• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Tribute to James Findley

Ráadásul majdnem átverés áldozatává váltam. Ki volt írva, hogy 1000 699 399 Ft. Mondom akkor veszünk 3db-ot ebből a sárgavirágosból. Erre a pénztárnál már 1000 Ft lett darabja. Válasz: Ja az ár nem erre vonatkozik. Akkor elég lesz 1 növény is köszi.
 
Sziasztok!

Eltelt újabb két hét. Lassan megindul minden. Bekerül 10 amano és 10 oto. Van dolguk gazdagon.
Akik indítottak már amazoniával azoknak biztosan nem mondok újat, de számomra most minden új. Hiába a baktérium kultúra, az első 2 hétben rendszeres vízcserék. És ezzel együtt az algák megjelenése. Az első akváriumom óta büszke vagyok rá, hogy nincs algám vagy csak minimális, elhanyagolható mennyiségben. 3 nyomás micro makró megy és 2ml excel. Megjelent a barna alga, de ezt tudjuk, hogy az induló élet jele, törlöm meg eszik az otok nem probléma. Megjelent néhány mohán a zöld cérna(/haj/fonál?) alga. Néhány microsorum levelén valami mást látok. Nem vagyok biztos benne mi az. Szóval egy valamire nem készültem. Ez pedig a talaj rettenetes erejű abszorpciós hatása. A manado ugye nem csinál semmit, a tropica talaja már köti a tápanyagot, de koránt sem ilyen mértékben, mint az amazonia. Ott is elfogyott a foszfát, de a zöld ponton kívül más nem volt. Ennek utána kell mennem, mert hamarosan probléma lesz. Mértem egy foszfát szintet kiváncsiságból. Konkrétan zéró lett a mért érték. Gyanítom, hogy másból sincs sokkal több a vízben emiatt is jöttek elő az algák. Most semmi máson nem változtatok, csak plusz foszfátot fogok adagolni és mérek folyamatosan. Meglátjuk mi lesz. Gyanítom semmi olyan, amit ne tudnék megoldani. De ha mégis akkor ismerek egy jó boltot. Biztos adnak tanácsot :)

Ha van bármi ötletek, szivesen olvasom!
DSC_0687.JPG
 
Úgy igazságos, hogy a kudarcokat is megosztjuk egymással.

Az akvárium indítása után a 3 elején bekerült 13 Amano (3 régi 10 új) és 10 új oto. A 13 garnélából 6 elpusztult 2 meg kiugrott. Tanácstalanul állok a dolog előtt. Kb 3 nap leforgása alatt vált szinte semmivé az állomány. Az otok remekül vannak a berakástól kezdve, vidámak és végzik a dolgukat. 1 héttel később bekerült 6 kubotai ők is nagy hancurban vannak mindig. Érdekes mindenesetre, mert semmit nem csináltam másként, az eddigi indításokhoz képest. Nálam okosabbat kérdeztem (Tomi), szerinte is mérgezésre utalnak a jelek.

Alga. Mindig örültem, hogy a szinte mindenkit támadó alga engem elkerült eddig. Nem úgy most. Megjelent a zöld fonálalga és a zöld pont is. A pont némi foszfátingadozástól érkezett a mérések szerint, amiatt nem aggódok. A fonál a lilyvel szemben lévő fal környékén jelent meg a mohákon. Mohák között ragadt szerves hulladék és elégtelen vagy fluktuáló co2 szintet ír a szakirodalom. Állítottam a co2-n, és a lily-n is. Visszább vettem a szűrőt és lenyírtam az érintett mohákat. A szűrőt és a csöveket teljesen kitakarítottam, vizet cseréltem. Gyanítom lassan az egyik szűrőrekeszben ki kéne cserélni a szűrőanyagot. Több, mint 1 éves már a substrat pro, és majd nem egy éves a matrix. Meglátjuk mi lesz.

