• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Új akvárium indítása

Sphaerion

Tapasztalt kertész
Nem találtam jobb topikot erre, de lehet, hogy van. Ami különösen érdekel, egy akvárium indítása. Azt mondják a GA srácok, hogy az elején napi 50% vízcsere kell. És jól jön a baktériumkultúra.
Amit nem teljesen értek: a nitrifikáló baktériumok alapvetően Nitrobacterek és Nitrosomonasok. Ammóniára és nitritekre van szükségük, azt "eszik". A videók szerint egy-két hétig egyáltalán nem adnak hozzá heterotróf élőlényeket. Akkor viszont mitől várjuk, hogy a szűrőbaktériumok elszaporodjanak?
Ha tiszta, ammónium és nitritmentes vízzel töltjük fel az akváriumot indításnál, a hozzáadott baktériumkultúra éhenhal.
Hogy van ez...?
 
Nem találtam jobb topikot erre, de lehet, hogy van. Ami különösen érdekel, egy akvárium indítása. Azt mondják a GA srácok, hogy az elején napi 50% vízcsere kell. És jól jön a baktériumkultúra.
Amit nem teljesen értek: a nitrifikáló baktériumok alapvetően Nitrobacterek és Nitrosomonasok. Ammóniára és nitritekre van szükségük, azt "eszik". A videók szerint egy-két hétig egyáltalán nem adnak hozzá heterotróf élőlényeket. Akkor viszont mitől várjuk, hogy a szűrőbaktériumok elszaporodjanak?
Ha tiszta, ammónium és nitritmentes vízzel töltjük fel az akváriumot indításnál, a hozzáadott baktériumkultúra éhenhal.
Hogy van ez...?
Szia, többek között ITT is találsz erről infót, de több topicban is foglalkoznak a témával.

"Etetéshez" meg pl. EZ vagy EZ, de tényleg sokféle van
 
Utoljára módosított:
Nem találtam jobb topikot erre, de lehet, hogy van. Ami különösen érdekel, egy akvárium indítása. Azt mondják a GA srácok, hogy az elején napi 50% vízcsere kell. És jól jön a baktériumkultúra.
Amit nem teljesen értek: a nitrifikáló baktériumok alapvetően Nitrobacterek és Nitrosomonasok. Ammóniára és nitritekre van szükségük, azt "eszik". A videók szerint egy-két hétig egyáltalán nem adnak hozzá heterotróf élőlényeket. Akkor viszont mitől várjuk, hogy a szűrőbaktériumok elszaporodjanak?
Ha tiszta, ammónium és nitritmentes vízzel töltjük fel az akváriumot indításnál, a hozzáadott baktériumkultúra éhenhal.
Hogy van ez...?
Segítek. Az aktív talaj löki magából az elején, ha kell ha nem. Azért kell a vízcsere, mert az alga is jön. Mondjuk arról még nem találtam infót, hogy ha növény nélkül, napi 50% csere nélkül, de tök sötétben menne a szűrő, akkor elméletben az ammóniacsúcs a szűrőbacikultúrát tápolná csak... utána meg víz teljesen ki, ültetés, oszt alga semmi, szűrő már élő és az egyéb teremtmények is indulhatnak.... Elméletben...
 
Segítek. Az aktív talaj löki magából az elején, ha kell ha nem. Azért kell a vízcsere, mert az alga is jön. Mondjuk arról még nem találtam infót, hogy ha növény nélkül, napi 50% csere nélkül, de tök sötétben menne a szűrő, akkor elméletben az ammóniacsúcs a szűrőbacikultúrát tápolná csak... utána meg víz teljesen ki, ültetés, oszt alga semmi, szűrő már élő és az egyéb teremtmények is indulhatnak.... Elméletben...
Ez nekem új. Jól értem, a talajból ammónia szabadul fel...? De csak az első héten?
 
Ez nekem új. Jól értem, a talajból ammónia szabadul fel...? De csak az első héten?
Igen. Csökkenő mennyiségben később is, csak a szűrődben beindulnak a nitrifikáló bacik. Amúgy a beindulásukhoz kell is, csak ez az algának is kedvez. Ezért javasolják az első héten a sűrű vízcserét az aktív talajoknál. Amazonia, stb... Bár a szűrőinduláshoz fontos lenne a folyamatos ammónia, (kvázi nem kéne cserélni) a csere az algát lassítja, mert kiveszed a vízből a spórák egy részét. Ammóniád mindig lesz, mert valami mindig bomlani fog, pont ez a lényeg: egy mini ökoszisztéma rendezi ezt a gondot és nem fogsz belőle semmit érzékelni, ha helyesen megválasztott a szűrőkapacitásod és jó a szűrőfelületed.
 
