• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

Ahogy írtam is, ez az érték évekkel ezelőtt volt, viszont ez a watt/lumen is annyira relatív dolog, mert ha fénycsöveket vesszük alapul, akkor is ott van két fajta cső, T8 és T5, utóbbinak jobb a teljesítmény fényerő viszonya, meg használunk-e refit vagy sem. Watt/liter dolog meg 10 éve is volt, mikor kezdtem ezt a hobbit,és akkor még inkább T8-as csövek voltak csak ;)
Szinte ugyanannyi a T5 és a T8 Lumen/W értéke, sőt van, hogy a T8-asé jobb. Az a T5 előnye inkább, hogy kisebb helyen fér el ugyanannyi W, tehát a W/cm értéke jobb. :)
 
Segítsetek:
Kombinált világítást tervezek az alábbi összetevőkkel LED + T5 egy bruttó 137 literes medencében:
LED 60 W, 6000 K, 6200 lumen
T5, Osram Lumilux HO CO 24 W; 1850 lumen + Sylvania Grolux F HO 24 X ??? lumen
Véleményetek szerint növények igénye + gazdaságosság teljesülhet így?
Köszönöm!
Ui.: a Lumilux egyenletes fényerejű, az 865-ös, nem tom mit takar vagy inkább javított fényminőségű 965-ös, de csak 1400 lm.
Mind 6500 K-es.
Low- vagy High-tech?
A 865-ből a 8 azt jelenti, hogy a CRI=80, ez a színvisszaadási képesség, azaz, hogy mennyire látod olyannak a színeket, mint napfényben is. Vannak 90-es csövek is, azokkal a leginkább valósághű a megvilágított dolgok színezete. A 65 azt jelenti, hogy 6500 Kelvin a színhőmérséklete. Én például többek közt egy Osram Biolux 965-öst és egy Sylvania Aquastart használok párban low-tech-ben. Azért Aquastart és nem Groluxot, mert a növényeknek ugyanolyan jó, viszont az Aquastar több, mint 70%-al több fényerőt ad és szebb az akvárium. A Biolux CRI-je nagyon jó, 95, ezért is szeretem.
Na ez pont nem LED-es téma. :)
Mi ez a 6200 lumenes LED világítás, tényleg 100 Lumen/W-ot tud?
 
Szinte ugyanannyi a T5 és a T8 Lumen/W értéke, sőt van, hogy a T8-asé jobb. Az a T5 előnye inkább, hogy kisebb helyen fér el ugyanannyi W, tehát a W/cm értéke jobb. :)
Azért nem egészen ;)
Ha egy 60 centi hosszú akváriumra nézünk csövet( és most ne nézzük a foglalatokat) akkor
T5 HE F14W/865 daylight 6500K 16x549mm 1250lumen az az 89 lumen/watt,

T8 F18W/865 daylight 6500K 26x590mm G13 1300lumen az az 72 lumen/watt

Viszont meglepő módon a centi/lumen értékük egyaránt 22 lumen :), de a watt/lumen arány nem, és ugye a watt/liter aránynál most a fényerő a lényeg. Itt próbálunk valamiféle párhuzamot vonni a LED-ekkel
 
Low- vagy High-tech?
A 865-ből a 8 azt jelenti, hogy a CRI=80, ez a színvisszaadási képesség, azaz, hogy mennyire látod olyannak a színeket, mint napfényben is. Vannak 90-es csövek is, azokkal a leginkább valósághű a megvilágított dolgok színezete. A 65 azt jelenti, hogy 6500 Kelvin a színhőmérséklete. Én például többek közt egy Osram Biolux 965-öst és egy Sylvania Aquastart használok párban low-tech-ben. Azért Aquastart és nem Groluxot, mert a növényeknek ugyanolyan jó, viszont az Aquastar több, mint 70%-al több fényerőt ad és szebb az akvárium. A Biolux CRI-je nagyon jó, 95, ezért is szeretem.
Na ez pont nem LED-es téma. :)
Mi ez a 6200 lumenes LED világítás, tényleg 100 Lumen/W-ot tud?
Igen. Közben megtaláltam aGrolux adatlapját, csak 650 lumen 2000 óráig, de az élettartamig garantálja az 550-et. Elég karcsú. Megvizslatom az Aquastart. A LED egy 2400 lm/m, 20 w-os cucc.
High-tech készül.
Az adatokat kösz.
Tényleg nem led, de a fénycsőveknél senki nem válaszolt.
 
