• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

200L tervek és lehetőségek

testor

Nézelődő
Sziasztok!

Napokban bukkantam a fórumra és az elmúlt 3 nap másról sem szólt, mint a tapasztalataitok olvasgatásáról, és meg kell, hogy mondjam nagyon sok hasznos információval gazdagodtam. 4 éven át volt 100 literes akim amiben nagyon sok örömömet leltem de aztán meg kellett válnom tőle, éppen építkeztünk és azzal nagyon sok munka volt, és sikerült találnom egy lelkiismeretes akvaristát aki átvette tőlem az akit. Most, hogy végre már az új helyen lakom 1 éve úgy éreztem hiányzik az akvárium szóval össze szeretnék egyet rakni viszont most először szeretnék teljesen élő növényes akit és ezen a téren eléggé tapasztalatlan vagyok tehát úgy döntöttem kikérném a véleményeteket, mielőtt hozzá fognék a dolgok összevásárlásához nehogy belefussak valami kapitális hibába. Szóval következzenek az aki, részletei:

Méretek: 100x40x50
egy két dolog még kérdéses vele kapcsolatban szóval majd hétfőn fogom felhívni a boltot.

Szűrés: Eheim Professionel 3 250 (2071) külső szűrő

Co2: Ebben a témában túl sok eltérő dolgot olvastam szóval nagyon megköszönném, hogy ha ajánlanátok egy olyan típust ami megfelelően képes ellátni egy 200l-es növényes a megfelelő mennyiséggel.

Világítás: Az aki amit kinéztem ahhoz jár tető és beépített világítás ami 2 db 30W-os, daylight fénycső jár.

Fűtés: Resun 200W automata fűtő

Hardscape: ADA Sötét vasfára gondolta plusz ehhez Seriyu kő

Talaj: Ada Aqua soil amazonia, kérdés, hogy kell-e még valamilyen táptalaj vagy elég ez? Én úgy olvastam, hogy ebben van valami táp is.

Növények:
Előtéri növénynek: Hemianthus C. Cuba aljnövényzetre gondoltam ez nagyon tetszik megmondom őszintén.
Bokor kialakításához: Taxiphyllum barbieri gondoltam
A hardscape-re úgy gondoltam hogy Fissidens fontanus kötözök hozzá Moss cotton-nal kérdés, hogy megmarad-e nem tudom erről is megköszönnék egy kis infót illetve, ha a kőre rá tudom kötözni rá tud-e tapadni?
Arra is gondoltam, hogy ha a kövön képest megkapaszkodni a FissidensF. akkor azon plusz a kialakított bokron túl nem használnám fel máshová hanem a vasfára inkább Taxiphyllum sp. tennék. Mit szóltok?
Átmenetnek a hátsó nagy növények és a HCC közé középtájra a Echinodorus Tenellus gondoltam de szívesen fogadok bármilyen ötletet mivel mondom a növények terén nem vagyok járatos.
Emellett a hátsó stem növényeknél vagyok gondban nem tudom, hogy oda milyet érdemes választani ami megy ehhez az összképhez.

A növények terén amivel nem vagyok tisztában, hogy hány tövet kéne vennem típusonként? Szeretném úgy beültetni az elején, hogy kb 1 hónapig úgy gondoltam csak a növényekkel menne az aki, hogy nőjenek és megerősödjenek és a növényzethez választanék utána halakat.

Elrendezéssel kapcsolatban valami ilyesmire gondoltam paintben dobtam össze előre is sry kicsit csúnyácska :D
Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül
De ez még nagyon függ attól hogy milyen ada vasfát kapok illetve milyen alakú lesz a kő. Szóval ez még eléggé képlékeny. Lehet, hogy teljesen más lesz :).
 
