• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes A barlang

ha egyáltalán nem jön előre a talaj az is szimmetrikusan nem jön előre
22908727293_44b1aa6aed_z-jpg.997

Ha megnézed, bal oldalon egy kőomlást építettél kisebb kövekből, míg jobb oldalon egy kő támasztja meg a talajt.
Emellett a jobb oldali nagy kövednek a jobb oldalán az a nagy sík felület szintén egy teljesen más képet ad, mint a bal oldalad, ahol a kő tagoltságát szépen továbbviszed a kőomlás tagoltságával. Ha maradok a jobb oldalon, ott a köveidnek az elrendezése azzal a balra kanyarodó "rámpával" szintén jól sikerült.
Ebből megvan az az asszimetria, amire gondoltam és elképzelhető, hogy aki még említette, hasonlóra gondolt. Ez a látvány ad egy olyan pluszt a scape-nek, amit kár lenne talajjal eltakarni, elég lenne elöl egy vékonyka dekorhomok réteg, aminél ez érvényesülni fog. Ha én növényesíteném be, akkor elől nem is lenne növény, hogy tudjon érvényesülni a scape-nek ez a része, ami nagyon sokat hozzáad az összképhez.
Más: az alátétet -ahol kilóg a kövek alól- egy vadiúj tapétavágóval szépen óvatosan körül tudod vágni a kövek szélénél, így nem lesz gondod vele. Felúszni ennyi kőnél 1000%, hogy nem fog, de ha ki van vágva, akkor jobban tudsz ügyködni.
 
22908727293_44b1aa6aed_z-jpg.997

Ha megnézed, bal oldalon egy kőomlást építettél kisebb kövekből, míg jobb oldalon egy kő támasztja meg a talajt.
Emellett a jobb oldali nagy kövednek a jobb oldalán az a nagy sík felület szintén egy teljesen más képet ad, mint a bal oldalad, ahol a kő tagoltságát szépen továbbviszed a kőomlás tagoltságával. Ha maradok a jobb oldalon, ott a köveidnek az elrendezése azzal a balra kanyarodó "rámpával" szintén jól sikerült.
Ebből megvan az az asszimetria, amire gondoltam és elképzelhető, hogy aki még említette, hasonlóra gondolt. Ez a látvány ad egy olyan pluszt a scape-nek, amit kár lenne talajjal eltakarni, elég lenne elöl egy vékonyka dekorhomok réteg, aminél ez érvényesülni fog. Ha én növényesíteném be, akkor elől nem is lenne növény, hogy tudjon érvényesülni a scape-nek ez a része, ami nagyon sokat hozzáad az összképhez.
Más: az alátétet -ahol kilóg a kövek alól- egy vadiúj tapétavágóval szépen óvatosan körül tudod vágni a kövek szélénél, így nem lesz gondod vele. Felúszni ennyi kőnél 1000%, hogy nem fog, de ha ki van vágva, akkor jobban tudsz ügyködni.
Megtisztelsz a véleményeddel, a legelső napló-nyitó kép is ezen (te általad említett) szempontok alapján készült: A jobb oldali rámpa sima oldala nagyon tetszik nekem, nem szerettem volna eltakarni, a bal oldali "kőomlást" minden képen (mert változik) nagyon gyengének érzem (csoda, hogy senki nem említi, szerintem tragikusan rossz) ezért lett volna jó eltakarni, de a felemás töltés nem jó. Ha nagyon őszinte szeretnék lenni, a legjobban akkor tetszett az egész, amikor semmi töltés nem volt benne, még hátul sem. Először laposabbra töltöttem hátul, még úgy is jobb volt. Most szétszedtem az egészet, a főkövet nem elmozdítva körbevágtam, a többi alá is tettem kis alátéteket, leragasztottam. Azt hiszem, hogy a bal oldal lesz itt a kulcs, ha sikerül olyanra megépítenem ami tetszik, akkor nem fogom eltakarni.
 
