• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes River Bank

Sziasztok!

Úgy néz ki egész jól haladok a szakirodalom feldolgozásával és így június körül elindítom az első aquascapemet. Egy klasszikus aranymetszéses layoutot fogok csinálni.

Hardware:

60x30x30 opti white akvárium
eheim experience 250 filter seachem matrix szűrőanyaggal
chihiros A601 led világítás, ehhez valószínű csináltatok még hátsó tükröt is
CO2-nek egy mágnesszelepes regulátorra fogok adapterrel rákapcsolni egy sodastream palackot
chihiros doktor
beömlők, co2 porlasztó stb üvegből Kínából , visszafolyásgátló viszont ada

Talaj:

Ada Power sand M
Ada Amazonia light (ha végre lehet majd kapni)
Ada Malaya finom szemcsés (ez a tetejére)

Növények:

B: Bacupa caroliniana, Ceratopteris thalictroides, Staurogyne spec bihar, Diplis diandra
M: Microsorum petite vagy trident, Alternanthera reineckii mini, Murdannia keisak
F: Cryptocoryne pygmaea, Staurogyne repens, Eleocharis Parvula Mini, Micranthemum monte carlo, Taxiphyllum 'Spiky' moha

Ezek közül a növények közül mi nem kompatibilis egymással? Az eleocharisból mennyit rendeljek egy 20x35-ös területre? A segítségeteket és a tanácsaitokat előre is köszönöm.
 
Ada Amazonia light (ha végre lehet majd kapni)
Ada Malaya finom szemcsés (ez a tetejére)
Itt némi zavart érzek. Az Amazonia light egy fekete csökkentett tápanyagú talaj, erre mért tennél egy (Malaya) natúr, sárgás-barnás talajt?
A növénymennyiség rajtad, és a lehetőségeiden múlik, de ha minél több növénnyel tudsz indítani, annál jobb.
 
Este írok majd egy hosszabb bejegyzést, addig itt jönnek a képek.
 

Attachments

  • 09476927-4476-40B9-AC90-D221F13C4788.jpeg
    09476927-4476-40B9-AC90-D221F13C4788.jpeg
    373.9 KB · Megtekintések: 172
  • 218CD4D0-812D-44FA-BD78-59ABF1A6F31A.jpeg
    218CD4D0-812D-44FA-BD78-59ABF1A6F31A.jpeg
    412.1 KB · Megtekintések: 182
  • 6B60B627-8327-4797-B51D-2898FA13130B.jpeg
    6B60B627-8327-4797-B51D-2898FA13130B.jpeg
    275.5 KB · Megtekintések: 259
  • 3DE15A15-6208-48F1-81E7-1126B499E3A9.jpeg
    3DE15A15-6208-48F1-81E7-1126B499E3A9.jpeg
    294.7 KB · Megtekintések: 285
Szóval nem minden úgy alakult ahogy kiterveltem. Egy csomó dolgon kellett változtatni (kezdve a partfallal, de ez egy külön topicos bejegyzés lesz), így a növények sem teljesen azok lettek amire leadtam eredetileg a rendelést, de remélem azért csak összejön. Köszönet Vikinek a segítségért a módosítgatásoknál.

Technikai paraméterek nem változtak:

60x30x30 opti white akvárium
eheim experience 250 filter seachem matrix és eheim szűrőanyaggal. Erre lesz majd rákötve egy előszűrő is, de sajna nem figyeltem és 16-os csőmérettel rendeltem, amire így utólag kellett rendelnem 12-es nyílásokat is. Ez még nem érkezett meg. Egyébként nem igazán értem, hogy itthon miért nem lehet előszűrőket venni.
chihiros A601 led világítás
CO2-nek egy mágnesszelepes regulátorra fogok adapterrel rákapcsolni egy sodastream palackot holnap. Sajna a porlasztók a magyar postának hála nem érkeztek meg (kb. 15 másik regisztráció nélküli csomaggal együtt), így átmeneti megoldásként tropica 3in1-t tettem bele. Visszafolyásgátló ada, nem kockázatunk.
chihiros doktor majd valószínű jövő héttől (viszont ugyancsak jót kívánok a postai alkalmazottaknak, mivel a tds mérő sem jött meg, így ennek használata egyenlőre lehet csúszni fog)
beömlők, kiömlők üvegből többféle típusban Kínából vannak, jelenleg egy poppy-t tettem bele és egy picit kifelé az akiból.

