• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Víztesztek - teszteljünk!

Kevés réz szokott benne lenni, bár találkoztam már rézmentessel is. A GA microban is van.
Mértem egyet. Úgy néz ki, hogy nem kell pluszban magnéziumot adagolnom.
Szórt fényben jobban leolvasható mint közvetlen megvilágítva.

mg2.jpg
 
Én azért vettem, hogy kiderítsem, kell e magnézium a növénytápba. Még csak egyszer mértem vele, de itt az ideje, hogy vízcsere előtt mérjek megint.
... és mivel növelnéd a Mg mennyiségét? A kínálatban nem láttam ehhez külön tápot. A visszasózáskor bekerülő Mg-t (amint felhívta a figyelmemet rá @Zsoltiabéka ) pedig nem szoktuk külön mérni, hanem inkább a KH-t és GH-t mérjük. (olcsóbb is... ;) )
 
Kevés réz szokott benne lenni, bár találkoztam már rézmentessel is. A GA microban is van.
Mértem egyet. Úgy néz ki, hogy nem kell pluszban magnéziumot adagolnom.
Szórt fényben jobban leolvasható mint közvetlen megvilágítva.

View attachment 177308
A mérés és a DEMO nagyon korrekt. Köszönöm szépen.
A 3; és 6 talán kiesik...
De, nem tudnám megmondani, hogy 8; 10; vagy több? Valószínűleg a hígítás segítene pontosítani.
Jó, jó, tudom, nincs értelme 3 tizedesre :) meghatározni a mennyiségét, de hát mégis csak mérünk... vagy mi... ;)
 
Utoljára módosított:
Sok növénytáp tartalmaz magnéziumot.
A magnézium szulfát (keserűsó) amivel növelni tudod.
Lehet, hogy Zsoltiabéka a GH/KH értékekből megmondja mennyi a magnézium, de én inkább megmérem.
Biztos nem mondom meg. 😃
Nekem bejött az APT zero, nem érzem szükségét méregetni a nitrátnak sem. Csak foszfátot pótolok leheletnyit, azt sem a teszt, sokkal inkább a gazok tünetei után. Egy fél év alatt kitapasztaltam, mit kíván az üveg. 😉
Úgy tudtam a Cu üldözendő, a garnélákra nézve halálos. A színkártya szerint is az első szín még elmegy, ám a többi piros, tehát nem kell a vízbe.
Csak ráböktem egy mikroelemre. A réz az kell. Mikroelem. Arról nem tehetek, hogy a teszt annyira vacakul skálázott, hogy csak azt mondja, hogy , nemjó, nemjó, nemjó, NEMJÓ.
Válassz egy jól mérhető mikroelemet a körből és dolgozz azzal. Én a vasat még csapvizes korszakomban elengedtem. Vele együtt a micro elemek mérését is. elemkolcsonhatas.png
 
Sok növénytáp tartalmaz magnéziumot.
A magnézium szulfát (keserűsó) amivel növelni tudod.
Lehet, hogy Zsoltiabéka a GH/KH értékekből megmondja mennyi a magnézium, de én inkább megmérem.
Áááá... tényleg, igazad van. Az a GH növelő egyik összetevője (magnézium-szulfát heptahidrát). Itt van előttem, dobozban. :sneaky:
Most már tényleg megvagyok győzve, hogy az Mg mérésével nem érem el a célom. @Zsoltiabéka bocs, eddig is megvoltam győzve, de most aztán már igazán! :ROFLMAO:
 
Biztos nem mondom meg. 😃
Nekem bejött az APT zero, nem érzem szükségét méregetni a nitrátnak sem. Csak foszfátot pótolok leheletnyit, azt sem a teszt, sokkal inkább a gazok tünetei után. Egy fél év alatt kitapasztaltam, mit kíván az üveg. 😉

Csak ráböktem egy mikroelemre. A réz az kell. Mikroelem. Arról nem tehetek, hogy a teszt annyira vacakul skálázott, hogy csak azt mondja, hogy , nemjó, nemjó, nemjó, NEMJÓ.
Válassz egy jól mérhető mikroelemet a körből és dolgozz azzal. Én a vasat még csapvizes korszakomban elengedtem. Vele együtt a micro elemek mérését is.
Köszönöm, ez az ábra évek óta kering itt a fórumon (is). Hála Nagy Viktornak érte. 🙏
Akkor még két kérdés:

- A sok "nem jó" érték közül, melyik a "jó"? Milyen Cu értéket lőhetnék be, ami alapján következtethetnék a többi mikro elem mennyiségére? Feltételezve, hogy a kevert micro tápokból egyformán fogyasztanak a növények, és akik a micro tápokat keverik, azok tudják, hogy mit csinálnak, miből miért annyi-amennyi?

