• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Új akvárium indítása

Szia
Szerintem Planárium, van rájuk csabda, es vegyszer is.
 
Szeretném a segitségeteket kérni,Erdélyböl,pontosabban a Párciumi Nagykárolyból csatlakozom hozzátok.16 ével ezelõtt,kertes házba költöztünk
és a nappali hátsó falán egy 3 szárnyas ablak volt található a szomszéd felé,ami zavaró volt az intimitást illetõen mindkét fél számára.Ugy döntöttünk,hogy üvegtéglával befalazzuk és némi fény mégis beszürõdik az üvegtéglákon keresztül.Ennek kōvetkeztében létrejött egy 200 cm széles és 32 cm mély bemélyedés a falban,igy adódott a lehetõség egy akvárium létrehozásához.Egy akvarista barátom segitségével megépitettünk egy 450 literes panorámás akváriumot,15 cm magas 2 részböl álló üvegtetōvel.az akvárium méretei : H 200cm,M 58 cm.Széles a végein 32 cm,Középen 46 cm.Az elsõ 6-7 évben mint trópusi akvárium müködött,az azt követō években ,afrikai sügéresként díszlet a nappaliban.Mostanra már a sügérek is eltūnōben vannak és megérett egy újabb átalakításra.Böngészéseim folyamán találtam rá az akvakertész csoportra ,ahonnan nagyon sok jó tanácsot,informáciot sikerült összegyüjtönöm,és szép dolgokat látnom,minek köszönhetōen úgy döntöttem,hogy low tech tipusu növényes akváriumra szeretném átrendezni az akváriumot.Azon információk birtokában amit a fórumon sikerült begyüjteni,elkezdtem beszerezni az átépítéshez szükséges dolgokat.Végül úgy döntöttem,hogy regisztrálok a fórumra és kikérem a véleményeteket,tapasztalataitokat amiket évek során sikerült begyüjtenetek és ezáltal megóvnom magam a fölösleges körök lefutásától és nem utolsó sorban ,a költségek optimális szinten való tartása.
Terv: - Low tech körülmények
-vezetékes víz - pH=7,75 ; nk=9,47; nitrát=o,752 mg/l ; nitrit <0,0025mh/l ;szabad klor=0,53 mg/l. ;vas=0,016 mg/l ;mangan<0.03 mg/l ; klorok=27,09mg/l ;ammonia<0,025 mg/l ;oxidabilitas<0,5 mgO2/l,vezetokepesseg=465 qS/cm
-talaj. - hátsó részben,a háttér növényeknek ültetőtálba táptalaj JBL Aqua basis plus 1O lit,JBL Manado 45 lit.
-világítás - LED szallag,nedves környezetre,15o W,11ooo lumen,4oooK,természetes fény
-szűrés - egy elég nagy teljesitményü belső szűrő és egy Eheim professional plus 6oo külső szűrő
-növények - afenti körülményeknek megfelő növények,lehetőség szerint mutatósak,szépek.
-halak - egy raj vörös neonra gondoltam,pár garnéla,csiga
A jelenlegi sügéres akvériumba talélható kb. 12o kg világos kő,abból talán lehetne felhasználni dekorációnak,mohásítani.

 
Utoljára módosított:
Szia, üdv a fórumon! Grandiózus üveg. 🙂
talaj. - hátsó részben,a háttér növényeknek ültetőtálba táptalaj JBL Aqua basis plus 1O lit,JBL Manado 45 lit.
Az ültető tál jó ötlet, főleg a Manado miatt, mert abból nehéz dombot emelni. Gondolom egy sziklatakarással rejted majd a tálakat. Minél több tál lesz, annál jobban tudod majd szeparálni a gyökéren keresztül szaporodó gazokat. Kevesebb bosszúságot okoznak a Cryptocoryne félék.
világítás - LED szallag,nedves környezetre,15o W,11ooo lumen,4oooK,természetes
A led szalag is jó ötlet, olyan szalagot válassz, ami magas színvisszaadású(cri>95). Idehaza legegyszerűbben a V-tac 5730 - as szalagokhoz lehet hozzájutni 3 féle színhővel. A tisztán 4000K a növényeknek jó lehet, de nagyon sárgás a fénye. A 6500K tök jó a zöld színéhez, de a vörös inkább barnásabb alatta. Kombinálni kell a szalagokat. 6500K +4000Kfelesben, vagy 6500K+3000K 2:1 arányban, vagy 6500K+ piros ledsorok... Alapvetően a 6500K-es kell. A természetes napfény színhője ehhez van legközelebb, ezt kell kiegészíteni a vörös kiemelésével.
Huh... Szilveszter van... 🤭 Indíts egy naplót ennek a nagy üvegnek és mi majd savazgatunk, csak ne légy sértődős, mert néha viccelődünk. 😉Ettől függetlenül itt segítőkész közösség van, még ha néha karcosabbak is vagyunk. 🤣
 
