• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Symphysodon aequifasciatus - Diszkoszhal

Hát igen, az hogy kinek mi tetszik, az egyéni ízlés kérdése, amiben elég nagy a szórás, és tulajdonképpen akár még tekinthető
magánügynek is. Viszont az, hogy egy állatnak, halnak mik az igényei, milyen körülményeket kell biztosítani számára hogy relatíve
jól érezze magát, az eléggé pontosan körülírható. Az egyéni ízlésnek leginkább abban lehet szerepe, hogy ezeket a körülményeket milyen módon
valósítja meg az akvarista.
Fellelhetők videók csodás, dúsnövényes Diszkoszhalas medencékről is. Ez a követendő út.
Továbbra sem vagyok benne biztos, hogy a talaj nélküli tartás megvetendő. Szerintem összegezni kell. Először is, ha állattartásról beszélünk, akkor a halak nem valók akváriumba épp úgy, mint a kutya/macska lakásba. Sosem tudjuk megadni azt az életteret, harmóniát, amit a természetben kapnának és innentől kezde egy börtönről beszélünk a magunk szórakoztatására.

Ez a börtön lehet kényelmes, kicsi-nagy, luxus, tiszta és koszos. Ezek a halak már generációk óta nem tapasztaltak aljzatot. A legtöbb kopár, szűkös tankban szaporodik, az egyetlen "szórakozásuk" a társaság.

Tartás és tartás között éles kontrasztok vannak. Az egyik tábor naponta cserél vizet, a másik hetente. Én azt gondolom, ha nekem heti 1-2 óra karbantartás fér bele, akkor lehetetlen makulátlanul tartani egy aljzatos, esetleg beültetett tankot, ezzel kockáztatom az állomány egészségét.

Ettől függetlenül, ha megkapják a legjobb eledelt, az alaposan filterezett minőségi vizet, nyugalmat, hőmérsékletet és amennyire a kreativitásomból kitelik egy sok térre oszló környezetet, akkor szerintem nem lesznek depressziósak az aljzat hiánya miatt. Így nyugodtan fekszek le aludni én is.

Küldöldi diszkó fórumban sztem több, mint a fele tartás aljzat nélküli. Volt aki áttért aljzatra és valóban elkezdték azt túrni a halak. Napi 1-2 órát elszórakoznak vele, de az illető bevallása szerint is rémálom a takarítása, tisztán tartása. Folyamatos stressz a gazda számára és akkor nem beszélve egy nyaralásról, távollétről, amikor jó, ha arra talál az ember valakit, hogy néha néha megetesse őket.

A talaj pozitív mikrobiológiai jótékonysága szerintem kiváltható egy túlméretezett biológiai szűrővel. Sikerült is megtalálnom a megfelelőt, így első körben talaj nélkül vágok neki. Ha depressziósnak találom az állományt, akkor megfontolom majd a továbbiakat ✌️
 
Utoljára módosított:
Továbbra sem vagyok benne biztos, hogy a talaj nélküli tartás megvetendő. Szerintem összegezni kell. Először is, ha állattartásról beszélünk, akkor a halak nem valók akváriumba épp úgy, mint a kutya/macska lakásba. Sosem tudjuk megadni azt az életteret, harmóniát, amit a természetben kapnának és innentől kezde egy börtönről beszélünk a magunk szórakoztatására.

Ez a börtön lehet kényelmes, kicsi-nagy, luxus, tiszta és koszos. Ezek a halak már generációk óta nem tapasztaltak aljzatot. A legtöbb kopár, szűkös tankban szaporodik, az egyetlen "szórakozásuk" a társaság.

Tartás és tartás között éles kontrasztok vannak. Az egyik tábor naponta cserél vizet, a másik hetente. Én azt gondolom, ha nekem heti 1-2 óra karbantartás fér bele, akkor lehetetlen makulátlanul tartani egy aljzatos, esetleg beültetett tankot, ezzel kockáztatom az állomány egészségét.

Ettől függetlenül, ha megkapják a legjobb eledelt, az alaposan filterezett minőségi vizet, nyugalmat, hőmérsékletet és amennyire a kreativitásomból kitelik egy sok térre oszló környezetet, akkor szerintem nem lesznek depressziósak az aljzat hiánya miatt. Így nyugodtan fekszek le aludni én is.

