• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes A Kócos

Reggelre a víz tisztult :), és minden kő és fa "elmászott a helyéről :(. Napközben - azaz amikor a két és fél éves lányom ébren van - kihívás bármit is alakítani az akváriumon. A kövek beleugrálnak a növényes vödörbe:eek:, mire odanézek, a halas vödör oldalán csattog az üveg ki- és befolyó:eek:, mire nyugalomba varázsolom őket, ismét történik valami a hátam mögött:banghead:. Hiába, ilyen az, ha lányom mindenképpen segít. :LOL:
@Molroth, az akvárium egy bútorlapra került, hogy később könnyebben át tudjam majd költöztetni a majdani új szekrényre.
32464700281_b86fde90f5_c.jpgWP_20170129_003[1] by von_dorlat, auf Flickr
 
Milyen növényeket tervezel még ??
Jó kérdés. Eredetileg csak a kihalászott növényeket ültettem volna vissza: hátra rotalát, előre monte carlót, de előbbi nagyon megsínylette az elmúlt napokat. Ami van beültetem és meglátom. De szívesen látok bármi javaslatot. (y)
Amint látszik, nem tartozom az előre tervező akvakertészek közé. :LOL:
És ezt a lenti kép is jól mutatja (Bocs a képért, de ez még építési terület. Elszabadult kavicsokkal és elbillenő fákkal.) :ROFLMAO:
Hahózzatok, ha tudtok mondani valami apró változtatást, amit érdemes lenne meglépnem.
32552316136_6b249a9267_c.jpgWP_20170129_005[1] by von_dorlat, auf Flickr
 
Amint látszik, nem tartozom az előre tervező akvakertészek közé.
Ezzel nem vagy egyedül. Mivel nekem nem volt még kimondott növényes akim én is csak kísérletezgetek, növénnyel ,táppal,vízfrissítés,világítás.stb. Szóval jobb lett volna ha azt írom,hogy az üvegen kívül mindennel.:LOL:
Most így belegondolva lehet indítok egy naplót ezzel kapcsolatban. Bár szerintem nem igazán érdekelne senkit rajtam kívül, így máris ejtem a témát. Még egy épkézláb naplócím sem jut eszembe. Felejtős gondolat.:dead:
 
Utoljára módosított:
Jó kérdés. Eredetileg csak a kihalászott növényeket ültettem volna vissza: hátra rotalát, előre monte carlót, de előbbi nagyon megsínylette az elmúlt napokat. Ami van beültetem és meglátom. De szívesen látok bármi javaslatot. (y)
Amint látszik, nem tartozom az előre tervező akvakertészek közé. :LOL:
És ezt a lenti kép is jól mutatja (Bocs a képért, de ez még építési terület. Elszabadult kavicsokkal és elbillenő fákkal.) :ROFLMAO:
Hahózzatok, ha tudtok mondani valami apró változtatást, amit érdemes lenne meglépnem.
View attachment 25096WP_20170129_005[1] by von_dorlat, auf Flickr
A képet nézve magamnak: a (rendezői) bal oldalon a kő túlságosan vízszintes. Jobb lenne, ha a jobb oldala magasabbról indulna: a kő alján hullámzó fának a öld levelek alól kellene indulnia, vagy a bal oldani véget kell közelebb hozni az frontüveghez.
 
Jó az ötlet, ha megemeled a követ az a figyelmet is a közepére vonza. A fát kifelé fordítva meg a térérzetet növelné.A talajt a front üvegnél nem lenne jobb lejtősebre csinálni ? Ott is jobban adná a mélység érzetet.Mennyi hely van még hátul ?
 
Utoljára módosított:
Jó az ötlet, ha megemeled a követ az a figyelmet is a közepére vonza. A fát kifelé fordítva meg a térérzetet növelné.A talajt a front üvegnél nem lenne jobb lejtősebre csinálni ? Ott is jobban adná a mélység érzetet.Mennyi hely van még hátul ?
A bal lenti fára gondolsz? És úgy érted, hogy a kővel együtt átlósan bal elölről menne jobb hátra, a micro bokor alá?
A kövek valahol az akvárium harmada előtt vannak, a micro bokor viszont már inkább a hátsó harmadban.
Amikor belekezdtem nem gondoltam volna, de kevésnek bizonyult a talajom, hátul elférne még néhány liter.
Még azon gondolkozom, vízszintesen nem kellene-e eltolni az egész felépítményt valamerre: vagy jobbra, hogy aranymetszés közelébe, vagy balra, hogy középre kerüljön a bokor.
Tudom, mindezzel szárazon kellett volna játszani, de késő bánat.
 
