• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

Kötözgettem kicsit!
Másnál is olvastam, hogy benn van neki a 4 ágú elzáró szelep, akkor csak működés közben tud öblíteni. Több videónál,rajzokon úgy mutatták ennek bekötését, hogy a másodlagos vízkört (első a hordó és a membránok közti szakasz) a membránok elé kell bekötni, és mikor lezár az úszószelep, akkor itt elzárja a vizet, ezáltal a mellékvíz ágon se fog folyni a víz. Ez nekem valamiért nem működött, mert amikor elkezdett zárni az úszószelep, akkor a 4 ágú elzáró veszett berregésbe kezdett. Ha hirtelen felhúztam az úszót, akkor persze jó volt. Egy másik videóban láttam, hogy nem a membránok elé kötik a szelep másik körét, hanem a mellékvizet zárják el , és nálam így is ment 2 évig, nem is volt vele gond, de most kicsit jobban oda szeretnék figyelni az öblítésre. Igazából így bekötve pofon egyszerű a megoldás, mert az öblítő csapot nem a szűkítővel párhuzamosan kell berakni, hanem már a 4 ágú szelep előtt meg kell csapolni a mellékvíz ágat .

srom500-6.jpg
 
Kötözgettem kicsit!
Másnál is olvastam, hogy benn van neki a 4 ágú elzáró szelep, akkor csak működés közben tud öblíteni. Több videónál,rajzokon úgy mutatták ennek bekötését, hogy a másodlagos vízkört (első a hordó és a membránok közti szakasz) a membránok elé kell bekötni, és mikor lezár az úszószelep, akkor itt elzárja a vizet, ezáltal a mellékvíz ágon se fog folyni a víz. Ez nekem valamiért nem működött, mert amikor elkezdett zárni az úszószelep, akkor a 4 ágú elzáró veszett berregésbe kezdett. Ha hirtelen felhúztam az úszót, akkor persze jó volt. Egy másik videóban láttam, hogy nem a membránok elé kötik a szelep másik körét, hanem a mellékvizet zárják el , és nálam így is ment 2 évig, nem is volt vele gond, de most kicsit jobban oda szeretnék figyelni az öblítésre. Igazából így bekötve pofon egyszerű a megoldás, mert az öblítő csapot nem a szűkítővel párhuzamosan kell berakni, hanem már a 4 ágú szelep előtt meg kell csapolni a mellékvíz ágat .

View attachment 14864

De ez még így csak manuális öblítés, nem?


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Mert erősen automatizáláson gondolkodom. De még se cuccom, se bátorságom hozzá [emoji23]
Nagyjából így lenne automatikus öblítésű a rendszer. Lényegében egy az RO szűrőkhöz , vagy nyomásnövelő pumpájukhoz használt nyomáskapcsolóval lehetne figyelni mikor van tele a hordó, illetve zár le a rendszer. Ekkor a vezérlő bekapcsolnál a mágnesszelepet ami a beállított ideig öblítené a rendszert.

srom500aut.jpg
 
Kötözgettem kicsit!
Másnál is olvastam, hogy benn van neki a 4 ágú elzáró szelep, akkor csak működés közben tud öblíteni. Több videónál,rajzokon úgy mutatták ennek bekötését, hogy a másodlagos vízkört (első a hordó és a membránok közti szakasz) a membránok elé kell bekötni, és mikor lezár az úszószelep, akkor itt elzárja a vizet, ezáltal a mellékvíz ágon se fog folyni a víz. Ez nekem valamiért nem működött, mert amikor elkezdett zárni az úszószelep, akkor a 4 ágú elzáró veszett berregésbe kezdett. Ha hirtelen felhúztam az úszót, akkor persze jó volt. Egy másik videóban láttam, hogy nem a membránok elé kötik a szelep másik körét, hanem a mellékvizet zárják el , és nálam így is ment 2 évig, nem is volt vele gond, de most kicsit jobban oda szeretnék figyelni az öblítésre. Igazából így bekötve pofon egyszerű a megoldás, mert az öblítő csapot nem a szűkítővel párhuzamosan kell berakni, hanem már a 4 ágú szelep előtt meg kell csapolni a mellékvíz ágat .

