• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Wien(t)er is coming

A nagy kő kérdés a'la B_Tamás


  • Total voters
    18
  • Poll closed .

Ádám_

Mágus
Sziasztok!

Az első posztom egyből egy kisregény lesz, az akvárium 8 hónapos. Többször megfordult már a fejemben a napló nyitás gondolata, de úgy éreztem messze van a vállalható szinttől. Persze tanuló akváriumnak indult, de hát ugyebár az a fránya emberi hiúság. Még nem tartok ott, ahova szeretnék eljutni, de élvezem az utat. Néhány kép kíséretében ledarálom az elmúlt időszakot.


Kezdem a száraz adatokkal:


Üveg: GW Opti 60P 60x36x30 magas ~65L
Szűrés: Tetratec ex 700, 3L Matrix, Perlon, Seachem Purigen, GW 13mm üveg ki-be folyók
Világítás: Odyssea Dual 2x24 W (egy cső megy napi 10 órában)
Talaj: ADA Amazonia + Tropica táptalaj
Dekor: Red Moor fa, Seiryu kő
Tápozás: Ga mic+mac 3/3 nyomás , valamint katappa koncentrátum 7ml vizcsere után + excel 1 nyomás naponta
Víz: Sima bécsi csapvíz, Gh:8,5 Kh:5,5


Flóra:
Anubias nana gold
Anubias barteri v. nana
Cryptocoryne wendtii Green
Bacopa Compact
Rotala rotundifolia
Eleocharis Parvula
Taxiphyllum 'Spiky' moss
Staurogyne repens
Lilaeopsis brasiliensis
Littorella uniflora


Fauna:
- 20 db amanda
~ 100 db garnéla( Red Sakura és Green Babaulti)
- 5 db amano garnéla
- 15 db sün csiga


Jöjjenek a képek.

1.jpg
2020. Május
A kisfiam ekkor kezdett el járni. A szülők tudják mennyire nincs ideje ilyenkor az embernek saját magára, szóval a hangsúly az egyszerű és gyors karbantartáson volt, mikor megterveztem a hardscapet.


2.jpg
2020. Szeptember
Amint a kép is mutatja, tényleg nem volt időm semmire. A heti vízcseréket azért becsülettel megcsináltam, az üveg takarítás a Layoutnak köszönhetően roppant gyorsan megvolt.


3.jpg
2020. November
Sajnos a moha csúnyán befeketetedd, direkt nem vágtam, mert a garnélák imádtak benne matatni, de a porszívózás hiánya megbosszulta magát. Ekkor döntöttem el hogy módosítok ezt azt majd az ünnepek alatt.


Untitled9.jpg
2020. December eleje
A mohák repültek, cserébe jött pár kiló kő. A növényeket a Jézuska hozza.


Untitled10.jpg
2020. December vége
Bekerült egy nagy adag zöldség


Untitled11.jpg
Ez a kép pedig tegnap készült, kezd sűrűsödni a hátulja.


Egyelőre így állok, rövidtávú terv a tanulás és tapasztalt szerzés, hosszú távú pedig egyértelműen a High Tech vonal.


Remélem tetszett az időutazás, köszi hogy benéztél!


U.i. A tápozást úgy érzem újra kell majd gondolnom a növény massza miatt. Amazonról jönnek is a csepptesztek, tegnap megrendeltem őket, úgyhogy elméletileg holnap ide érnek, de ránézésre foszfát hiányra gyanakszom. Mindenesetre a jelenlegi készletemet (Gh,Kh) kiegészítem egy PH,NO3,PO4 trióval.


U.i. 2 A világítást is lehet bedurrantom 2 csővel rövidebb ideig használva, de erről majd úgy is ki fogom kérni a véleményeteket.
 
Sziasztok!

Az első posztom egyből egy kisregény lesz, az akvárium 8 hónapos. Többször megfordult már a fejemben a napló nyitás gondolata, de úgy éreztem messze van a vállalható szinttől. Persze tanuló akváriumnak indult, de hát ugyebár az a fránya emberi hiúság. Még nem tartok ott, ahova szeretnék eljutni, de élvezem az utat. Néhány kép kíséretében ledarálom az elmúlt időszakot.