Most így belegondolva lehet indítok egy naplót ezzel kapcsolatban. Bár szerintem nem igazán érdekelne senkit rajtam kívül, így máris ejtem a témát. Még egy épkézláb naplócím sem jut eszembe. Felejtős gondolat.:dead:
Erre a mondatodra elfelejtettem reagálni: mindenképpen indíts naplót. Nézd csak meg, én mikor és hogyan kezdtem ezt. :D
Nyugodtan írd bele, mit szeretnél, esetleg illesz be képeket olyan akváriumokról, amik tetszenek, kérj tanácsot, stb. Erre lett kitalálva ez a fórum. Egyébként kb. mindenki így kezdte. Van aki nehezen toporog előre erről a szintről (most magamra gondolok;)), van aki gyorsan megtáltosodik és folyamatosan ugorja meg a szinteket (pl. @keszalvo, @Molroth, @Jopet, vagy akikről régen hallottam, pedig helyből nagyot ugrottak: @letsgodisco, @Lewis). (y)
 
Ha neked gyors volt az utóbbi 4 év, akkor irigyellek! :D
Viccelsz? Egy esküvő, egy házvásárlás, 2 gyerek születés - úgy elröppent, mintha tegnap regisztráltam volna a fórumra. :LOL:
Nálad a folyamatos fejlődést lehet látni: mennyi scape-ed volt ennyi idő alatt? Négy? És mindegyiknél terveztél, volt koncepció, a tapasztalatokat a következőben kamatoztattad. (y)
(Azért a mostani szenvedésemhez is hozzáírhatsz ám valamit - pl. inkább hagyjam a hobbit.:))
 
Szia !
Sokat gondolkodtam hogy írjak,vagy nem.De aztán eszembe jutott hogy mi "régi" motorosok vagyunk és megtisztellek azzal hogy írok.
Az üres akvárium láttán már elindultak a találgatásaim hogy mit is lehetne összerakni.A belinkelt képeid meg egyenest már felcsigáztak gondoltam most jött el a Te pillanatod.
Aztán továbbgörgettem mert láttam hogy ez nem a jelenlegi állapotot tükröző hozzászólás.
Aztán megláttam egy képet ami már a feltöltés utáni.
Most igen erősen savazni fogok és ha ezért megutálsz akkor azt is vállalom és remélem építő jellegűnek kezeled amit írok.
1. lehetőség : amint lehetőséged adódik szedd szét ezt ami most van.Egy picit gondold át jobban mit szeretnél.
Itt rögtön arra gondolok hogy el lehetne azon is gondolkodni hogy nem is kell általános talaj hanem dekorhomokkal töltöd ki az előteret és talajt csak a középre vagy egyik oldalra rendezett fás köves rész alá pakolsz na meg hátra és ezeket elválasztod lávakővel.
Így nem kellenek igényes növények és a fákra kövekre lehet pakolni meg mehet a háttérnövényzet is kiegészítésnek.
Sokkal könnyebb karbantartani,mint a gyepet,és nem is kell rá sok idő.
HA ragaszkodsz a gyephez (MC) akkor viszont figyelj hogy ha emelsz a talajon akkor csak hátul tedd meg elöl a frontüvegnél ne legyen magasabb a talaj kb 2-2,5 cm nél mert erre nő még rá a gyep is.
Írtad hogy nem volt több fád,akkor irány a természet,biztos Gyulához közel is van olyan erdős rész ahonnan fákat lehet begyűjteni.Ezeket beáztatod kifőződ akár otthon is egy lábosban,aztán máris tervezhetsz.Mivel nem 120 literes akváriumod van nem kell bele sok,de a látványon hatalmasat dobna.
És ami a legfontosabb ha így döntesz akkor küldj nyugodtan privátban képeket nekünk akár csoportba verődve mert akkor mindenki bele tud tenni egy kis saját ötletet és elképzelést ami hosszú távon is működni fog.

