• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Zseb akvárium - első próbálkozás (375l)

Jelentem a tegnapi nappal nagy esemény történt, mivel megtörtént a telepítés, illetve az akvárium beüzemelése. Hát szerintem ennyi szívás keveseknek jut, de reméljük a végeredmény sikeres és jó lesz.
A részleteket később leírom.

Ezúton is köszönöm a GA-s csapatnak, és kiemelten Nigronak és Viktornak a segítséget, hogy türelmükkel és szakértelmükkel hozzásegítettek ehhez.
 
És akkor jöjjön egy kép is: (elnézést a minőségért, csak sebtében készült, de később lesz majd jobb)
8083805521_c650fbc35e_b.jpg
 
Szia

Először is gratulálok az aksidhoz.
Megszeretném kérdezni tőled, hogy az oldalfali esőztető átmozgatja neked az egész akváriumot?
Azért kérdezném mert én is egy 375 literes asit raknák össze,de én a hátfalra gondolnám az esőztetőt 2080+2017 az egyik rövid oldalra ugyancsak esöztetővel .

Csaba
 
Szia

Először is gratulálok az aksidhoz.
Megszeretném kérdezni tőled, hogy az oldalfali esőztető átmozgatja neked az egész akváriumot?
Azért kérdezném mert én is egy 375 literes asit raknák össze,de én a hátfalra gondolnám az esőztetőt 2080+2017 az egyik rövid oldalra ugyancsak esöztetővel .

Csaba
Először is köszönöm.
Nálam mindkét rövid oldalofalon van esőztető az egyik kicsit felfele, a másik kicsit lefele irányítva, de mindkét szűrő vissza van szabályozva, mert különben semmi nem maradna az ültetésből, akkora sodrás lenne az akváriumban.

Eredetileg én is a józan paraszti logikából kiindulva a hátsó hosszúra terveztem végig az esőzetetőket, de Nigro felhívta a figyelmemet arra az aprócska ám de fontos tényre, hogy ha a halakból látni is akarok valamit, nem csak kis pöttyöket, akkor keresztbe áramoltatok, mert a halak mindig áramlással szemben szerenek úszni, tehát hátsó fali esőztetőnél csak szemből látnád őket. Engem meggyőzött :)
 
És akkor kicsit hosszabban, de egyenlőre még mindig csak képekben. (sajnos az egyéb teendőkkel elúsztam kicsit emiatt a projekt miatt, úgyhogy most tűzoltás van :) )

Alap a jó tervezéshez a profi segítség. Zsebivel GA-ban tervezzük az akváriumot. Épp azt mutatja, hogy mely növényeket telepítsük:
8085810306_09236b8176_b.jpg

Egy másik profival (Viktorral) a hardscape-t tervezzük: (sokat segít a négyzetrácsos lap(kő))
8085809440_93c442931e_b.jpg

Baci tenyésztelep a fürdőszobában a család örömére:
8085810477_882d45980b_b.jpg

Tropica táp- és ADA Amazonia általános talaj done! (bátran mondhatom rohadt sok ment bele: 10l + 40l)
8085809371_2a3055e9f1_b.jpg

Hard scape immár otthon. 2 napot LEGOztunk rajta:
8085808025_a9fa358a5c_b.jpg

Újabb kör a GA-ban, sok kis doboz, és pár zacskó:
8085804414_f5b34e2b6a_b.jpg

ADA-s zacskó alternatív felhasználása:
8085804893_0a5a06ef40_b.jpg

Növény-elrendezés tervezése az asztalon - a substratos dobozok szimbolizálják a sziklákat, rajta a mohákkal :)
8085803813_7f869c839f_b.jpg

Ültetés közben:
8085800110_4b2fbc2550_b.jpg

8085799891_f6e8b15616_b.jpg

A teljes beültetett akvárium még víz nélkül:
8085795550_dccec4c2ac_b.jpg

És feltöltés közben:
8085794046_d64fbbe0db_b.jpg

És a végére hagytam egy különlegességet. Állítólag ez valami nagyon ritka növény, mi azért választottuk mert virágzik a víz alatt, és tényleg csodálatos. Az ára is csodálatos :) Ezért mondtam Nigronak, hogy Viktor jövőbeni szaporodóképességét nagyban meghatározza a növény életben maradása :) (persze ez nem csak rajta múlik;) de ha elpusztul, valakinek el kell vinni a balhét :) )
8085792386_7030cdf314_b.jpg
 