Kezdem a száraz adatokkal:


Üveg: GW Opti 60P 60x36x30 magas ~65L
Szűrés: Tetratec ex 700, 3L Matrix, Perlon, Seachem Purigen, GW 13mm üveg ki-be folyók
Világítás: Odyssea Dual 2x24 W (egy cső megy napi 10 órában)
Talaj: ADA Amazonia + Tropica táptalaj
Dekor: Red Moor fa, Seiryu kő
Tápozás: Ga mic+mac 3/3 nyomás , valamint katappa koncentrátum 7ml vizcsere után + excel 1 nyomás naponta
Víz: Sima bécsi csapvíz, Gh:8,5 Kh:5,5


Flóra:
Anubias nana gold
Anubias barteri v. nana
Cryptocoryne wendtii Green
Bacopa Compact
Rotala rotundifolia
Eleocharis Parvula
Taxiphyllum 'Spiky' moss
Staurogyne repens
Lilaeopsis brasiliensis
Littorella uniflora


Fauna:
- 20 db amanda
~ 100 db garnéla( Red Sakura és Green Babaulti)
- 5 db amano garnéla
- 15 db sün csiga


Jöjjenek a képek.

View attachment 101243
2020. Május
A kisfiam ekkor kezdett el járni. A szülők tudják mennyire nincs ideje ilyenkor az embernek saját magára, szóval a hangsúly az egyszerű és gyors karbantartáson volt, mikor megterveztem a hardscapet.


View attachment 101244
2020. Szeptember
Amint a kép is mutatja, tényleg nem volt időm semmire. A heti vízcseréket azért becsülettel megcsináltam, az üveg takarítás a Layoutnak köszönhetően roppant gyorsan megvolt.


View attachment 101245
2020. November
Sajnos a moha csúnyán befeketetedd, direkt nem vágtam, mert a garnélák imádtak benne matatni, de a porszívózás hiánya megbosszulta magát. Ekkor döntöttem el hogy módosítok ezt azt majd az ünnepek alatt.


View attachment 101247
2020. December eleje
A mohák repültek, cserébe jött pár kiló kő. A növényeket a Jézuska hozza.


View attachment 101248
2020. December vége
Bekerült egy nagy adag zöldség


View attachment 101249
Ez a kép pedig tegnap készült, kezd sűrűsödni a hátulja.


Egyelőre így állok, rövidtávú terv a tanulás és tapasztalt szerzés, hosszú távú pedig egyértelműen a High Tech vonal.


Remélem tetszett az időutazás, köszi hogy benéztél!


U.i. A tápozást úgy érzem újra kell majd gondolnom a növény massza miatt. Amazonról jönnek is a csepptesztek, tegnap megrendeltem őket, úgyhogy elméletileg holnap ide érnek, de ránézésre foszfát hiányra gyanakszom. Mindenesetre a jelenlegi készletemet (Gh,Kh) kiegészítem egy PH,NO3,PO4 trióval.


U.i. 2 A világítást is lehet bedurrantom 2 csővel rövidebb ideig használva, de erről majd úgy is ki fogom kérni a véleményeteket.
A Amazonias terrepel, nekem jobban bejön. 👍 De izlések és pofonok.:)
 
A Amazonias terrepel, nekem jobban bejön. 👍 De izlések és pofonok.:)
Az első variációval az volt a baj, hogy hiába építettem a front üveg és az ágak közé műanyag lapokból "földtartókat", a talaj újra és újra legurult és ellaposodott. Ez 2 okból is kellemetlen volt, egyrészt nem tetszett szemből az a 3-4 cm amazonia közvetlenül az üvegnél, másrészt a növénykék föld híján fent kergetőztek a víz tetején mint valami úszó növények újra, és újra, és újra. Elég idegesítő volt. Nem tudom a profik milyen technikát alkalmaznak, de az enyém egyértelműen használhatatlan volt. 😕
 
Délelőtt megjöttek a tesztek, meló után ki is próbáltam őket.

Kezdem a PHval, na ezzel azt hiszem co2-ig nem fogok tudni mit kezdeni. Magas, sajna nagyon lúgos a víz, 8,4et mértem.. Olvasgattam a fórumon ezzel kapcsolatban, sósav, kénsav, ph minus cuccok, de egyik sem túl szimpatikus megoldás.
Ha valaki járt már hasonló cipőben és sikerült valahogy tartósan lejjebb vinnie az értéket az ne tartsa magában az infót. 😁

A nitrátom tökéletes, pontosan a 10 mg/l színben pompázik, a foszfát viszont, mint ahogy sejtettem is 0. Ha az arányokat nézem 1es értéken kéne lennie, úgyhogy elugrottam a legközelebbi Fressnapfba P+ért. Itt sajnos jelenleg minden más zárva van. Nem is volt nagy választék, de kaptam JBL P+t. 5 pumpa nyomást kapott az akva, majd egy óra múlva újra rámértem, 1,5 mg/l értékre emelkedett a víz. Ez kicsit több mint amit szerettem volna, de van egy olyan érzésem hogy holnap megint 0t fogok mérni. Majd kiderül. 😉
 
Vörös színekhez vékony tápozás szükséges. A vékony tápozásnál nem vagy alig adnak nitrogént és foszfátot folyékony formában. A talajba viszont rendszeresen, mert ott mindenképpen szükség van rá. Az eredmény lassabb növekedés és brutál vörösek.