Ha bármi eszedbe jut, ne habozz megosztani! (y)
 
Úgy igazságos, hogy a kudarcokat is megosztjuk egymással.

Az akvárium indítása után a 3 elején bekerült 13 Amano (3 régi 10 új) és 10 új oto. A 13 garnélából 6 elpusztult 2 meg kiugrott. Tanácstalanul állok a dolog előtt. Kb 3 nap leforgása alatt vált szinte semmivé az állomány. Az otok remekül vannak a berakástól kezdve, vidámak és végzik a dolgukat. 1 héttel később bekerült 6 kubotai ők is nagy hancurban vannak mindig. Érdekes mindenesetre, mert semmit nem csináltam másként, az eddigi indításokhoz képest. Nálam okosabbat kérdeztem (Tomi), szerinte is mérgezésre utalnak a jelek.

Alga. Mindig örültem, hogy a szinte mindenkit támadó alga engem elkerült eddig. Nem úgy most. Megjelent a zöld fonálalga és a zöld pont is. A pont némi foszfátingadozástól érkezett a mérések szerint, amiatt nem aggódok. A fonál a lilyvel szemben lévő fal környékén jelent meg a mohákon. Mohák között ragadt szerves hulladék és elégtelen vagy fluktuáló co2 szintet ír a szakirodalom. Állítottam a co2-n, és a lily-n is. Visszább vettem a szűrőt és lenyírtam az érintett mohákat. A szűrőt és a csöveket teljesen kitakarítottam, vizet cseréltem. Gyanítom lassan az egyik szűrőrekeszben ki kéne cserélni a szűrőanyagot. Több, mint 1 éves már a substrat pro, és majd nem egy éves a matrix. Meglátjuk mi lesz.

Ha bármi eszedbe jut, ne habozz megosztani! (y)

Sok okosságot sajnos nem tudok mondani. Ellenben kíváncsian figyelem, hogy hogyan sikerül leküzdeni az algákat. Viszont szerintem a szűrőanyagot felesleges cserélni. Tudtommal megromlani/elhasználódni nem tud.
 
Szerintem is, ha öblítve van folyamatosan, akkor maximum a morzsolódástól kell tartani a szinterezett üveg esetén (S. pro).
Amúgy mikor kezdtél el tápozni?
 
Amúgy miért van az, hogy az ADA asszem 3 napi cserét ajánl az Amazoniához az első hetekben? Én most a kétnapi mellett döntöttem.
Mert nem tapoznak az elso heten es amugy is gyengebb a tapjuk mint a mienk, igy csak az a tapanyag van a vizben, ami a talajbol jon. Viszont ebben az egyenletben csak cserepes novennyel szamolnak, aminek nem kell rogton sok tap, a zselesek viszont igy nem birnak.
 
Úgy igazságos, hogy a kudarcokat is megosztjuk egymással.

Az akvárium indítása után a 3 elején bekerült 13 Amano (3 régi 10 új) és 10 új oto. A 13 garnélából 6 elpusztult 2 meg kiugrott. Tanácstalanul állok a dolog előtt. Kb 3 nap leforgása alatt vált szinte semmivé az állomány. Az otok remekül vannak a berakástól kezdve, vidámak és végzik a dolgukat. 1 héttel később bekerült 6 kubotai ők is nagy hancurban vannak mindig. Érdekes mindenesetre, mert semmit nem csináltam másként, az eddigi indításokhoz képest. Nálam okosabbat kérdeztem (Tomi), szerinte is mérgezésre utalnak a jelek.

Alga. Mindig örültem, hogy a szinte mindenkit támadó alga engem elkerült eddig. Nem úgy most. Megjelent a zöld fonálalga és a zöld pont is. A pont némi foszfátingadozástól érkezett a mérések szerint, amiatt nem aggódok. A fonál a lilyvel szemben lévő fal környékén jelent meg a mohákon. Mohák között ragadt szerves hulladék és elégtelen vagy fluktuáló co2 szintet ír a szakirodalom. Állítottam a co2-n, és a lily-n is. Visszább vettem a szűrőt és lenyírtam az érintett mohákat. A szűrőt és a csöveket teljesen kitakarítottam, vizet cseréltem. Gyanítom lassan az egyik szűrőrekeszben ki kéne cserélni a szűrőanyagot. Több, mint 1 éves már a substrat pro, és majd nem egy éves a matrix. Meglátjuk mi lesz.

