• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

@Jopet igazságot szólt. Annyit fűznék hozzá, hogy a TDS érték lesz a jó. (persze csak akkor lehet ezt így kijelenteni, ha a Ph érték pontos) A csíktesztek hirhedetten pontatlanok. A 6,5 ph sem utal ilyen magas KH értékre. Optimális CO2 beoldás(30ppm maximumnál) a Ph 7 kellene, hogy legyen, beoldás nélkül 8 felett kicsivel. 6,5 Ph értékhez 95ppm CO2 kellene 10Kh mellett. Az meg roppant halálos adag az összes állatnak. Gondolom hasznász DC-t. Az zöld? Illetve használsz - e olyan anyagokat az akváriumban, ami szintén leviszi a ph-t? 🙂
Köszönöm a válaszokat.
Holnap érkezik a GH-KH cseppteszt, szerintem az más értékeket fog mutatni, mert gondoltam, hogy a csíkteszt hülyeségeket "beszél". A dc lime zöld, a folyadék új benne, így gondlom az jó, az élővilágon sem látszik jele a túladagolásnak. 1 bubi/sec az adagolás. Az akváriumban sok növény, és dragon kövek vannak, a hal sem több, mint lehetséges.
 
Köszönöm a válaszokat.
Holnap érkezik a GH-KH cseppteszt, szerintem az más értékeket fog mutatni, mert gondoltam, hogy a csíkteszt hülyeségeket "beszél". A dc lime zöld, a folyadék új benne, így gondlom az jó, az élővilágon sem látszik jele a túladagolásnak. 1 bubi/sec az adagolás. Az akváriumban sok növény, és dragon kövek vannak, a hal sem több, mint lehetséges.
Ha csak ezek vannak az üvegben, akkor a papírforma kell legyen a való. Kb 3 lehet a KH.
 
Nálam is felmerült a minap, hogy pontatlan a TDS mérőm. Garnélákat vettem és a szállítóvizet jelentősen többnek mutatta, mint amennyinek elvileg lennie kellett volna (a forrás információi szerint). Vízkeménység-tesztem nincs itthon, így jobb híján a GA-s GH+ por segítségével ellenőriztem a TDS-t.

1697105538976.png

Egy ilyen oldatra nálam 115-öt mutatott, szóval kb jó, de ha szigorúan veszem, inkább kevesebbet mutat a TDS mérőm, mintsem többet. Ugyanakkor felmerült az is, hogy a 120-140 ppm nem 3-4, hanem inkább 6-7 keménységi foknak kellene hogy megfeleljen.
Tudom, hogy a kül. keménységnövelő szereknek más az összetétele, az összes oldott anyagból nem feltétlenül ugyanannyi a keménységet növelő adalék, így ez a GH-TDS párosítás sem szentírás. De ettől még kérdés, hogy itt esetleg nem történt-e elírás.
@danyi03 @inadsz Megbízhatok a fenti leírásban? "Kalibrálhatom" hozzá a TDS mérőmet?

@zegigyerek azért hoztam ezt be ide, mert esetleg te is ellenőrizhetnéd a TDS mérődet hasonló módszerrel. Illetve ha olvassa ezt olyan, akinek szintén van otthon ilyen pora, lemérhetné, hogy nála mennyi a TDS 1g/10liter esetén.
 
Én a Gh-Kh növelőt használom a CO2 miatt. 10liter, 1 kanál TDS 170-180.
Azért hozzáírhattad volna, hogy ez most fedi-e a GA leírását, vagy sem... csak hogy informatív is lehessen az adat :)
De sebaj, rákerestem.

Tehát a leíráshoz képest több mint 2x annyit növelt a TDS-en, jól értem?
 

Attachments

  • 1697126634630.png
    1697126634630.png
    89.9 KB · Megtekintések: 4
Azért hozzáírhattad volna, hogy ez most fedi-e a GA leírását, vagy sem... csak hogy informatív is lehessen az adat :)
De sebaj, rákerestem.

