• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

Nálam 2 membránnal 3-4 bar hálózati nyomással:
- 24 V-os pumpával (nem adott érdemleges + nyomást) 20 lph ozmo jött le (kb. 40-50 liter szennyvíz)
- a mostani 36 V-os pumpával 6-6,5 Barra kalibrálva 1 liter/perc (60 lph) ozmo, kb 70 liter szennyvíz
 
Üdv!
Nekem akadt egy kis problemám ozmo vizzel s nem találok kiutat...
A sima csapvizem 15-ös keménységü s ezt próbáltam letornászni a vízcserék alkalmával keverve apránként csapvizet RO-val,az akim 200l-es ( netto 165-170l) heti 90l-er vizet cserélek (3 kanna 30l egyenként)...
1. Hét: 60l csapvíz 30l RO eddig minden OK!
2. Hét: 30l csapvíz 60l RO eddig azt hittem minden OK
3. Héten mire elérkezett volna a vízcsere a vizem kezdett "befelhösödni" azt hittem a szörüböl szabadulnak vel a szenyezödések a lágyabb víz hatására s elvégeztem egy szürö tisztitást igaz csak a perlonvatta lett átmosva s végeztem egy 30/60-as vízcserét de a felhösödés nem múlik s közben megérkeztek a diszkoszhalaim amiknekk lejebb akartam vinni a vizkeménységet s kezdek aggódni mert nem tudom hogy van-e befolyással a halaimra ez a vizelváltozás???
Közben próbáltam Seachem Clarity-t is de nem szüntette meg... Egy bejáratott akvárium vizének lágyitása kinyirhatja a szüröben lévö baktérium törzseket... Azt is olvastam hogy a Fuorish Excel is okozhat felhösödést a vizben...
Tanácsokat,tapasztalatokat,mert aggódok a diszkoszaimért mert kidobott 100euróm lenne ha "elvesznének a ködben"!
 
k_zoltanka said:
Üdv!
Nekem akadt egy kis problemám ozmo vizzel s nem találok kiutat...
A sima csapvizem 15-ös keménységü s ezt próbáltam letornászni a vízcserék alkalmával keverve apránként csapvizet RO-val,az akim 200l-es ( netto 165-170l) heti 90l-er vizet cserélek (3 kanna 30l egyenként)...
1. Hét: 60l csapvíz 30l RO eddig minden OK!
2. Hét: 30l csapvíz 60l RO eddig azt hittem minden OK
3. Héten mire elérkezett volna a vízcsere a vizem kezdett "befelhösödni" azt hittem a szörüböl szabadulnak vel a szenyezödések a lágyabb víz hatására s elvégeztem egy szürö tisztitást igaz csak a perlonvatta lett átmosva s végeztem egy 30/60-as vízcserét de a felhösödés nem múlik s közben megérkeztek a diszkoszhalaim amiknekk lejebb akartam vinni a vizkeménységet s kezdek aggódni mert nem tudom hogy van-e befolyással a halaimra ez a vizelváltozás???
Közben próbáltam Seachem Clarity-t is de nem szüntette meg... Egy bejáratott akvárium vizének lágyitása kinyirhatja a szüröben lévö baktérium törzseket... Azt is olvastam hogy a Fuorish Excel is okozhat felhösödést a vizben...
Tanácsokat,tapasztalatokat,mert aggódok a diszkoszaimért mert kidobott 100euróm lenne ha "elvesznének a ködben"!

Kizárt, hogy ennyi RO bármilyen "kárt" okozott volna. A felhősödésed okát másban keresném. Lehet baktérium bloom, de lehet sokminden más is, pl rossz minőségű talaj, dekor stb. Levegőztesd az akidat és nézd meg pár nap múlva hogyan változik.
 
Hali!

Én még olyanról nemigen halottam, hogy a RO készülék lesavanyítsa a vizet.

Én legelőször amikor 50 % vizcserét végeztem csak RO vízzel, a hirtelen változás semmilyen negatív változást nem okozott, sem homályosságot v. ködösséget, és az utána lévő napokban sem.

Dani én bevallom a perlont éveken keresztül zuhanyrózsával kimostam, a lehető legtisztábbra, a csere talán évente egyszer volt.Nem smucigságból, mert volt dögivel tartalék.De minek ha rendesen ki lehet mosni... :)
 
jojo said:
Hali!

Én még olyanról nemigen halottam, hogy a RO készülék lesavanyítsa a vizet.

Én legelőször amikor 50 % vizcserét végeztem csak RO vízzel, a hirtelen változás semmilyen negatív változást nem okozott, sem homályosságot v. ködösséget, és az utána lévő napokban sem.