Talaj:

Ada Power sand
Ada Amazonia
Ada Malaya finom szemcsés (ez a tetejére)

Növények:

B bal oldal: Hemianthus micranthemoides, Staurogyne spec bihar, Diplis diandra, Ammania Bonsai
B jobb oldal: Cryptocoryne kompakt, Cryptocoryne wendtii Hellgrün
M bal oldal: Staurogyne repens, Gratiola viscidula, Fissidens Fontanus, Microsorum pteropus Narrow, Alternanthera reineckii mini,
M jobb oldal: Taxiphyllum 'Spiky' moha, Bolbitis heteroclita Difformis, Vesicularia montagnei, Anubias barteri var nana Pangolino
F: Cryptocoryne parva, , Eleocharis Parvula Mini, Micranthemum monte carlo, Marsilea crenata
Limnobium Laevigatum

Szóval korábban feltett kérdésre válaszolva azért lett Malaya mert tetszik a színe.

Az layout azért lett ilyen, mert egy dús növényest szerettem volna. A partfal pedig azért jobb oldalon van, mert a család jó része a nappaliban arról az oldalról néz rá. Halak majd egy hónap múlva, amanók, csigák jövő héten.
 
Nagy nehézségek, két lefagyott kéz és egy cserepalack után sikerült beüzemelni a co2-t. A GH-t kb 5 körülre lőttem be elsőre, a ph co2 nélkül 6,5 volt. Jelenleg a co2 mellett 6, ill. Kicsit lehet 6 alatti, csak gyorstesztel néztem. KH-t ma még nem néztem. Az első 50%-os vízcsere is megvolt ma. M&M 2 ml, foszfát 10.
A világítás 80%-on megy 10-14-ig majd 16-20-ig. A Co2 45 perccel előbb kapcsol ki és be mint a világítàs mind a két napi alkalommal.
 
6. nap

Sajnos megjelent a hajalga azokon a részeken, ahol nincs elég áramlás. Lehet be kell tennem a lilyt, bár az sem fogja megoldani a problémát, így valószínű algázó géb lesz. Volt egy kis problémám a PH-val, mivel a Malaya és az Amazonia totàl leszívta a GH-t, KH-t, így RO mellé adnom kellett csapvizet is.
 
Nos lecseréltem a lilyt, így megszűnt a felszíni hártya is és betettem 15 amanót. Remélem elvégzik a nekik szánt munkát. Gyorsan levágtam az olvadozó leveleket a Staurogyne spec. Bihar-ról, mert szemlátomást nem akartak mást majszolni a rákok amíg benn voltak a rothadó levelek, no meg az alga ellen sem hátrány ez így. Nemsokára jönnek bele a gébek. Kezd stabilizálódni a gh, kh. Az eleochairis parvula mini egy része siralmas, az alga fojtogatja. Ammania sp bonsai részben simán, részben alga miatt elolvadt. Remélem egy részét sikerült megmenteni és nem olvad tovább. Stau olvadása mintha megállt volna.
 
13. nap
Bekötöttem a sunsun hw602b előszűrőt a rendszerbe. Mivel technikai antitalentum vagyok, nem volt egyszerű az újraindítás. Eredetileg fehér vödörrel kértem az előszűrőt, de átlátszót kaptam. Először bosszankodtam rajta, de végülis így könnyen látni fogom mikor kell tisztítani. Csöveket is átpucoltam célszerszàmmal, és tettem a szűrőbe még fél liter SM habkövet.
Mivel láthatóan az amanók étrendjén a hajalga a desszert kategóriàban van és még csak az előételnél tartanak, így idő előtt betettem a két algázógébet is. Első dolguk az volt, hogy kitúrták a partfal alját és barlangot csináltak maguknak... szép kis koszt csináltak a dekorhomokon.
77544
77543
 
Tegnap este rohadt nagy hibát követtem el. Kislányom 10 l-es akváriumát nagyrenováltuk és a 3 gyöngy dániót hirtelen felindulásból áttettük ebbe az akváriumba. Mivel az amanók és a gébek is benne voltak már probléma nélkül, semmi rossz előérzetem nem volt. Két dánió azonnal el is kezdett a bal hátsó sarokban bandázni. Itt található az akasztós nano üveg szívócsövem is. Ahogy elhaladtak mellette a szívóerő azonnal az üvegcsőre rántotta őket és nem tudtak szabadulni. Nem voltam elég gyors és mire leállítottam a szűrést, már menthetetlenek voltak. A harmadikat gyorsan kivettem. Azért írom le ezt a szégyenletes bakit, hogy az újak okuljanak belőle. Kérdésem a régi motorosokhoz. Ha ráteszek az üvegre egy gumis védőt (ami a GA oldalán is van) az meg fogja oldani a problémát?
 