- OK, választok másik elemet. Melyik legyen az (a vas kivételével)?

Talán mondanom sem kell, hogy én pedig az EI módszert engedtem el. Vízcsere: amikor időm engedi, vagy amikor kedvem van. Inkább mérek, és a szükséges tápokat pótolnám, a szükséges mennyiségben. (no nem elemenként külön-külön, hanem Micro+Po4+NO3+K+Fe). Ezen felül, ha elfogy a pár liter Green Aqua Micro tápom, akkor kipróbálnék egy alternatív micro tápot is, amiben így ismeretlenül is nagyon bízok.
Tehát ezért szeretném tudni a nagyságrendileg a microelemek mennyiségét a vízben.
Köszi.
 
Köszönöm, ez az ábra évek óta kering itt a fórumon (is). Hála Nagy Viktornak érte. 🙏
Akkor még két kérdés:

- A sok "nem jó" érték közül, melyik a "jó"? Milyen Cu értéket lőhetnék be, ami alapján következtethetnék a többi mikro elem mennyiségére? Feltételezve, hogy a kevert micro tápokból egyformán fogyasztanak a növények, és akik a micro tápokat keverik, azok tudják, hogy mit csinálnak, miből miért annyi-amennyi?

- OK, választok másik elemet. Melyik legyen az (a vas kivételével)?

Talán mondanom sem kell, hogy én pedig az EI módszert engedtem el. Vízcsere: amikor időm engedi, vagy amikor kedvem van. Inkább mérek, és a szükséges tápokat pótolnám, a szükséges mennyiségben. (no nem elemenként külön-külön, hanem Micro+Po4+NO3+K+Fe). Ezen felül, ha elfogy a pár liter Green Aqua Micro tápom, akkor kipróbálnék egy alternatív micro tápot is, amiben így ismeretlenül is nagyon bízok.
Tehát ezért szeretném tudni a nagyságrendileg a microelemek mennyiségét a vízben.
Köszi.
Ez egy arányszám lenne, mint a nitrát-foszfát-vas, amiből az én tudásom ezt adja csak ki:
10 : 1 : 0,1
A gond az, hogy biztosan felállítható egy ilyen számhármas más elemekkel, csakhát... Ha közzé is tette valaki valahol, akkor azt nem itt tette. Nagy Viktor lehet tudna erre valamit mondani, hiszen egy csomó dolgot empírikus úton letesztelt.
Melyik mikroelem... Fe kilőve, Cu szintén, talán a kén (S) nagyobb léptékben kell, mint a többi micro. Itt jön a kérdés, hogy van-e rá értelmes teszt a számunkra. Bármelyik ilyen mikroelemhez egy meglévő teszt csak a kezdetét adná egy Nagy Viktor féle tesztprogramhoz, ami után lennénk csak okosak. A gyártók arányai is valami ilyen tesztekkel készülhettek. A jobbak legalább a tápjuk összetételét közzéteszik. 🤷
 
... és mivel növelnéd a Mg mennyiségét? A kínálatban nem láttam ehhez külön tápot. A visszasózáskor bekerülő Mg-t (amint felhívta a figyelmemet rá @Zsoltiabéka ) pedig nem szoktuk külön mérni, hanem inkább a KH-t és GH-t mérjük. (olcsóbb is... ;) )
én pl. ezzel sózom... amekkora GH-t szeretnék ahhoz a megfelelő Mg.-t tartalmazza.
 
A kén nem jó. Makroelem, nem mikro. Vissasózó készítmények magnézium szulfátot, a makrotápok kálium szulfátot tartalmaznak.
A mikroelemek arányai gyártótól függően erősen változnak. A vasból kell a legtöbb, ezért mindenki azt méri.
 
