• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Vízcsere az akváriumban

Milyen gyakran cserélsz vizet az akváriumban?

  • Hetente 2 alkalommal vagy ennél sűrűbben.

    Votes: 57 10.1%
  • Heti egy alkalommal.

    Votes: 426 75.1%
  • Kéthetente.

    Votes: 62 10.9%
  • Két hétnél ritkábban.

    Votes: 22 3.9%

  • Total voters
    567
Fentebb vázolt feltevésem igazolására, csináltam néhány mérést. ( Műszer: WTW 3410)
Nyugalmi állapotban az akváriumom vizének oxigéntelítettsége: 79,2% (6,91 mg/l; 22,1C )
Csappviz oxigéntelitettsége, kiegyenlített hömérsékletnél: 95,3% (8,24 mg/l; 22,2C )
Ha pihentetjük a csapvizet levegővel való aktív érintkezés révén ez az érték nagyobb is lehet, feltéve, ha nincs a vízben kémiai redukáló szer (valamilyen vegyszer), vagy fogyasztó szervezet ( aerob baktérium ).
50 %-os vizcsere esetén a kevert érték: 87,6% oxigéntelítettség (7,61 mg/l; 22,1C)

A számokból, tehát jól látható, hogy a fotoszintetizálás beindulását követően, azonos körülmények közöt,t sokkal kevesebb időre van szükség a telitettségi 100% eléréséhez, mint a vízcsere elötti napon.
 
Azt hiszem kezdelek érteni. Tehát akkor azért látunk bubizást, mert már nem fér több oxigén a vízbe, telítődött, és ilyenkor a gáz kiválik, amikor a növény kiengedi. Ez azt is jelenti, hogy valójában nincs nagyobb mértékű gázcsere, csak jobban látjuk. Viszont a másik topicban olyan esetet is említenek, hogy vízkezelős, RO-s víztől is van.
Viszont ellentmond ennek még, hogy én 30%-ot cseréltem és azonnal indult a bubizás, nem volt szükség telítődési időre.
 
Azt hiszem kezdelek érteni. Tehát akkor azért látunk bubizást, mert már nem fér több oxigén a vízbe, telítődött, és ilyenkor a gáz kiválik, amikor a növény kiengedi. Ez azt is jelenti, hogy valójában nincs nagyobb mértékű gázcsere, csak jobban látjuk. Viszont a másik topicban olyan esetet is említenek, hogy vízkezelős, RO-s víztől is van.
Viszont ellentmond ennek még, hogy én 30%-ot cseréltem és azonnal indult a bubizás, nem volt szükség telítődési időre.
Én ugy tudom a low-tech, 0,5w/l, vagy az alatt CO2 nélkül. Fotoszintézis szempontjából itt a fény nem mindegy. A te esetedben sokkal több fény van.
2. Az oxigéntelítettség szempontjából mindegy, hogy Ro, vagy vizkezelös. Ez hömérsékletfüggö. A lényeg az oxigénfogyasztók és a termelők aránya. Ez ha éppen a termelők vannak töbségben akár lehet 120% is, de a beoldás már nehezebb ezért a kivállás. Olvass utána oxigéntelítettség- oldott oxigén témában. Érdekes!
 
sziasztok! a jelenleg low tecként működő 30L nanóm szeretném "olcsó" high teché alakítani, világítás erősítés megvan, citromsavas co2 rendszer épülőben, a vízlágyítás kérdése amit még nem tudok. pár száraz adat: a csapvizünk 22-23gh és 18 kh 8ph, ez a csapvíz az akváriumban 5 nap után mérve 17-18gh és 15kh 7.5ph. A spáros ioncserélt vízet megmértem az 3gh 0kh és kb 5ph. egy vízcsere alkalmával kb nettó 10L vizet cserélek az aksiban, ez a vízoszlop kb 40%-a. ha ezentúl úgy cserélem a vizet hogy 5L ioncserélt + 5L csapvíz az úgy elegendő lágyulás lenne co2-höz? 200ft az 5l ioncserélt víz havi 800ft nem vágna még földhöz. mit mondotok rá jó lenne ez így?
 
sziasztok! a jelenleg low tecként működő 30L nanóm szeretném "olcsó" high teché alakítani, világítás erősítés megvan, citromsavas co2 rendszer épülőben, a vízlágyítás kérdése amit még nem tudok. pár száraz adat: a csapvizünk 22-23gh és 18 kh 8ph, ez a csapvíz az akváriumban 5 nap után mérve 17-18gh és 15kh 7.5ph. A spáros ioncserélt vízet megmértem az 3gh 0kh és kb 5ph. egy vízcsere alkalmával kb nettó 10L vizet cserélek az aksiban, ez a vízoszlop kb 40%-a. ha ezentúl úgy cserélem a vizet hogy 5L ioncserélt + 5L csapvíz az úgy elegendő lágyulás lenne co2-höz? 200ft az 5l ioncserélt víz havi 800ft nem vágna még földhöz. mit mondotok rá jó lenne ez így?
Fokozatosan!
1:9, 2:8, stb.
És legyen inkább 50% minél kisebb az akvárium annál fontosabb a min. 50% csere!
Hajrá. ;)
 
Sziasztok!