View attachment 14864
Most szeretném összerakni a hordós-úszószelepes rendszeremet (végre), mert az új kégli miatt most nincs RO-m, és ha már szerelek, akkor normálisan :)
Ezt a rajzot választottam, mint kiforrott megoldás, köszönöm.
Adott majdnem minden, talán egy-két idom hiányzik.
Amit nem tudok, hogy hova tegyem a hordóba a betápot (vagyis az úszószelepet), hogy ne lehessen hallani a csöpögést? Mosogató alá kerül a 60 l hordó. A tetőre gondoltam, de annak is melyik részére? Vagy egyáltalán nem oda kellene, hanem az oldalára?
Ezen kívül meg tudnátok mondani, hol keressek a hordóhoz csapot, ami szűkítések nélkül passzolhat 8-as tömlőhöz? A hordóhoz amúgy adtak csapot, csak persze nem méretes és a kertészeti üzletben 1/2"-os a legkisebb elérhető.
Vagy mi használható ide csap helyett még?
 
Nálam az úszószelep a hordó felső részén az oldalába van befúrva. Bár a rajta lévő úszót lehet több fajta szögben állítani, mégsem hiszem, hogy a tetőben, függőlegesen beépítve stabilan működne. Sajnos a hangjával nem lehet mit tenni, ez olyan spriccelős mint a WC tartályoké. A leeresztéshez én egy külső-belső menetes műanyag átvezető idomot fúrtam a hordó aljába, de nálam a hordó a falon van. Ilyen idomokat lehet kapni még komolyabb akvarisztikai boltban is, mert ezeket használják tengeri, fúrt akváriumok csöveinek bekötéséhez. De ha csak egy sima kemény műanyag csövet szeretnél bekötni alulra, mint amilyen az RO-hoz is van, akkor sima villamossági tömszelencével is bekötheted a hordóba, erre meg kapsz csapot is.
 
Köszi az ötletelést. Folytathatjuk? :)

Nálam az úszószelep a hordó felső részén az oldalába van befúrva. Bár a rajta lévő úszót lehet több fajta szögben állítani, mégsem hiszem, hogy a tetőben, függőlegesen beépítve stabilan működne.
Nálam is állítható, de amúgy is hülye vagyok :) Ha a tetőre raknám, akkor tető nélkül már nem is üzemelne, illetve vagy gyorscsatisra kellene csinálnom csappal, vagy a menetes tetővel tekerném a csövet is :banghead: Szóval felejtős baromság volt a gondolat.

ez olyan spriccelős mint a WC tartályoké
Nálam a gyenge hozam miatt inkább csak csöpögős, mint spriccelős :D
Valami terelőt kitalálok majd rá.. ha van ötleted ne tartsd magadban :)

De ha csak egy sima kemény műanyag csövet szeretnél bekötni alulra, mint amilyen az RO-hoz is van, akkor sima villamossági tömszelencével is bekötheted a hordóba, erre meg kapsz csapot is.
Csak majdnem. Szilikon tömlőm van, azt csatlakoztatnám vízcserekor a csapra. De lehet jó lesz a tömszelence, mert a hordó aljába akarok rakni egy 500 l/h vízpumpát (adott), ami nyomja a vizet a kivezetésen át. Ennek kábeléhez amúgy is kell egy tömszelence. Viszont nem ismerem őket. Mire kell figyelnem választásnál?
 
Köszi az ötletelést. Folytathatjuk? :)


Nálam is állítható, de amúgy is hülye vagyok :) Ha a tetőre raknám, akkor tető nélkül már nem is üzemelne, illetve vagy gyorscsatisra kellene csinálnom csappal, vagy a menetes tetővel tekerném a csövet is :banghead: Szóval felejtős baromság volt a gondolat.


