• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szabályozható LED világítás

Halad a projekt!

Megvan a hűtőboda, illetve folyamatosan érkeznek a LED-ek.
A költségek viszont a forint gyengülése, valamint a LED-ek darabszámának, és a borda méretének növekedésével nőttek. :?
A bordára felrajzoltam a "térképet", hétvégén kifúrom a helyüket.

A költségek a következők szerint változtak:
29 db Cree XR-E led (5 warm white-tal + a tartalékokkal) 20000 HUF
Hűtőborda + csavar + alátét: 19000 HUF

De ha azt nézem, hogy 260 liter fölé egy korreket még csak nem is ledes (pl: ATI) világítás mennyibe lenne, még mindig nem horribilis az összeg.
 
Nagyon kíváncsi vagyok milyen lesz, főleg a vezérlés :p Nagyon komoly a LED mennyiség, a reflektorok használata is érdekes lehet! Én is gondolkoztam rajta az enyémnél, de úgy gondoltam, inkább tükrös felületekkel vetíteném a fényt, ha szükség lenne rá. Szerintem jól döntöttél a szélesebb hűtőbordával :thumbup: , én azt ettem észre, hogy az enyém nem világít be rendesen a nagy kövem mögé, mert túl alacsonyan van a világítótest szélességéhez képest. Így egyenletesebb lesz a fény eloszlása és kissebb szögű reflektorokat tudsz használni. Sok sikert és kitartás!
 
Költségek oroszlánrésze megvan, már max. 5-15 ezer a vezérlés, burkolás,függesztés.
Innentől haveromon múlik a vezérlés megvalósítása. :D ;)

Már nagyon bizakodó vagyok, remélem a nyári hőségben már ez lesz fölötte, és nem a neon. :thumbup:
 
Érdekelne, hogy szerintetek, ha a 25 LED-ből 10 db melegfehér lenne az nagyon gáz már?
A melegfehér Cree LED-ek 3000-3500K között világítanak.
 
Szerintem próbáld ki. Nálam eredetileg a 40db-ból 8db volt a meleg, ugyan ezzel a kelvin számmal, de most már egy ideje 24W-al világítok és a 16db hideg mellett megy 8db meleg, és nekem tetszik a fénye. Sőt a növényeken is úgy látom, hogy szeretik.
Egyébként meg próbáld úgy csináltatni a vezérlést, hogy a melegek külön dimmerelhetők legyenek, így tudod majd szabályozni, mennyi sárgás árnyalat legyen a fehérben.
 
HoZee said:
Szerintem próbáld ki. Nálam eredetileg a 40db-ból 8db volt a meleg, ugyan ezzel a kelvin számmal, de most már egy ideje 24W-al világítok és a 16db hideg mellett megy 8db meleg, és nekem tetszik a fénye. Sőt a növényeken is úgy látom, hogy szeretik.
Egyébként meg próbáld úgy csináltatni a vezérlést, hogy a melegek külön dimmerelhetők legyenek, így tudod majd szabályozni, mennyi sárgás árnyalat legyen a fehérben.

Ötösével lesznek vezérelve a ledek elvileg, szóval megoldható, nyilván máshogy viselkednek, tekintve azt is, hogy a hidegfehérek XR-E míg a melegfehérek XP-E (kisebb méretű, újabb) ledek lesznek.

Mekkora akvárium felett világítasz ennyi leddel, ill. te is 1 W-on hajtod a 3W-s ledeket?
 
Woctrax said:
Ötösével lesznek vezérelve a ledek elvileg, szóval megoldható, nyilván máshogy viselkednek, tekintve azt is, hogy a hidegfehérek XR-E míg a melegfehérek XP-E (kisebb méretű, újabb) ledek lesznek.

Mekkora akvárium felett világítasz ennyi leddel, ill. te is 1 W-on hajtod a 3W-s ledeket?

Nálam 4-esével vannak sorba majd egymással párhuzamosan kötve, mivel 1W 350mA-es LED-ek, így 1db LED-nek 3,5V kell. Egyenlőre még nem áramgenerátorról hajtom ezért a 12V 100W-os ipari tápomat feltekertem 14V-ra.

Nálam egy 125l-es akvárium felett vannak, és nem 3, hanem 1W-osak. Ilyen:

P1060618.JPG


Itt optikával szerelt, de most már ki van belőle pattintva a lencse, csak a rögzítést szolgálja.
 
Nah, a ledek felfúrva, hővezetőpasztázva, elektromos szerelésre, programozásra készen.

x54mfo.jpg


Jövő héten indul a meló oroszlán része.
 
