 45 centi magas aki aljára én sem tennék lávakövet, de egy 60 centisére :?: ...a világítás okán is?
háromszög profilú alzat-emelő? vmi rémlik :? a lávakőre kettős szerepe miatt gondoltam emel + bacitelep
nyilván én választottam meg az aki méretét de 10 centi talaj nálam egy kicsivel több mint 100 kg. (108 kg) ez ha az "igen kedvező árú" JBL-lel számolok akkor is kb. 42 eFt.
Nem nagyon tervezem a talajban történő turkálást. Arra, hogy mi történik majd kb. 2-3 év múlva... ? ha lehet még csak nem is gondolok ;)
a hardscape az egy dolog, egy jó erős "hétvégi móka" ha előzetesen mindent beszereztem és "csak" meg kell valósítani az akkori elképzelésemet na de a halak... :?: :?: :?:

...aki holtig tanul

ui. vszínű azért biztos ami biztos lesz vmi elválasztó
 
Én próbáltam ezt a nagyobb kövekkel való talajemelést, hát nem jött be. :( A szűrő nemes egyszerűséggel lefújta az aljzatot a kőről. :)

Aqua Journal Online said:
Az ADA Growth Plate szintén a talaj élővilágának jó kondícióban tartásáért szolgál. A téli hőmérséklet csökkenés során hőmérséklet különbségek lesznek a fűtőszál környéke és az aljzat körüli vízszintek között, a vízáramlás az aljzatban megrekedhet. Ha az aljzat hőmérséklete viszonylag alacsony a vízinövények gyökereinek fejlődése is lelassul. A Growth Plate, amely fűtőszálakat és termosztátot tartalmaz fokozatosan felmelegíti az egész aljzatot, segíti a víz cirkulációját és a vízinövények gyökereinek fejlődését.

Erre a cuccra gondolsz Key?

2259865.jpg
 
Luna said:
Én próbáltam ezt a nagyobb kövekkel való talajemelést, hát nem jött be. :( A szűrő nemes egyszerűséggel lefújta az aljzatot a kőről. :)

Luna!

Ezt kifejtenéd bővebben? Előre is köszi.

...aki holtig tanul
 
Én a kis akváriumban egy elég magas domborzatot szerettem volna kialakítani (akvárium magasságának a fele hátul középen, oldalirányba csökkenően, elől csak 2-3 centi), ehhez nagyobb köveket használtam fel. Lehet, hogy az én készülékemben van a hiba, de az is lehet, hogy szimplán a talaj formája nem volt ahhoz megfelelő, hogy a talaj ott maradjon a helyén. Most abban bízom, hogy a moha majd benövi a területet... ;) Vagy feladom, és beszerzek még némi aljzatot, és kiveszem a köveket, bár egyelőre erre nincs lehetőség a babagarnélák miatt.
Gondolom itt azért az sem mindegy, milyen aljzat van, nálam ez sima apró szemű bazalt.
 
Luna said:
Én a kis akváriumban egy elég magas domborzatot .... (akvárium magasságának a fele hátul középen, oldalirányba csökkenően, elől csak 2-3 centi), a babagarnélák miatt.

Szia Luna!
Megfejteni vélem a problémádat kis garnis aki, (kb 50 liter :?: ) gondolom akvakertészes flow-val (5-10 szeres) ehhez képest magas az aljzat = a magasság fele

...aki holtig tanul
 
Sziasztok.

Az lenne a kérdésem, hogy különböző márkájú, japán általános aljzatokat lehet-e keverni? Régebbről maradt 1l amazóniám és ehhez j önne 4 liter Environment. Gondoltam a maradék amazóniát szórnám a táptalajra, majd erre a tápanyagban szegényebb Environment-et. Elvileg mind a kettő aljzat PH csökkentő.
 
Sziasztok.

Az lenne a kérdésem, hogy különböző márkájú, japán általános aljzatokat lehet-e keverni? Régebbről maradt 1l amazóniám és ehhez j önne 4 liter Environment. Gondoltam a maradék amazóniát szórnám a táptalajra, majd erre a tápanyagban szegényebb Environment-et. Elvileg mind a kettő aljzat PH csökkentő.

Ugyanígy használom. 1zsák amazóniára öntöttem 2 zsák enviro- t. Fix 6.5 ph- t produkál.
 
Szeretnék egy kisebb részen talajt emelni lávakővel. Ha geotextíliát teszek lávakőre, arra tehetek egyből táptalajt? Nem fog a geotexen átmosódni?
 
Back
Oldal tetejére