Utoljára módosított moderátor által:
Nem tudom ismered-e az alábbi táblázatot? Ez alapján a 2071 kevés lesz
http://greenaqua2.greenaquallc.netd...6e95/e/h/eheim-szuro-osszehasonlitas_63_2.gif
Gyári tetős akváriumok világítása se nagyon alkalmas növényes akvárium üzemeltetésére. A tetőt kapásból át kellene alakítani, főleg ha CO2-ni is szeretnél, ahhoz meg kellene közelíteni az 1watt/literes értéket. Viszont zárt tetőnél, nyáron visszaüthet mert túl fog melegedni az akváriumod vize.
Szóval én elvetném a gyári tetős megoldást, inkább csináltatnék vagy vennék kéz alól ilyen méretű akváriumot, és külön világítást. Ha van kézügyességed és lehetőséged akkor házilag is jókat lehet építeni, 50 magas akihoz amúgy is erős világítás kell, ha pl "gyepet" szeretnél, így ezt lehet a magasságot át kellene gondolni.
A készíttetés mellett az is szól, hogy növényes akváriumokat vastagabb üvegből csinálják, mert nincs bennük merevítés.
 
Szia.

Először el kell döntened hogy lowtech vagy hightech akváriumot szeretnél.
A lowtech se olcsó de kezdésnek talán jobb.
200 literes hightech akvárium elég drága, és egyből nem biztos hogy a mély víz a nyerő.
Mindenképpen 200 literest szeretnél?
A fenntartási költségek is magasabbak.
Nem lebeszélni szeretnélek, csak kérdés mennyi pénzmag áll rendelkezésre. Gondolom nem szeretnéd összecsapni az akváriumot. :) Ha sikerült dönteni, hogy lowtech vagy hightech akkor már tudunk segíteni mi is kellene hozzá :)
 
Talaj: Ada Aqua soil amazonia, kérdés, hogy kell-e még valamilyen táptalaj vagy elég ez? Én úgy olvastam, hogy ebben van valami táp is.
Ez alá mindenképpen kell valami táptalaj is , mivel az amazonia csak általános aljzat.

Először el kell döntened hogy lowtech vagy hightech akváriumot szeretnél.
CO2-t szeretne használni, meg HC-vel befuttatni az aljzatot, gondolom akkor high-tech . Pár százezerbe benne lesz, csak a szűrés, egy 100-as, sac/kb 3-400 ezer a vége, de határ a csillagos ég. Viktor írta a múltkor, hogy egy 240-es akit csináltak, és csak a felhasznált anyagok 600 ezerben voltak, és akkor még nem is a legkomolyabb technikát tették bele
 
Utoljára módosított:
Igazából már nézegettem ezt hogy több helyen írtátok hogy lowtech és hightech ez mit jelent amúgy árban nagyságrendileg? Igazából én olyan 180 - 200ezer körül számoltam amit így bele invesztálnék így elsőre.

Az azért furcsa, hogy azt mondjátok hogy az a szűrő nem lesz elég mert néztem, hogy használják 300 l-es akiba is és a termék honlapján aztán láttam hogy 150 és 250 l közötti élőnövényesbe ajánlják míg amit az általad linkelt táblázatban van a 2080-as szűrő arra ezt írja hogy "Akvárium mérete:400-1200 l"-be ajánlják.
 
Igazából már nézegettem ezt hogy több helyen írtátok hogy lowtech és hightech ez mit jelent amúgy árban nagyságrendileg? Igazából én olyan 180 - 200ezer körül számoltam amit így bele invesztálnék így elsőre.

Az azért furcsa, hogy azt mondjátok hogy az a szűrő nem lesz elég mert néztem, hogy használják 300 l-es akiba is és a termék honlapján aztán láttam hogy 150 és 250 l közötti élőnövényesbe ajánlják míg amit az általad linkelt táblázatban van a 2080-as szűrő arra ezt írja hogy "Akvárium mérete:400-1200 l"-be ajánlják.
A szűrés nagyon nagy kérdés, elég sok utánaolvasást igényel, én már féléve (ha nem több) kutatom csak ezt a témát. Hinni lehet az itteni tapasztalt növényeseknek, mert ők már igazán tudják. A lényeg az, hogy a szűrés a barátod, a legnagyobb segítőd egy növényes aksinál, és igazából te döntöd el mekkora segítséget akarsz...
 