2. lehetőség : ezt csak azért írom ha maradnál a jelenlegi verziónál,de Én az első mellett teszem le a voksomat.
Szóval ha marad ez a jelenlegi kép akkor is kellenek majd fák kiegészítésnek,na meg egy két lávakő sem ártana még egy két helyre.
Egy kicsit megmókoltam de Én valami ilyesmit hoznék ki belőle :

32552316136_6b249a9267_c.jpg

Persze a lényeg mindig minden esetben az hogy neked meg az otthoniknak megfeleljen a látvány.Rád erőszakolni nem akarok semmit. :)
 
Szia !
Sokat gondolkodtam hogy írjak,vagy nem.De aztán eszembe jutott hogy mi "régi" motorosok vagyunk és megtisztellek azzal hogy írok.
Az üres akvárium láttán már elindultak a találgatásaim hogy mit is lehetne összerakni.A belinkelt képeid meg egyenest már felcsigáztak gondoltam most jött el a Te pillanatod.
Aztán továbbgörgettem mert láttam hogy ez nem a jelenlegi állapotot tükröző hozzászólás.
Aztán megláttam egy képet ami már a feltöltés utáni.
Most igen erősen savazni fogok és ha ezért megutálsz akkor azt is vállalom és remélem építő jellegűnek kezeled amit írok.
1. lehetőség : amint lehetőséged adódik szedd szét ezt ami most van.Egy picit gondold át jobban mit szeretnél.
Itt rögtön arra gondolok hogy el lehetne azon is gondolkodni hogy nem is kell általános talaj hanem dekorhomokkal töltöd ki az előteret és talajt csak a középre vagy egyik oldalra rendezett fás köves rész alá pakolsz na meg hátra és ezeket elválasztod lávakővel.
Így nem kellenek igényes növények és a fákra kövekre lehet pakolni meg mehet a háttérnövényzet is kiegészítésnek.
Sokkal könnyebb karbantartani,mint a gyepet,és nem is kell rá sok idő.
HA ragaszkodsz a gyephez (MC) akkor viszont figyelj hogy ha emelsz a talajon akkor csak hátul tedd meg elöl a frontüvegnél ne legyen magasabb a talaj kb 2-2,5 cm nél mert erre nő még rá a gyep is.
Írtad hogy nem volt több fád,akkor irány a természet,biztos Gyulához közel is van olyan erdős rész ahonnan fákat lehet begyűjteni.Ezeket beáztatod kifőződ akár otthon is egy lábosban,aztán máris tervezhetsz.Mivel nem 120 literes akváriumod van nem kell bele sok,de a látványon hatalmasat dobna.
És ami a legfontosabb ha így döntesz akkor küldj nyugodtan privátban képeket nekünk akár csoportba verődve mert akkor mindenki bele tud tenni egy kis saját ötletet és elképzelést ami hosszú távon is működni fog.

2. lehetőség : ezt csak azért írom ha maradnál a jelenlegi verziónál,de Én az első mellett teszem le a voksomat.
Szóval ha marad ez a jelenlegi kép akkor is kellenek majd fák kiegészítésnek,na meg egy két lávakő sem ártana még egy két helyre.
Egy kicsit megmókoltam de Én valami ilyesmit hoznék ki belőle :

View attachment 25137

Persze a lényeg mindig minden esetben az hogy neked meg az otthoniknak megfeleljen a látvány.Rád erőszakolni nem akarok semmit. :)
Ugyan, miért sértődnék meg. Hidd el, jobban tudatában vagyok korlátaimnak, mint hinnéd. ;)
Sajnos a rescape oka nem a kreativitásom kiélése volt, hanem szét kellett bombázni az akváriumot, mert elkezdett berohadni. A visszapakolás oka pedig az volt, hogy a vödörbe kiszedett zöldségek lassan elkezdték kilehelni lelküket.
Ami az újrakezdést illeti: sajnos belapátoltam a táptalajt is az akváriumba. Bár a talaj átmosást talán meg lehetne úszni, ha szépen lekanalazom a talajt. Egyébként jól érzed, szívesebben feltölteném az előteret homokkal és vagy középen húznék egy dombot, vagy egy teljes falat építenék kőből.
Ami biztos: elszámoltam magam a talajjal (is), simán eltűnne még egy 9 literes zsák. Szóval rendelnem kell.
 