Bár arról még mindig fogalmam sincs, hogy mekkora az adagolókanál, de ha 2g-os, akkor a leíráshoz képest több mint 2x annyit növelt a TDS-en, jól értem?
Vagy 1 g-os és akkor cirka hasonló?
Nem tudom grammra. Nincs ékszerész mérlegem. 🤷
Viszont elfelejtettem, hogy a RO-m nem csinál már 0-ás vizet. 🙄 😵‍💫 Ha levonom a RO TDS értékét, (40) akkor kijön egy 130-140. 2g 20 liter vízhez Gh4 Kh2, TDS 70. A doboza szerint, amit most néztem meg, hogy hazaértem. Tehát stimmel 10 literre a TDS140 egy tömör, de csapott mérőkanállal, 0-ás vízzel.
 
Utoljára módosított:
Nekem van ékszermérlegem, mivel a macro-t magam keverem, így a kanálméret-púpozás nem kavar be.
Csináltam egy gyors keverést, íme az eredmény:

- 1gr GA GH/KH+
- 10 liter RO víz (10-12-es vizet csinál az RO szűrőm, ezt levontam a végeredményből)

TDS: hajszálpontosan 70-et ad eredménynek, szóval elég jónak tűnik a 2gr 140 leírás.

Viszont akárhogy túrtam, nem találtam GH/KH tesztet itthon...
 
Nem tudom grammra. Nincs ékszerész mérlegem. 🤷
Viszont elfelejtettem, hogy a RO-m nem csinál már 0-ás vizet. 🙄 😵‍💫 Ha levonom a RO TDS értékét, (40) akkor kijön egy 130-140. 2g 20 liter vízhez Gh4 Kh2, TDS 70. A doboza szerint, amit most néztem meg, hogy hazaértem. Tehát stimmel 10 literre a TDS140 egy tömör, de csapott mérőkanállal, 0-ás vízzel.
Aha, de ezt már beidéztem fentebb. Szóval ha a kanál 2 grammos, akkor stimmel. Ha 1 grammos, akkor viszont dupla. De gondolom, inkább az előbbi, vagyis jó eséllyel a GH+ leírása is jó és a mérőm lesz a ludas...
 
10 literre gondolta. A leírásban 20literrel adják meg. 🙂
Én is ezt valószínűsítettem, de ez akkor is csak tipp. Hiszen valóban 10 literrel tesztelt, de a 2 grammot is felezte. Lehet ide-oda váltogatni, de csak belezavarodik az ember.
Én is azért javítottam a hozzászólásomat, mert tévesztettem benne. Számok esetében az ilyen felületesség nagyon félrevezető, még ha a mérés és a szándék hibátlan is.
 
Én is ezt valószínűsítettem, de ez akkor is csak tipp. Hiszen valóban 10 literrel tesztelt, de a 2 grammot is felezte. Lehet ide-oda váltogatni, de csak belezavarodik az ember.
Én is azért javítottam a hozzászólásomat, mert tévesztettem benne. Számok esetében az ilyen felületesség nagyon félrevezető, még ha a mérés és a szándék hibátlan is.
Bocsi, így hülyeséget beszéltem...valamiért úgy emlékeztem, hogy a GA oldalán a GH/KH+ sónál 140-es TDS érték van kiírva. 10 liter vízhez 2 gr só esetén jó is lenne (szerintem korábban így is volt a termék leírásánál). De így, hogy 20 liter + 2gr és TDS 70 oké a dolog, csak a levezetésem így félreérthető.
Amúgy most vagy 10 percet agyalnom kellett, mire kibogoztam a fejemben:ROFLMAO:
 