Nálam a gyenge hozam miatt inkább csak csöpögős, mint spriccelős :D
Valami terelőt kitalálok majd rá.. ha van ötleted ne tartsd magadban :)


Csak majdnem. Szilikon tömlőm van, azt csatlakoztatnám vízcserekor a csapra. De lehet jó lesz a tömszelence, mert a hordó aljába akarok rakni egy 500 l/h vízpumpát (adott), ami nyomja a vizet a kivezetésen át. Ennek kábeléhez amúgy is kell egy tömszelence. Viszont nem ismerem őket. Mire kell figyelnem választásnál?
Este, ha nem felejtem el, akkor lefotózom az én hordós megoldásomat. A szelep a tetején van és a pumpa benne van az alján. A nyomó ága szintén a tetőn van kivezetve.
 
Ha csak csepeg, vagy csordogál, akkor valami műanyag zsinórt,tennék oda ahol a víz kifolyik az úszószelepből, esetleg az alján egy súllyal, hogy feszes legyen . Ezen szépen le tud csorogni a víz (mint kínai Ninja-s filmekben a méreg ;))

Ez a pumpás dolgot viszont nem értem. Belülre teszel egy szivattyút, ami egy lyukon keresztül kifelé nyomja a vizet? Az ilyen megoldásoknál ahogy előttem @ilk.balazs is írta, nem fúrjuk meg a hordót, max a tetőt ahol kivezeted a csövet és a szivattyú kábelét

Nálam kicsit komolyabb rendszer van, ezért van fúrva a hordó alja, egyrészt mert egy kazán keringető szivattyú a vizet a (csőhosszban) 12 méterre lévő akváriumba , ez a fajta meg ugye nem vízálló. Plusz van egy csap is, ha máshova is kell az RO víz
https://img1.indafoto.hu/1/1/141691...27772_8385eb73c4fd0952316ff4615d3f5119_xl.jpg
 
Úszószeleppel szeretném bővíteni a rendszert, milyen érdemes venni vagy van-e különbség szelep és szelep között?
 
Úszószeleppel szeretném bővíteni a rendszert, milyen érdemes venni vagy van-e különbség szelep és szelep között?
Nagyon lényegi különbséget nem látok köztük, persze kicsit más a dizájn, meg a csatlakozó, de mind kínai ;). Vízkő veszély nincs szerencsére ami tönkretenné ,mint a WC tartályokét nálam úgy 2 éve szinte napi szinten dolgozik és stabilan zár. Viszont ahogy nézem, nálunk nagyon nem is lehet kapni, víztisztítós boltok csapos RO-t árulnak, így valószínűleg csak kintről tudsz rendelni.
 
Utoljára módosított:
a hordó aljába akarok rakni egy 500 l/h vízpumpát (adott)
Belülre teszel egy szivattyút, ami egy lyukon keresztül kifelé nyomja a vizet? Az ilyen megoldásoknál ahogy előttem @ilk.balazs is írta, nem fúrjuk meg a hordót, max a tetőt ahol kivezeted a csövet és a szivattyú kábelét
@Jopet én nem fúrnám meg a hordó oldalát. Ha merülő szivattyúval akarod az akvárium feltöltését megoldani, ahogy én is, akkor egyszerűbb a tetőn kivezetni a csövet és a kábelt is. Én az utóbbit csak kibújtattam a tető pereme alatt, mert még garis a szivattyú (Atman AT-307) és nem akartam elvágni a kábelt. A távirányítás kedvéért beiktattam egy öntözéstechnikai csapot a 1/2"-os slagba, az akváriumhoz közel, hogy bármikor el tudjam zárni és ne szívja vissza az akvárium vizet a hordóba, ha lekapcsolom az áramot. Az áramot is távirányítom úgy, hogy a cső mentén elhoztam egy vezetéket aminek a végén bekötöttem egy olvasólámpa kapcsolót. A kábel tulajdonképpen annak a hosszabbítónak az egyik vezetékét szakítja meg és kapcsolja a kapcsolóval, amibe a pumpa be van dugva.
 
