• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Sügérből növény, avagy elcsábításom "tragédiája"

köszi mindenkinek, hogy foglalkoztok a témával

Fejlemények, adatok a mai napra:

vízparaméterek:
gH - 9
kH - 7

pH - 6,5

PO4 - 0? (nem színeződött el)
NH4 - <0,05
NO2 - 0,025
NO3 - 5

Számotokra mint mondanak a fenti számok? Szűrésről, tápozásról mit árul el? (mintha a szűréssel nem lenne gond... jó, nincs még állat, de a növények igencsak bomlanak, annak kéne nyoma legyen, ha nem menne a szűrő)

Ma beszéltem a GA-ban @Nigro kartárssal személyesen. Vigyázzatok vele, nagyon okos! És segítőkész is. Életveszélyes kombináció. (köszi, még egyszer neki)
Szóval, vázoltam a kartársnak a helyzetet. Azt javasolta, nézzek egy PO4 szintet, mivel az ADA Amazonia és hasonló társai megkötik a foszfátot az első néhány hónapban. Ez hiánytünetekhez vezethet.
Nagyjából ez beigazolódni látszik, ha jól értem.

További javaslataira ez következik:

- 3 x150W, 7 óra / nap (azaz fényerő vissza)
- foszfát növelés (ezt hogyan is kéne? - növeljem az EI szerinti dózist a KH2PO4-ből? és mi is az összefüggés a NO3 és PO4 között?)
- naponta alga tizedelés
- normál vízcsere - 2 hétig 2 x 160 l aztán 1 x 160 l
- van még egy flakon seachem stability-m, azt naponta adagolom
- amano garnéla (ok, de laza 70e lenne a befektetés, rá kell készülnöm)
- blackout, ha a diatom nagyon makacs lenne
- csak RO használata

ne tartsátok vissza a véleményeteket
Ezt mondtam én is 2-vel visszább a 2 pontban a foszfáttal kapcsolatban. Na mindegy. Remelem vettél a GA-ban kalium foszfát port.
 
Ezt mondtam én is 2-vel visszább a 2 pontban a foszfáttal kapcsolatban. Na mindegy. Remelem vettél a GA-ban kalium foszfát port.

bocs kartárs, lassan esnek le a dolgok...
laborvegyszeres cégtől szereztem be vegytiszta macro alapanyagot mindháromból
 
Utoljára módosított:
@scarp @Guzs Imre @flinta
köszi a gondolatokat a szűrővel kapcsolatban
értékek alapján hogy látjátok, van még félnivaló?
ammónia, nitrit, nitrátot nézzek még folyamatosan? vagy csak állatok telepítése után lesz jobban megterhelve?
 
7g KH2PO4 500ml vízben feloldva - ebből 1ml 100l víz PO4 tartalmát 0,1 ppm-mel emeli. Neked első körben el kellene érni a 0,5 ppm PO4 szintet, aztán ha ez megvan, a nitrát szinten is lehetne emelni - természetesen a foszfáttal együtt.

köszi, ezt bevállalom

még egyszer a vas témát, légyszi! Ha sok a vas, nem veszik fel a foszfátot?
 
Utoljára módosított:
@scarp @Guzs Imre @flinta
köszi a gondolatokat a szűrővel kapcsolatban
értékek alapján hogy látjátok, van még félnivaló?
ammónia, nitrit, nitrátot nézzek még folyamatosan? vagy csak állatok telepítése után lesz jobban megterhelve?
A növények bomlásából nagyságrendekkel több amónia keletkezik, mint az állatok végtermékéből ( persze ésszerű betelepítettség mellett).
Valahogy a növények olvasását kell megoldani, de bevallom őszintén, ehhez én kevés vagyok.
 
Majd később vasazz, most emelj a foszfáton. Micro-macro menjen, de vízcsere után közvetlen duplán.
Közben eszembe jutott ez a korábbi poszt a Marynél:
https://akvakertesz.hu/threads/vizalatti-fueveszkert.7557/page-2#post-424931
Liebig minimum törvénye

A vasat csak azért gondoltam megmérni, mert simán lehet, hogy a micro elemekből - vasból - meg durván sok van, és a mostani micro tápadag is sok, nemhogy a duplája, amit adni gondolt Bence.

még egyszer a vas témát, légyszi! Ha sok a vas, nem veszik fel a foszfátot?