Dani én bevallom a perlont éveken keresztül zuhanyrózsával kimostam, a lehető legtisztábbra, a csere talán évente egyszer volt.Nem smucigságból, mert volt dögivel tartalék.De minek ha rendesen ki lehet mosni... :)

Én egyszer mostam, de miután elindítottam a szűrőt vissza mosta a kis szálakat az akiba, nah azóta inkább cserélem :)
 
k_zoltanka said:
Üdv!
Nekem akadt egy kis problemám ozmo vizzel s nem találok kiutat...
A sima csapvizem 15-ös keménységü s ezt próbáltam letornászni a vízcserék alkalmával keverve apránként csapvizet RO-val,az akim 200l-es ( netto 165-170l) heti 90l-er vizet cserélek (3 kanna 30l egyenként)...
1. Hét: 60l csapvíz 30l RO eddig minden OK!
2. Hét: 30l csapvíz 60l RO eddig azt hittem minden OK
3. Héten mire elérkezett volna a vízcsere a vizem kezdett "befelhösödni" azt hittem a szörüböl szabadulnak vel a szenyezödések a lágyabb víz hatására s elvégeztem egy szürö tisztitást


Szerintem sem az RO vízzel van a gubanc.Valahol máshol keresd.Én személy szerint kicsit soknak tartom a 90l -t.Inkább cserélj többször kevesebbet.....
Mondjuk többet kéne tudni a körülményekről, új az aki?Vagy újra indítottad?A talajok is tudnak ilyeneket ......
 
Csatlakozom gézsé-hez. Én 10-ről vittem le a keménységet 3-ra. Ha jól emlékszem négyszer cseréltem kb. 40-45% vizet hetente mire lement a keménység, de nem volt semmilyen probléma.
 
Többször előfordult, hogy egyszerre 70-80%-ot cseréltem full RO-val, és semmilyen problémám nem volt.
 
Az akiról néhány bövebb info:
200l-es Eheim 2078 3e külsö szürövel,a perlont az Ehem leirása szerint 2szer mosom harmadszorra cserélem,eddig nem volt vele gondom!
Aljzat JBL Manado keverve apro szemcséjü (2-3mm) folyami kaviccsal mind akvarisztikai boltból,dekorácio egy mangrove fa,kifözés után semmilyen szinezödést nem produkált.
A viz pH-ja 7.2-röl leesett 6.5-re,szóval itt sem látok nagy változást.
Tápozás a Green Aqua Micro-macro értékei szerint házilag kevert tápoldattal( Budapesttöl 3000km-re igen nehézkés lenne beszerezni a Green Aqua Micro-macro-t),Fluorish Excel a Seachem álltal megadott értékek alapján,CO2 külsö reactorral 4bubi/sec.
Heti 90l vízcsere,s az aki úgy 6hónapos.
Növények: HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, proserpinaca palustris
Halak: 5vörösfejü tetra,5 sziámi algaevö,10 diszkosz kölyök (4cm)
Etetés: Tetrák napi egyszer pont anyit amit meg is esznek,diszkoszok napi 3-szor (fagyasztott s száraz eleséggel kombinálva),
soha sem marad semmi maradék,szinte olyanok mint a piranhák mikor nekikezdenek enni...
Szóval nem tudom mit csinálok rosszul,s mitöl jött ez a felhösödés???
Ja és az ozmokészülékem egy 75gdp 5lépcsös berendezés...
 
Ha emlékezetem nem csal (persze rég olvastam itt a fórumon) akkor volt róla szó,hogy a kh-t tartsuk 5-6 körül.

De a 6.5 ph még nem olyan rossz a bacik szempontjából.

Most már csak azt szeretném tudni, hogy milyen szűrőanyagok vannak a szűrődben?
 
Lehet, hogy sokan nem értenek velem egyet, de én a mechpro helyett beraknék egy vékonyabb előszűrőszivacsot.2 liter mechpro csak feleslegesen foglalja a helyet a jobb szűrőanyagok elől.
Ugyanezt tenném a perlonnal is .Miért használjak felesleges anyagokat amikor van helyettük hasznosabb bio szűrőanyag?

2 literes fakkban perlon? Nagy luxusnak érzem. :oops:

Az rendben van, hogy egy vékony réteget raksz a tetejére, de ezt sokallom, mint ahogy az előszűrést is.
 