Egy 54 literes (-12 liter talaj) garnélás/növényes aksiban elég a hétvégénkénti 30% vízcsere vagy több javasolt?
 
Sziasztok!

Egy 54 literes (-12 liter talaj) garnélás/növényes aksiban elég a hétvégénkénti 30% vízcsere vagy több javasolt?
Több bizony, és ne a nettóval számolj, hanem a bruttóval. Szóval 25L/hét cserére törekedj! A talaj között is van víz, hát még a külsőszűrőbe! ;-)
 
Sziasztok!

Egy 54 literes (-12 liter talaj) garnélás/növényes aksiban elég a hétvégénkénti 30% vízcsere vagy több javasolt?
Szia. Ha tápot adagolsz, akkor a tápok gyártójának ajánlása szerint cserélj vizet. Ha nem indítási vagy orvoslási stádiumban van az akvárium, akkor ez maximum 50%/hét. Egy másik ajánlott véglet a 20%/2 hét (mindig bruttóhoz). Gyenge szűrés és nagyobb populáció is igényelhet gyakoribb cserét.
 
Utoljára módosított:
Szia. Ha tápot adagolsz, akkor a tápok gyártójának ajánlása szerint cserélj vizet. Ha nem indítási vagy orvoslási stádiumban van az akvárium, akkor ez maximum 50%/hét. Egy másik ajánlott véglet a 20%/2 hét (mindig bruttóhoz). Gyenge szűrés és nagyobb populáció is igényelhet gyakoribb cserét.

Köszi!
Növény tápot kap, akkor majd megnézem mit ajánl ahhoz a gyártó.
(csak garnéla + növény van benne, meg pár csiga)
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy ebben az akváriumban milyen gyakran érdemes vizet cserélni és mennyit :)
98l, fény: 55w, co2: egyenlőre élesztős, de a dc szép zöld :) (nyáron vált nagynyomásúra), szűrés: tetra ex 800+, táp: easylife carbo+profito
Kell a heti 40-50%?
Köszi!
 
Kérdés.

50es nano indításán lamentálok, mmint hogy mikor ugorjak neki.

Holnap össze tudnám pattintani, menne bele beállt víz a nagy akvából, bacter ball, EL easy start. Viszont pénteken elutazom és az első vízcsere csak vasárnap kora délután lenne.
Szerintetek bevállaljam, vagy várjak jövő hétig, amikor már tudnám kétnaponta tolni a vízcseréket. Nem amazonia, hanem dennerle garnéla talaj megy majd bele.
 
Kérdés.

50es nano indításán lamentálok, mmint hogy mikor ugorjak neki.

Holnap össze tudnám pattintani, menne bele beállt víz a nagy akvából, bacter ball, EL easy start. Viszont pénteken elutazom és az első vízcsere csak vasárnap kora délután lenne.
Szerintetek bevállaljam, vagy várjak jövő hétig, amikor már tudnám kétnaponta tolni a vízcseréket. Nem amazonia, hanem dennerle garnéla talaj megy majd bele.
Kicsit túl spilázod. 50 liter már nemigazán nano. :)
Én a harmadik nap belepakoltam most a faunát, s senki se vette zokon.
 
Ja, ez is igaz, kicsit túlbiztosítom fejben.

Mondjuk egy gond van/lesz: viszonylag kevés növénnyel indítok, sajna kifutottam a keretből kicsit. Ez sosem jelent jót az algatámadás szempontjából. :(
 
Ja, ez is igaz, kicsit túlbiztosítom fejben.

Mondjuk egy gond van/lesz: viszonylag kevés növénnyel indítok, sajna kifutottam a keretből kicsit. Ez sosem jelent jót az algatámadás szempontjából. :(
Amennyire tudom, a dennerle talaja ugyan aktív talaj, de nem tartalmaz tápanyagot. Ebből adódóan szerintem nem lesz szükséged a kétnaponkénti vízcserére, mind az ADA talajok esetében.
 
Kérdés.

50es nano indításán lamentálok, mmint hogy mikor ugorjak neki.

Holnap össze tudnám pattintani, menne bele beállt víz a nagy akvából, bacter ball, EL easy start. Viszont pénteken elutazom és az első vízcsere csak vasárnap kora délután lenne.
Szerintetek bevállaljam, vagy várjak jövő hétig, amikor már tudnám kétnaponta tolni a vízcseréket. Nem amazonia, hanem dennerle garnéla talaj megy majd bele.

Simán :)
 
Amennyire tudom, a dennerle talaja ugyan aktív talaj, de nem tartalmaz tápanyagot. Ebből adódóan szerintem nem lesz szükséged a kétnaponkénti vízcserére, mind az ADA talajok esetében.

Ez nem egészen így működik. Nem a tápanyagok algásítanak, hanem a szerves anyagok bomlásából keletkező ammónia és a talaj "sterilitása". Az elégtelenül kimosott homokos/kavicsos akva is bealgásodhat az elején.
 
Back
Oldal tetejére