Segítek. Az aktív talaj löki magából az elején, ha kell ha nem. Azért kell a vízcsere, mert az alga is jön. Mondjuk arról még nem találtam infót, hogy ha növény nélkül, napi 50% csere nélkül, de tök sötétben menne a szűrő, akkor elméletben az ammóniacsúcs a szűrőbacikultúrát tápolná csak... utána meg víz teljesen ki, ültetés, oszt alga semmi, szűrő már élő és az egyéb teremtmények is indulhatnak.... Elméletben...
Nem csak elméletben. December közepén indítottam egy aktív talajjal berendezett akváriumot, netto 160 liter vízzel. Semmi növény, semmi világítás, csak folyamatos szűrés. Közben 30 % vízcsere 10 naponta. Január közepén összes víz leeresztve, növényesítés. A most két hetes akváriumban a vízparaméterek a mérések szerint teljesen rendben, a növények szépen fejlődnek.
 
Nem csak elméletben. December közepén indítottam egy aktív talajjal berendezett akváriumot, netto 160 liter vízzel. Semmi növény, semmi világítás, csak folyamatos szűrés. Közben 30 % vízcsere 10 naponta. Január közepén összes víz leeresztve, növényesítés. A most két hetes akváriumban a vízparaméterek a mérések szerint teljesen rendben, a növények szépen fejlődnek.
Szuper, gratulálok! Ismét bizonyítottá vált a tény: a türelmes akvarista sikeresebb. Épp csak a család szebbik felé néz majd rám, mint egy idiótára, dehát valakinek a nadrágot is kell(ene) hordani... 🤣🤣🤣
 
Nem találtam jobb topikot erre, de lehet, hogy van. Ami különösen érdekel, egy akvárium indítása. Azt mondják a GA srácok, hogy az elején napi 50% vízcsere kell. És jól jön a baktériumkultúra.
Amit nem teljesen értek: a nitrifikáló baktériumok alapvetően Nitrobacterek és Nitrosomonasok. Ammóniára és nitritekre van szükségük, azt "eszik". A videók szerint egy-két hétig egyáltalán nem adnak hozzá heterotróf élőlényeket. Akkor viszont mitől várjuk, hogy a szűrőbaktériumok elszaporodjanak?
Ha tiszta, ammónium és nitritmentes vízzel töltjük fel az akváriumot indításnál, a hozzáadott baktériumkultúra éhenhal.
Hogy van ez...?
A GA ajánlás egy komplett rendszer, aminek a betartásával akár a kezdők is esélyt kapnak a sikerélményre High-tech vonalon, csökkenti a kudarc lehetőségét. Természetesen tapasztalt szakik, kísérletező kedvűek el is térhetnek ettől, nem egy út van a sikerhez. Különösen Low-tech vonalon, kisebb fényerősség, inert talaj esetén, EL Naturál-ban, kifejezetten halas akváriumok indításánál bizonyos megfontolások miatt éppenséggel a kezdeti mérsékelt vízcsere is ajánlott lehet, részben a te felvetésed miatt is. Érdemes egy rendszer mellett letenni a voksot kezdőként és azt következetesen végigvinni a mások tapasztalatát használva.
 
Sziasztok!
Ha jól értem a kezdeti napi 50% vízcserék az aktív talaj miatt szükségesek.
Kérdem én mi a helyzet, ha nincs aktív talaj és csak epifita növényeket használok???
 
A vízcsere akkor szerintem lehet heti, de a szűrő is lassabban jár csúcsra. Kevés ammónia=kevés nitrifikáló baci.
 
Segítek. Az aktív talaj löki magából az elején, ha kell ha nem. Azért kell a vízcsere, mert az alga is jön. Mondjuk arról még nem találtam infót, hogy ha növény nélkül, napi 50% csere nélkül, de tök sötétben menne a szűrő, akkor elméletben az ammóniacsúcs a szűrőbacikultúrát tápolná csak... utána meg víz teljesen ki, ültetés, oszt alga semmi, szűrő már élő és az egyéb teremtmények is indulhatnak.... Elméletben...
Köszi, csak az volt számomra ismeretlen, hogy az aktív talajok ezek szerint fehérje-maradványokat, baktérium és alga spórákat tartalmaznak. A növény nélküli, sötét inkubáció idejét szerintem elméletben le lehetne rövidíteni a vízhőmérséklet emelésével, finom porlasztású levegőztetéssel és a talajközeli víz fokozottabb áramoltatásával. Teszek erre egy kísérletet.
 