Azért nem egészen ;)
Ha egy 60 centi hosszú akváriumra nézünk csövet( és most ne nézzük a foglalatokat) akkor
T5 HE F14W/865 daylight 6500K 16x549mm 1250lumen az az 89 lumen/watt,

T8 F18W/865 daylight 6500K 26x590mm G13 1300lumen az az 72 lumen/watt

Viszont meglepő módon a centi/lumen értékük egyaránt 22 lumen :), de a watt/lumen arány nem, és ugye a watt/liter aránynál most a fényerő a lényeg. Itt próbálunk valamiféle párhuzamot vonni a LED-ekkel
Oké, ennél a csőnél ilyen értékek vannak, amikor legutóbb néztem másik csőnél épp ellenkezőleg volt. Aquastar 1200 mm-es T5 54W 2900 lumen, T8 36W 2200 lumen. Ezek szerint cső függő.
 
Sziasztok!

Remélem jó helyre írok.
Most tervezek átállni T8-ról LED-re.
8520-as (Epistar) LED-es "szalag".
5db 50cm/36LED fog érkezni.
Egy 54 literes 60x30x30-as aksihoz ebből mennyit használjak?
Növényes/garnélás.
Jelenleg csak 15W-os cső van benne, de a növények nagyon szépen növekednek, HM is bokrosodik, lángmoha is szépen nő, de azért kicsit "sötét" az összkép.

Köszi!
 
Sziasztok!

Remélem jó helyre írok.
Most tervezek átállni T8-ról LED-re.
8520-as (Epistar) LED-es "szalag".
5db 50cm/36LED fog érkezni.
Egy 54 literes 60x30x30-as aksihoz ebből mennyit használjak?
Növényes/garnélás.
Jelenleg csak 15W-os cső van benne, de a növények nagyon szépen növekednek, HM is bokrosodik, lángmoha is szépen nő, de azért kicsit "sötét" az összkép.
Köszi!
Hali
Tudni kell, h az a LED power vagy csak dekor. Oriási akülönbség. Az erősebb LED-ek 10 W/m-nél kezdődnek és min 700, de inkább 1200 lm, de van már 20W/m 2400 lm-el. Ezek alatt értelmetlen vele foglalkozni. Ezek 2-3 eFt/m-be jönnek ki.
Az ajánlott mennyiség: 65-75 lm/liter minimum.
 
Oké, ennél a csőnél ilyen értékek vannak, amikor legutóbb néztem másik csőnél épp ellenkezőleg volt. Aquastar 1200 mm-es T5 54W 2900 lumen, T8 36W 2200 lumen. Ezek szerint cső függő.
Az valami nagyon vacak cső lehetett ;)
T5 HO F54W/865 daylight 6500K 16x1149mm
  • Maximális fényáram: 4550lm
  • Gyártó: Sylvania Germany



 
Hali
Tudni kell, h az a LED power vagy csak dekor. Oriási akülönbség. Az erősebb LED-ek 10 W/m-nél kezdődnek és min 700, de inkább 1200 lm, de van már 20W/m 2400 lm-el. Ezek alatt értelmetlen vele foglalkozni. Ezek 2-3 eFt/m-be jönnek ki.
Az ajánlott mennyiség: 65-75 lm/liter minimum.

Szia!

21,6W-ot fogaszt/méter.
8520-as méretű LED, fém "szalagra" forrasztva gyárilag.
Azt, hogy pontosan hány lumen lesz a fényereje sajnos mérő eszköz hiányában nem fogom tudni.
Első körben kipróbálom 2x50 centivel és majd azután ha szükséges tehetek bele még egyet. De a garnélákat sem szeretném megvakítani :)
 
De nem garnélás akváriumhoz CO2 nélkül, hanem high-tech növényeshez. Garnéláshoz a fele fényerő is bőven elég.

Köszi!
Valahogy én is így gondoltam/számoltam, hogy 2db 50 centis elég kéne hogy legyen.
Az kb 2000 lumen, ha nem 100%-on járatom a LED-eket.
 