Igen, az aránytalanul sok vas gátolja a foszfát felvételét, és fordítva is igaz.
https://akvakertesz.hu/threads/noevenygondok-diagnozis.2237/page-70 Ezen az oldalon az antagonizmus-szinergizmus ábrát is érdemes áttanulmányozni, tanulságos.
 
A vasat csak azért gondoltam megmérni, mert simán lehet, hogy a micro elemekből - vasból - meg durván sok van, és a mostani micro tápadag is sok, nemhogy a duplája, amit adni gondolt Bence.



Igen, az aránytalanul sok vas gátolja a foszfát felvételét, és fordítva is igaz.
https://akvakertesz.hu/threads/noevenygondok-diagnozis.2237/page-70 Ezen az oldalon az antagonizmus-szinergizmus ábrát is érdemes áttanulmányozni, tanulságos.

hmm... itt gondolom, félreértés van.
az adagolásnál a "dupla" azért szerepelt a postomban, mert egy nap kimarad, tehát másnap dupla adag jön. A napi adaghoz képest dupla. Heti szinten a mennyiség az ajánlott lesz.
 
hmm... itt gondolom, félreértés van.
az adagolásnál a "dupla" azért szerepelt a postomban, mert egy nap kimarad, tehát másnap dupla adag jön. A napi adaghoz képest dupla. Heti szinten a mennyiség az ajánlott lesz.

Igen, ezt valóban félre értettem, de ettől független tényleg lehet sok a vas és lehet, hogy csökkenteni kell a napi micro adagon.
Nálam legalábbis indítás után a macro elemeket - főleg a nitrátot kizabálták a növények, a micro meg feldúsult. Azóta is macro tápból dupla mennyiség kell, mint a microból, és megy egy kis plusz foszfát is.
 
Igen, ezt valóban félre értettem, de ettől független tényleg lehet sok a vas és lehet, hogy csökkenteni kell a napi micro adagon.
Nálam legalábbis indítás után a macro elemeket - főleg a nitrátot kizabálták a növények, a micro meg feldúsult. Azóta is macro tápból dupla mennyiség kell, mint a microból, és megy egy kis plusz foszfát is.

értem, ilyenről még nem is hallottam
kevered a macro-t vagy gyárit használsz?
vas mellett mérjek még mást is?
köszi
 
értem, ilyenről még nem is hallottam
kevered a macro-t vagy gyárit használsz?
vas mellett mérjek még mást is?
köszi

Eddig gyárit használtam (GA-s tápokat), de mivel az első foszfát hiánynál megvettem csomagban a porokat, és találtam keverési receptet a Green Aqua Macro keverési arányaival, most már kb. 1,5 hete a saját keverésűt használom.
Szerintem nem kell más tápanyagot mérni, ez a három (nitrát, foszfát, vas) ha egyensúlyba kerül jó lesz a dolog.
 
Eltűntem kicsit, de most végigfutottam a naplódat.

Ha már a szűrésed kialakításánál én voltam, aki ebbe az irányba tereltelek, pár szót hozzá is fűzök.
- a steril szivacsoknak kb 2-3 hónap kell, amíg beérnek és a tőlük elvárhatót hozzák
- a biológia valóban csak a felületi vékony rétegben telepedik meg. A mélységgel kapcsolatban vannak eltérő vélekedések, de általában 3 cm-nél mélyebben már nincs érdemi baktérium flóra. Ezt a slim mediás patronos szűrés (talán) legnagyobb hazai propagálója is így vallja. Sok ilyen szűrőt építettek (igaz, jellemzően halas akváriumokban) és műxik. Nekem is van több patronos szűrőm halas és növényes akváriumban is, bejáratás után teljesen rendben vannak. (2-4 cm vastagsággal)
- amit véghez vittél, azt csak megsüvegelni lehet, időt, energiát, idegrendszert, pénzt nem kímélve, le a kalappal!
- sajnos -ahogy többen írták- kicsit kapkodósra vetted a dolgot, de ebbe a hibába többen is beleestünk már... Nyugi! Vegyél egy nagy levegőt és szisztematikusan rendbe fogod tenni. Esetleg fogj egy noteszt és írd a lépéseket, azt is, hogy mi működik és mi nem.
- @Nigro és @viktorlantos ahogy eddig is, tuti fog segíteni azokban a finomításokban, amikre majd szükséged lesz még. @Nigro ráadásul elég komolyan érdeklődik a patronos szűrés irányában, már többször beszélgettünk róla személyesen is. Építettek is jó nagy (kb 1000 literes) akváriumot amit patronossal szűr a gazdája.;)