Ami mind a kettő esetben ugyanaz, az a szűrés és az akvárium.
Amiben különbözik: hightech világítás 1w/liter körüli, a lowtech 0,5 w/liternél nem igazán több.
Hightech van co2, lowtech nincs.
Talaj, táptalaj a hightechnél javasolt az agyagos, pl amazonia, illetve jó minőségű táptalaj, persze lowtechnél se árt.
Növényeknél is van különbség, melyik milyen igényű. Lásd a GA shopba. Különbség még a tápozás, a hightech intenzív, míg a másik heti egy két alkalom max...
 
Az azért furcsa, hogy azt mondjátok hogy az a szűrő nem lesz elég mert néztem, hogy használják 300 l-es akiba is és a termék honlapján aztán láttam hogy 150 és 250 l közötti élőnövényesbe ajánlják míg amit az általad linkelt táblázatban van a 2080-as szűrő arra ezt írja hogy "Akvárium mérete:400-1200 l"-be ajánlják.

Utolsó oszlopot érdemes nézni, vagyis a Green Aqua által ajánlott, maximális akvárium méretet.
Gyártók túlmagasztalják szűrőiket, mivel kevesen vennének meg egy akváriumot 20 ezerért, ha 30-40 ezer lenne bele egy szűrő. Ezért írnak némileg irreális ajánlásokat a szűrőkre.
Növényes akváriumnál, részben azért kell nagyobb vízforgatású, erősebb szűrő mert a sok növény lefogja a vízáramlatot, és ahol nem mozog a víz rendesen, ott megjelenik az alga. Ez mellett ha CO2-zni is szeretnél, ez azt jelenti, hogy a növényeidet doppingolod, így gyorsabb lesz a biológiai körforgás is az akváriumban, tehát szükség lesz az extra szűrőfelületre amit csak nagyobb méretű külső szűrő tud biztosítani.
Greenaquaban vagy olyan 243 literes akvárium, ami alatt két 2080-as dolgozik, Lantos Viktornak (viktorlantos, GA alapító) pedig ha jól tudom 223 literese alatt két 2075-ös dolgozik. Szóval növényeshez kell a brutál szűrő, erősebb mint egy sima halasban, ahol gyakran még egy nagy belső is dolgozik.
 
Értem, ha ti nem vennétek előregyártott akit világítással akkor tudtok olyan helyet ajánlani ami megbízható és méretre gyártanak akit és hozzá tetőt? Visszatérve a világításra ti hány W-vel világítanátok meg egy 200 literest? Továbbá a növényekről mit gondoltok mennyire illenek össze? Plusz Co2 adagoló milyet tennétek bele?
 
Értem, ha ti nem vennétek előregyártott akit világítással akkor tudtok olyan helyet ajánlani ami megbízható és méretre gyártanak akit és hozzá tetőt? Visszatérve a világításra ti hány W-vel világítanátok meg egy 200 literest? Továbbá a növényekről mit gondoltok mennyire illenek össze? Plusz Co2 adagoló milyet tennétek bele?
Megnézheted érdekességként az én naplóm, kicsit nagyobb mint a te akváriumod. Próbálok mindenhol olcsóbb dolgokat szerezni, de van ahol már a túúúl sok kompromisszum visszájára sül el. Még én el se indíthattam az akváriumomat, mert az elmúlt 3 hónap nem volt elég hogy mindent használtan olcsóbban be tudjak szerezni.
 
Értem, ha ti nem vennétek előregyártott akit világítással akkor tudtok olyan helyet ajánlani ami megbízható és méretre gyártanak akit és hozzá tetőt?
Körül kellene nézned a lakóhelyed környékén mennyiért csinálnak. Az enyémet a Green Aqua csináltatta, nem volt olcsó, de ma voltam a freshnapfban, és 60 ezret kértek egy 180-200 literes gyári akváriumért, úgy már nem is tűnik olyan soknak, igaz ahhoz volt tető is. Az enyém meg merevítés nélkül 10-es üvegből ;)(y) Ha elfogadsz egy tanácsot ne tegyél rá tetőt, nyáron problémás lesz, pláne a HC (Hemianthus C. Cuba) miatt, az nem bírja a meleget, 30 fok közelében nagy eséllyel eldobja magát az aljzattól. Jobban jársz függesztett, vagy az akvárium üvegére illesztett lámpával.
Plusz Co2 adagoló milyet tennétek bele?
Attól függ neked melyik jön be, lehet belső kerámia diffúzorod, külső belső atomízered
CO2 Diffúzor Green Aqua
vagy külső reaktorod
CO2 Reaktor Green Aqua
 