Most akkor végképp elvesztettem a fonalat...
Azt hittem hogy a felhösödésem az ozmo víztöl lett,de igen áttérünk a biológiai s mechanikus szürés témája felé... :crazy:
A szürésemmel nem igen volt gondom mostanáig,s a biológia szürés ha jól tudom az ammonia minnél gyorsabban való lebontásában van jelentös szerepe mert igen erös fény mellett (1w/l) kis mennyiségü ammonia jelenléténél már algásodáshoz vezethet,a halak kicsit magasabb szinteket is elviselnek de a pontos számokra most nem emlékszem.Mind a mai napig se algám se "döglött halam",ezért gondolom hogy a szüréssel semmi gondom nem lehet... De hogy ezt a erös felhösödést sem az aktív szén sem pedig a Seachem Clarity sem tünteti el...
Az akvárium beinditása után voltak nekem is algáim,problémáim mint mindenkinek de úgy az elsö 2hónap után szépen beállt s minden szépen rendjén ment,most hogy egy ismerös álltal tudtam szerezni tiz kölyök diszkoszt s neki 5kh vannak tartva gondoltam letornázom én is 15-röl hogy legyen nekik is jó... s mivel ugyanazt a vizett isszuk csak azt mondta keverjem a vizet 1/3 csapvizzel s 2/3 ozmoval tartásukhoz tökéletes s igy is tettem s inenn kezdett besfelhösödni, a pH-t nem is nagyon mozditotta lejjeb igaz ezek a halaik szeretik a kissé savasabb vizet,de mivel már igen "városiak" sokkal szélsöségesebb körülmények között is elvannak mint a vadonbeli társaik.
 
Az ember most mire gyanakodjon?
Elméletileg a RO víztől nem lehet,de csak valami okozhatta a homályt, ha semmi vegyszert v.más talajt, vagy akármit nem tettél bele, akkor végig kell zongorázni az összes hibalehetőséget.És az egyik a szűrés.És most jöjjön a többi...tehát ötleteket várunk....
 
Szia k_zoltanka!
Azt ajánlanám, hogy térj vissza egy kis időre a rendes csapvíz használatára,hátha normalizálódik a helyzet!
Nálam is volt már probléma felhősödéssel,én akkor savesésre gyanakodtam, ami felboríthatta az akva egyensúlyát. Megszüntetni azonban nem tudtam, 1-2 hónap elteltével lassan eltűnt.
Megemelted talán a víz hőmérsékletét is?(Mivel diszkoszokat tettél a vízbe)
 
Nos elkezdtem "visszakeményíteni" a vizet napi 30%-os vizcserékkel,az elsö vizcsere után kicsit jobban befelhösödött,de aztán lasan de biztosan kezdi visszanyerni átláthatóságát az akvárium...
Na ,majd meglátjuk hogy reagálnak a növények s a halak mindehez,remélem jól viselik s nem stresszelnek be mert eleget stresszelek én helyetük is... :crazy:
Az elözö kérdésre visszatérve a vizhömérséklet nem sokat emelkedett, 27-röl 30-ra,(napközbe kicsit feljebb 31-31.5-re),de azt észrevettem hogy a keményviz stabilabban tartja a höfokot mert míg lágy vizzel saját párolgással elérte a 31fokot napközbe igy ahogy kezdem elérni az eredeti keménységet nem haladja meg a 28-29fokot,eleinte gyanakodtam a gyakori vizcserék miatti stabilabb hötartásra,de mivel itt dél-spanyolországban a mediterrán klima miatt is "pisimeleg" viz folyik a csapból nyáron igy nem hinném hogy ez miatt lenne...
A jó benne hogy nem kell füteni az akit... :lol:
Ha úja önmaga lesz az akim próbálok majd nektek egy képet feltölteni,igaz nem tudom hogy hogy kell,de majd megtanulom mint az akvarisztikát...
Igaz az okát mind a mai napig nem tudom mitöl változott meg a vizem de azért köszönöm hogy próbáltatok segiteni!
(Én az ozmokészülékemre gyanakszok,lehet van valami jelentösége milyen márkájú membránnal dolgozik,lehet lecserélem egy Filmtec-re s majd idövel újra nekifutok)
 
Nem tudom mennyire figyelted a víz PH értékeit, de ha a lágyabb vízbe ugyanannyi CO2 -t juttattál be könnyen előfordulhat, hogy leesett A PH érték és erre a hirtelen savas közegre a külső szűrő baktérium állománya megtizedelődött erre utal a víz opálosodása. Ezt igazolja az is, hogy kezd tisztulni a vized a víz keményítés hatására kezd észhez térni a külső szűrő.
A teljesen lágy víz 0-10 ppm igen instabil tud lenni!
A diszkosztulajok halainál még ozmózis betegséget is okozhat a túlzott használata.
http://diszhal.info/cikkek/images/lyukafejen.jpg nem egy épületes látvány volt már hozzá szerencsém sajnos :(

Egyébként a napokban egy ilyen vízlágyító készülékre akadtam: RO + HMA Systems egy kézi csappal lehet beállítani a RO víz ppm értékét amit egy TDS készülékkel folyamatosan ellenőrizhetünk. pl 100-140ppm teljesen jó még egy diszkoszos medencébe is.

Ha esetleg valaki tud ezekről a HMA szűrőkről bővebb infót az megoszthatná velünk. Hogyan lehet összehozni a már meglévő RO rendszerrel ???
 
Back
Oldal tetejére