• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

B_Tamás, Agromónus, Burney


Köszönöm a gyors választ! Esetleg van tapasztalat ilyen 1 membrános 200GDP-vel? Ahonnan rendelem azt írják a valóságban hálózatról kb 400 liter/nap. Vagyis pumpa nélkül 100 litert 6 óra alatt szűrnék meg. :X3: Ezen mennyit gyorsíthat a pumpa?
Jó víznyomásnál a pumpa nem fog gyorsítani. Az akkor gyorsít, ha nincs 3bár a rendszeredben
 
Nem szeretném forradalmasítani az akvarisztikát, viszont a szükség kényszert szül, támadt egy ötletem.

A képen látható módon, illetve ettől kulturáltabban megoldva, mi lenne, ha valamilyen jól rögzített lecsapatóval bekötném éjszakára fixre a szűrést, a leengedést meg a mosogatóba. A hangsúly nyilván a jól rögzítetten lenne, illetve még én sem tudom, pontosan hogy kivitelezzem. A betöltéshez találtam már egy biztonsági elzárót, hogyha a túlfolyóval bármi gond lenne, miközben alszik az ember. Ez nagyjából 6-8 óra alatt lecserélne ca 120 liter vizet.

lecsapato.jpg

controller.png
 

Attachments

  • 61uXCbAO6BL._AC_SL1001_.jpg
    61uXCbAO6BL._AC_SL1001_.jpg
    104.3 KB · Megtekintések: 10
én a létező legolcsóbb és legkisebb teljesítményűt használom, ami a 60 liter ro vizet nekem kb 6-8 óra alatt gyártja le.
nem használok pumpát hozzá. ha langyos vizet használok, kicsit hamarabb lejön, ha hideg vizet, kicsit több idő... ez egy 60 literes hordó... 😊
8AC04783-D6B5-4A3C-9A28-8C6B1F5DAE75.jpeg
 
Nem szeretném forradalmasítani az akvarisztikát, viszont a szükség kényszert szül, támadt egy ötletem.

A képen látható módon, illetve ettől kulturáltabban megoldva, mi lenne, ha valamilyen jól rögzített lecsapatóval bekötném éjszakára fixre a szűrést, a leengedést meg a mosogatóba. A hangsúly nyilván a jól rögzítetten lenne, illetve még én sem tudom, pontosan hogy kivitelezzem. A betöltéshez találtam már egy biztonsági elzárót, hogyha a túlfolyóval bármi gond lenne, miközben alszik az ember. Ez nagyjából 6-8 óra alatt lecserélne ca 120 liter vizet.

View attachment 148517

View attachment 148519

Szerintem túl van gondolva a dolog. Azt pedig nem veszed figyelembe, hogy az RO víz nagyon hideg, halak garnélák nem szeretik a hirtelen nagy változásokat, hőmérséklet ingadozásokat. Továbbá így a visszasózást sem tudod teljes mértékben kontrolálni, mert a tds mérő pld. mindent mér ami az akváriumvízben van már, az arányokat csak tesztekkel tudod beállítani.
 
én a létező legolcsóbb és legkisebb teljesítményűt használom, ami a 60 liter ro vizet nekem kb 6-8 óra alatt gyártja le.
nem használok pumpát hozzá. ha langyos vizet használok, kicsit hamarabb lejön, ha hideg vizet, kicsit több idő... ez egy 60 literes hordó... 😊
View attachment 148527
nekem is ilyen masinám és hordóm van XD csak az én hordóm 30 literes :)
 
nekem ez a megoldás bevált. csak hetente egyszer kell összerakni a szettet, kb fél perc az egész művelet, egyébként el van pakolva. a hordóban sózok vissza és a már visszasózott és szobahőmérsékletű vizet küldöm vissza az akváriumba egy vízpumpával...
 
én a létező legolcsóbb és legkisebb teljesítményűt használom, ami a 60 liter ro vizet nekem kb 6-8 óra alatt gyártja le.
nem használok pumpát hozzá. ha langyos vizet használok, kicsit hamarabb lejön, ha hideg vizet, kicsit több idő... ez egy 60 literes hordó... 😊

Az elképzelésem ez volt, ráadásul találtam olyan kannát ami beférne a szekrénybe, de azt mondjátok a 240L-hez kevés lesz a 60-as csere. Kettőt már nem szívesen kerülgetnék.

Pityke85

Az RO rendszer hatásfoka 25 fok körül a legjobb, ha ilyesmire tudnám hangolni, akkor a hőmérséklettel nem lenne gond. A visszasózási problémát nem teljesen értem. Tegyük fel ment egész éjszaka, mondjuk a felét lecserélte, akkor a teljes vezetőképesség a felére hígul. Így is úgy is egy bizonyos szintre kellene felsózni és külön tesztek nélkül nem derülne ki, miből van hiány.