Viccelsz? Egy esküvő, egy házvásárlás, 2 gyerek születés - úgy elröppent, mintha tegnap regisztráltam volna a fórumra. :LOL:
Nálad a folyamatos fejlődést lehet látni: mennyi scape-ed volt ennyi idő alatt? Négy? És mindegyiknél terveztél, volt koncepció, a tapasztalatokat a következőben kamatoztattad. (y)
(Azért a mostani szenvedésemhez is hozzáírhatsz ám valamit - pl. inkább hagyjam a hobbit.:))
Hát igen, kb ugyanez ment nálunk is. Nálunk ugyan nem volt házvásárlás, csak felújítás, ami azóta is tart... :D Meg egy munkakör változás is kicsit bekavart. :)
A lényeg, szerintem az volt, hogy az átalakításokat többnyire mindig megelőzte egy tervezési szakasz. Minél több időt szántam rá, annál jobban meglátszott a későbbiekben, illetve nagy nehezen megtanultam tudatosabban választani a növényeket a saját adottságaimhoz képest, végül ez hozta meg a legnagyobb előrelépést (a angynyomású co2 rendszer mellett természetesen... :D)
A mostani építéssel kapcsolatban @keszalvo Viktor barátommal értek egyet. Szerintem érdemes lenne átgondolnod, hogy valójában mit szeretnél és egy kicsit tervezni a dolgon, mert az ilyen essünk neki, egyből bele a közepébe dolgok nem szoktak jól elsülni.

Szerintem is sok az amazonia ebben a formában. Vagy kevesebbet használj, vagy építs lejtőt, de jól megtámogatva, mert a mosott amazónia szeret kiegyenesedni.
Linkeltél egy csomó képet, de nem látom a nyomát egyiknek sem a mostani elrendezésben. Szerintem ezek egyszerűen kivitelezhetőek:
maxresdefault_zpsmftyoh9n-jpg.24857.jpg
mobile01-4de0e62954ea87e042a863a4bc4de63d-jpg.24855.jpg
Ha kevés az időd, akkor érdemes lassabb növényeket választani, és gyepszőnyeg helyett dekorhomok. A növények elég könynen beszerezhetőek, a homok szintén.
Ebbe az irányba mennék a helyedben.
Kell pár epifiton növény: microsorum, anubias, pinnatifida, buce.
Moha: fissi, christmas, flame.
1-2 féle stem: rotala rotundifolia, ludwigia palustris, hm, ilyesmik
És ha kell pár növénykével megspékelheted: hydro, stau, pogo, mc, ilyesmik.

Nem egészen látszódik, hogy milyen fáid vannak, de szerintem az alső képhez hasonlót könnyen tudnál építeni, nagyon max egy kisebb fát érdemes még hozzácsapni, de azt talán még a helyi halasnál is be tudod szerezni. Jól rákötözöd a fákat pár nagyobb kőhöz, hogy fix legyen amennyire csak lehet, és jól bemohásítod. A hátsó részt feltöltöd annyi amazoniával, amennyi szükséges a stemeknek, mehet bele 2-3 tropica kapszula. És a kövek közé beszúrkálsz bucét, anubisat, emg ami tetszik, a fa tövekbe pedig mehet egy kis micro is akár.
A lényeg, hogy szánj rá annyi időt, amennyit csak rá tudsz áldozni. Paterold el a házból a feleséged és a gyerekeket egy napra/délutánra nagymamához, játszóházba, barátnőhöz, stb.. :D Nálam valahogy így fog menni a rescape hamarosan. Nálam mondjuk eleve úgy van megoldva, hogy az akváriumos szoba gyerekmentes övezetté tehető. :) A postaládám mindig nyitva áll, ha bármilyen segítség kell. ;)
 
lényeg, hogy szánj rá annyi időt, amennyit csak rá tudsz áldozni. Paterold el a házból a feleséged és a gyerekeket egy napra/délutánra nagymamához, játszóházba, barátnőhöz, stb..
Ma még anyós is lesz a házban. :eek::D

Köszi az észrevételeket.:)
 
Szerintetek jó ötlet hozni egy műanyag dobozt, átdobni bele aki él, abban járatni a szűrőt, amíg az üvegben "homokozom"?
 
Szerintetek jó ötlet hozni egy műanyag dobozt, átdobni bele aki él, abban járatni a szűrőt, amíg az üvegben "homokozom"?
Nekem egy 20 literes átlátszó műanyag tároló dobozom van, amiben szoktam gyógykezelni. Ez talán jobb mint egy vödör.
 
Back
Oldal tetejére