Küldöldi diszkó fórumban sztem több, mint a fele tartás aljzat nélküli. Volt aki áttért aljzatra és valóban elkezdték azt túrni a halak. Napi 1-2 órát elszórakoznak vele, de az illető bevallása szerint is rémálom a takarítása, tisztán tartása. Folyamatos stressz a gazda számára és akkor nem beszélve egy nyaralásról, távollétről, amikor jó, ha arra talál az ember valakit, hogy néha néha megetesse őket.

A talaj pozitív mikrobiológiai jótékonysága szerintem kiváltható egy túlméretezett biológiai szűrővel. Sikerült is megtalálnom a megfelelőt, így első körben talaj nélkül vágok neki. Ha depressziósnak találom az állományt, akkor megfontolom majd a továbbiakat ✌️
Az igaz, hogy ha talaj nélkül is viszonylag esztétikus akvát tudsz berendezni, és stabilabb vízminőséget tudsz fenntartani, mint talajjal,
akkor lehet ez is járható út, persze. Az hogy börtönnek érzik e majd a halak, vagy sem, nem elsősorban ezen fog múlni, hanem a tartási
körülményeken úgy általában, úgyhogy sok sikert hozzá.
 
Értem, akkor maradok a javasolt 1-2 cm vastag, apróbb szemű aljzatnál, hacsak nem javasoltok mást. (még vastagabban, vagy alá valamilyen vulkanikus kőzetet)

Ételmaradék mellett én is inkább az ilyen apró, lebegő "húsporra" gondoltam, amit esetleg már nem esznek meg. Ez ugye protein és berohadhat.(?)

Szűrés: igen, ez a következő kérdés...

Egy Aquatlantis márkájú lavórt rendeltem, ebben van egy Aquatlantis Biobox 3 típusú szűrő. Ezt szeretném tuningolni, illetve megtoldani egy külső szűrővel.

Külső szűrő: Itt viszont elakadtam. Minél nagyobb, annál több biológiai szűrőközeggel tudom feltölteni, viszont így emelkedik a vízszállítás is és azt írják, a diszkók nem kedvelik a nagyobb áramlást.

Ár/Érték arányban a JBL Cristalprofi 1902-t találtam a 15 literes vödörrel, ami elnyel kb 4.5kg biológiai szűrőt. Azonban ehhez társul az 1900 literes vízforgatás. (A gyerekbetegségeiről tudok, de a szivárgás megelőzhető a tömítőgyűrűk cseréjével)
ha lilly-t használsz a külső szűrőhöz, az nem csinál nagy áramlást....
rengeteg vízcserére lesz majd szükséged - a diszkoszosok napi 50%-ot szoktak - erre felkészültél? 😊
 
Köszönöm az építő hozzászólásokat ;) Először is szeretnék belinkelni egy nagyon jó videót mindenkinek, akit kicsit is érdekel a diszkoszozás világa. Az előadást a simplydiscus fórum tulajdonosa tartja, aki 20 éve diszkoszozik és 13 éve indította ezt fantasztikus fórumot.

Igazából meglepődtem, hogy magamtól is mennyi mindent úgy akartam csinálni, ahogy ő ajánlja. Vagyis ez a hobbi sem rakéta tudomány, szimplán logika és megfontoltság.

Kovács Géza

Köszönöm, ezen leszek. Az előadása mélyen érinti a talaj nélküli tartást. Kifejezetten nem ajánlja kezdőknek sem, meg amúgy sem a talajt. Megoldható, de nagy rizikó és plusz munka. Ha jó ütemben akarom növeszteni a halakat, akkor rengeteg ételfoszlány lesz és 30 fok környékén hamar elfertőződne az aljzat.

B_Tamás

A vízcsere is érdekes. Nincs kőbe vésett csereperiódus, hanem vízminőség van. Ezt leginkább a biológiai szűrő mérete és a betáplált víz tisztasága fogja behatárolni. Van aki naponta 50-100% vizet cserél és van ahol elég hetente 40-50%, esetleg kevesebb is. Nyilván a képlet része a halmennyiség és a növesztés üteme is.

Szűrőből az Aquel Ultramax 2000-re esett a választás. Azon kívül, hogy 16 literes és állítható a vízforgatása, valamint képes elnyelni akár 6-7kg biológiai szűrőt, még ráadásként nagyon csendes is és a felépítése a legnagyobb nevű gyártókét is megszégyeníti.
Ehhez még a gyári belső filtert is meg fogom pimpelni, abba is befér kb 1-1.5kg biológiai média.