Megtisztelsz a véleményeddel, a legelső napló-nyitó kép is ezen (te általad említett) szempontok alapján készült: A jobb oldali rámpa sima oldala nagyon tetszik nekem, nem szerettem volna eltakarni, a bal oldali "kőomlást" minden képen (mert változik) nagyon gyengének érzem (csoda, hogy senki nem említi, szerintem tragikusan rossz) ezért lett volna jó eltakarni, de a felemás töltés nem jó. Ha nagyon őszinte szeretnék lenni, a legjobban akkor tetszett az egész, amikor semmi töltés nem volt benne, még hátul sem. Először laposabbra töltöttem hátul, még úgy is jobb volt. Most szétszedtem az egészet, a főkövet nem elmozdítva körbevágtam, a többi alá is tettem kis alátéteket, leragasztottam. Azt hiszem, hogy a bal oldal lesz itt a kulcs, ha sikerül olyanra megépítenem ami tetszik, akkor nem fogom eltakarni.
Szerintem mindkét főköved annyira karakteres, hogy nehéz hasonlóan erős környezetet építeni hozzá.
Ha nem találsz bal oldalra egy megfelelő egy darabos "levezetőt", akkor szerintem azt a "kőomlást" variálgasd addig, amíg számodra elfogadható lesz. Ha már ennyire boncolgatjuk, akkor én a balos főkő elől szedném el és balra-előre terjeszkednék kicsit vele addig, hogy a frontnál csak az az utolsó fél-egy centi maradjon, amit dekor homokkal fogsz majd kitölteni.
Valami finom, alacsony (alacsonyra nyírt) növénnyel a köveket ki tudod majd emelni, én mohát nem tennék rájuk, hogy dominálhasson később is a kövek karaktere. Mögé esetleg lehet valamit, ami picit fölé emelkedik, ezzel mintegy keretbe foglalja.
Nagyon várom, mi lesz belőle(y)
 
Először is elnézést kérek azoktól, akik ellen beszélni fogok :)

Én továbbra is a talaj előre hozása mellett rakom le a voksom és természetesen a nem szimmetrikus verzióra gondolok :)

Értettem a problémát, miszerint ha a talaj ki lenne hozva előre, akkor eltűnne a kőrakás jobb oldala és megvastagodna elöl minden, elveszne a kövek egy része a talaj alatt. Hiszen ha homok lenne elöl, azt elég lenne 1 cm vékonyan teríteni, míg a talajt 3-5 cm vastagon kellene..
Ezért mondtam korábban, hogy feljebb kellene emelni a köveket is, hogy az első talajvastagítás ne menjen a scape "kárára". Így elég lenne fotózásnál levágni az alsó sávot. Gyors - részletekre nem kiható - szemléltetés:

23427258222_1dd26631c9_c.gif

A kőrakás dologgal pedig szerintem nincs baj, csak azért nem tette senki szóvá, mert azzal egyelőre felesleges foglalkozni. Növényesítve mást fog mutatni az egész, a kis kövekkel majd bőven ráérsz menet közben is játszani.
Ígérem, többet nem dumálok bele a scape-be. ;)
 
Utoljára módosított:
Először is elnézést kérek azoktól, akik ellen beszélni fogok :)

Én továbbra is a talaj előre hozása mellett rakom le a voksom és természetesen a nem szimmetrikus verzióra gondolok :)

Értettem a problémát, miszerint ha a talaj ki lenne hozva előre, akkor eltűnne a kőrakás jobb oldala és megvastagodna elöl minden, elveszne a kövek egy része a talaj alatt. Hiszen ha homok lenne elöl, azt elég lenne 1 cm vékonyan teríteni, míg a talajt 3-5 cm vastagon kellene..
Ezért mondtam korábban, hogy feljebb kellene emelni a köveket is, hogy az első talajvastagítás ne menjen a scape "kárára". Így elég lenne fotózásnál levágni az alsó sávot. Gyors - részletekre nem kiható - szemléltetés:

View attachment 1069

A kőrakás dologgal pedig szerintem nincs baj, csak azért nem tette senki szóvá, mert azzal egyelőre felesleges foglalkozni. Növényesítve mást fog mutatni az egész, a kis kövekkel majd bőven ráérsz menet közben is játszani.
Ígérem, többet nem pofázok bele a scape-be. ;)
Köszönöm a szemléltetést, nagyon látványos és jó is az ötlet, az már egyértelmű, hogy valamilyen kompromisszumot kell kötni a scapevel kapcsolatban, a te tök jó ötletedben a negatívum csak annyi, hogy amit képen levágok azt élőben néznem kell (vastag talajt). De az összes lehetőségben ugyanannyi negatívum is van.
 
Eltelt két hét, közben építgettem. A bal oldali kő levezetését sikerült elfogadhatóra megoldani, így azt hiszem a legjobb lesz elöl végig futtatni a dekorhomokot. A kövek mögött is megpróbálom alacsonyabbra építeni a dombot, mert az jobban nézett ki. Valamikor megveszem a növényeket, hátul töltök és kész. Növényeket sem fogom túlzottan kitalálni, aznap a boltban majd eldöntöm, ami épp nincs azt biztos nem veszek.:D Úgy látom most a fényképen, hogy a főkő minden igyekezetem ellenére, de elfordult, de már kezdem megszokni, jó lesz így is.

2015.11.13.12..jpg
 
Hamarosan ellátogatok a GA-ba növényekért. Elképzelésem szerint elöl v.milyen lassan növekedő egy-két kis foltban ültethető növényt szeretnék ez ráér még később is. Véleményeteket szeretném kérni a hátsó tér növényesítésére: két féle növényre gondolok foltokban ültetve, (jó lenne ha nem nyomnák el egymást) pl: mc és parvula mini, hc és v.mi, vagy akár nem ennyire ismert fajták, minél sötétebb árnyalatúak lennének a legjobbak.
 
