• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Sügérből növény, avagy elcsábításom "tragédiája"

ha esetleg valaki erre járna:
a bekevert macro tápanyagokban fehér, nyálkás uszadék képződik
találkoztatok már ilyennel? meg lehet előzni?
 
2006 óta malawi sügerekkel elégítettem ki az akvarisztika iránti vágyaimat. Aztán a tavaszi zsongás közben valami történt.
Áruló :) Nálam mind a kettő van, persze az anyagi költség ugyanannyi és ez a színvonal rovására megy.
Valószínűleg, ha az egyiket elhagynám a másik kárára, akkor az minőségi javulást eredményezne az adott szakágban.
Remélem nem sértettelek meg!
Üdv!
 
66. nap

A diatom algát legyőztem, a staghorn is vele együtt a múlté.
Zöld pont alga jelent meg néhány hete. Emeltem a foszfáton, amire szépen elkezdett visszaszorulni.
Mérések és ppm-ek számolgatása helyett a növényeket és az algát figyelem. Addig emeltem a foszfátot, amíg reagált az alga. Emeltem a többi tápot és a co2-őt is, amíg reagáltak a növények.

Megoldásra váró gondok:
A víz színe sárgás-zöldes. Nem teljesen tiszta. Valószínűleg a szivacspatron szűrő még nem az igazi, vagy nem is lesz az... adtam neki egy esélyt. Amúgy ammónia és nitrit nincs, szóval működni látszik.
Lehet, a két 2000 literes pumpa nem elég. Nagyobbakkal jobb lenne. Majd mérek egy tényleges liter/órát, mit produkál.
Van egy Eheim Professionel 3 külső szűrőm. Gondoltam beüzemelem és megdurrantom 1l Purigennel, hátha segít a víz színén.

UV-t kiiktattam, nem észleltem semmilyen hatását.
Csak RO vizet használok. Kedd, szombat 160l csere.
GH 8-9, KH 4-5. Visszasózással finoman bánok. Inkább magnéziumot szoktam nagyritkán pótolni. A kövek miatt 190 körül van a tds. Valszeg a kövekből és a háttérből jön kálcium. Nem tudom pontosan.

Egy súlyos hibát elkövettem, amit megosztok veletek (habár itt nem sokan háttereznek, mint én...).
A hátteret egyszerű betonfestékkel színeztem. Ez a sügiknél nem volt gond, évekig tette a dolgát. De kiderült, hogy ez a por savas közegben nem tartós. Egyszerűen leoldódik a felületről. Tehát, a CO2 adagolása miatti ph 6-6,5 már kikezdi.
Szép lassan fehéredik a háttér. Kézzel le lehet dörzsölni teljesen. Egyelőre nem látom jelét, hogy gondot okozna, a vizet sem színezi, de nem tudom mi fog kisülni belőle.

Anubias petite - nagyon szeretném, ha lenne, de többszöri próbálkozás után is 2 nap alatt szétolvad az egész.
Myriophyllum Guyana - ugyan az a sorsa, mint a fentinek.
Rotala wallichii - eddig olyan szép volt. Most, mintha nem tetszene neki valami. Nem nő, és a halak meg a rákok eszik...
Weeping moha - ez valami gyönyörű. Nő, mint a gomba.
Stemek - szépen nőnek.
HC, MC - rendben vannak. néha felszakadással küzdök.
Lotus - gyönyörű. erősen vágnom kell a leveleket, mert árnyékolnak. csak a kisebb méretűeket hagyom meg.

Vörös neont terveztem régebben, lehet, most meglépem. Jöhetne 100-120 darab.

Az amano garnélák néhány hét alatt igazán bátrak lettek. Telepítés után a 100 darabból alig láttam néhányat. Azt hittem elpusztultak. Most csak úgy nyüzsög az aki. Örülök. Kellene etetnem őket valamivel, most hogy nincs igazán alga?
Szökés egyébként nem nagyon volt. Két darabot találtam csak a földön az első pár napban. Az egyik 8 métert ment a szárazon. Ki az akiból, végig a konyhán, és átmászott egy szoba ajtó alatt is... hihetetlen.

Ha egyszer nagy leszek, akvakertész leszek....