Köszi, csak az volt számomra ismeretlen, hogy az aktív talajok ezek szerint fehérje-maradványokat, baktérium és alga spórákat tartalmaznak. A növény nélküli, sötét inkubáció idejét szerintem elméletben le lehetne rövidíteni a vízhőmérséklet emelésével, finom porlasztású levegőztetéssel és a talajközeli víz fokozottabb áramoltatásával. Teszek erre egy kísérletet.
Szerintem pénzpocsékolás. Alga spórát meg nem tartalmaz(égetett agyag) Az a huncut ammónia meg kell az elején a szűrőnek. És azért jó, hogy a talaj tartalmazza, mert nem növények és halak bomlásából kapod ugyanezt. Elmúlik. Mire beütne egy valódi, problémából eredő ammóniacsúcsod, már kész a biológiai védelmi vonalad. A japók mindig komplett rendszerben gondolkodnak, ha kiveszed ennek egy elemét, konkrétan kiherélheted az egészet. Ha nem tetszik a kezdeti ammónia csúcs, vagy válassz kisebb, vagy "0"! kibocsátású aktív talajt, (ilyen is van Ada Malaya pl. ) vagy maradj a hagyományos takaró aljzatoknál.🌈
 
Utoljára módosított:
Szerintem pénzpocsékolás. Alga spórát meg nem tartalmaz(égetett agyag) Az a huncut ammónia meg kell az elején a szűrőnek. És azért jó, hogy a talaj tartalmazza, mert nem növények és halak bomlásából kapod ugyanezt. Elmúlik. Mire beütne egy valódi, problémából eredő ammóniacsúcsod, már kész a biológiai védelmi vonalad. A japók mindig komplett rendszerben gondolkodnak, ha kiveszed ennek egy elemét, konkrétan kiherélheted az egészet. Ha nem tetszik a kezdeti ammónia csúcs, vagy válassz kisebb, vagy "0"! kibocsátású aktív talajt, (ilyen is van Ada Malaya pl. ) vagy maradj a hagyományos takaró aljzatoknál.🌈
Nem ez a fő nehézség. A fenti akváriumot vidéken az idős édesanyámnak csinálom, viszont csak hetente jutok haza. Így a napi vízcsere felejtős. A talaj meg már megvan. JBL Manado. Gondolom ez sem inert talaj.
Tehát a kihívás adott: heti vízcserékkel átvészelni a kezdeti ammónia feldúsulást algásodás nélkül. Ha az agyagtalajokat égetik, akkor az algaspórák valóban nem származhatnak onnan. De az ivóvízből sem, mert otthon rétegvizet használnak, ami utoljára talán 100 éve látta a felszínt. (Viszont kemény, de ez egy más kérdés) Ezért ésszerű azt feltételezni, hogy az alga leginkább a növényekkel és halakkal kerül be. Ezért is rokonszenves a növények/állatok nélküli indítás. Bár nehezen tudom megítélni, hogy az alga megjelenése az első két hétben mennyire általános jelenség.
 