Ez egy arányszám lenne, mint a nitrát-foszfát-vas, amiből az én tudásom ezt adja csak ki:
10 : 1 : 0,1
A gond az, hogy biztosan felállítható egy ilyen számhármas más elemekkel, csakhát... Ha közzé is tette valaki valahol, akkor azt nem itt tette. Nagy Viktor lehet tudna erre valamit mondani, hiszen egy csomó dolgot empírikus úton letesztelt.
Melyik mikroelem... Fe kilőve, Cu szintén, talán a kén (S) nagyobb léptékben kell, mint a többi micro. Itt jön a kérdés, hogy van-e rá értelmes teszt a számunkra. Bármelyik ilyen mikroelemhez egy meglévő teszt csak a kezdetét adná egy Nagy Viktor féle tesztprogramhoz, ami után lennénk csak okosak. A gyártók arányai is valami ilyen tesztekkel készülhettek. A jobbak legalább a tápjuk összetételét közzéteszik. 🤷
OK, de én nem Nagy Viktor babérjaira pályázom, hogy kitaláljam a tutti összetételt. :) Az elképzelésem az lett volna, hogy egy olyan anyagok találjak, amit megmérve lehetne következtetni a többi mikroelem elégséges, vagy elégtelen voltára. A vas éppenséggel ilyen lenne, csak hát a bomlékonysága miatt nem tartom jó indikátornak. Igen, ha nálam a pH 6,5 lenne és ha az általam használt mikro itt biztosan stabil lenne ( és még egy jónéhány "ha"...). Másrészről, jelenleg EDDHSA kelátképzővel (ami egy nitrogén tartalmú szerves vegyület) gyártott Fe tápot adok pluszban, ezért is nálam szétszakadt az Fe és a többi micro elem közötti kapcsolat.
Ahogy elnézem a gyártók által megadott összetételeket, elég vegyes a kép. Nagyon szívesen megkérdezném, hogy vajon milyen elmélet vagy mérés alapján állították össze a tápjukat? Egyszerűen lekoppintották egy másik gyártó összetételét vagy évekig nézegették, hogy az Anubias levele sárgul-e vagy zöldül? :rolleyes: Persze csak kíváncsiságból...
 
én pl. ezzel sózom... amekkora GH-t szeretnék ahhoz a megfelelő Mg.-t tartalmazza.
Köszi, de ez csak egy mellékvágány volt. Valójában nem a Mg növelése lett volna a célom. Csak a mérés / teszt szintjén érdekelt volna.
 
Sziasztok! Kíváncsiságból megmértem az állott -kilevegőztetett- akváriumvizem pH-ját és meglepő eredményre jutottam. Arra voltam kíváncsi, hogy a beoldott CO2 mennyit csökkent a kémhatáson. Nem volt különösebb oka, csak szakmai kíváncsiság.

Nos, ha állni hagyom egy délutánt vagy kis rázással kilevegőztetem a kémcsőben a vizet, akkor már 8 körüli/fölötti pH-t tudok mérni. Nem igazán értem az okát. A csapvizem pH-ja ahogyan kijön a csapból 7,5 körül van, nem 8 fölött. Jelenleg nem okoz problémát a jelenség, mert a CO2 szinten tarja, de mi lesz, ha egyszer úgy fogy ki a palack, hogy nem vagyok otthon pár napig?

RO víz, visszakeverve csapvízzel, GH+ : gH: 8, kH:4-5 között, CO2 beoldás mellett 6,7 pH. Heti 40%-os vízcsere. Lávakő, redmoor, Yokuchi Jiban talaj, erősen növényesített üveg 45L.
Itt felénk sokan használják (és érdemes is) a csapvízzel visszakeverést, mert nagyon jó a víz, kemény, de sok olyan ásványianyag van benne ami a gh/kh+ készítményekben nyilván nincs meg. Szóval nem hiszem hogy ez lenne a probléma.

Arra gondoltam, hogy esetleg a liquicarbo tudja lúgosítani a vizet? :unsure:

Lehet, hogy rossz lenne a pH tesztem? :unsure: Meg fogom mérni kalibrált, digitális pH mérővel is kíváncsiságból. Kíváncsian várom az ötleteket, mi lehet ez a jelenség.
 
Arra gondoltam, hogy esetleg a liquicarbo tudja lúgosítani a vizet?
Nem. De ezt meg is tudod mérni egy kis adag kontrollvíz használatával.
Lehet, hogy rossz lenne a pH tesztem? :unsure: Meg fogom mérni kalibrált, digitális pH mérővel is kíváncsiságból. Kíváncsian várom az ötleteket, mi lehet ez a jelenség.
Ez is hamar kiderülhet egy kontrollvíz méréssel.
 
Nos, megbízható mérés alapján 8,3 a kilevegőztetett csapvíz, századokkal kevesebb a kilevegőztetett akvárium víz. Így akkor megvan miért ennyi, hiszen a csapvíz amivel keverem, az is bázikus.
 
Bizony :) az inert szót nem lehet használni egy akváriumra, sem más ökoszisztémára, a magas fokú entrópia miatt. De ezt szigorúan csak tájékoztatásképpen mondom nem kötekedésből 🤪 Inkább csak vélemény 😅

Arra majd figyelnem kell, hogy ne fogyjon el a gáz. Kettős érzéseim vannak. Az egyik, hogy semmi nem fog történni, a másik hogy valami katasztrófa lesz a pH változás miatt. Kicsit talán jobban hajlok a semmi nem fog történni irányába, hiszen ez egy fokozatos átmenet lenne. Amíg persze ki nem cserélem a sodastream palackot.
 
Back
Oldal tetejére