- amit én is javasolni szeretnék Neked:
- ezt lehet, hogy olvastad, de ha nem, fusd át: https://www.greenaqua.hu/hu/novenyes_akvariumok_alapismeretei_novenysuli Sok hasznos infó van benne. Olvass, értékelj, és cselekedj megfontoltan. Ne rohanj!
- ha sikerült belőni a fő paramétereket (pH, tds, kh, gh, tápanyag-, CO2 szintek, világítás) a javasolt kereteken belülre, akkor a finomhangolást egyeztesd a profikkal, de szerintem egyszerre egy paraméterre figyelj és legalább egyhetes periódust szánj rá egy-egy lépésre, hogy legyen idő a változtatás "beérésére". A finomítás mindig aprólékos, lassú munka!
- algák ellen a gyérítő brigádot (amano és más garnélák, oto, esetleg csigák (zebracsiga, süncsiga), repülő róka, esetleg black molly) az anyagi lehetőségeidhez mérten kezdd el telepíteni. Jobb apránként, mint semennyire.
- szűrő: a növények mállása miatt jó sok ammónia kerülhetett a vizedbe, ami a nitrifikáló bacik kajája lehetne, de a vízcserék itt kontraproduktívak: én max heti kétszer 80-100 litert cserélnék. Amíg nincs megfelelő mennyiségű baci a szűrőanyagod felületén, addig nem tud hatékonyan dolgozni.
- tápozás: mindenképpen egyenletesen adagold a tápokat (van is hozzá egy frankó adagolód) és sok-sok méréssel lődd be az adagolásokat: sok meló, de meglesz az eredménye, hidd el
- világítás: szerintem a 3x150W-ot hagyd meg, az időtartammal játssz inkább. (A régi boltban a fenti böszme lehetett kb hasonló nagyságrend, ott is 3x150W volt, ha jól emlékszek. A srácokkal meg tudod beszélni, hogy melyik scape-nél mi működött a legjobban, melyik hasonlít leginkább a te akváriumodra.)
- vízcsere: én egyelőre csak tiszta RO-val cserélnék állandó mérések mellett. Ha azt méred, hogy a tds és a pH (no meg a kh, gh) csökken, akkor jöhetnek a visszasózáshoz használatos "porok".

Még egy apróság: ezt a vattaszerű zöldesbarna algát én eddig mindig úgy tudtam megszüntetni, hogy carbot hígítottam kb 1:3 arányban RO vízzel, szűrőt leállítottam és miután a víz megnyugodott egy 50ml-es fecskendővel óvatosan rányomtam az algás gyepemre. Ezután kb negyedóra nyugi, utána a szűrőt beindítottam. Ez ráadásul napi rutin kell legyen, amíg meg nem szabadulsz az algától. Jó sok meló egy ekkora akváriumban, viszont hatékony. Carbot ilyenkor kb a normál ajánlás dupláját használtam mindig. Halak, garnélák bent voltak, nem volt gebasz belőle.