Ha bármi eszedbe jut, ne habozz megosztani! (y)

Szerintem nagyon jó, hogy a problémákat is megosztod, ez segíthet kinyomozni az okokat és ebből sokkat többet tanulunk, mint hibátlan aquascape-ek nézegetéséből.

A talajjal kapcsolatban. Ezek egy ideig nagyon sok tápanyagot meg tudnak kötni, viszont a növények fel tudják venni a gyökereiken keresztül. A lényeg, hogy nem veszik el. Ilyen esetben miért az a cél, hogy a vízoszlopban is megpróbáljunk adott koncentrációt fenn tartani?

Garnélákkal kapcsolatban... milyen vizet használsz?

Ha például a talaj magasabb pH-n volt korábban használva, majd valamiért savasabb közegbe kerül, egy csomó dolog kioldódhat belőle, ami esetleg gondog okozhat.
 
Köszönöm az észrevételeket!

A talajjal kapcsolatban. Ezek egy ideig nagyon sok tápanyagot meg tudnak kötni, viszont a növények fel tudják venni a gyökereiken keresztül.
Ismerem az aktív talajokat. Be is tartottam a 2 napi vízcseréket becsülettel. Az amazoniával nem voltam tisztában, hogy még ez után is problémás lehet. Sajnos az ammónia nem egy zöld ködként lebegett a talaj szintje felett :)

Ilyen esetben miért az a cél, hogy a vízoszlopban is megpróbáljunk adott koncentrációt fenn tartani?
Azért, mert ha megnézed, a növényeim 90%-as a vízből veszi ki a tápanyagot. Illetve a gyökeres növényeknek is szükségük van oldott tápanyagokra.

Garnélákkal kapcsolatban... milyen vizet használsz?
Seachem prime-os csapvizet. Komoly garnéláim nincsenek. Az amanok és a Neocaridina fajták eddig nem panaszkodtak.

Ha például a talaj magasabb pH-n volt korábban használva, majd valamiért savasabb közegbe kerül, egy csomó dolog kioldódhat belőle, ami esetleg gondog okozhat.
Friss zacskóbontás volt. Ezt nem használta még senki.
 
Köszönöm az észrevételeket!


Ismerem az aktív talajokat. Be is tartottam a 2 napi vízcseréket becsülettel. Az amazoniával nem voltam tisztában, hogy még ez után is problémás lehet. Sajnos az ammónia nem egy zöld ködként lebegett a talaj szintje felett :)


Azért, mert ha megnézed, a növényeim 90%-as a vízből veszi ki a tápanyagot. Illetve a gyökeres növényeknek is szükségük van oldott tápanyagokra.


Seachem prime-os csapvizet. Komoly garnéláim nincsenek. Az amanok és a Neocaridina fajták eddig nem panaszkodtak.


Friss zacskóbontás volt. Ezt nem használta még senki.

Érdekes, hogy ilyen nagy mennyiségű ammóniát ad le. Alap esetben az agyag megköti az ammóniát (pontosabban ammóniumot, NH4+), nem leadja. Gondolom gyártástechnológiai oka van, hogy ennyi ammónia van benne. Esetleg használat előtt meleg vízben áztatással, keveréssel és leszűréssel ez csökkenthető?

Ami még számíthat, hogy minnél magasabb pH annál több ammónia van a vízben (mint ammónium), ami sokkal mérgezőbb. Tehát a dolog elég erősen pH függő. Lehet, hogy a sokkal keményebb csapvíz könnyeben okoz problémát mint az ADA által javasolt visszasózott RO?