Ay ültetőtál méretei - 17x11x4,5 cm ,amibe töltök kb.2 cm táptalajt és teletöltöm manadóval,ezekböl lesz kb 2o darab,miután helyükre kerülnek ,még teszek rájuk 2-3cm manádót.
 
Szia, üdv a fórumon! Grandiózus üveg. 🙂

Az ültető tál jó ötlet, főleg a Manado miatt, mert abból nehéz dombot emelni. Gondolom egy sziklatakarással rejted majd a tálakat. Minél több tál lesz, annál jobban tudod majd szeparálni a gyökéren keresztül szaporodó gazokat. Kevesebb bosszúságot okoznak a Cryptocoryne félék.

A led szalag is jó ötlet, olyan szalagot válassz, ami magas színvisszaadású(cri>95). Idehaza legegyszerűbben a V-tac 5730 - as szalagokhoz lehet hozzájutni 3 féle színhővel. A tisztán 4000K a növényeknek jó lehet, de nagyon sárgás a fénye. A 6500K tök jó a zöld színéhez, de a vörös inkább barnásabb alatta. Kombinálni kell a szalagokat. 6500K +4000Kfelesben, vagy 6500K+3000K 2:1 arányban, vagy 6500K+ piros ledsorok... Alapvetően a 6500K-es kell. A természetes napfény színhője ehhez van legközelebb, ezt kell kiegészíteni a vörös kiemelésével.
Huh... Szilveszter van... 🤭 Indíts egy naplót ennek a nagy üvegnek és mi majd savazgatunk, csak ne légy sértődős, mert néha viccelődünk. 😉Ettől függetlenül itt segítőkész közösség van, még ha néha karcosabbak is vagyunk. 🤣
Megfogadtam a tanácsod,visszamondtam a megrendelést a 4000 K led szallagra és találtam 573o-ast 65oo K-val,144o lum/m,16 W/m paraméterekkel,ebböl rakok 10 métert ,ehez szükséges még valamit hozzátenni?
 
Megfogadtam a tanácsod,visszamondtam a megrendelést a 4000 K led szallagra és találtam 573o-ast 65oo K-val,144o lum/m,16 W/m paraméterekkel,ebböl rakok 10 métert ,ehez szükséges még valamit hozzátenni?
Amennyiben zöld növényes lesz csak az üveg, akkor jó lesz. Ha piros gazok is lesznek, akkor lehet kéne még 2-4méter 3000K-s, vagy esetleg piros szalag. Ezt ki kell tapasztalni, hogy mi tetszik neked. Lámpagyártásra van egy led szalagos jó topic az ilyen jellegű kérdések már inkább oda valók.
 
Amennyiben zöld növényes lesz csak az üveg, akkor jó lesz. Ha piros gazok is lesznek, akkor lehet kéne még 2-4méter 3000K-s, vagy esetleg piros szalag. Ezt ki kell tapasztalni, hogy mi tetszik neked. Lámpagyártásra van egy led szalagos jó topic az ilyen jellegű kérdések már inkább oda valók.
Szeretnék szines növényeket is belerakni,nem gond még 2 méter piros szalagot elhelyezni.
 
Mindenek előtt nagyon szép Tropheus csapatod van (volt?).

