1. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Villanyszerelés az akváriumban

Kategória: '"Csináld magad" (DIY) - barkács megoldások és tech', témanyitó: Dervis, téma nyitása: Márc 28, 2018.

Címkék:
  1. Dervis
    Épp nem fórumozik ...

Dervis Főkertész

Tag:
    Jan 8, 2018
    Kedvelik:
    651
    Hely:
    Budapest, II. ker.
    Tisztelt Fórumozók!

Nem titkolt célom, hogy segítséget adjak/adjunk villanyszerelési témakörben mindenkinek, aki akváriumot ápol az otthonában, vagy bárhol.

Rengeteg barkács, DIY, kókány megoldással találkoztam az utóbbi időben itt, némelyikük láttán a szőr felállt a hátamon.
    A cél az, hogy a villanyszereléseink, kezdve a hálózati hosszabbítók szekrényben való elhelyezésétől az összes házilag előállított vezérlésig biztonságos legyen. Szabványok, érintésvédelem, vízvédelem, tűzvédelem és minden, ami a témába vág.
    Ide várok kérdéseket, házilagos megoldásokat, véleményeket és a szakikat is. Több szem többet lát és kevesebb megrázó élményben lehet részünk.

ZaCK, kmisi, viktorlantos és 5 mások kedvelik ezt.
  2. Matyi

Matyi VIP kertész

Tag:
    Febr 11, 2012
    Kedvelik:
    2,616
    Hely:
    Budapest 1213 Erdősor utca
    Map
    Szia.
    GU10-es foglalatú izzót tervezek akvárium fölé, létezik páramentes foglalat? Keresgéltem de nem találtam sehol :(

3. Dervis
    Épp nem fórumozik ...

Dervis Főkertész

Tag:
    Jan 8, 2018
    Kedvelik:
    651
    Hely:
    Budapest, II. ker.
    Régebben szereltem ilyeneket egy kerti tóba. IP67 vagy IP68 kivitelben találhatsz hozzá házat, kifejezetten kertészeti rendszereket (világítás, szökőkút, tószűrő) forgalmazó üzletekben.

4. Matyi

Matyi VIP kertész

Tag:
    Febr 11, 2012
    Kedvelik:
    2,616
    Hely:
    Map
    Sajnos ez nem tűnik járható megoldásnak nagyok és bumszlik. Én kb egy foglalatot szerelnék fel egy falapra az akvárium fölé kb 30cm re és oda gondoltam valami olyan foglalatot mint egy hagyományos porcelán gu 10-es csak valahogy páramentes verzióba.
    MR 16-os foglalatba meg nem bízok hogy 12v-os legyen mert mi van ha kipotyog az izzó.

5. Matyi

Matyi VIP kertész

Tag:
    Febr 11, 2012
    Kedvelik:
    2,616
    Hely:
    Map
    Ez egy jól bevált izzó és arra gondoltam hogy maradok ennél a megoldásnál. Esetleg van valakinek valami megbízható alternatívája erre?
    LED-es-SPOT-fenyforras-VCOB-7W-os-teljesitmenyu-GU

Utoljára módosított moderátor által: Márc 28, 2018
  6. Dervis
    Épp nem fórumozik ...

Dervis Főkertész

Tag:
    Jan 8, 2018
    Kedvelik:
    651
    Hely:
    Budapest, II. ker.
    Nos, ilyennel még nem találkoztam, ettől még lehet, hogy van. Fénycső foglalat is létezik páramentes kivitel, ebből gondoltam.
    Nem tudsz alá szerelni pl. egy üveglapot? Mechanikai és villamos védelmet is biztosítana, a matatáskor sem sülne az izzóra a könyököd. :)

7. Rebal
    Épp nem fórumozik ...

Rebal VIP kertész

Tag:
    Ápr 21, 2016
    Kedvelik:
    2,457
    Hely:
    Dunavarsány
    Map
    Jó a téma.(y) Led szalaggal mi a helyzet? Mennyire fontos a páramentes kialakítás?

Dervis kedveli.
  8. Matyi

Matyi VIP kertész

Tag:
    Febr 11, 2012
    Kedvelik:
    2,616
    Hely:
    Map
    Azzal mindig csak a gond van és valahogy nem olyan a fénye. Halas akvárium fölé kerülne így számít hogy mennyire mutatnak alatta a halak mert azon van a hangsúly nem a növényeken és a dekorokon.
    Üveglap nem játszik. :(

9. Victor
    Épp nem fórumozik ...

Victor VIP kertész

Tag:
    Aug 26, 2009
    Kedvelik:
    1,822
    Hely:
    Várpalota város, Veszprém megye
    Map
    Javítsatok ki ha tévedek , de ha függesztett a világítás és nyitott az akvárium akkor felesleges a páramentes foglalat nem?
    Van zárt tetős , gyári szettes akváriumom , annak teteje reggelente "úszik" a víztől . Illetve DIY fénycsöves függesztett lámpám nem páramentes foglalattal. Ha jól néztem akkor a gyári ilyen függesztett lámpákban sem párapáramentes a foglalat .

10. Dervis
    Épp nem fórumozik ...

Dervis Főkertész

Tag:
    Jan 8, 2018
    Kedvelik:
    651
    Hely:
    Budapest, II. ker.
    Lehet szilikon vagy poliurethan tokos led szalagot betenni az akva fölé, de ezeket nem javaslom, a tokozás öregedése és a fényveszteség miatt sem.
    Nekem sima IP20-as szalagok vannak beépítve, az egyik lámpára még a plexi burkolat sem került fel. Nyitott mindegyik akvárium, eddig semmi nedvesség nem érte. Nem mellesleg páralecsapódás csak hideg felületeken lehetséges, a meleg/forró dolgokat elkerüli messzire. :)

11. Dervis
    Épp nem fórumozik ...

Dervis Főkertész

Tag:
    Jan 8, 2018
    Kedvelik:
    651
    Hely:
    Budapest, II. ker.
    Maximum egy üveglappal zártak, de nem víz és vagy pára ellen védettek.