46295070845_5e022dd32c_b.jpgDSC_1469 by Bence Tóth, on Flickr

46295067795_a7d1b88aec_b.jpgDSC_1470 by Bence Tóth, on Flickr

46295066135_663c5d79de_b.jpgDSC_1471 by Bence Tóth, on Flickr

33334037868_3472de401e_b.jpgDSC_1472 by Bence Tóth, on Flickr

46295339105_21b8b1323e_b.jpgDSC_1479 by Bence Tóth, on Flickr

46295340095_8bcc08f95e_b.jpgDSC_1480 by Bence Tóth, on Flickr

47209731841_85e0e7c41d_b.jpgDSC_1481 by Bence Tóth, on Flickr

33334325538_c77d81aa0f_b.jpgDSC_1482 by Bence Tóth, on Flickr

33334336168_2e44d1084b_b.jpgDSC_1483 by Bence Tóth, on Flickr

 
Akvakertészként alakulsz, mint púpos gyerek a prés alatt. Szóval jó úton jársz. ;)
A HC-MC párosnak mutasd meg az ollót. 1 centisre kaszáld le, különben állandóan fel fog úszni. Azt meg nem szeretjük. :)
A stemeket is bátran nyírd meg, mert szépen be fog majd dúsulni.
A wallichii-vel sokan szívunk, úgyhogy üdv a "klubban".
Az Anubias petite - saját tapasztalatom szerint - a kicsit keményebb vízben érzi jól magát.
 
66. nap

A diatom algát legyőztem, a staghorn is vele együtt a múlté.
Zöld pont alga jelent meg néhány hete. Emeltem a foszfáton, amire szépen elkezdett visszaszorulni.
Mérések és ppm-ek számolgatása helyett a növényeket és az algát figyelem. Addig emeltem a foszfátot, amíg reagált az alga. Emeltem a többi tápot és a co2-őt is, amíg reagáltak a növények.

Megoldásra váró gondok:
A víz színe sárgás-zöldes. Nem teljesen tiszta. Valószínűleg a szivacspatron szűrő még nem az igazi, vagy nem is lesz az... adtam neki egy esélyt. Amúgy ammónia és nitrit nincs, szóval működni látszik.
Lehet, a két 2000 literes pumpa nem elég. Nagyobbakkal jobb lenne. Majd mérek egy tényleges liter/órát, mit produkál.
Van egy Eheim Professionel 3 külső szűrőm. Gondoltam beüzemelem és megdurrantom 1l Purigennel, hátha segít a víz színén.

UV-t kiiktattam, nem észleltem semmilyen hatását.
Csak RO vizet használok. Kedd, szombat 160l csere.
GH 8-9, KH 4-5. Visszasózással finoman bánok. Inkább magnéziumot szoktam nagyritkán pótolni. A kövek miatt 190 körül van a tds. Valszeg a kövekből és a háttérből jön kálcium. Nem tudom pontosan.

Egy súlyos hibát elkövettem, amit megosztok veletek (habár itt nem sokan háttereznek, mint én...).
A hátteret egyszerű betonfestékkel színeztem. Ez a sügiknél nem volt gond, évekig tette a dolgát. De kiderült, hogy ez a por savas közegben nem tartós. Egyszerűen leoldódik a felületről. Tehát, a CO2 adagolása miatti ph 6-6,5 már kikezdi.
Szép lassan fehéredik a háttér. Kézzel le lehet dörzsölni teljesen. Egyelőre nem látom jelét, hogy gondot okozna, a vizet sem színezi, de nem tudom mi fog kisülni belőle.

Anubias petite - nagyon szeretném, ha lenne, de többszöri próbálkozás után is 2 nap alatt szétolvad az egész.
Myriophyllum Guyana - ugyan az a sorsa, mint a fentinek.
Rotala wallichii - eddig olyan szép volt. Most, mintha nem tetszene neki valami. Nem nő, és a halak meg a rákok eszik...
Weeping moha - ez valami gyönyörű. Nő, mint a gomba.
Stemek - szépen nőnek.
HC, MC - rendben vannak. néha felszakadással küzdök.
Lotus - gyönyörű. erősen vágnom kell a leveleket, mert árnyékolnak. csak a kisebb méretűeket hagyom meg.