Hamarosan ellátogatok a GA-ba növényekért. Elképzelésem szerint elöl v.milyen lassan növekedő egy-két kis foltban ültethető növényt szeretnék ez ráér még később is. Véleményeteket szeretném kérni a hátsó tér növényesítésére: két féle növényre gondolok foltokban ültetve, (jó lenne ha nem nyomnák el egymást) pl: mc és parvula mini, hc és v.mi, vagy akár nem ennyire ismert fajták, minél sötétebb árnyalatúak lennének a legjobbak.
Én erőteljesen elgondolkoznék az első rész szabadon hagyásán. Valami miatt úgy érzem, hogy bármennyire alacsony növényt is tennél oda, csak elrontanád a látványt, esetleg az arányokat is.
A két oldalra (mivel eléggé high-tech vonalnak nézem a technikádat) lehet, megkockáztatnám a cubát, a kövek mögé esetleg éppen csak jelzés szinten parvulát, hogy itt-ott kikandikáljon, de semmi tolakodó mennyiség.
Tudom, szubjektív erősen, de nekem ez jut eszembe...;)
 
Szerintem elég menő a hardscape. Ha előre kerül bármilyen növény, akkor nem fog látszani a szuper barlang. És az adja a lényegét az egésznek. De én csak kezdő vagyok. Egy csomó mindent elrontok. :)
 
Előre a homokba csak annyit (semennyit) képzeltem, hogy ne takarjon. Csak "fűszerezni" szeretném kicsit, pont a barlang bejáratához meg egyáltalán semmit. Gondoltam flame mohára is, de csak három-három szálat egy-egy helyre. Cecska akváriumát pedig tanulmányozni fogom ebből a szemszögből is, nagyon nagy kedvencem egyébként. A cuba melegben nem problémás, vagy keverem?
 
Csak "fűszerezni" szeretném kicsit
Igen, sejtettem, hogy ez a terv (nem volt nehéz, hiszen korábban is utaltál rá) :)
Pontosan ezért ajánlottam a Savannát, mert szerintem itt ennek a fajta "fűszerezésnek" egy nagyon professzionális kivitelezését láthatjuk, ahol a különböző növények szinte éppen csak egy-egy tő vagy levél erejéig jelennek meg a mohás alapon.

A cuba melegben nem problémás, vagy keverem?
Szerintem nem kevered. De nekem például nincs vele ilyen irányú rossz tapasztalatom. Időszakos 28 fok(ok) környékén még simán egészséges maradt.
 
Ha már közeleg az év vége, a tervezés időszaka, megpróbálok rágyúrni jövőre egy kicsit a fotózásra, eddig ez abszolút nem érdekelt, de kikerülhetetlen. Elég későn, de három év akvarizálás után rájöttem, hogy a két hobbi párhuzamosan fut egymás mellett, egymást támogatják, erősítik vagy lerontják. Annyit már sejtek, hogy a fényt ill. fényérzékenységet kell növelnem fotózáskor. A mostani scape-nek szerencsére a 25mm áll a legjobban, ezért közelebbről kell fotózni és nem kell a két tonnás "szado-mazo" dupla ágyat odébb tolnom, mint eddig, így sokkal többet tudok majd fényképezni.:)
 
Ma elindult az aki, minden növény pont volt, amit szerettem volna egy növény lista ami nem végleges:
Hemianthus Callitrichoides 'Cuba'
Eleocharis Parvula
Marsilea Crenata
Vesicularia Ferriei 'Weeping'

Ami érdekes, hogy nem keveredett fel semmi és a szűrő elindítása után egy órával teljesen tiszta az egész. Semmi opálosságot nem látni. Működő szűrővel indítottam.
A oldal tükröződés miatt egész soknak tűnik a növényes rész, így elöl csak elvétve lesznek.

23731330590_b90a263b23_c.jpg0014 by Sándor Mátrai, on Flickr

23944448221_b72abca426_c.jpg0009 by Sándor Mátrai, on Flickr

24000899506_5c636f05fc_c.jpg0007 by Sándor Mátrai, on Flickr

23944451511_f18fd9fdf4_c.jpg0003 by Sándor Mátrai, on Flickr
 
Egy kakadu párt bele...milyen vagány lenne, ha beköltöznének a barlangba és erre minden esély meg is van. :D
Tanulmányaim alapján a madarak egyből megfulladnának a vízben, inkább valamilyen halat szeretnék majd később.:D:D Köszönöm az ötletet,tényleg vagány lenne és logikus is, de zászlómra tűztem az arányok védelmét, ezért csak a legapróbbak jöhetnek szóba. Nagyon kicsi ez az aki.
 
Back
Oldal tetejére