• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

rendben kösz hogy mondod, egyszer leszedtem vele ami sok idő alatt összegyűlt, szerintem innentől elég lesz a sima oldala is :)
Nálam nem elég a sima fele (asszem 16-17nk-s víz), egy hét alatt ahhoz már vastag a vízkő, de az ecetes megoldás bejött (köszi még egyszer az ötletet). Sajnos a dörzsissel leharcoltam már rendesen az üveget, annak annyi... Nem baj, úgyis ez a tanulóaki:).
 
Nálam nem elég a sima fele (asszem 16-17nk-s víz), egy hét alatt ahhoz már vastag a vízkő, de az ecetes megoldás bejött (köszi még egyszer az ötletet). Sajnos a dörzsissel leharcoltam már rendesen az üveget, annak annyi... Nem baj, úgyis ez a tanulóaki:).
de remélem nem a fém dörzsivel pucoltad? :D én a sima mosogató szivacs erősebb felére értettem, nekem az nem karcol
 
de remélem nem a fém dörzsivel pucoltad? :D én a sima mosogató szivacs erősebb felére értettem, nekem az nem karcol
Úgy érted, többet ne drótkefézzem???:D
A sima mosogatószivacs dörzsis fele pedig képes finom karcokra, a vízköves zónában ezen kívül kicsit opálos is az üveg, de azt nem tudom, hogy ez mitől lehet.
Egyre inkább gondolkodom egy kis lágyításon, ki kellene azt is próbálni(n) Mindenesetre valamikor mostanában begyűjtöm a helyi vízparamétereket (átmegyek a szomszéd irodába...:))
 
Sziasztok!
Légyszi segítsetek már rendet rakni a fejemben mert olyan kavar van odabenn,hogy ihajj:confused:.Van egy 2 hónapja működő növényes aksim. Tesztcsíkkal próbálom tesztelgetni a vízparamétereket.(Jbl Proscsan)Van TDS mérőm.
Foszfátot csepp teszttel mérem(salifert).Heti 30% vizet cserélek ADA tápozás mellett.
RO vízzel cserélek saltyshrimp GH+ -al sózok vissza.Tropica aktív és táptalaj van a 60l-es aksiban.Szűrőben 2l biorio.Kérdés arról lenne,hogy ha vízcserekor beállítom a vizet 130-as TDS-re akkor 2 nap múlva mitől van 180-on.Még csak kövek sincsenek az aksiban.Tesztcsík szerint a GH 3, KH 1.5 ami gondolom kevés. pH 7(jbl proscsan)Sera csepp teszt szerint pH6.5. Foszfátot próbálom 1 ppm közelében tartani mert a növényeim nekiindultak sárgulni meg dobálózni.De észrevételem szerint akkor emelem piszok gyorsan a TDS értékemet amikor a foszfátot adagolom.(porból keverve)
Miért nem magasabb a GH? Esetleg láttok valamit amit másképp kellene csinálnom?
Ja,a kérdésem azért lenne fontos mert közben folyamatosan hullanak a CRS garnéláim.
(-10db 3 nap)Nagyon sajnálom őket.:( Álldogálnak egy helyben kicsit fakóbb lesz a fehér színük és általában másnapra kimúlnak.Gondolom, hogy ha a pH jó akkor csak a TDS nem tetszik nekik. Nem tudom sajnos.
Köszi.
Szia!
A vízkeménységed maradhat változatlan attól függetlenül, hogy a TDS-ed elszáll az egekbe. A kettő ugyanis nem ugyanaz, és nem is igazán átválthatóak egymásba. A TDS nem a víz keménységét mutatja, hanem a vízben oldott minden(!) szilárd anyag mennyiségét. Erre utal az elnevezés is: Total Dissolved Solids = TDS. Valójában valószínűleg ez a mért értéked sem teljesen pontos, mert ezt is már a vezetőképességből számolják át. A vezetőképesség viszont nemcsak az oldott anyagok mennyiségétől, hanem a típusától is függ. Vagyis nem mindegy, hogy ugyanolyan mennyiségben mondjuk milyen sót tartalmaz a víz.
Ezzel szemben a vízkeménység viszont csak a vízben levő kalcium és magnézium sók mennyiségét jelenti. Vagyis figyelmen kívül hagy minden mást. A változó keménység pedig megint más kérdés (KH).
Összegezve, a TDS-ed valószínűleg a felhalmozódó tápanyagoktól nő (amit a növények nem használnak el), valamint a garnélák puszta jelenléte és életfunkciói (táplálék, ürülék) is növelik a TDS-t.
A garnélákkal kapcsolatban nem tudom, mi lehet a baj ezek alapján. A vízparamétereid jónak tűnnek, bár talán a keménység már kicsit alacsony is. A pH meg talán egy kicsit magas, ha tényleg 6,5-7 körül méred. Ammóniaszint esetleg? Tudod mérni? Bár ha jól emlékszem a foszfátot sem nagyon szeretik. De ebben nem vagyok biztos.
 
Ammóniaszint esetleg? Tudod mérni?
Szia!
Ammónia szintet nem tudok mérni, arra nincs tesztem.A többi élőlény elvan.Halak, más fajta garnélák.Csak a CRS-ek kínlódnak.A pH-t is majd próbálom majd lejjebb vinni bár azt nem érzem túl magasnak.
 