Vörös neont terveztem régebben, lehet, most meglépem. Jöhetne 100-120 darab.

Az amano garnélák néhány hét alatt igazán bátrak lettek. Telepítés után a 100 darabból alig láttam néhányat. Azt hittem elpusztultak. Most csak úgy nyüzsög az aki. Örülök. Kellene etetnem őket valamivel, most hogy nincs igazán alga?
Szökés egyébként nem nagyon volt. Két darabot találtam csak a földön az első pár napban. Az egyik 8 métert ment a szárazon. Ki az akiból, végig a konyhán, és átmászott egy szoba ajtó alatt is... hihetetlen.

Ha egyszer nagy leszek, akvakertész leszek....

View attachment 73589DSC_1469 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73590DSC_1470 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73591DSC_1471 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73592DSC_1472 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73593DSC_1479 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73594DSC_1480 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73595DSC_1481 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73596DSC_1482 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73597DSC_1483 by Bence Tóth, on Flickr
Ugye, hogy ugye...
Mit mondtam pár hete: türelem akvakertészt terem.
Szépen alakul, pár hét és belefulladsz a “dudvába”...:)👍
 
66. nap

A diatom algát legyőztem, a staghorn is vele együtt a múlté.
Zöld pont alga jelent meg néhány hete. Emeltem a foszfáton, amire szépen elkezdett visszaszorulni.
Mérések és ppm-ek számolgatása helyett a növényeket és az algát figyelem. Addig emeltem a foszfátot, amíg reagált az alga. Emeltem a többi tápot és a co2-őt is, amíg reagáltak a növények.

Megoldásra váró gondok:
A víz színe sárgás-zöldes. Nem teljesen tiszta. Valószínűleg a szivacspatron szűrő még nem az igazi, vagy nem is lesz az... adtam neki egy esélyt. Amúgy ammónia és nitrit nincs, szóval működni látszik.
Lehet, a két 2000 literes pumpa nem elég. Nagyobbakkal jobb lenne. Majd mérek egy tényleges liter/órát, mit produkál.
Van egy Eheim Professionel 3 külső szűrőm. Gondoltam beüzemelem és megdurrantom 1l Purigennel, hátha segít a víz színén.

UV-t kiiktattam, nem észleltem semmilyen hatását.
Csak RO vizet használok. Kedd, szombat 160l csere.
GH 8-9, KH 4-5. Visszasózással finoman bánok. Inkább magnéziumot szoktam nagyritkán pótolni. A kövek miatt 190 körül van a tds. Valszeg a kövekből és a háttérből jön kálcium. Nem tudom pontosan.

Egy súlyos hibát elkövettem, amit megosztok veletek (habár itt nem sokan háttereznek, mint én...).
A hátteret egyszerű betonfestékkel színeztem. Ez a sügiknél nem volt gond, évekig tette a dolgát. De kiderült, hogy ez a por savas közegben nem tartós. Egyszerűen leoldódik a felületről. Tehát, a CO2 adagolása miatti ph 6-6,5 már kikezdi.
Szép lassan fehéredik a háttér. Kézzel le lehet dörzsölni teljesen. Egyelőre nem látom jelét, hogy gondot okozna, a vizet sem színezi, de nem tudom mi fog kisülni belőle.

Anubias petite - nagyon szeretném, ha lenne, de többszöri próbálkozás után is 2 nap alatt szétolvad az egész.
Myriophyllum Guyana - ugyan az a sorsa, mint a fentinek.
Rotala wallichii - eddig olyan szép volt. Most, mintha nem tetszene neki valami. Nem nő, és a halak meg a rákok eszik...
Weeping moha - ez valami gyönyörű. Nő, mint a gomba.
Stemek - szépen nőnek.
HC, MC - rendben vannak. néha felszakadással küzdök.
Lotus - gyönyörű. erősen vágnom kell a leveleket, mert árnyékolnak. csak a kisebb méretűeket hagyom meg.

Vörös neont terveztem régebben, lehet, most meglépem. Jöhetne 100-120 darab.