Utoljára módosított:
És úgy számold, hogy ha szép növényest akarsz, mondjuk egy hightech az legalább 3000 ft/liter, úgyhogy mindenből a legolcsóbbat veszed meg. Lowtech már csak a CO2-rendszer hiánya miatt is nagy előnnyel indul a pénztárcád szempontjából, de jó indulattal azt se úszod meg 2000 ft/liter körül. Én a naaaagyon nagy spórolásban tartok eddig 200 ezernél a 240 literesemmel és még 100 fog kelleni legalább, de nekem ez a sok használt cucc miatt sikerült csak így.
 
A tető nélküli akváriumtól azért tartok mert kiugrálnának belőle szerintem a halak, azt meg nem szeretném
 
A tető nélküli akváriumtól azért tartok mert kiugrálnának belőle szerintem a halak, azt meg nem szeretném
Ha csak kisebb halakat teszel bele, mondjuk amiket a GA-ban lehet kapni és nincs valami hirtelen vízminőség romlás (pl. oxigén, széndioxid szint terén) akkor nem fognak kiugrani neked.
 
CO2 rendszeren legalább 80 ezret meg lehet spórolni. Magam csináltam a bútort, az így kijött 25 ezerből, boltban közel a duplája, de van 95 ezerért is, világítást szintén én csináltam.
Ahogy Jani is írta inkább kisebb halakat kell választani, abból sem sokat. Növényes akváriumban a növények dominálnak, csúnya ha túl sok és nagyméretű hal van benne. Itt felejtős liter/centis szabály
 
Szia!

Én nagyon zöld fülű vagyok a növényes akvarisztikában, de sztem ha nem volt még növényes akid a 200 L kicsit sok. Ez az én véleményem! Én is egy nagyobb akival szerettem volna kezdeni, de még jó, hogy rá találtam erre a fórumra és a sok segítőkész emberre, és persze a GA-ra! Egy biztos ha szép és "gondozás mentes" akváriumot szeretnél akkor nem szabd spórolni!
nekem most egy 18 L Nanom van... nagyon messze van egy 200 L akitól. De kezdésnek sztem tökéletes. Aztán majd ha jobban megy a dolog akkor szóba jöhet egy nagyobb! De nekem akkor sem 200 L az az én pénz tárcámnak nagyon sok lenne :D
Kezdésnek meg vettem egy gyári szettet! Hát igen itt volt a hiba! Egy csupasz aki kellet volna csak. Low-technek indult az aki most már lassan High-tech. Az akasztós szűrőm 1 hónapot ment nagy nehezen!(mindig el dugult,kicsi volt a szűrő felület,és a víz sem volt szép,és hamar algásodott minden!) Szóval kuka, vettem helyette egy külső 2213-at(Isten egy Ferrari, azóta kristály tiszta víz, és semmi alga) Világítás még üzemel de lassan az is repül! És persze már van Co2. És ahogy írtam Low-technek indult!
Én nem tudtam meg állni ezeket a dolgokat... És ahogy érzem ez csak "rosszabb" lesz. A pénz amit írtál nekem most a felébe van a 18L Aki! Annyi hogy csináltattam hozzá egy szekrényt ami 12.000 Ft volt... A többi mind az akváriumra van költve, a jó működéshez!
És még mindig lenne mit vennem az akihoz... De ami késik nem múlik! :D
Ha 200 L Akival számolok akkor csak nézd meg, hogy egy normális táptalaj, és általános talaj mennyibe kerül + szűrő + világítás + növények + élőlények + a sok apróság!
Sztem ez 200.000 Ft ból nehezen jón ki! Valamin spórolni kell! Az meg nem jó dolog!

EZ CSAK AZ ÉN VÉLEMÉNYEM!!! ÉS NEM SZERETTEM VOLNA OKOSKODNI CSAK A SAJÁT TAPASZTALOM ÉS VÉLEMÉNYEM LE ÍRNI!
 