És akkor kicsit részletesebben a részletekről :)

Ha már az ember ennyit áldoz erre a dologra, hát szeretné jól, és jót csinálni. Hát én is ezt próbáltam tenni. Ezért még bőven a telepítés előtt, 1 héttel a család legnagyobb örömére, megörvendeztettem azzal őket, hogy a két szűrőt egy nagy hordó kiséretében beköltöztettem a fürdőszobába, és beüzemeltem.
Nigrotól kaptam baci (hal) kaját, meg vettem baktérium kultúrát is, hogy minden jó legyen a szaporodásukhoz. Az első nap után gondoltam, hogy biztos fázhatnak, mert utána olvasva ők a melegebbet szeretik, ezért beépítettem a fűtést is neki, be állítottam 27 fokra. Ez ment is egészen a telepítésig. Még azt is megszerveztem (stopper meg minden) hogy az átszerelés, hogy 15 percnél tovább ne álljon.

És akkor eljött a nagy nap, elindultunk a GA-ba a növényekért. Már előző nap megbeszéltük Nigroval, hogy nyitásra megyünk, mert sokáig fog tartani a válogatás meg az ültetés is. Nah ez nem jött össze, mert pont az nap volt a BAH csomópontban az a jó kis halálos baleset, így cirka 2 óra késéssel sikerült kiérnünk.

Volt egy alap elképzelésünk, de azért segítséggel átalakítottuk picit a terveket, és bezsákoltunk jó sok növényt. (így került be a gyilkos virág is a választékba)

Azért volt egy alap elképzelésem az ültetésről, a talajról, meg egyebekről, meg kaptam egy kis felkészítést, de a gyakorlatban meg sem közelíti azt a szívást ami ezzel van :).

Itthon aztán szépen kipakoltunk, kiraktuk az elrendezést az asztalon, és tanácsra megnéztünk egy pár videot az ültetésről. Mivel volt egy alap elképzelés, és annak is volt werk videoja, így gondoltuk arra támaszkodunk. Hiba volt.

Ugye ott kezdődik a probléma, hogy mutatták, töltsük fel vízzel úgy, hogy 2-3 cm víz álljon a talajon. Hát lehet, hogy van akinek ez bevált, de ez szerintem egy nagy baromság. Egyszerűen képtelenség volt ültetni bele. Míg azon a néhány kis részen, ahol csak nedves volt, ott egyszerűbb volt. Nah akkor szépen kimertük vissza a vizet, hogy sehol ne álljon, azért az is szép műsor volt, és próbáltuk folytatni az ültetést.

A következő probléma az volt, hogy a zselés növényeket egyszerűen nem lehetet normális darabokra szedni.
Aztán az ültetés. Amikor megláttam a talajt élőben, már akkor gyanakodtam, hogy mi a búbánattól maradnának benne egy golyós izében a szinte gyökértelen növények.
Hát nem is maradnak benne ( persze, tudom, 20 év rutinnal benne maradnak, de nekünk nem akartak) főleg attól féltünk, hogy feltöltés után minden feljön a felszínre.
Éredekes módon inkább a nagyobb darabok jöttek fel egyébként, de a szívás ezután mutatkozott meg igazán, mert minél inkább vissza akartuk ültetni, annál több jött ki. 1-et vissza 3 ki. Így aztán elhatároztuk, hogy ami ki akar jönni, az bizony kijön, és így járt.
Nyilván olvastam, hogy az ületetési mélységre is vannak szabályok, de ez most kb úgy működött, hogy legalábbmaradjonbennvégreaddignyomjuk. Legalábbis amit már 15xre ültettem el.
Hát a parvula ületetés szálanként.. ezt a háborúban biztos, hogy fogoly kínzásra használták :) 5 doboz elültetése kb 6 óra volt.

Emellett azért több párhuzamos egyébb szívást is sikerült eszközölni. Például én ezzel a DD-s RO készülékkel sehogy sem tudtam megbarátkozni. Valahol mindig folyt, de sosem ott ahol kellett volna. Ennyi teflon szalagot meg szigetelést, meg közidomot még sosem vettem, hogy végre valami jó legyen. Aztán erre még rájött egy plusz szívás, hogy mivel itt semmi víz nyomás sincs, ezért egy csepp se jött ki a kék csövön (erről rögtön eszembe jutott a Mátrix, Morpehus meg a pirulák.. hát a kéket nem kellett bevenni :p )
Ehhez kellett egy nyomás fokozó (szintén öröm), nah azzal azóta csordogál, de az elején kb az is arra volt jó, hogy még jobban spricceljen mindenfele. Most lekopogom, egy ideje működik. De mondjuk megőszülök mire valamennyi víz összejön benne.