"ha lilly-t használsz" - Nagyon szemezgeteg a lilly-vel, de másrész azt sem vetném el, hogy az Eheim előszűrőjét ráaggatom a szívóoldalra, így az apró húscafatok nem a filtert fogják belülről rohasztani, hanem akár minden nap mondjuk 3 perc alatt ki lehet öblíteni anélkül, hogy a nagyot megbontanám. Illetve így, hogy szabályozható lesz a flow, a lilly szimplán csak jobban nézne ki.
 
nincs az a külső szűrő, ami egy ekkora sügeres akváriumot úgy megszűrne, hogy az jó legyen a halaknak. több, mint 10 évig tartottam tanganyika sügereket, tudom, miről beszélek... 😊
ezért írtam, hogy a vízcsere lesz a döntő az esetedben. ha felkészülsz az akár napi 50% vízcserére, és csinálod is rendesen, szerintem nem lesz gond! 😊👍
 
nincs az a külső szűrő, ami egy ekkora sügeres akváriumot úgy megszűrne, hogy az jó legyen a halaknak. több, mint 10 évig tartottam tanganyika sügereket, tudom, miről beszélek... 😊
ezért írtam, hogy a vízcsere lesz a döntő az esetedben. ha felkészülsz az akár napi 50% vízcserére, és csinálod is rendesen, szerintem nem lesz gond! 😊👍
Akkor megszívtam 🥲 Egyenlőre még bizakodó vagyok 😬 Minden esetre belevágok, napló indul majd és remélem, hogy nem sírás lesz a vége ✌️
 
nincs az a külső szűrő, ami egy ekkora sügeres akváriumot úgy megszűrne, hogy az jó legyen a halaknak. több, mint 10 évig tartottam tanganyika sügereket, tudom, miről beszélek... 😊
ezért írtam, hogy a vízcsere lesz a döntő az esetedben. ha felkészülsz az akár napi 50% vízcserére, és csinálod is rendesen, szerintem nem lesz gond! 😊👍
De egy sügeres akva általában tele van hallal, növény egy szál se, egy Diszkoszos meg nem pont ilyen, jobb esetben.
4-5 halat azért el kell bírjon egy jobb szűrő, illetve kettő, ha jól be vannak állva.
A vízcserék száma ettől függ majd.
 
De egy sügeres akva általában tele van hallal, növény egy szál se, egy Diszkoszos meg nem pont ilyen, jobb esetben.
4-5 halat azért el kell bírjon egy jobb szűrő, illetve kettő, ha jól be vannak állva.
A vízcserék száma ettől függ majd.
igen, azt gondolom én is, hogy a sügerek számától és méretétől, valamint az etetés mennyiségétől függően a szükséges vízcsere valahol a napi 50% és a heti 50% között lesz, a halak majd úgyis jeleznek... 😊 kiváncsian várom a naplót... 😊😊👍
 
Akkor megszívtam 🥲 Egyenlőre még bizakodó vagyok 😬 Minden esetre belevágok, napló indul majd és remélem, hogy nem sírás lesz a vége ✌️
Csináltunk kifejezetten diszkoszos-növényes akváriumot. Az ügyfél projektek közt megtalálod. Fusd át, hátha találsz benne használható információt. ;)
Törekedj a lehető legnagyobb biológiai szűrésre és próbáld megoldani a legkényelmesebben a sűrű vízcseréket.

IMG_3152.JPG

A talaj nélküli diszkosz tartást inkább a tenyésztők preferálják, mert elmondásuk szerint így tudják kinevelni a legszebb, legnagyobb példányokat.
 
Sajnos mostanában nagyon-nagyon kevés időm van ide feljönni :( De nekem gyönyörűen működi k az akváriumom... jó OK az ecset algától nem tudok megszabadulni... de már nem foglalkozom vele :)
Ha érdekel telefonon nagyon szívesen segítek egy kis gyorstalpalóval :D
 
Sajnos mostanában nagyon-nagyon kevés időm van ide feljönni :( De nekem gyönyörűen működi k az akváriumom... jó OK az ecset algától nem tudok megszabadulni... de már nem foglalkozom vele :)
Ha érdekel telefonon nagyon szívesen segítek egy kis gyorstalpalóval :D
Köszönöm a lehetőséget és nagyon jó látni, hogy egy ilyen összartó, értelmes közösség gyűlt itt össze 😉
 
Back
Oldal tetejére