A foszfáttal kapcsolatban. Értem a dilemmát, ha nincs gyökér, nincs mit tenni :). A talaj irdatlan mennyiségű foszfátot meg tud kötni, de ehhez idő kell. Egyrészt ez jó, mert van a növényeknek idejük felvenni a vízből, másik oldalt viszont valószínűleg elég sokáig fenn áll ez az állapot, hogy a talaj eltünteti a P-t.
 
Érdekes, hogy ilyen nagy mennyiségű ammóniát ad le. Alap esetben az agyag megköti az ammóniát (pontosabban ammóniumot, NH4+), nem leadja. Gondolom gyártástechnológiai oka van, hogy ennyi ammónia van benne. Esetleg használat előtt meleg vízben áztatással, keveréssel és leszűréssel ez csökkenthető?

Egyetlen égetett agyagos talaj átmosását sem javaslom ilyen módon.
De a tápanyagos aljzatot pláne nem lenne szerencsés.
 
Az akvárium indítása után a 3 elején bekerült 13 Amano (3 régi 10 új) és 10 új oto. A 13 garnélából 6 elpusztult 2 meg kiugrott. Tanácstalanul állok a dolog előtt. Kb 3 nap leforgása alatt vált szinte semmivé az állomány. Az otok remekül vannak a berakástól kezdve, vidámak és végzik a dolgukat. 1 héttel később bekerült 6 kubotai ők is nagy hancurban vannak mindig. Érdekes mindenesetre, mert semmit nem csináltam másként, az eddigi indításokhoz képest. Nálam okosabbat kérdeztem (Tomi), szerinte is mérgezésre utalnak a jelek.

Nagyon ritkán látunk olyat, hogy néhány nap után ha bekerülnek az amano garnélák gond lenne. Ha pedig az otocinclusnak semmi baja, akkor ez biztos valami garnéla probléma és nem akvárium probléma.
Az év 10 hónapjában ezek a garnélák atomstabilan érkeznek és pillanatok alatt beszoktathatók.

Viszont pont ebben az időszakban eljön egy 8 hét amikor nem tudnak ilyen garnélát importálni a nagykerek. Szépen elfogynak az export országokból és minden boltban ami import gaarnélákat tart megszűnik egy időre.
Egy ideig próbálnak tenyészetekből hazai és külföldi szerezni a nagykerek vagy épp az utolsó morzsákat csipegetik össze és ilyenkor sajnos előfordul, hogy gyengébb állomány érkezik.

Jelzem épp most vagyunk benne ebben az időszakban ezért érdemes mindig megkérdezni a boltosokat, hogy mikor jöttek a garnélák, mennyire stabil az állomány stb. Az elmúlt héten már mi sem tudunk olyan mennyiséget rendelni amit szerettünk volna.
Olyan garnélát nem adunk ki ami problémás, akkor inkább karantén, de ha genetikailag van gond, vagy magával viszi az import és az ellátási lánc problémái miatti nyűgöket akkor simán lehet ilyen.

b opció lenne, hogy valami hal csipegeti őket. főleg ha kis méretűek.

Alga. Mindig örültem, hogy a szinte mindenkit támadó alga engem elkerült eddig.

Eddig szerencséd is volt :) Persze volt ott tapasztalat, de szerintem jobb ha elfogadjuk, hogy az akváriumok algával járnak. Lehet nem látod, lehet nem találkozol vele, vagy idő előtt elbontod stb, de ott vannak.
Van amikor egyáltalán nem jelentenek problémát és van amikor kicsit több trükkre és szorgalomra is szükség van, hogy legyőzzük őket. De minden ramaty helyzetből fel lehet állni, csak idő kérdése.

Több, mint 1 éves már a substrat pro, és majd nem egy éves a matrix. Meglátjuk mi lesz.

Cserélni nem kell, esetleg egy alapos tisztítás, ha koszos nem árt.