Aztán jött a következő fejezet a CO2. Ezzel több bajom is akadt. De az elején leszögezném, hogy a visszafolyás gátló egy jó találmány :).
Ugye a nagy méret miatt a bubi számláló viszonylag gyorsan pörög. Ez az elején belállítás közben olyan jól sikerült, hogy glicerines izét rögtön felnyomta a csőbe. Persze vissza nem akart jönni. Hát meggondolatlanul megszívtam egy kicsit. A szó szoros, meg nem szorosabb értelmében is. Mert kijött az anyag.. meg az akvárium víz is :p Nah akkor helyre tettem. Akkor meg nem vettem észre, hogy egy idő után leváltak a tapadó korongok, így megint beszívtam. Még 1x ugyan az a kör.

És újabb érdekességként bejött a lámpa. Ugyanis egy olyan érdekességet produkált, hogy az akváriumon nem világított 2, ha levettem működött. Ezt többször is eljátszotta. Szétszedtem, megnéztem az illesztéseket, nem-e tört meg a kábel, de semmi. Visszatettem 25x-re is, azóta világít..

Az első 2 éjszakától bevallom féltem egy kicsit, hogy minden a tetején fog úszni. De szerencsére azért nem volt ekkora a veszteség. A parvula azért ritkult, de maradt is :)

A szűrő átszereléseknél még a 2080-ba betettem a purigent, meg a 2 tetrás aktív szenet így a kezdésnek.
Hát kb. így jutottunk el az első növényesünk telepítéséig.
 
És közben vissza a jelenhez. Ma 3 napos az akvárium. Már túl vagyunk 2 víz cserén. Ami a RO gyártási kapacitás miatt 65 litert jelent alkalmanként.
A mások által leírt Seachem Purigen katarzis nálam azért elmaradt, még mindig fátyolos egy kicsit a víz. Ma az jutott eszembe, hogy esetleg nem megy át rajta a víz?
Honnan tudom, hogy a szűrő jól van összerakva, és nem kerüli ki a kosarakat a víz? Vagy nem lehet rosszul összerakni?

Nigro javaslatára hoztam vízteszteteket, azokkal naponta méregetek. De katasztrófálisak az értékek. Igazából nem is értem miért, hiszen elvileg már egy csomó bacinak kéne lenni a szűrőkbe. De ezek szerint valamiért nincs. A terraplázán vettem seachem bacikat, most azt adagolom, hátha a másikba valamiért nem voltak jók. Hát kíváncsi leszek.

Több furcsaság is van a tesztekbe. Pl az ammonia szint alapból is magas volt, (1,5) de ma pl már inkább 3 volt.
A víz keménység meg nem igen akar csökkenni, holott már elvileg 120 l RO víz van benne, de a teszt szerint még mindig 15 körüli nk van. (gyárilag a RO szívás miatt csapvízzel kellett feltölteni)
A CO2 megy kezdetek óta, de a PH nem igen akar csökkenni, ami elvileg pedig segíthetne a fenti problémán.
Így a betelepítés egyenlőre még biztosan húzódik.
Most Nigro tanácsára az eddigi csobogtatás helyett éjjere beállítottam egy tetrás levegőztetőt, hátha ez is jobb belátásra bírja a bacikat a működésbe.

Ja és a kedvencem a Drop Checker. Hát az nálam mindig zöld volt. Szintén Nigro tanácsára kivettem, hát még 1 óra múlva is ugyan olyan színe volt, úgyhogy kiborítottam, tettem bele friss kék folyadékot. Nem tudom mi történhetett vele.

Valahogy szegény embert az ág is húzza alapon egyébként a hőmérő is tök hibbant, 1,5 fokkal magasabbat mutat mint a valós. Több más hőmérővel, illetve a fűtő termosztatjával is megmérve, a többi azonos értéket mutatott. Nem igazán értem, pedig digitális hőmérővel azt hittem pontosabban mérek.

Holnap megpróbálok beiktatni egy dupla víz cserét (reggel 65, este 65) hátha kicsit segít a vizen.

Ha van valakinek bármilyen jó tanácsa, szívesen veszem.
 
