• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Villanyszerelés az akváriumban

Dervis

Főkertész
Tisztelt Fórumozók!

Nem titkolt célom, hogy segítséget adjak/adjunk villanyszerelési témakörben mindenkinek, aki akváriumot ápol az otthonában, vagy bárhol.

Rengeteg barkács, DIY, kókány megoldással találkoztam az utóbbi időben itt, némelyikük láttán a szőr felállt a hátamon.
A cél az, hogy a villanyszereléseink, kezdve a hálózati hosszabbítók szekrényben való elhelyezésétől az összes házilag előállított vezérlésig biztonságos legyen. Szabványok, érintésvédelem, vízvédelem, tűzvédelem és minden, ami a témába vág.
Ide várok kérdéseket, házilagos megoldásokat, véleményeket és a szakikat is. Több szem többet lát és kevesebb megrázó élményben lehet részünk.
 
Tisztelt Fórumozók!

Nem titkolt célom, hogy segítséget adjak/adjunk villanyszerelési témakörben mindenkinek, aki akváriumot ápol az otthonában, vagy bárhol.

Rengeteg barkács, DIY, kókány megoldással találkoztam az utóbbi időben itt, némelyikük láttán a szőr felállt a hátamon.
A cél az, hogy a villanyszereléseink, kezdve a hálózati hosszabbítók szekrényben való elhelyezésétől az összes házilag előállított vezérlésig biztonságos legyen. Szabványok, érintésvédelem, vízvédelem, tűzvédelem és minden, ami a témába vág.
Ide várok kérdéseket, házilagos megoldásokat, véleményeket és a szakikat is. Több szem többet lát és kevesebb megrázó élményben lehet részünk.
Szia.
GU10-es foglalatú izzót tervezek akvárium fölé, létezik páramentes foglalat? Keresgéltem de nem találtam sehol :(
 
Régebben szereltem ilyeneket egy kerti tóba. IP67 vagy IP68 kivitelben találhatsz hozzá házat, kifejezetten kertészeti rendszereket (világítás, szökőkút, tószűrő) forgalmazó üzletekben.
 
Régebben szereltem ilyeneket egy kerti tóba. IP67 vagy IP68 kivitelben találhatsz hozzá házat, kifejezetten kertészeti rendszereket (világítás, szökőkút, tószűrő) forgalmazó üzletekben.
Sajnos ez nem tűnik járható megoldásnak nagyok és bumszlik. Én kb egy foglalatot szerelnék fel egy falapra az akvárium fölé kb 30cm re és oda gondoltam valami olyan foglalatot mint egy hagyományos porcelán gu 10-es csak valahogy páramentes verzióba.
MR 16-os foglalatba meg nem bízok hogy 12v-os legyen mert mi van ha kipotyog az izzó.
 
Ez egy jól bevált izzó és arra gondoltam hogy maradok ennél a megoldásnál. Esetleg van valakinek valami megbízható alternatívája erre?
LED-es-SPOT-fenyforras-VCOB-7W-os-teljesitmenyu-GU
 
Utoljára módosított moderátor által:
Sajnos ez nem tűnik járható megoldásnak nagyok és bumszlik. Én kb egy foglalatot szerelnék fel egy falapra az akvárium fölé kb 30cm re és oda gondoltam valami olyan foglalatot mint egy hagyományos porcelán gu 10-es csak valahogy páramentes verzióba.
MR 16-os foglalatba meg nem bízok hogy 12v-os legyen mert mi van ha kipotyog az izzó.
Nos, ilyennel még nem találkoztam, ettől még lehet, hogy van. Fénycső foglalat is létezik páramentes kivitel, ebből gondoltam.
Nem tudsz alá szerelni pl. egy üveglapot? Mechanikai és villamos védelmet is biztosítana, a matatáskor sem sülne az izzóra a könyököd. :)
 
Tisztelt Fórumozók!

Nem titkolt célom, hogy segítséget adjak/adjunk villanyszerelési témakörben mindenkinek, aki akváriumot ápol az otthonában, vagy bárhol.

Rengeteg barkács, DIY, kókány megoldással találkoztam az utóbbi időben itt, némelyikük láttán a szőr felállt a hátamon.
A cél az, hogy a villanyszereléseink, kezdve a hálózati hosszabbítók szekrényben való elhelyezésétől az összes házilag előállított vezérlésig biztonságos legyen. Szabványok, érintésvédelem, vízvédelem, tűzvédelem és minden, ami a témába vág.
Ide várok kérdéseket, házilagos megoldásokat, véleményeket és a szakikat is. Több szem többet lát és kevesebb megrázó élményben lehet részünk.
Jó a téma.(y) Led szalaggal mi a helyzet? Mennyire fontos a páramentes kialakítás?
 
Jó a téma.(y) Led szalaggal mi a helyzet? Mennyire fontos a páramentes kialakítás?
Azzal mindig csak a gond van és valahogy nem olyan a fénye. Halas akvárium fölé kerülne így számít hogy mennyire mutatnak alatta a halak mert azon van a hangsúly nem a növényeken és a dekorokon.
Nos, ilyennel még nem találkoztam, ettől még lehet, hogy van. Fénycső foglalat is létezik páramentes kivitel, ebből gondoltam.
Nem tudsz alá szerelni pl. egy üveglapot? Mechanikai és villamos védelmet is biztosítana, a matatáskor sem sülne az izzóra a könyököd. :)
Üveglap nem játszik. :(
 
Javítsatok ki ha tévedek , de ha függesztett a világítás és nyitott az akvárium akkor felesleges a páramentes foglalat nem?
Van zárt tetős , gyári szettes akváriumom , annak teteje reggelente "úszik" a víztől . Illetve DIY fénycsöves függesztett lámpám nem páramentes foglalattal. Ha jól néztem akkor a gyári ilyen függesztett lámpákban sem párapáramentes a foglalat .
 