Mivel afrikai sügéresről növényes akváriummá szeretnéd átalakítani, van néhány aggályom:
- a kövekek ecetezd meg (ha pezseg, akkor kuka, növényezéshez nem a legjobbak, sőt.),
- mivel szinte egy fürdőkád az akvárium, én a 400 é 6500 mellé piros és 10000 K-s szalagot is betennék a CRI 95-ösöből, ahogy @Zsoltiabéka is írta,
- szépen levezetted, hogy hátul mi lesz az aljzat, no de elöl mik a terveid?
- a neonok a lágyabb vizet kedvelik, míg a sügérek a keményet, így választanod kell, hogy továbbadod a sügéreket, vagy sem (arról nem beszélve, hogy ha heves természetű sügérjeid vannak, stresszelhetik a neonokat,
- növények közül az Anubiasok, a Cryptocorynok simán mehetnek bele. Utóbbiból több színváltozat van és méretben is nagy a választék, tehát oldalt is kialakíthatsz egy-egy sávot, elöl az alacsonyabb növésűekkel, hátrafelé haadva egészen a nagy böszmékig,

Most ennyi jutott eszembe, de szememet naplódon tartom. :)
 
Mindenek előtt nagyon szép Tropheus csapatod van (volt?).

Mivel afrikai sügéresről növényes akváriummá szeretnéd átalakítani, van néhány aggályom:
- a kövekek ecetezd meg (ha pezseg, akkor kuka, növényezéshez nem a legjobbak, sőt.),
- mivel szinte egy fürdőkád az akvárium, én a 400 é 6500 mellé piros és 10000 K-s szalagot is betennék a CRI 95-ösöből, ahogy @Zsoltiabéka is írta,
- szépen levezetted, hogy hátul mi lesz az aljzat, no de elöl mik a terveid?
- a neonok a lágyabb vizet kedvelik, míg a sügérek a keményet, így választanod kell, hogy továbbadod a sügéreket, vagy sem (arról nem beszélve, hogy ha heves természetű sügérjeid vannak, stresszelhetik a neonokat,
- növények közül az Anubiasok, a Cryptocorynok simán mehetnek bele. Utóbbiból több színváltozat van és méretben is nagy a választék, tehát oldalt is kialakíthatsz egy-egy sávot, elöl az alacsonyabb növésűekkel, hátrafelé haadva egészen a nagy böszmékig,

Most ennyi jutott eszembe, de szememet naplódon tartom. :)
Köszi a hozzászólást,talán nem jött le eggyértelmüen a leirtakból,de mint írtam ,a sügérek már kikoptak,2-3 kivételeve,tehát az akvárium teljes mértékben fel lesz újitva O-ról,aljzat,kövek ki,új világítás,minden teljesen új,a köveknek egy részét szeretném felhasználni az új akváriumhoz.Arra a felvetésre pedig,hogy a kövek megfelelőek-e a növényes akváriumba,el fogom végezni a tesztet az ecettel,de amugy már tíz áve vannak az akváriumba,és remélem hogy jók lesznek mivel nem porózus szerkezetüek,inkább a gránithoz hasonlítanak ,csak világos szinüek.Az aljzat pedig,a háttár növányek alatt egy réteg aqua basis táptalaj,ültető tálakba,kb.2 cmés az egész lefedve manádoval 5-7 cm vastagságban.
 
Köszi a hozzászólást,talán nem jött le eggyértelmüen a leirtakból,de mint írtam ,a sügérek már kikoptak,2-3 kivételeve,tehát az akvárium teljes mértékben fel lesz újitva O-ról,aljzat,kövek ki,új világítás,minden teljesen új,a köveknek egy részét szeretném felhasználni az új akváriumhoz.Arra a felvetésre pedig,hogy a kövek megfelelőek-e a növényes akváriumba,el fogom végezni a tesztet az ecettel,de amugy már tíz áve vannak az akváriumba,és remélem hogy jók lesznek mivel nem porózus szerkezetüek,inkább a gránithoz hasonlítanak ,csak világos szinüek.Az aljzat pedig,a háttár növányek alatt egy réteg aqua basis táptalaj,ültető tálakba,kb.2 cmés az egész lefedve manádoval 5-7 cm vastagságban.
Ezer bocsi, de tényleg félreértettem.
Nagyon kíváncsian várom, hogy mit alkotsz ebben az akvában.
 