Nos ma tönkrement/tönkretettem a co2 regulátoromat... részleteket nem osztok meg, műszaki antitalentum vagyok, valószínűleg az én hibám. :( Amíg az erősebb, jobb nem érkezik meg, co2 nélkül lesz az aki. Napi szinten 1,5 milli folyékony co2-t teszek majd bele és a vízcseréket is kénytelen leszek módosítani. Eddig tökéletesen működött a ro+csapvíz kombó, de le kell vinnem minden ellenérzésem ellenére a KH-t 4-ről, hogy minél hatékonyabban érvényesülhessen a vízben lévő co2. Az AR mini gyanúsan veszti a leveleit mióta az amanók bekerültek. Az alga úgy tűnik elfogyott, ezért ma elkezdtem etetni őket, hogy az AR-t ne zabálják.
 
Ma már kevesebb ARM levél úszkált a víz felszínén és az egyéb növényi törmelék is kevesebb volt. Az etetést folytatni fogom. Tettem be purigent a szűrőbe, hogy a tápanyagokat kicsit csökkentsem, ha már co2-ből is kevesebb van. Azon gondolkodtam, hogy amint jövő héten a szűrővédő megérkezik, apránként elkezdem betelepíteni a halakat, hogy növeljem a széndioxid koncentrációt a vízben. 6 db gyöngy dánió lesz az első pár lakó reményeim szerint. Persze kislányom 10l-eséből kísérleti halként az utolsó dániót berakom először, hogy tényleg nincsenek-e veszélynek kitéve.
 
20. nap

Megérkezett a szűrővédő. Bekerült a 6 gyöngy dánió az akváriumba. Láthatóan nagyon jól érzik magukat. Holnap a 16 amano létszámot lecsökkentem 11-12re. Kipróbáltam àtmenti megoldásként ezt az istás passzív beoldós co2-t, de nem vagyok meggyőződve róla, hogy nem sűrített levegő van a palackban, mert egy dekát nem emel a drop checker szerint a vízen pedig naponta 3x nyomom tele a búrát. Az indikátor meg lassan már kék... Bosszantó. Még legalább két hét mire megjön az új regulátor.77743
 
20. nap

Megérkezett a szűrővédő. Bekerült a 6 gyöngy dánió az akváriumba. Láthatóan nagyon jól érzik magukat. Holnap a 16 amano létszámot lecsökkentem 11-12re. Kipróbáltam àtmenti megoldásként ezt az istás passzív beoldós co2-t, de nem vagyok meggyőződve róla, hogy nem sűrített levegő van a palackban, mert egy dekát nem emel a drop checker szerint a vízen pedig naponta 3x nyomom tele a búrát. Az indikátor meg lassan már kék... Bosszantó. Még legalább két hét mire megjön az új regulátor.View attachment 77743
Pedig ennél jobb beoldási szisztémát nem tudok elképzelni. Így 100%, hogy a CO2 beoldódik a vízbe. Az, hogy az áramlás ezt az oldott gázt mennyire viszi el a növényekhez, vagy éppen a DC-hez, már más kérdés.
 
Pedig ennél jobb beoldási szisztémát nem tudok elképzelni. Így 100%, hogy a CO2 beoldódik a vízbe. Az, hogy az áramlás ezt az oldott gázt mennyire viszi el a növényekhez, vagy éppen a DC-hez, már más kérdés.
Nekem is fura. Egyébként a bolbitiseket “megette” az alga. Úgy döntöttem nem pótolom őket, majd a spike moha benövi a helyüket. A képen látható két kis üvegcse és egy üveg kanál. Nagyon büszke vagyok ezekre, ebben vannak a haleledelek. Sokáig keresgéltem ilyen formájú üvegek után és végül Kínából rendeltem laboratóriumi üvegeket meg üvegkanalat is. 5 Amanót kivettem és odaadtam Molnár Máténak. Cserébe majd kérek tőle pár növényt amikor átalakítom a 10l-es akit szűrés és co2 nélküli DW akváriummá.
 
Utoljára módosított:
28. nap

Mivel rákerült a védő a szívócsőre ezért a héten kiszereltem az előszűrőt. Rendeltem hozzá motort és plusz kifolyót befolyót így lesz egy komplett màsik szűrőm egy esetleges másik kisebb akihoz. Ma csináltam egy kis nyíràst, az ARM-t részben topolva újraültettem, mert kritikán aluli volt a nagy része. Úgy vettem észre, hogy az amanok és gébek is szeretik. Betettem napi 2x fél óra működéssel egy felszín leszívót. Sajna Győrben B.Brigittae-t nem lehetett beszerezni, így holnap ha lesz GA-ból hozok 10-12-t. Szívem szerint ugyan ennyi microdevario kubotait is betennék, de egyszerre nem akarom ennyi hallal megterhelni a rendszert. Co2 regulátor úton, remélhetőleg nemsokára megérkezik. Alga nincs.7794577945
 
Back
Oldal tetejére