Jó a téma.(y) Led szalaggal mi a helyzet? Mennyire fontos a páramentes kialakítás?
Lehet szilikon vagy poliurethan tokos led szalagot betenni az akva fölé, de ezeket nem javaslom, a tokozás öregedése és a fényveszteség miatt sem.
Nekem sima IP20-as szalagok vannak beépítve, az egyik lámpára még a plexi burkolat sem került fel. Nyitott mindegyik akvárium, eddig semmi nedvesség nem érte. Nem mellesleg páralecsapódás csak hideg felületeken lehetséges, a meleg/forró dolgokat elkerüli messzire. :)
 
Javítsatok ki ha tévedek , de ha függesztett a világítás és nyitott az akvárium akkor felesleges a páramentes foglalat nem?
Van zárt tetős , gyári szettes akváriumom , annak teteje reggelente "úszik" a víztől . Illetve DIY fénycsöves függesztett lámpám nem páramentes foglalattal. Ha jól néztem akkor a gyári ilyen függesztett lámpákban sem párapáramentes a foglalat .
Maximum egy üveglappal zártak, de nem víz és vagy pára ellen védettek.
 
A pára az leginkább desztillált víz, az pedig nem vezet áramot. Nem okozhat zárlatot, még ha tocsogna is, de valljuk be, ez egyáltalán nem életszerű.
 
Sajnos ez nem tűnik járható megoldásnak nagyok és bumszlik. Én kb egy foglalatot szerelnék fel egy falapra az akvárium fölé kb 30cm re és oda gondoltam valami olyan foglalatot mint egy hagyományos porcelán gu 10-es csak valahogy páramentes verzióba.

Szia!
Láteznek beépíthető IP44-es védelemmel ellátott spot lámpatestek, amik nem annyira bumzlik, mint a kültéri vagy kerti tavi megoldások. Ezek is süllyesztettek, üveglap védi az izzót.
 
Szia!
Láteznek beépíthető IP44-es védelemmel ellátott spot lámpatestek, amik nem annyira bumzlik, mint a kültéri vagy kerti tavi megoldások. Ezek is süllyesztettek, üveglap védi az izzót.
Igen, ilyen van sok féle. De, ha jól értettem, itt a bútorlap alá szeretne foglalatot szerelni és az izzó (led) szabadon lenne.
 
A pára az leginkább desztillált víz, az pedig nem vezet áramot. Nem okozhat zárlatot, még ha tocsogna is, de valljuk be, ez egyáltalán nem életszerű.
Az lehet, hogy nem vezeti az áramot, de korrodálja (oxidálja) a fémet így is, így semmit nem ajánlatos csupaszon hagyni párolgó víz felett.
 
Az lehet, hogy nem vezeti az áramot, de korrodálja (oxidálja) a fémet így is, így semmit nem ajánlatos csupaszon hagyni párolgó víz felett.
Korrózió természetesen előfordulhat bárhol, ahol a védelem nélküli fém felületek érintkezhetnek a levegő nedvességtartalmával. Érdemes volna megvizsgálni néhány, akár gyári, akár házi készítésű akvárium lámpát jelentősebb üzemóra elérése után. Ez a veszély egyébként leginkább a vas és acélszerkezeteket érinti, a lámpákban alkalmazott fémeken (alu, vörösréz, ón) inkább csak esztétikai problémát jelenthet.
Villamos kötéseknél, érintkezőkben viszont a korrózió halálos ellenség, itt törekedni kell a vízmentességre. Egy világítótest foglalatánál általában nem használnak speciális korrózióálló ötvözeteket (mint pl. kapcsolók, relék, csatlakozók érintkező felületei), az ezekbe bejutó nedvesség probléma forrása lesz. Célszerű tehát gondoskodni a lámpáink vízmentességéről pláne akkor, ha az hálózati feszültségről üzemel. Itt az érintésvédelem is a vonatkozó szabványok szerint betartandó.
 
Én speciel nem szoktam elaprózni! :D Ha kábelt forrasztok a vezetékeket egyenként pakolom zsugorcsőbe, és a kábel is kap egy zsugorcsövet a zsugorcsöves vezetékek fölé. Párolgást még nem kellett orvosolnom, de ezt mindenképpen búrával oldanám meg, teljesen DIY világításnál pedig egymással szembe állított U profilokkal közrezárt üveglappal.

screenshot_340.png

A sajátommal eddig jutottam, mert mint kiderült drágább és nagyobb is lenne, mint egy kész ADA világítás. -.-'
 
Ez olyan, mint gps mellett eltévedni.
Újratervezés... :D
Nem lenne elég fektetve elhelyezni a ventiket? Természetesen kell némi létcsatorna keresztmetszetet hagyni és ehhez méretezni a ventiket. Kisebb fordulatszám, kisebb zaj. Nem kell feltétlenül rakéta porszívót gyártani az aki fölé. :)
 
Hiába rakom szögbe, nem lesz sokkal alacsonyabb, teljesen fektetve meg hülyén néz ki profilból, ráadásul ki kell vágnom a ventilátoroknak a nyílást, nem elég simán méretre vágatnom a profilokat.

screenshot_341.png
 
Hiába rakom szögbe, nem lesz sokkal alacsonyabb, teljesen fektetve meg hülyén néz ki profilból, ráadásul ki kell vágnom a ventilátoroknak a nyílást, nem elég simán méretre vágatnom a profilokat.

View attachment 52382
Én a légcsatornán belül helyezném el a ventiket és középen, hogy a két végén szellőzzön ki. Egyébként mintha a gyári megoldások is ilyenek lennének.
 
Back
Oldal tetejére