Köszönöm a válaszokat.
Holnap érkezik a GH-KH cseppteszt, szerintem az más értékeket fog mutatni, mert gondoltam, hogy a csíkteszt hülyeségeket "beszél". A dc lime zöld, a folyadék új benne, így gondlom az jó, az élővilágon sem látszik jele a túladagolásnak. 1 bubi/sec az adagolás. Az akváriumban sok növény, és dragon kövek vannak, a hal sem több, mint lehetséges.
Sziasztok!
Megérkeztek a csepptesztek, a következő eredmények születtek:
TDS-126, PH-6,6, GH-4, KH-5, PO4-0,05
 
Sziasztok!
Megérkeztek a csepptesztek, a következő eredmények születtek:
TDS-126, PH-6,6, GH-4, KH-5, PO4-0,05
Szikes a vized, növényezéshez ez elég rossz.
2 lehetőség:
1: A csapvizet elfelejted és RO-t sózol vissza.
2: Szerencsére legalább alacsony a Kh, ezért sima GH+ sóval megemeled a Gh-t kb a Kh duplájára.
 
Az akvárium 63 literes, magasnyomású CO2 van, lágyvizet használok.
Ennek ellenére az alábbi Tomi részéről teljesen jogos.
Szikes a vized, növényezéshez ez elég rossz.
2 lehetőség:
1: A csapvizet elfelejted és RO-t sózol vissza.
2: Szerencsére legalább alacsony a Kh, ezért sima GH+ sóval megemeled a Gh-t kb a Kh duplájára.
Az a sejtésem, hogy nem akvarisztikai ioncserélt víz, vagy valamilyen műgyantás vízlágyítója van, ami a kalcium, ill. magnézium ikonokat nátriumra cseréli. 🤔
 
Sziasztok,

4 napja üzemelő akvámban egy szintén új RO-szűrőből gh+ szal visszasózott vizet használok. A napi ajánlás szerinti vízcsere alkalmával mérek az akvában maradó és az ro-tartályban is tds-t, és így számolom a visszasózást. Eddig stabilan meg is van a csere végeztével a kívánatosnak mondott 150TDS.
Viszont ma kíváncsiságból csináltam egy-egy GH és KH csepptesztet.
A GH-m 5,0 , a KH viszont gyakorlatilag kimutathatatlanul kevés (már az első csepp reagens besárgította a mintát).
Co2-t oldok be, mára végre megközelítette a figyelő a lime színt.
Van pár (összesen kb 5 kg) Seiryu kövem. Azt hittem, az old ki karbonátokat, vagy rosszul tudom? A tartály 200 literes.
Szóval baj-e hogy nincs KH, de a tds amúgy jó? És ha baj, mit javasoltok? Álljak át a GA gh+\kh+ termékére a visszasózásnál?

@zsalapa
 
Sziasztok,

4 napja üzemelő akvámban egy szintén új RO-szűrőből gh+ szal visszasózott vizet használok. A napi ajánlás szerinti vízcsere alkalmával mérek az akvában maradó és az ro-tartályban is tds-t, és így számolom a visszasózást. Eddig stabilan meg is van a csere végeztével a kívánatosnak mondott 150TDS.
Viszont ma kíváncsiságból csináltam egy-egy GH és KH csepptesztet.
A GH-m 5,0 , a KH viszont gyakorlatilag kimutathatatlanul kevés (már az első csepp reagens besárgította a mintát).
Co2-t oldok be, mára végre megközelítette a figyelő a lime színt.
Van pár (összesen kb 5 kg) Seiryu kövem. Azt hittem, az old ki karbonátokat, vagy rosszul tudom? A tartály 200 literes.
Szóval baj-e hogy nincs KH, de a tds amúgy jó? És ha baj, mit javasoltok? Álljak át a GA gh+\kh+ termékére a visszasózásnál?

@zsalapa
Szia,
Ha nincs csigád, akkor nem kell a kH. Sokan csinálják így.
Ha van csigád, akkor pár hét alatt feloldódik a mészháza és elpusztul.
 
Back
Oldal tetejére