• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás PRL Tank

nemjo

VIP kertész
Helyzetjelentés.

Az akvárium szépen ketyeg, pont ma 10 napos :) A szűréssel nagyon meg vagyok elégedve, a víz nagyon szép tiszta annak ellenére, hogy a purigen még nincs is bent. Egyenlőre - bár még nagyon friss a dolog - algának semmi nyoma. Nagyon nagy pozitívum volt a kis fűtős 2213-as Eheimnél, hogy a hőfok nagyon finoman szabályozható, és nagyon stabilan 22 fokon tartja a vizet, bár mikor jóapám véletlenül túl tolja a fűtést, akkor azért felmegy 23-24 fokra, ami lehet hogy a CRS-ek szempontjából nem lesz a legjobb... De elvileg a kínai barátainktól rendelt digitális hőfokszabályozó majd ennek a problémának a megoldására lesz hivatott, amit mindenképp tesztelni fogok a beköltöztetés előtt.

Viszont ennél az aksinál is volt egy kisebb baki, amit leírok, hátha valakinek segítségül szolgál. Egy-két növényt át szerettem volna tenni ebbe az aksiba a nagy akvából, viszont úgy, hogy az mentes legyen a kis csigáktól. Több helyen olvastam és javasolták, hogy tegyem a növényeket ásványvízbe, mert az elvileg mentesíti a csigáktól. Ez meg is történt, a dolog hatásosnak bizonyult, mert még nem találkoztam eggyel sem, viszont a növények nem szerették annyira ezt a bubikúrák.. a levelek foltosak lettek, és mintha kezdenének 1-2 esetben kilyukadni. Valószínű, túl sokáig voltak a co2-vben igen csak dús vízben, ami egy kicsit meg is viselte őket. Viszont, talán annyira nem rossz a helyzet, mert jönnek az új levelek, az új gyökérhajtások, csak nem néznek ki a legfényesebben. A következő képen ez a jelenség látható:

View attachment 68210

Az elején azt terveztem, hogy teljesen tápozás mentesen fogom üzemeltetni a kockát, de azért úgy gondoltam, hogy szegény növényeknek azért járna némi törődés... sőt a dolog ott tart, hogy már gondolkodom egy mini co2 szetten .. jellemző :D Szóval, minden másnap kapnak 1 pumpa macrot és heti kétszer pedig 1 pumpa microt. A TDS 140 körül mozog, a ph 6-6,5 körül, GH4 és sajnos a KH is 4 amit amúgy nem biztos hogy értek, mert egyébként csak GA-s Gh+ porral sózok vissza. Ekkora Kh okozhat esetleg némi problémát? Nemsokára megmérek minden vízparamétert, csak még hagyom, had bontakozzanak ki a dolgok.

Aztán, ahogy említettem a hűtésvezérlő úton, Catappa levelek megérkeztek Tsokee-éktól, már csak a purigen és az oxidátor, valamint egy 13-as üveg skimmer-szívóág combo hiányzik, és januárban valószínű, hogy jönnek a garnélák. Amúgy elkezdte birizgálni a taiwan vonal az orromat, szerintetek ez baj? :D

köszi hogy benéztél! Pacsi

A 23-24 fokkal még nem lesz baj, 25 fölé ne menjen!

nemjo

VIP kertész
Hát nyáron, tetőtérben az azért nehéz lesz, de remélem 2 venti megoldja majd a problémát.. és brutálisan fog párologni, kemény menet lesz :)
Nálam azzal tudtam 25-re hűteni, hogy naponta kétszer vizet cseréltem (30% ) és a cserevizet hűtöttem hűtőszekrényben.
Akváriumból csővel le, 10 literes műanyagkannába be - irány a hűtő. Reggel-este.
Valamit találj ki te is, mert 25 fölött a crs-ek elkezdik feladni a küzdelmet!
A 4 Gh-4 kH sózás előtt van?
A kínai pilács elég a 30-as kockához?

Nálam azzal tudtam 25-re hűteni, hogy naponta kétszer vizet cseréltem (30% ) és a cserevizet hűtöttem hűtőszekrényben.
Akváriumból csővel le, 10 literes műanyagkannába be - irány a hűtő. Reggel-este.
Valamit találj ki te is, mert 25 fölött a crs-ek elkezdik feladni a küzdelmet!
A 4 Gh-4 kH sózás előtt van?
A kínai pilács elég a 30-as kockához?
Huh. Hát én nem biztos hogy megtudnám a hűtést ilyen formában oldani.. de valamit tényleg ki kell találni.

És igen, visszasózás után szoktam mérni. TDS-t belövöm kb 130ppm-re, aztán utána csepptesztelek, bár már egy pár napja nem mértem.

A pilács fényerő tekintetében szerintem elég, az anubiasok hozzák az új leveleket, a bolbitis és a microsorum szintén, a mohák is, a bucék pedig ma kerültek bele. Kíváncsi leszek hogy fogják érezni magukat.

Szóval a lámpával nem fényerő problémák lesznek, hanem a spektrum nem a legjobb, nem fogja olyan szépen visszaadni a garnélák színét, ahogy arra Etele és Henrik is utalt az előzőekben.