Akkor még 20 ppm körül volt a nitrát a vízben, mostanra ez 5 körül (JBL cseppteszt).

Remélem nem gond hogy ide idézlek Titeket srácok, de jelenleg pont a nitrát és foszfát beállításán ügyködök. Tudom-tudom itt nincs co2, szóval sosem lesznek igazán vörösek a hátsó stemek, de ha a talajom megtelik pár nap folyamatos foszfát adagolás után, akkor ha ki akarom hozni a rotalából a maximumot, akkor inkább egy 0,5 mg/l es foszfátra és egy 5ös nitrátra törekedjek? (Eddig a dupláját gondoltam a legoptimálisabbnak)
 
Délelőtt megjöttek a tesztek, meló után ki is próbáltam őket.

Kezdem a PHval, na ezzel azt hiszem co2-ig nem fogok tudni mit kezdeni. Magas, sajna nagyon lúgos a víz, 8,4et mértem.. Olvasgattam a fórumon ezzel kapcsolatban, sósav, kénsav, ph minus cuccok, de egyik sem túl szimpatikus megoldás.
Ha valaki járt már hasonló cipőben és sikerült valahogy tartósan lejjebb vinnie az értéket az ne tartsa magában az infót. 😁

A nitrátom tökéletes, pontosan a 10 mg/l színben pompázik, a foszfát viszont, mint ahogy sejtettem is 0. Ha az arányokat nézem 1es értéken kéne lennie, úgyhogy elugrottam a legközelebbi Fressnapfba P+ért. Itt sajnos jelenleg minden más zárva van. Nem is volt nagy választék, de kaptam JBL P+t. 5 pumpa nyomást kapott az akva, majd egy óra múlva újra rámértem, 1,5 mg/l értékre emelkedett a víz. Ez kicsit több mint amit szerettem volna, de van egy olyan érzésem hogy holnap megint 0t fogok mérni. Majd kiderül. 😉
Kb. egy hét alatt állítottam be a pH értéket 6,6-ra. Mivel a CO2 adagolás minimális (0,5 - 1,0 bub/sec) az érték elég stabil. A beállítás erősen hígított (kb. 0,5 %-os) sósavval, foszforsavval történt, igen kis adagokban (néhány ml naponta), naponta történt ellenőrzés mellett. Emellett csersavat (por alakban) adagolok, hetente kb. egy késhegynyit. A kezelt vízmennyiség kb. nettó 160 liter. Megjegyzés: a foszforsav természetesen növeli a foszfátszintet, erre is figyelni kell. De legalább nincs szükség foszfor adagolására. Nálam nincs pH értéket befolyásoló aljzat vagy dekoráció.
 
Utoljára módosított:
Komplexebb a dolog simán csak a tápozásnál, az egész rendszert kell összhangba hozni. Növények, vízparaméterek, tápozás, világítás, CO2...
Világítás: Odyssea Dual 2x24 W (egy cső megy napi 10 órában)
A fényed szinte biztos kevés lesz élénk piros növényekhez. 64 literre még ha mindkét csöved menne, akkor is csak ~0,75 w/l lenne. Talán-talán még ez épp elég lehetne, de 1 csővel a 0,4 w/l biztosan nem. Illetve ha már 0,8+ w/l-rel világítasz, akkor a 10 óra világítási idő is sok, elég 7-8.
Viszont ha megy mindkét cső, akkor meg a CO2 hiánya miatt lehetsz bajban és emiatt lesznek/lehetnek hiánytünetek. Ráadásul növényfüggő is a dolog, pl. egy Rotala H'ra csak 0-5 ppm közti nitrátszint esetén lesz igazán szép piros, miközben egy Ludwigia sp. Red már 15 ppm-es nitráttal is ragyogó piros lehet.
Tehát hiába van jól beállítva a kirakósjáték 4 eleme, ha az 5. nem stimmel.

Pár hasznos link piros növény témában, angol kell hozzá, de szerintem baromi hasznosak és érdekesek:
https://www.2hraquarist.com/blogs/freshwater-aquarium-plants-guide/how-to-grow-red-plants
https://www.2hraquarist.com/blogs/beginners-planted-tank-101/nitrate-limitation
https://www.2hraquarist.com/blogs/f...eficiency-charts?_pos=26&_sid=de4d274d3&_ss=r -> (ennél különösen érdekes a cikk végén a heti adagolás mértéke)
 