Amazonia startot sem érzem kritikusnak. Lehet itt több tényező adódott össze ezért van algád.
  • Nehezebben alkalmazkodó növények
  • Áramlás, co2 nyűg
  • Algaevők hiánya
  • stb
De szép lesz, csak többet kell most foglalkozni vele. Ahogyan az eddigi akváriumaid, ez is néhány hét múlva teljes pompájában ragyog majd.
 
Közben picit jobban megnéztem a naplódat és egy valami még eszembe jutott.

Általában a fás akváriumoknál egy másik tényező is bejátszik. A fa áztatása. Ebben az időszakban elég sok anyag jön ki belőlük, ami legtöbbször nem okozhat gondot, de előfordulhat, hogy az arányok átbillennek egy bizonyos szinten.
A te akváriumod esetén a teljes vízfelülethez képest nagyon sok a fa ami bekerült. Ez ráadásul a vastagabb fa ami máshogy viselkedik mintha néhány pálca red moor lenne bent.

Arra gyanakszom, hogy ez a sok fa a ludas a garnélákkal kapcsolatban. Illetve, hogy nem volt elég vízcsere ami ezt a terhelést az elején kivitte volna.

Hány nap után kerültek be a garnélák? Most ezt pont nem találtam a naplóban.

A fenti tipikus példája annak, hogy hiába a bevált receptek, indításra, napokra, tápozásra stb. Van egy tényező ami csak akkor okoz gondot, ha túllép egy határt.

Most lehet erre tippelnék nagyobb százalékban.

Talán egyszer volt ilyen, hogy garnéla tárolóba bevágtuk a nagyobb méretű friss vasfát és gondot okoztak. Gyengébb szűrés, heti vízcsere stb.

Ugyanez okozhat több gondot algásodással kapcsolatban is az indulás után.
 
Hány nap után kerültek be a garnélák? Most ezt pont nem találtam a naplóban.

A bevált receptet követtem. Napi vízcserék az első héten majd kétnapiak a 2. héttől kezdve. Folyamatos baktérium adagolással. A 15. napon egy próba amano garnéla bekerül a régiekből, ha rendben van minden, akkor jöhet az új állomány.

Ilyen fa kolosszus, mint ami most van még nem volt vízben nálunk. Valóban igaz lehet ha jobban belegondolunk, hogy a friss indítású szűrő, az amazonia, a növények átalakulása, esetlegesen a garnélák gyengélkedése egy olyan szerencsétlen helyzettel állt elő, aminek az ereményét már ismerjük. Törékeny volt az ökoszisztéma és annyi mérgező anyag volt a vízben kb, mint amikor a Föld kialakult. Újabb tapasztalás. De nem vagyok elkeseredve, mert itt a segítség :)
 
Köszönöm az észrevételeket!


Ismerem az aktív talajokat. Be is tartottam a 2 napi vízcseréket becsülettel. Az amazoniával nem voltam tisztában, hogy még ez után is problémás lehet. Sajnos az ammónia nem egy zöld ködként lebegett a talaj szintje felett :)


Azért, mert ha megnézed, a növényeim 90%-as a vízből veszi ki a tápanyagot. Illetve a gyökeres növényeknek is szükségük van oldott tápanyagokra.


Seachem prime-os csapvizet. Komoly garnéláim nincsenek. Az amanok és a Neocaridina fajták eddig nem panaszkodtak.


Friss zacskóbontás volt. Ezt nem használta még senki.
Nekem majdnem egy évig ázott a kádban a bika nagy fadarabom, ami valami cseresznye lehetett valaha. Arra emlékszem, hogy még az akváriumban is jött róla fehér nyálka, és még színezte a vizet is, amit szénnel meg purigennel kezeltem. Szóval ahogy Viktor is írja, egy ekkora fa, ami ráadásul vastag is, biztosan ereszt még ezt azt a vízbe egy darabig.
 
Back
Oldal tetejére