Szűrőt akkor átgondolom akkor. Növényekre visszatérve, hogy kell ezt elképzelni mennyi tőt érdemes venni? Ha kinézem a növényeket akkor van olyan ami könnyen elterjed viszont van ami nehezebben csakhogy ez mit jelent szám szerint. Beültetésnél mennyi tővel érdemes dolgozni?
 
Pénztárcafüggő, de azt szokták javasolni, hogy a lehető legtöbbel. Profik már indításkor berakják a teljes növény mennyiséget, nem arra várnak, hogy majd benövi a neki szánt területet. Így könnyebben megbirkózik az akvárium az induláskor fellépő algával.
Egy ekkora akváriumba simán bele lehet pakolni 50 ezer forintnyi növényt. Én ott spórolok, hogy az ablakban nevelgetek parvulát és HC-t :)
 
Szia!

Én nagyon zöld fülű vagyok a növényes akvarisztikában, de sztem ha nem volt még növényes akid a 200 L kicsit sok. Ez az én véleményem! Én is egy nagyobb akival szerettem volna kezdeni, de még jó, hogy rá találtam erre a fórumra és a sok segítőkész emberre, és persze a GA-ra! Egy biztos ha szép és "gondozás mentes" akváriumot szeretnél akkor nem szabd spórolni!
nekem most egy 18 L Nanom van... nagyon messze van egy 200 L akitól. De kezdésnek sztem tökéletes. Aztán majd ha jobban megy a dolog akkor szóba jöhet egy nagyobb! De nekem akkor sem 200 L az az én pénz tárcámnak nagyon sok lenne :D
Kezdésnek meg vettem egy gyári szettet! Hát igen itt volt a hiba! Egy csupasz aki kellet volna csak. Low-technek indult az aki most már lassan High-tech. Az akasztós szűrőm 1 hónapot ment nagy nehezen!(mindig el dugult,kicsi volt a szűrő felület,és a víz sem volt szép,és hamar algásodott minden!) Szóval kuka, vettem helyette egy külső 2213-at(Isten egy Ferrari, azóta kristály tiszta víz, és semmi alga) Világítás még üzemel de lassan az is repül! És persze már van Co2. És ahogy írtam Low-technek indult!
Én nem tudtam meg állni ezeket a dolgokat... És ahogy érzem ez csak "rosszabb" lesz. A pénz amit írtál nekem most a felébe van a 18L Aki! Annyi hogy csináltattam hozzá egy szekrényt ami 12.000 Ft volt... A többi mind az akváriumra van költve, a jó működéshez!
És még mindig lenne mit vennem az akihoz... De ami késik nem múlik! :D
Ha 200 L Akival számolok akkor csak nézd meg, hogy egy normális táptalaj, és általános talaj mennyibe kerül + szűrő + világítás + növények + élőlények + a sok apróság!
Sztem ez 200.000 Ft ból nehezen jón ki! Valamin spórolni kell! Az meg nem jó dolog!

EZ CSAK AZ ÉN VÉLEMÉNYEM!!! ÉS NEM SZERETTEM VOLNA OKOSKODNI CSAK A SAJÁT TAPASZTALOM ÉS VÉLEMÉNYEM LE ÍRNI!

Köszi értékelem, hogy megosztottad a tapasztalataidat. Egyáltalán nem veszem okoskodásnak örülök ha valaki megírja a véleményét :)
 
Pénztárcafüggő, de azt szokták javasolni, hogy a lehető legtöbbel. Egy ekkora akváriumba simán bele lehet pakolni 50 ezer forintnyi növényt. Én ott spórolok, hogy az ablakban nevelgetek parvulát és HC-t :)
Oké, viszont igazából valami olyasmi válaszra számítottam hogy: "ó a HCCből 20tő már elegendő egy akkora akihoz, és majd elterjed" vagy "50 kell legalább" vagy valami hasonlóra :p :) Nagyságrendre gondoltam arra én is rájöttem hogy a lehetőséghez képest a legtöbbre, viszont mi az a szám ha tudjátok ami már elegendő hozzá, hogy elterjedjen. Mielőtt bárki is leírná nem a minimumot szeretném beleültetni, hanem előre szeretnék csinálni egy pénzügyi kalkulációt, hogy kb mi mennyi :)
 
Back
Oldal tetejére