Nem ez a fő nehézség. A fenti akváriumot vidéken az idős édesanyámnak csinálom, viszont csak hetente jutok haza. Így a napi vízcsere felejtős. A talaj meg már megvan. JBL Manado. Gondolom ez sem inert talaj.
Tehát a kihívás adott: heti vízcserékkel átvészelni a kezdeti ammónia feldúsulást algásodás nélkül. Ha az agyagtalajokat égetik, akkor az algaspórák valóban nem származhatnak onnan. De az ivóvízből sem, mert otthon rétegvizet használnak, ami utoljára talán 100 éve látta a felszínt. (Viszont kemény, de ez egy más kérdés) Ezért ésszerű azt feltételezni, hogy az alga leginkább a növényekkel és halakkal kerül be. Ezért is rokonszenves a növények/állatok nélküli indítás. Bár nehezen tudom megítélni, hogy az alga megjelenése az első két hétben mennyire általános jelenség.
A Manado nem aktív talaj. Nem bocsát magából ammóniát. Ezt használom én is. Az egyetlen változó a víz keménység, amihez hozzád egy kicsit. Csapvízben leszel, heti vízcssrével ez elhanyagolható. Tekinthető inert talajnak. Kicsit könnyű, elviheti az áramlás, ez tény, illetve az ültetés is gyakrabban úszik fel, mert sokkal lazább, mint egy akváriumi sóder. Emiatt nem nagyon áll meg egy meredek emelés vele. Alatta használhatsz akár táptalajt is, csak legyen elég vastag rétegben a tetején. Elvileg kerti föld is lehetne alatta, csak ahhoz tapasztalat is kell, nekem ilyen még nincs, mert én még most fogok kijönni a Horn-Zsilinszky féle akvarisztikából...
Na de: nem fogsz tudni ránézni. Indítsd táptalaj nélkül, tedd tele a legstrapabíróbb Cryptocorynnal, tápgolyókkal a gyökerek alatt, kevesebb fénnyel. Mire ezek beindulnak, akkorra jó lesz a szűrésed bacikúltúrája is, innentől kezdhetsz kísérletezni, mit telepíthetsz még. Táprudakkal, tápgolyókkal is lehet sikered, nézd meg az enyémet. Idő kell neki és türelem.🐸 Ja, a Manado is jobban tart, ha kevered fele-fele arányban kaviccsal.
 
Nem ez a fő nehézség. A fenti akváriumot vidéken az idős édesanyámnak csinálom, viszont csak hetente jutok haza. Így a napi vízcsere felejtős. A talaj meg már megvan. JBL Manado. Gondolom ez sem inert talaj.
Tehát a kihívás adott: heti vízcserékkel átvészelni a kezdeti ammónia feldúsulást algásodás nélkül. Ha az agyagtalajokat égetik, akkor az algaspórák valóban nem származhatnak onnan. De az ivóvízből sem, mert otthon rétegvizet használnak, ami utoljára talán 100 éve látta a felszínt. (Viszont kemény, de ez egy más kérdés) Ezért ésszerű azt feltételezni, hogy az alga leginkább a növényekkel és halakkal kerül be. Ezért is rokonszenves a növények/állatok nélküli indítás. Bár nehezen tudom megítélni, hogy az alga megjelenése az első két hétben mennyire általános jelenség.
Simán jöhet algaspóra a csapvízből. Hiába rétegvíz, csak átjön egy csőrendszeren...
 
Sziasztok!
Ha jól értem a kezdeti napi 50% vízcserék az aktív talaj miatt szükségesek.
Kérdem én mi a helyzet, ha nincs aktív talaj és csak epifita növényeket használok???
A GA rendszer pl lágy vizet használ. Te csapvizet szándékozol használni. Erre céloztunk, hogy egy bevált rendszer egy elemét kiemelni nem érdemes. Csapvizes akváriumoknál más célt szolgál a vízcsere, mint mondjuk lágy vizes EI-szerinti növényesben. Epifita növényeket is kőhöz, faágakhoz rögzíted, azokkal is kerülhet a rendszerbe szerves anyag indításkor a csapvízen kívül, ami akár hasznos is lehet az akvárium szűrésének kialakulásához.
 
Simán jöhet algaspóra a csapvízből. Hiába rétegvíz, csak átjön egy csőrendszeren...
Mire a felszínről leszivárog a víztartó rétegbe, a kőzetek mindent kiszűrnek, csak az oldott anyagokat nem. A felszíni vizeket pedig klórral, ózon-expozícióval sterilizálják, alumínium-szulfáttal és polimerekkel flokkulálják. Nem gondolom, hogy az alga a csapvízből jönne. De mindegy is, előbb-utóbb a légkörböl is bekerül.
 
Szerintem nem kell túlkomplikálni. Tegyél be gyors, szívós növényeket (Hygrophila corymbosa, Hygrophila polysperma, Egeria densa, Najas guadalopensis). Ezek nagyon gyorsan fejlődve kivonják a vízből a nitrogén vegyületeket. A crypto nem olyan jó ilyesmire, mert sokkal lassabban fejlődik. Persze ennek csak úgy van értelme, ha megfelelő világításod van, és rendszeresen nyírod őket. A csapvíz ebből a szempontból nem probléma.
A Manado talaj nagyon sok vasat tartalmaz, ezért óvatosan kell bánni a micro táppal, ha nem akarsz algatenyészetet.
Spórák szinte mindenhol jelen vannak a környezetben. Ha forralt vizet kiteszünk a napra, hamarosan algásodni fog, hiába sterilizáltuk.
 
Back
Oldal tetejére