Az baj, mert, ha az összkeménységed ugyanannyi (és nem nulla), mint a karbonát akkor az az én értelmezésemben annyit jelent, hogy a vized vsz. szikes ... nem próbálod meg 4 fölé tolni a Gh-t? A Gh+ -od biztosan csak az összkeménységet emeli, a Kh-t nem?
@Pendulum , @dexkill ?
Nem gondolnám, hogy szikes lenne, mert mikor még nem lágyítottam a vizet, akkor a lowtech akvába GH 24 KH 18 körül volt az érték. A nagy akvába GH 6-8 KH 4 körül vannak az értékek, de ezt már nem mértem egy ideje mert kb ezen az értéken megálltak a dolgok.

A ro víz ami kijön a készülékből, ott a tds mérő 13ppm-ez mutatott, bár a GH-KH -t nem mértem.

Egyébként ez a kérdés engem is foglalkoztat, mert elvileg 0-1-2 körül kéne lennie, és GA-s GH+ -al sózok vissza. De most felcsigáztál, mindjárt rámérek :)

evavigh

VIP kertész
Nem gondolnám, hogy szikes lenne, mert mikor még nem lágyítottam a vizet, akkor a lowtech akvába GH 24 KH 18 körül volt az érték. A nagy akvába GH 6-8 KH 4 körül vannak az értékek, de ezt már nem mértem egy ideje mert kb ezen az értéken megálltak a dolgok.

A ro víz ami kijön a készülékből, ott a tds mérő 13ppm-ez mutatott, bár a GH-KH -t nem mértem.

Egyébként ez a kérdés engem is foglalkoztat, mert elvileg 0-1-2 körül kéne lennie, és GA-s GH+ -al sózok vissza. De most felcsigáztál, mindjárt rámérek :)
A kövek biztos bazaltok? Nem lehet benne "kakukktojás"?

A kövek biztos bazaltok? Nem lehet benne "kakukktojás"?
Elvileg igen. Ugyebár zúzott macskakő. Kicsit utána néztem, és elméletileg ezeket vulkanukis kőzetből készítik, amik nincsenek hatással a vízparaméterekre.

De aztán ki tudja... Lehet bekerült egy, aminek nem kellett volna, bár kinézetre egyformák.

Gyorsan megmértem 1-2 dolgot. Mindent kétszer és ugyan azok az eredmények jöttek.

Tds 129ppm
GH 3
KH 0-1
PH 6,5 körül.

Szóval, lehet hogy a múltkori ro-s bakim maradványa lehetett az előzőekben mért KH4. Most a teszt már az első csepp után halványan narancssárga lett, nem váltott át kékre.

És egyébként azt gondoltam, hogy egy kicsit alacsonyabb lesz a PH a full biorio + amazonia + égertoboz combóval. Vagy lehet hogy kell neki egy kis idő még.. és persze egy digi PH mérő sem ártana.

nemjo

VIP kertész

Az akkor nyilván nem szikes, viszont ha a az összkeménység = karbonátkeménységgel (és természetesen, ha jól méred) akkor ott valami ellentmondás van.

nemjo

VIP kertész
Gyorsan megmértem 1-2 dolgot. Mindent kétszer és ugyan azok az eredmények jöttek.

Tds 129ppm
GH 3
KH 0-1
PH 6,5 körül.

Szóval, lehet hogy a múltkori ro-s bakim maradványa lehetett az előzőekben mért KH4. Most a teszt már az első csepp után halványan narancssárga lett, nem váltott át kékre.

És egyébként azt gondoltam, hogy egy kicsit alacsonyabb lesz a PH a full biorio + amazonia + égertoboz combóval. Vagy lehet hogy kell neki egy kis idő még.. és persze egy digi PH mérő sem ártana.
Ezek ideális vízparaméterek, simán elfogadnám most a sajátomnak is ...
A digi pH mérőkkel vigyázz, a sárga kínai megbízhatatlan és szinte állandóan kalibrálni kell.
Lehet, hogy érdemesebb beruházni valami jobbra..

Ezek ideális vízparaméterek, simán elfogadnám most a sajátomnak is ...
A digi pH mérőkkel vigyázz, a sárga kínai megbízhatatlan és szinte állandóan kalibrálni kell.
Majd akkor azt kérek karácsonyra :) Egyébként majd bedobom még egy seachem tartós tesztet is.. + cseppteszt.

A jobb PH mérőknek amúgy elég brutális ára van :(

ADWA viszonylag jó, de azt is azért kalibrálni kell elég sűrűn.

De sokkal kevésbé gagyi mint a sárga kínai, nekem is van aliexpresses, össze-vissza mér.
Hm köszi. Egyébként a kínai tds mérővel mik a tapasztalataid? Már ha van ilyened persze?!

Első blikkre nem tűnik rossznak, bár viszonyítási alapom nincs.

Pendulum

VIP kertész
ADWA viszonylag jó, de azt is azért kalibrálni kell elég sűrűn.
Maga a pH mérés nagyon kalibrálás-érzékeny, műszertől függetlenül érdemes sűrűn kalibrálni, ha pontosan akarunk mérni. Az olcsó kínai meg valószínűleg kalibrálás után sem valami pontos.

Oldal tetejére