A vizedre ránézve nagy bajt nem látok. 3 naposan még túlságosan friss az akvárium. opálos víz, fátyolosodás, pici sárgulás, zavarosság ez simán belefér az első néhány napba. Még néhány vízcsere és kristálytiszta lesz minden. A vízkeménységet mivel méred? És a pH-t?

A bejegyzésed alapján csak a szokásos első növényes igzalmakat túlaggodást látom. 2-3 hónap távlatából egész más lesz már a kép.
 
A vizedre ránézve nagy bajt nem látok. 3 naposan még túlságosan friss az akvárium. opálos víz, fátyolosodás, pici sárgulás, zavarosság ez simán belefér az első néhány napba. Még néhány vízcsere és kristálytiszta lesz minden. A vízkeménységet mivel méred? És a pH-t?

A bejegyzésed alapján csak a szokásos első növényes igzalmakat túlaggodást látom. 2-3 hónap távlatából egész más lesz már a kép.
Két tesztet hoztam, az egyik egy ilyen Tetras csík, amin sok színes kocka van. (nitrit-nitrát-GH-KH-PH-klór) és egy JBL ammonia tesztet (doboz 3 féle folyadékkal).

Viszont közben egy másik kérdés: Ma a hajnali vízcsere után félálomba kicsit túladagoltam a Ecarbot, lehet ebből gond?
 
Viszont közben egy másik kérdés: Ma a hajnali vízcsere után félálomba kicsit túladagoltam a Ecarbot, lehet ebből gond?

Ha tényleg csak kicsit adagoltad túl, és nem koncentráltan 1 helyre borítod bele, akkor nagy baj nem lesz. Azért figyelni kell a mennyiségekre.
Végigolvastam a novellád. Nagy akihoz, hosszú szöveg dukál :) A lényeg, hogy ezt a kezdeti sokkot hamar kihevered, és utána már csak a szép zöld valóság marad.

Annyit tanácsolnék, hogy hagyd egy kicsit élni az akit. Persze a rendszeres karbantartás, vízcsere kell, de hagyd, hogy beálljanak a dolgok.

Azért érdekes lehet ekkora akinál a buborékokat számolni Főként az elkövetkezendő időben, amikor emelni kell a beoldást :)
 
Óvatosan borítottam bele és a szűrő visszafolyó ágához, hogy egyenletesen eloszoljon. A kicsi az relatív, azért bőven nem egy napi adag sikerült.
Este mindenesetre vízcsere mindenképpen.
 
Ha a növényeken kívül nincsen még más benne akkor szerintem nem lesz gond. 5-6 órán belül úgyis lebomlik. Én még vizet se cserélnék ezesetben.
 
Ha a növényeken kívül nincsen még más benne akkor szerintem nem lesz gond. 5-6 órán belül úgyis lebomlik. Én még vizet se cserélnék ezesetben.
Köszönöm, ez megnyugtató. Nem lakik benne senki. Vízcsere amúgy is megy naponta, mert még ugye első hét van. Csak ma 2őt is terveztem be, mert egyszerre nem tudok elég RO vizet előállítani-tárolni. Így a második 60-as pakk estére lesz meg.
 
Szerintem túlaggódod. Nyugi van, idő kell a bacikank elszaporodni, meg még a növények is szenvednek csak az első 2-3 napban. A második héten már minden sokkal jobb lesz, csak told szépen a vízcseréket, és adagold a bacikat. Egyébként Én mindkét aksim indításánál kezdésnek borítottam egy dupla adag sera nitrivecet, 2 napig semmi, vízcsere, egy adag baci, két nap, vízcsere, fél baci, utána meg egyre ritkábban csak a vízcsere, beállva lassan hetire. Működött, de természetesen tiszta opál volt az első héten a víz, viszont a paraméterek tökéletesek voltak végig.
Szóval csak nyugi, jól csinálsz mindent, ne aggódj!
 
Sok változás nincs sajnos. Továbbra is küzdök a vízértékekkel. A ph-m a teszt szerint a béka feneke alatt van.
A másik nagy szívásom, hogy a buborékszámlálóból állandóan visszafolyik a csőbe a folyadék. Ma hoztam egy másik fajtát, de abból is visszafolyik.
Aztán azt gondoltam, valahol ereszt a rendszer, azért, de végig néztem szivárgásellenőrzővel, és mindenhol jó a tömítés. Valakinek vmi tipp?
 
Back
Oldal tetejére