:-(
Nem vacak. Spéci kiegészítő cső növényekhez, halakhoz.
Nem írtál kelvinszámot! ;) A spec pl növényes csövek 3000-5000 kelvin környékén világítanak, és kisebb fényerővel, mint egy napfényes 6500kelvines , amiket én összehasonlítottam :)
 
Na akkor most indítok egy lavinát, és lehet Rám dobálni az összes kéznél lévő sarat...
Miért jó a LED? Miért szeretne mindenki LED világítást? Mert bedőlnek a marketingnek!
80-90% spórolás, és hasonlók vannak, de könyörgöm, mindig a HAGYOMÁNYOS izzóhoz képest! Azokhoz képest a fénycső is 75-85%-kal kevesebbet fogyaszt!
Senkinek nem ajánlom a LEDeket, ha a spórolás a cél. A T5-ös fénycsövekkel nagyon hasonló lm/W értékeket lehet elérni, ráadásul sokkal jobb a színösszetételük is, a növények is sokkal jobban szeretik. A 100 lm/W körüli LEDek már nem olcsóak, és melegednek, halványodnak, kiégnek. A fénycsövek régi, bevált, stabil technológiát képviselnek, a meghibásodásuk minimális, és ha szabvány méretet használ az ember, akkor az évenkénti cseréje (Én 2 évente cserélem) is csak 1000 Ft körül van csövenként, amit aztán tovább lehet használni a konyhában, garázsban, műhelyben, stb...
Továbbmegyek... Ha tényleg a spórolás a cél, akkor HQI. 110-130 lm/W-os fényerőket produkálnak, és a színösszetételük is jobb egy árnyalatnyival a LEDeknél. Sajnos csak 70, 150 és 250W-os kivitelek vannak, és nem lesz alatta gyönyörű vörös növény, de LED alatt se nagyon, vagy jó sok kékkel és pirossal meg kell még tuningolni a lámpát.

Tehát:
T5: 80-90 lm/W, tökéletes színspektrum (kék, zöld és piros)
LED: 80-100 lm/W, csapnivaló színspektrum (sárga, pici kékkel), kék és piros kiegészítés erősen ajánlott
HQI: 110-130 lm/W, nem tökéletes spektrum (kék, zöld, sárga-narancssárga), fénycsővel kiegészítve (gyári HQI lámpák nagy része ilyen) tökéletes

Biztos megéri a bevált technológiát és tökéletes színspektrumot beáldozni, hogy 5-10%-kal kevesebb legyen a villanyfogyasztásunk? Szerintem nem!

Na jöhet a sár... :LOL:
 
Na ezért van nekem még hibrid (Cree LED+T5) lámpám ;) LED a 90 fokos lencsékkel inkább egyfajta szúrófény az aljzatra
 
Nem írtál kelvinszámot! ;) A spec pl növényes csövek 3000-5000 kelvin környékén világítanak, és kisebb fényerővel, mint egy napfényes 6500kelvines , amiket én összehasonlítottam :)
A Sylvania Aquastar 10.000, a Sylvania Grolux 8.500 Kelvines, mindkettő magas kék és vörös spektrummal dolgozik, lilás rózsaszínesek.
@Beni is ilyenekre gondolt szerintem fenn, hogy a LED-ek mellé még ilyeneket kéne használni, mert azokból hiányzik.
 
Miért jó a LED? Miért szeretne mindenki LED világítást? Mert bedőlnek a marketingnek!
Szerintem semmi ilyesmiről szó sincs. A háztartási és ipari világításról most ne beszéljünk, itt nem kérdés a LED térhódításának miértje.

Akvarisztikában is jó a led, mert nem szakemberek számára is könnyen szerelhető (nincs áramütés veszély), kis helyen elfér, lehet vele giccsparádét is rendezni.

Növényes akváriumok esetében viszont nagyon ritkán találkozunk nagy méretű Led-lámpákkal. Talán a 60 cm a kritikus határ. Egy kisméretű akváriumnál megint nem kérdés, hogy miért a led.
A 60-as (körüli) akváriumoknál még mindig elbűvölhet minket a slim design, a színjáték és fényerő szabályozás lehetősége. Egy szép növényes akváriumnál az esztétikum a legfontosabb és ez értendő a lámpára is.
Ennél a méretnél nem annyira jellemző a felfüggesztés és az állítható lábaknál általában egyszerűbb és esztétikusabb megoldás a dimmelés.
90 cm és nagyobb lámpák esetében senki nem fog veled vitatkozni a fénycsövek előnyeiről. Még én sem, akinek led-lámpája van :) , hiszen sem összehasonlítási alapom, sem hosszútávú tapasztalatom nincs vele, meg nem is kérdéses az igazad.
 
Én megspékeltem pár piros 3 wattos Cree LED-del a lámpámat, kéknek viszont nem tartottam szükségét, azt az algák is szeretik tudtommal
21557821_0282614b51f27a32447ed6d2bb8c9538_l.jpg
 
Back
Oldal tetejére