Ez a pumpás dolgot viszont nem értem. Belülre teszel egy szivattyút, ami egy lyukon keresztül kifelé nyomja a vizet? Az ilyen megoldásoknál ahogy előttem @ilk.balazs is írta, nem fúrjuk meg a hordót, max a tetőt ahol kivezeted a csövet és a szivattyú kábelét
Pedig pont ezt akartam csinálni :) Miért nem fúrhatjuk meg?
A hordóm teteje csavaros (helyszűke miatt nem vehettem akármilyen hordót, ez is nagyon ki van centizve), így azon át nem hozhatom ki. Persze az működhet, hogy tető nélkül simán belelógatom a cuccokat, csak gondoltam kompaktra csinálom a dolgot. De mindegy, ezen ráérek majd később is agyalni.

A szivattyú nem simán egy lyukon tolná ki a vizet :) hanem összekötném a hordó oldalára szerelt csappal és azon keresztül. A csapra meg csatlakozna a szilikon cső. Erre a csomópontra adhatnátok tippet (milyen csap, milyen átvezetés stb.).

Azért nem használok vastagabb csövet (pl. 1/2"), mert a pumpa úgysem tudná kihasználni (meg nem is akarok villám-feltöltést) és a vastagabb cső feltekerve több helyet is foglal. Na meg a tömlő adott, korábban is ezt használtam. 12 méteres, ennyi kell hogy kényelmesen elérjen az akváig.
 
Szerintem megcsinálhatod, hogy felül fúrod meg a hordó oldalát ha kevés a hely. A lyukba egy villamossági tömszelence, illetve egy olyan átmérőjű műanyag cső bele amire egyik oldalról rádugod a pupád csővét, kívülről a tömlődet, csap pedig ez esetben nem kell.
Viszont tesztelted a pumpádat, hogy el tudja nyomni 12 méterre a vizet? Mert ez az adat még csak most jött elő, és én kevésnek érzem az 500liter/órás forgatást. Ekkora teljesítményhez , olyan méter körüli emelési magasság szokott tartozni, és itt nem beszélhetünk cirkulációról sem ami rásegítene.
 
Összeraktam a cuccot. Egyelőre működni látszik (y)
Elsőre nem működött, nem akart folyni a víz. Az öblítő kör működött egyedül. Egyesével csekkoltam a bekötéseket, nincs-e véletlenül fordítva a visszafolyásgátló stb. Majd szétszedtem sorban a kötéseket és megállapítottam, hogy a 4-utas szelepig minden ok. Innen már csak egy lehetőség maradt - feltéve hogy nem hibás a szelep - hogy ez van rosszul bekötve. Valóban ez volt a probléma. A rajz szerinti oldalakra kötöttem a 4 csövet. Vagyis a visszafolyásgátlóból induló csövet a 4-utas szelep IN oldalára, egész pontosan arra az oldalra, ahol az IN felirat található. Ez volt a baj, a másik oldalra kell kötni. Vagyis úgy a helyes, ha az IN-OUT feliratok a szennyvíz oldalra kerülnek.
Köszi @Victor
Telik a hordó, egyelőre még hangosan :)
 
Nekem a legutolsó videó alapján van bekötve az 4 ágú elzárószelep, mert sajnos ha úgy teszem, hogy a membránok előtt zárjon el, akkor veszettül berreg amit elkezd zárni a hordóban az úszószelep, és valahogy nem is akarja abbahagyni. Viszont ezzel a bekötéssel szerintem valami nem OK, mert lehet, hogy átszivárognak a membránok ha nyomás alatt marad a rendszer, nálam meg el sincs zárva a főcsap. Van az RO-n Dual TDS mérő, ami méri a beérkező és a kimenő vizet, és a kimenő értéke, elzárt rendszernél is szépen felmászik. Bár ha nézem a szűrő működési elvét ami valami nyomás alapú, akkor lehet ez normális, de azért akkor se tetszik.
 
Back
Oldal tetejére