Remélem nem gond hogy ide idézlek Titeket srácok, de jelenleg pont a nitrát és foszfát beállításán ügyködök. Tudom-tudom itt nincs co2, szóval sosem lesznek igazán vörösek a hátsó stemek, de ha a talajom megtelik pár nap folyamatos foszfát adagolás után, akkor ha ki akarom hozni a rotalából a maximumot, akkor inkább egy 0,5 mg/l es foszfátra és egy 5ös nitrátra törekedjek? (Eddig a dupláját gondoltam a legoptimálisabbnak)
CO2 és erős fény nélkül lehetetlen vállalkozás. A tápozás csak hab a tortán. Az ADA például 0 foszfátot és nitrátot tartalmaz, de az aktív talajba rendszeresen juttatnak tápkapszulát. A vízbe öntöm és majd felveszi a talaj, majd visszaadja csak részben működik.
 
az egész rendszert kell összhangba hozni
A kezdetek óta próbáltam így gondolkozni, eddig el is kerültek az algák (tudom az alacsony fény nagyban hozzájárult ehhez, de ez is a kigondolt rendszer része), a megjelent zöldpontra a köveken próbáltam megoldást találni, ami rávilágított a foszfát hiányomra. Innen jutottam el oda hátha egy okosabban belőtt NO3, PO4 segít a vörös növényeket szebbé tenni. De úgy látom a sok fény a prio1es az meg nagyon bekavarna az egyensúlyba széndioxid nélkül.
A cikkeket átbogarászom, meglátjuk meddig nyújtózkodhatok! 😉


Köszi Srácok!👍👍
 
Utoljára módosított:
A kezdetek óta próbáltam így gondolkozni, eddig el is kerültek az algák (tudom az alacsony fény nagyban hozzájárult ehhez, de ez is a kigondolt rendszer része), a megjelent zöldpontra a köveken próbáltam megoldást találni, ami rávilágított a foszfát hiányomra. Innen jutottam el oda hátha egy okosabban belőtt NO3, PO4 segít a vörös növényeket szebbé tenni. De úgy látom a sok fény a prio1es az meg nagyon bekavarna az egyensúlyba széndioxid nélkül.
A cikkeket átbogarászom, meglátjuk meddig nyújtózkodhatok! 😉


Köszi Srácok!👍👍
Nem csak a fényerő számít, hanem a spektrum is. Azt nem írtad, hogy milyen fénycsövek vannak. Növényes akváriumhoz leggyakrabban a 6500K-est használják.
A Te akid esetében 80-90 lm/literrel kalkulálnék, ha meg egyszer mégiscsak elcsábulsz a high tech irányában, akkor CO2 mellé 50-80 lm/liter ajánlott.
 
A Te akid esetében 80-90 lm/literrel kalkulálnék, ha meg egyszer mégiscsak elcsábulsz a high tech irányában, akkor CO2 mellé 50-80 lm/liter ajánlott.
Bocsi, hogy belekotyogok, de ezt úgy érted, hogy a 80-90 lm/l fölé + 50-80lm/l? Vagy csak helyet cserélt a low-high ajánlás?
 
Nem csak a fényerő számít, hanem a spektrum is. Azt nem írtad, hogy milyen fénycsövek vannak. Növényes akváriumhoz leggyakrabban a 6500K-est használják.
A Te akid esetében 80-90 lm/literrel kalkulálnék, ha meg egyszer mégiscsak elcsábulsz a high tech irányában, akkor CO2 mellé 50-80 lm/liter ajánlott.

sylvania t5 luxline plus 24w 6500k csövek vannak az aki felett, wpg szabály alapján a nem brutál fényigényes növényeken kívül ELMÉLETILEG napi 8-9 óra világítás mellett co2 beoldással működhet majd a High Tech vonal.
Ezek persze csak egy képletből kinyert adatok, a gyakorlat nyilván teljesen mást fog majd mutatni.
Az elcsábulás már megtörtént, Balázs videói YouTubeon hamar addiktívvá teszik az embereket, legalábbis engem megvett kilóra.
Ezen az akin meg akarom ismerni a hobbit, a következő már biztosan HighTech lesz. ;)
 
2 mázlista... Nekem nem sikerült maximálisan beszippantani a "fehérnépet" egy fullextrás GA kirándulással se... Bár látta és elismerte a különbséget, mégis akadékoskodik a bejárandó úton...🤬

12 év alatt sikerült egy jól működő rendszert kitalálnom, szörnyen átlátszó, de működik.
Ha valamit akarok, azt már kb gondolkozás nélkül berendelem(mostanában ezek akvárium cuccok), és ezzel egy időben gondolva rá is, foglalok neki időpontot masszázsra, fodrászhoz, vagy az új aduász egy charm a Pandoratól. Win-win, sose kapok szemrehányást. 😄
Így belegondolva lehet Ő jobban várja a széndioxid rendszert mint Én. :unsure:😅
 
Back
Oldal tetejére