Az amano garnélák néhány hét alatt igazán bátrak lettek. Telepítés után a 100 darabból alig láttam néhányat. Azt hittem elpusztultak. Most csak úgy nyüzsög az aki. Örülök. Kellene etetnem őket valamivel, most hogy nincs igazán alga?
Szökés egyébként nem nagyon volt. Két darabot találtam csak a földön az első pár napban. Az egyik 8 métert ment a szárazon. Ki az akiból, végig a konyhán, és átmászott egy szoba ajtó alatt is... hihetetlen.

Ha egyszer nagy leszek, akvakertész leszek....

View attachment 73589DSC_1469 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73590DSC_1470 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73591DSC_1471 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73592DSC_1472 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73593DSC_1479 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73594DSC_1480 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73595DSC_1481 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73596DSC_1482 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 73597DSC_1483 by Bence Tóth, on Flickr
Azt a mindenit!!!! Gratulálok. Szuperül néz ki. Nem semmi amin keresztül mentél, de megérte.
Anubiast próbálj máshonnan venni mint eddig, ha ott más, a tiédhez közelebbi vízparaméterek mellett növekedett akkor lehet, hogy jobban viseli az átállást. Ne emers legyen, hanem akváriumból jöjjön!
 
Utoljára módosított:
88. nap

Most, hogy már nem a hajamat tépem a gondok miatt, eljutottam oda, hogy csinosítsak.
  • megnyírtam amit lehetett
  • a wallichii-t ki kellett iktatnom, csak a sziámi algázók eledelévé vált. lehet egyáltalán együtt tartani őket? egy videóban azt láttam, hogy nem
  • a wallichii helyére egyéb rotalákat ültettem a másik oldalról, amit lenyírtam
  • az MC és a Cuba széleit kontrasztrosra nyírtam
  • a dekor homok tetejét leszívtam, majd feltöltöttem
  • köveket fogkefével megtisztítottam
  • a weeping mohát egyelőre nem maceráltam -olyan sűrű és szép, hogy csak na! - hogyan kell ezt karbantartani?
egy problémás terület maradt: zöld.pont.alga
emelgetem a foszfátot folyamatosan, de még mindig nem az igazi - nem tudom meddig lehet még elmenni a foszfáttal
mást esetleg lehet tenni?

74554DSC_1502 by Bence Tóth, on Flickr

74555DSC_1503 by Bence Tóth, on Flickr

74556DSC_1504 by Bence Tóth, on Flickr

74557DSC_1505 by Bence Tóth, on Flickr

74558DSC_1507 by Bence Tóth, on Flickr

74559DSC_1508 by Bence Tóth, on Flickr

74560DSC_1512 by Bence Tóth, on Flickr
 
Utoljára módosított:
Még egy "apróság"!
Azt hiszem ilyen távlatból kijelenthetem, hogy @Pecás kartárs ötlete bevált nálam, amiért nagyon hálás vagyok!
Pár ezer forintos beruházással a szűrés területén, jelenleg egy nulla nitrites és ammóniás vizem van. Lebegő szennyeződés sincs.
Mindössze néhány szivacspatron kellett hozzá - egyszerű, de nagyszerű!
 
88. nap

Most, hogy már nem a hajamat tépem a gondok miatt, eljutottam oda, hogy csinosítsak.
  • megnyírtam amit lehetett
  • a wallichii-t ki kellett iktatnom, csak a sziámi algázók eledelévé vált. lehet egyáltalán együtt tartani őket? egy videóban azt láttam, hogy nem
  • a wallichii helyére egyéb rotalákat ültettem a másik oldalról, amit lenyírtam
  • az MC és a Cuba széleit kontrasztrosra nyírtam
  • a dekor homok tetejét leszívtam, majd feltöltöttem
  • köveket fogkefével megtisztítottam
  • a weeping mohát egyelőre nem maceráltam -olyan sűrű és szép, hogy csak na! - hogyan kell ezt karbantartani?
egy problémás terület maradt: zöld.pont.alga
emelgetem a foszfátot folyamatosan, de még mindig nem az igazi - nem tudom meddig lehet még elmenni a foszfáttal
mást esetleg lehet tenni?