Nem lehet, hogy túl lágy a vized, emiatt instabil a PH és nagyon leesik a nap egy bizonyos szakában?
Mikor mértél 6,5-7-es PH-t, világítás előtt-alatt-után?
CO2-ről nem írtál semmit.
 
Nem lehet, hogy túl lágy a vized, emiatt instabil a PH és nagyon leesik a nap egy bizonyos szakában?
Mikor mértél 6,5-7-es PH-t, világítás előtt-alatt-után?
CO2-ről nem írtál semmit.
Szia!
Co2 van,nagynyomású,palackos.Általában világítási idő alatt van időm méregetni a víz tulajdonságokat.A túl lágy vízről nem tudok nyilatkozni.130ppm-re visszasózok GH+ -al és ezzel letudtam a lágyítást.
 
Szia!
Co2 van,nagynyomású,palackos.Általában világítási idő alatt van időm méregetni a víz tulajdonságokat.A túl lágy vízről nem tudok nyilatkozni.130ppm-re visszasózok GH+ -al és ezzel letudtam a lágyítást.
Éjszaka is megy a CO2? Ha igen, akkor éjjel lényegesen lejjebb mehet a PH.
 
Sziasztok
Megmértem a vizemet a low-techben: KH:6
GH:7
PH:7,5
Nano: Itt van co2 de az csak 12:00-kor kapcsol be, majd a PHt megmérem délután is :
Ph:7
KH:3
GH:4
Az lenne a kérdésem, normális hogy a KH és a GH között csak egy a különbség vagy csak én mértem rosszul. Csap vízzel sóztam vissza a RO-t mindkettőben.
 
Sziasztok
Megmértem a vizemet a low-techben: KH:6
GH:7
PH:7,5
Nano: Itt van co2 de az csak 12:00-kor kapcsol be, majd a PHt megmérem délután is :
Ph:7
KH:3
GH:4
Az lenne a kérdésem, normális hogy a KH és a GH között csak egy a különbség vagy csak én mértem rosszul. Csap vízzel sóztam vissza a RO-t mindkettőben.
Létezik, mert nagy általánosságban a KH a GH 80%-a.
 
Sziasztok! Én is mértem egyet (JBL tesztekkel). Nálam a KH több, mint a GH. Low-tech akim van CO2 nélkül, csapvizet használok.
GH: 3
KH: 8
pH: 7,5-8
Ezeket hogyan kell értelmezni? Lágy vizem van? A KH azért magasabb, mert a CO3 más (nem Ca és Mg) ionokkal kötődik? Lehetne még finomítani a vízparamétereimen?
 
Sziasztok! Én is mértem egyet (JBL tesztekkel). Nálam a KH több, mint a GH. Low-tech akim van CO2 nélkül, csapvizet használok.
GH: 3
KH: 8
pH: 7,5-8
Ezeket hogyan kell értelmezni? Lágy vizem van? A KH azért magasabb, mert a CO3 más (nem Ca és Mg) ionokkal kötődik? Lehetne még finomítani a vízparamétereimen?
Ha jól tudom, akkor ezt hívják szikes víznek, ami annyira nem szerencsés a növényes akvarisztikában, de majd @dexkill kolléga megerősít vagy megcáfol ebben.
 
Ha jól tudom, akkor ezt hívják szikes víznek, ami annyira nem szerencsés a növényes akvarisztikában, de majd @dexkill kolléga megerősít vagy megcáfol ebben.
Igen, erre gondoltam én is topicot böngészve. Írták, hogy ezen csak RO vízzel lehet javítani. Addig, amíg beszerzek egyet, érdemes ioncserélt vízzel próbálkoznom? Abban ugye semmilyen só nincs... Na most ha ilyennel keverném a csapvizet és a GH-m már most is alacsony, akkor valamennyire sóznom is kellene a vizet, nem?
 
Sziasztok! A panzi tesztel van valakinek tapasztalata? Csepegtetős, és az lenne a kérdésem, hogy mikor Kh-t mérek, akkor ugye az első2-3 csepp azt mutatja, hogy van e Kh keménysége a víznek, majd utána még addig kell csepegretni amíg sárgára nem vált a szine. Az őssz caepszámot kell számolni, vagy az első elszineződés után ujra kell kezdeni a számolást? Én úgy értelmezem hogy az össz csepszámot kell venni, de akkor nekem mindíg a Kh magasabb mint az Gh. Nekem a mai erdményeim : No3 5ppm ph 7.5; Gh 8 ; Kh 9.
 
Ha a KH 3-4-el magasabb csak, mint GH az még belefér az akvarisztikába, de ennél nagyobb >5, akkor a szikes a víz!
1.Ezt legegyszerűbben RO vízzel( szűrővel) lehet javítani.
2.Ha a KH legalább 5-értékkel nagyobb, mint a GH, lágyítás nélkül, GH emelő porokkal keményítsük fel a vizünket, legalább a KH értékéig!
3. Az ioncserélő gyanta használata-
4. Esővíz gyűjtés ( Veszélyes a szennyeződések miatt)
5. Fagyasztás ( a vizet félig megfagyasztjuk és ami jéggé válik azt vesszük ki, mert az a lágy víz)
vagy esetleg a Szatgyanta jöhet még szóba.

Szerintem a legjobb a RO víz használata! Figyelem a csak RO vizet, vagy csap vízzel kell keverni, vagy pedig vissza kell sózni!

Az akvárium visszalágyítását 4-5 nk-s sebességgel lágyíthatjuk vissza hetente!
 
Back
Oldal tetejére