Fel a fejjel!:)
 
Csak vegig porgettem a naplodat, de amit figyelmen kivul hagysz az az hogy Amazonia talajod van, az Amazonia iszonyatul szivja a foszfatot, es az elejen iszonyatul engedi az ammoniat, amihez jo szures kene. Mivel ha jol latom kervert macrot hasznalsz egyszeruen nem lesz jo a N : P aranyod soha. ADA Amazoniahoz ADA elv szerint tapozounk, nulla foszfat es nitrat, vagy mindent kulon adagolsz, ahogy en is. Igaz nincs tapasztalatom a GA tapokkal. EI tapozas tokjol mukodik a szigoru heti vizcserevel mert tul adagolsz , de az N : P aranynak jonak kell lennie akkor is. Plusz szivacs szuresed van, ha mar ekkoraban utazol akkor dobd a szivacsot es ontsd tele a rekeszt matrixxal, egyszer kell beruhazni, es hidd el eg es fold elsz a kulonbseg. Inkabb szuresre kolts mint dozis pumpara.

Amit en javasolok hogy tolj egy vizcseret, adagolj microt, es vagy vegyel Seachem N P K t es szamold ki az adagolast a Seachem kalkulatorral, vagy kezdj alap kis dozis tapozassal, merj es ennek megfeleloen emeld vagy csokkentsd. Vasat hagyd el. Foglalkozz az N P arany beallitassal, es adagolj mindent naponta, ugyanolyan mennyisegben. Sokkal konyebb kovetni es valtoztatni mintha ossze vissza adagolsz. Radasul ahogy elnezem nem is erted meg egyelore a tapozast foleg az EI-t, es EI vel sokkal konyebb elcsuszni az elejen, mondjuk en nem vagyok EI expert, nem is asszerint tapozok.

Ja es meg valami, vilagitast ugyan nem olvastam de az elejen ne menjen fullon, es a CO adagolas idotartamat is jol be kell kell allitani a kulso fenyeknek megfeleloen is. Nalam pl. sok a napsutes, es nekem mar feny kapcsolas elott 4 oraval megy.

szerk.: Meg valami stemeket nehogy megnyird, az elejen a stemek segitenek hogy bealljon az akksi mert eleg sok tapanyagot felvesznek.
 
Utoljára módosított:
Csak megerösiteni tudom a többiek hozzaszolasait, ugyan vannak "köbe vesett" szabalyok, de sokan sokfelet fognak mondani most is, es a jövöben is, mert mindenkinek mas a velemenye, tapasztalata.
A tesztekkel kapcsolatban: fontosak, ez nyilvanvalo, de egy beallt rendszer eseteben sokan nem is foglalkoznak meresekkel, pl. @kuchi kollega, emlitette a minap, hogy mar jo ideje nem mer semmit, es olyan akvariumai vannak, hogy csuda.
Ami nalad erdekes volt: mas a szüresed, szüröanyagod, mint ami jellemzö, Amazonia aljzatod van, ami nagyon nyomja ki az ammoniat magabol, de köti ugyanakkor a foszfatot. Telepites utan olvadtak a növenyeid, ami meg rontott a helyzeten.
A legelsö telepitesemnel hasonloan jartam, bar ennyi algam nem volt. Csak nyomni kell a vizcsereket, tapozni, tolni a CO2-t, algakat rendszeresen eltavolitani, es a Türelem! fontos, meglasd, jön az attöres.
Meg egy dolog a szüressel kapcsolatban: ahogy itt mar emlitettek többen, minden akvarium mas...sajnos azt kell mondjam, hogy attol, hogy beallt szürövel inditottal volna, meg algasodhatsz, nem is kicsit. Ugyanakkor, szamtalan pelda akad (meglepöen) full uj inditasoknal, hogy egy szem alga nem jelentkezik, ezt nem egyszer lattuk mar itt a naplok között.
Szoval kitartas!
 
Utoljára módosított:
akkor ez ismerős? én ez alapján adagolok:

View attachment 71295

Ismerősnek ismerős, de én nem ez alapján tápozok. A nitrát szintet igyekszem 10-15 körülre belőni, és hozzá igazítom a többit. A garnéláim miatt nem mennék EI szintre. Nálam ez eddig bevált
A tápokat sem külön kevertem, hanem egybe, mint a Green Aqua Macro és van foszfátom keverve külön, amiből az ideális arány megtartásához kell adnom naponta.
 
Back
Oldal tetejére