View attachment 74554DSC_1502 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 74555DSC_1503 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 74556DSC_1504 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 74557DSC_1505 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 74558DSC_1507 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 74559DSC_1508 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 74560DSC_1512 by Bence Tóth, on Flickr
A mohát simán meg kell nyírni, mint mondjuk az MC-t. Ne hagyad túl vastagra hízni, mert akkor az alja berohad és nyírás után ronda lesz! Inkább gyakrabban. Minden tele lesz moha darabokkal, mert az nem úszik fel mint a többi növény, de hát ez ezzel jár...
 
Még egy "apróság"!
Azt hiszem ilyen távlatból kijelenthetem, hogy @Pecás kartárs ötlete bevált nálam, amiért nagyon hálás vagyok!
Pár ezer forintos beruházással a szűrés területén, jelenleg egy nulla nitrites és ammóniás vizem van. Lebegő szennyeződés sincs.
Mindössze néhány szivacspatron kellett hozzá - egyszerű, de nagyszerű!
És mennyit költöttél a kezdeti brutál gondok pánik szerű orvoslására? 100 amanó stb... Szerintem a mérleg kb egyensúlyban van.
Nem vagyok szivacs ellenes, én is használom ( nem high tech növényesben ), de lehet hogy az indulásod simább lett volna. Persze közel sem biztos, mint ebben a hobbiban semmi. Illetve egyetlen dolog mégis, a Green Akvás akváriumokban soha nincs semmi gond...????
 
És mennyit költöttél a kezdeti brutál gondok pánik szerű orvoslására? 100 amanó stb... Szerintem a mérleg kb egyensúlyban van.
Nem vagyok szivacs ellenes, én is használom ( nem high tech növényesben ), de lehet hogy az indulásod simább lett volna. Persze közel sem biztos, mint ebben a hobbiban semmi. Illetve egyetlen dolog mégis, a Green Akvás akváriumokban soha nincs semmi gond...????

én nem írnék minden kezdeti gondot a szűrés rovására, inkább a saját hibáimról van szó (ez az első növényesem)
a megtett lépések pedig végképp nem függtek a szűrés típusától! pl: amano melyik akvába nem kell? már akkor 150-et akartak eladni nekem a GA-ban, amikor még semmi gond nem volt
az eleje kizárólag lelki gyötrelem volt, nem anyagi

tápanyagot kellett állítgatni, fényerőt-hosszt, meg türelmet gyakorolni - azaz a mérleg nálam a szivacs felé billen, nem kicsit

mindezek ellenére senkit nem akarok rábeszélni a szivacsra, és nem állítom, hogy értek hozzá, mert ez most működni látszik
engem a korábbi sügéres medence miatti adottságok vittek ebbe az irányba, és eddig nem bántam meg...

@Pecás - ha itt járnál és a témánál vagyunk: mire kell most figyelnem a szivacsnál? mikor kell pl. takarítanom? Ha mondjuk havonta egy patront kiveszek és kimosom, annak van értelme?
 
A viccet felreteve, mi a konkret kerdesed? Hogy tul sok-e? Vagy, hogy melyik fajt vegyed?
:)
vörös neonra gondoltam, ez megvan...
kell-e valamilyen vízparamétert állítanom, mielőtt jönnek?
egyszerre jöjjenek, vagy részletekben?
a kb 120 db sok-e erre a vízre (br. 750l, nettó csak 550 körül lehet)?
mi történhet a szűrőmmel, ha jön a terhelés?
történhet-e a növényekkel valami, ha jönnek a halak?
mivel etetnétek a vörös neont ilyen mennyiségben?

és még amire most nem is gondolok, arra mi a válasz?
 
Egyebkent csodasan bedurrant az egesz. Arra figyelj majd, hogy azt a nagy mohamezöt, meg MC mezöt rendesen mulmozd, mert annyi kosz fog benne megülni, hogy jön az ecset es nem fogsz töle szabadulni.

ez az MC mező olyan sűrű, hogy gőzöm sincs hogyan lehetne mulmozni... szerintem amit ez benőtt, az bent is tartja
nyomkodjam, aztán majd felúszik belőle valami és leszívom?
 
Back
Oldal tetejére