Szia!

Két kérdésem lenne. Az egyik, hogy hol lehet beszerezni az általad felsorolt ledeket és tápegységet? Valamint mennyire fogod kihajtani a ledeket?

Üdv bege
 
Csáo!

A dolgok 95%-át aukciós link moderálva-ről rendeltem, a ledeket pedig 1-1,2W között hajtom majd.
 
Szerintem nem lesz rossz ez a LED világítás, bár sok tanácsot nem tudok adni, ha már megvan minden. A frekvenciamodulált vezérlés jó lesz, a nagyobb hűtőborda mindenféleképpen kell, mert ezeknek a fényforrásoknak a rákfenéje a hő. Vagyis annak az elvezetése. A víz felfröccsenése ellen van valami védelmed?
Ha a végeredmény megvan, 1-2 érdekes dolgora kiváncsi lennék.
Érdekelne a hatékonysága (kb 60-80 lm/W), a LED fényáram csökkenési mutatója (4000 óránál kb 5%), színvisszaadási indexe (CRI 80-90). Zárójelbe írtam azokat az értékeket, amiket én várok a LED-től.
 
Szia!
Szabad érdeklődnöm, hogy hogy áll ez a projected?
Már ha akad egy kis időd a szűrőanyaggyártás közepette....;)
 
Szia!

Én is kíváncsi lennék, hogy áll a projekt, illetve, hogy elég fényerőt adnak-e a led-ek. Rendeltem én is 15db ilyen 3W-os cree led-eket 30 fokos optikával, és persze hűtőbordával. Ebből 3 darabot a 22 literes garnélásomra tervezek tenni. A maradék 12-t pedig kiegészítésnek szánom a 240-esemre amiben jelenleg 3db T5 54 wattos dolgozik és a csövek közé tervezek beszúrni 6-6 darabot, de ez már egy új, függesztett armatúra terv része, aminek elkészítéséről tervezek is majd írni a fórumba.
Igazából amiben most kétségeim vannak az a lumen szám. Ekkora növényes akvárium fölé legalább 4x54 wattos világítást szoknak szerelni, egy darab általános világításra kapható 6500 kelvines , T5, 54watt 115 centis csőnek a lumen száma 3800. Ezzel szemben 1db Q5-ös Cree led-nek 228-230 lumenes fényereje van, tehát ha az ember ugyanazt a fényerőt szeretné, mint 4x54 wattos csövek esetén, akkor 66db led-et kellene használni, amit ledenkén a maximális, 3,7 volttal kellene meghajtani.
Gyanítom, vagy inkább remélem hogy a számításom azért nem teljesen helytálló, mert akkor elég nagy költség egy normális led-es világítás megépítése, pláne, hogy egy ilyen led az aukciós link moderálva-ről most olyan 700Ft

 
LEDek esetén egy picit máshogy néz ki ez a lumen számítgatás. A gyakorlat azt mutatja, hogy sosem lesznek annyira erősek, mint a T5 csövek reflektorral, de a pontszerű fény miatt ugyanúgy működnek. Ettől függetlenül 240 literes fölé, ha 4x54wattot akarsz kiváltani az egy vagyon. És az eredmény is kérdőjeles lesz az akvárium magassága miatt.
 
Én is osztom Viktor véleményét.Kis aksinál működhet,de egy ekkora méretnél jócskán be kell sűríteni a ledeket.De ne legyen igazam és járj sikerrel. :)
 
LEDek esetén egy picit máshogy néz ki ez a lumen számítgatás. A gyakorlat azt mutatja, hogy sosem lesznek annyira erősek, mint a T5 csövek reflektorral, de a pontszerű fény miatt ugyanúgy működnek. Ettől függetlenül 240 literes fölé, ha 4x54wattot akarsz kiváltani az egy vagyon. És az eredmény is kérdőjeles lesz az akvárium magassága miatt.

Őszintén megvallva gondolkodtam azon, hogy miután megépítettem ezt a hibrid világítást, vagyis 3x54watt + a 12 darab 3W-os power led, idővel lecserélgetem a fénycsöveket ledekre, de valószínűleg akkor leteszek erről. Viszont az eredeti koncepciót azért megcsinálom , igazából valamennyire azt szeretném, hogy a fenékre kicsit több fény jusson, ezt remélhetőleg sikerül elérni, ezért is választottam viszonylag szűk 30°-os lencséket hozzá.
 
Back
Oldal tetejére