Sziasztok!
Elkészült a világitás,beépitésre került 1O m 573O-as ,65OO K szalag és 2 m 573O-as piros szalag,ez összesen 15OOO Lumen és 19O W Led szalag,és 2 m kék szalag éjszakai világitásra.Mi a véleményetek ,megfelelő lesz a világitás ?
 
Sziasztok!
Elkészült a világitás,beépitésre került 1O m 573O-as ,65OO K szalag és 2 m 573O-as piros szalag,ez összesen 15OOO Lumen és 19O W Led szalag,és 2 m kék szalag éjszakai világitásra.Mi a véleményetek ,megfelelő lesz a világitás ?
Hűtést mivel oldottad meg?
 
Sziasztok!
Elkészült a világitás,beépitésre került 1O m 573O-as ,65OO K szalag és 2 m 573O-as piros szalag,ez összesen 15OOO Lumen és 19O W Led szalag,és 2 m kék szalag éjszakai világitásra.Mi a véleményetek ,megfelelő lesz a világitás ?
Elég combosnak tűnik. 👍 A hűtés engem is érdekelne, mert nálam is melegszik. A piros biztosan 5730-as? Nem inkább 5050-es? 5730-assal még nem találkoztam. 🙂
 
Elég combosnak tűnik. 👍 A hűtés engem is érdekelne, mert nálam is melegszik. A piros biztosan 5730-as? Nem inkább 5050-es? 5730-assal még nem találkoztam. 🙂
Sziasztok!
A hűtést aluminium U profil segitségével oldottam meg,az akvárium teteje is üvegböl van,2x 1m és 15 cm magas,az aluminium profilokhoz tartozik 2-2 db acél U szerelvény ,amit szilikonnal rögzitettem az üveghez, amibe bele lehet pattintani az U szerelvényt ilyen módon az U profil 2 ponton érintkezik az üveggel,ennek köszönhetően szinte a teljes felülete érintkezik a levegővel és reményeim szerin nagy hatásfokkal hűti a szalagot.
A piros led is 573O-as,a Led-Star.ro oldarol rendeltem,ahol 1 pozicióban jelent meg az 573O-as led,és 5 szinváltozatban (meleg fehér,hideg fehér,piros,zöld és kék)és ugyanabban az árban 13 lej/m.
Küldenék fotót is a végeredményröl de még nem vagyok jogosult fotót feltölteni.
 
Sziasztok!
A hűtést aluminium U profil segitségével oldottam meg,az akvárium teteje is üvegböl van,2x 1m és 15 cm magas,az aluminium profilokhoz tartozik 2-2 db acél U szerelvény ,amit szilikonnal rögzitettem az üveghez, amibe bele lehet pattintani az U szerelvényt ilyen módon az U profil 2 ponton érintkezik az üveggel,ennek köszönhetően szinte a teljes felülete érintkezik a levegővel és reményeim szerin nagy hatásfokkal hűti a szalagot.
A piros led is 573O-as,a Led-Star.ro oldarol rendeltem,ahol 1 pozicióban jelent meg az 573O-as led,és 5 szinváltozatban (meleg fehér,hideg fehér,piros,zöld és kék)és ugyanabban az árban 13 lej/m.
Küldenék fotót is a végeredményröl de még nem vagyok jogosult fotót feltölteni.
A tető méretei nem eggyértelmüek,tehét 2 darabból áll ,mindeggyik 1m hosszú és 15 cm magas.
 
Sziasztok!

A következő lépés az aljzat kicserélése és a növények beültetése lenne,mint már emlitettem az aljzat,aqua basis aktiv talalaj ültető tálakba és manádóval lefedve történne.Ezeket az anyagokat már megvásároltam,készen állnak a behelyezésre,vannak mág elég szép mangróve gyökereim az előző trópusi akváriumból és vannak a kövek a sügéresböl,melyek eredetileg fehérek(mint látható a sügéres videóban) de mostanra bealgásodtak.Ezekböl kellene gazdálkodni az akvárium berendezése kapcsán.Megpróbálok feltenni egy rajzot az ültetőtálak eggyik lehetséges elhelyezéséröl,ez nem biztos,hogy szerencsés mert szimmetrikus.Hálásan várom az ötleteiteket az elrendezésel kapcsolatban
 
Back
Oldal tetejére