12. Dervis
    Épp nem fórumozik ...

Dervis Főkertész

Tag:
    Jan 8, 2018
    Kedvelik:
    651
    Hely:
    Budapest, II. ker.
    A pára az leginkább desztillált víz, az pedig nem vezet áramot. Nem okozhat zárlatot, még ha tocsogna is, de valljuk be, ez egyáltalán nem életszerű.

13. evavigh
    Épp nem fórumozik ...

evavigh Főkertész

Tag:
    Júli 8, 2017
    Kedvelik:
    3,554
    Hely:
    Budapest XVII. ker.
    Szia!
    Láteznek beépíthető IP44-es védelemmel ellátott spot lámpatestek, amik nem annyira bumzlik, mint a kültéri vagy kerti tavi megoldások. Ezek is süllyesztettek, üveglap védi az izzót.

Dervis kedveli.
  14. Dervis
    Épp nem fórumozik ...

Dervis Főkertész

Tag:
    Jan 8, 2018
    Kedvelik:
    651
    Hely:
    Budapest, II. ker.
    Igen, ilyen van sok féle. De, ha jól értettem, itt a bútorlap alá szeretne foglalatot szerelni és az izzó (led) szabadon lenne.

15. dhorvath
    Épp nem fórumozik ...

dhorvath Főkertész

Tag:
    Júli 18, 2017
    Kedvelik:
    467
    Hely:
    Szombathely
    Az lehet, hogy nem vezeti az áramot, de korrodálja (oxidálja) a fémet így is, így semmit nem ajánlatos csupaszon hagyni párolgó víz felett.

16. Dervis
    Épp nem fórumozik ...

Dervis Főkertész

Tag:
    Jan 8, 2018
    Kedvelik:
    651
    Hely:
    Budapest, II. ker.
    Korrózió természetesen előfordulhat bárhol, ahol a védelem nélküli fém felületek érintkezhetnek a levegő nedvességtartalmával. Érdemes volna megvizsgálni néhány, akár gyári, akár házi készítésű akvárium lámpát jelentősebb üzemóra elérése után. Ez a veszély egyébként leginkább a vas és acélszerkezeteket érinti, a lámpákban alkalmazott fémeken (alu, vörösréz, ón) inkább csak esztétikai problémát jelenthet.
    Villamos kötéseknél, érintkezőkben viszont a korrózió halálos ellenség, itt törekedni kell a vízmentességre. Egy világítótest foglalatánál általában nem használnak speciális korrózióálló ötvözeteket (mint pl. kapcsolók, relék, csatlakozók érintkező felületei), az ezekbe bejutó nedvesség probléma forrása lesz. Célszerű tehát gondoskodni a lámpáink vízmentességéről pláne akkor, ha az hálózati feszültségről üzemel. Itt az érintésvédelem is a vonatkozó szabványok szerint betartandó.

17. dhorvath
    Épp nem fórumozik ...

dhorvath Főkertész

Tag:
    Júli 18, 2017
    Kedvelik:
    467
    Hely:
    Szombathely
    Én speciel nem szoktam elaprózni! :D Ha kábelt forrasztok a vezetékeket egyenként pakolom zsugorcsőbe, és a kábel is kap egy zsugorcsövet a zsugorcsöves vezetékek fölé. Párolgást még nem kellett orvosolnom, de ezt mindenképpen búrával oldanám meg, teljesen DIY világításnál pedig egymással szembe állított U profilokkal közrezárt üveglappal.

screenshot_340.

A sajátommal eddig jutottam, mert mint kiderült drágább és nagyobb is lenne, mint egy kész ADA világítás. -.-'

18. Dervis
    Épp nem fórumozik ...

Dervis Főkertész

Tag:
    Jan 8, 2018
    Kedvelik:
    651
    Hely:
    Budapest, II. ker.
    Ez olyan, mint gps mellett eltévedni.
    Újratervezés... :D
    Nem lenne elég fektetve elhelyezni a ventiket? Természetesen kell némi létcsatorna keresztmetszetet hagyni és ehhez méretezni a ventiket. Kisebb fordulatszám, kisebb zaj. Nem kell feltétlenül rakéta porszívót gyártani az aki fölé. :)

Matyi kedveli.
  19. dhorvath
    Épp nem fórumozik ...

dhorvath Főkertész

Tag:
    Júli 18, 2017
    Kedvelik:
    467
    Hely:
    Szombathely
    Hiába rakom szögbe, nem lesz sokkal alacsonyabb, teljesen fektetve meg hülyén néz ki profilból, ráadásul ki kell vágnom a ventilátoroknak a nyílást, nem elég simán méretre vágatnom a profilokat.

screenshot_341.

Dervis kedveli.
  20. Dervis
    Épp nem fórumozik ...

Dervis Főkertész

Tag:
    Jan 8, 2018
    Kedvelik:
    651
    Hely:
    Budapest, II. ker.
    Én a légcsatornán belül helyezném el a ventiket és középen, hogy a két végén szellőzzön ki. Egyébként mintha a gyári megoldások is ilyenek lennének.

Aktuális oldal megosztása

1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata
    Értesítés elrejtése