Emiatt még nem vetettem el az aktív szenes szűrést. Az is használható kb 30 celsius fokig, mehetne be egyenes ágon. Esetleg van valami vélemény a keménység-pH csökkentő szerekről? Ezek a savak semlegesítik a keménységet, illetve beszabályozzák a pH-t és savak a természetben is megtalálhatók.

Nyilván a CO2 betáp is segítene valamennyit. Holnap megjön a kalibráló folyadék egy régi vezetőképesség mérőmhöz, ez microSiemensben mér. Az átváltáshoz van bármi segédlet esetleg?
 
Az elképzelésem ez volt, ráadásul találtam olyan kannát ami beférne a szekrénybe, de azt mondjátok a 240L-hez kevés lesz a 60-as csere. Kettőt már nem szívesen kerülgetnék.

Pityke85

Az RO rendszer hatásfoka 25 fok körül a legjobb, ha ilyesmire tudnám hangolni, akkor a hőmérséklettel nem lenne gond. A visszasózási problémát nem teljesen értem. Tegyük fel ment egész éjszaka, mondjuk a felét lecserélte, akkor a teljes vezetőképesség a felére hígul. Így is úgy is egy bizonyos szintre kellene felsózni és külön tesztek nélkül nem derülne ki, miből van hiány.

Emiatt még nem vetettem el az aktív szenes szűrést. Az is használható kb 30 celsius fokig, mehetne be egyenes ágon. Esetleg van valami vélemény a keménység-pH csökkentő szerekről? Ezek a savak semlegesítik a keménységet, illetve beszabályozzák a pH-t és savak a természetben is megtalálhatók.

Nyilván a CO2 betáp is segítene valamennyit. Holnap megjön a kalibráló folyadék egy régi vezetőképesség mérőmhöz, ez microSiemensben mér. Az átváltáshoz van bármi segédlet esetleg?

A hőmérséklettel igazad van, nem vettem figyelembe, hogy milyen csapot használsz, vagy fogsz használni. Nekem a hidegvíz vezetékére van kötve az ro készülék, mire lefolyik a 30 liter nagyon lehül a víz(15 fok körülire ami az akvában 50%-s vízcsaerénél túl sok ingadozást eredményez). Láttam olyan csatlakozott amit a csap végére lehet erősíteni és akkor tudod a hőmérsékletet szabályozni, de úgy a költségek is megnőnek, mert a melegvízet is használnod kell, ha 25 fokos vízet akarsz egész idő alatt folyatni.

A visszasózás legolcsóbb formája tds mérővel történik. Én Seachem gh+-t használok. Cseppteszttel visszaellenőriztem, ha az Ro vízet 120 tds-re sózom vissza 6:2 gh/kh arányt kapok mindig, tehát ezzel többet nem kell foglalkoznom ez az arány tökéletes szinte minden növényhez, élőlényhez. Amúgy az akváriumban történő visszasózást nagyon sok halfaj, garnéla nem tolerálja, én ezzel nem szűkíteném a választaható fajok palettáját.

Az elképzelésem ez volt, ráadásul találtam olyan kannát ami beférne a szekrénybe, de azt mondjátok a 240L-hez kevés lesz a 60-as csere. Kettőt már nem szívesen kerülgetnék.

ez is tökéletes megoldás lehet. Nem kötelező a heti vízcserét egyszerre megcsinálni. Sokan hetente 2x cserélnek kisebb mennyiségben vízet. A 2x60 az felér a heti 50%-s vízcserével.

Emiatt még nem vetettem el az aktív szenes szűrést. Az is használható kb 30 celsius fokig, mehetne be egyenes ágon. Esetleg van valami vélemény a keménység-pH csökkentő szerekről? Ezek a savak semlegesítik a keménységet, illetve beszabályozzák a pH-t és savak a természetben is megtalálhatók.
ezeket nem igen ajánlják, és ha visszasózol erre nincs is szükséged...
 
Amúgy az akváriumban történő visszasózást nagyon sok halfaj, garnéla nem tolerálja, én ezzel nem szűkíteném a választahat
Én nem tudom melyik az a nagyon sok halfaj és garnéla, amelyik ezt nem tolerálja. Nálam 7 halfaj és 2 garnélafaj van egy akváriumban. Én ott sózok, le se sz..ják, semmi bajuk. A GA-ban is akvába sóznak. De persze mindeki úgy csinálja ahogy akarja, de nem kell rémeket látni. 😊
 
Az elképzelésem ez volt, ráadásul találtam olyan kannát ami beférne a szekrénybe, de azt mondjátok a 240L-hez kevés lesz a 60-as csere. Kettőt már nem szívesen kerülgetnék.

Pityke85

Az RO rendszer hatásfoka 25 fok körül a legjobb, ha ilyesmire tudnám hangolni, akkor a hőmérséklettel nem lenne gond. A visszasózási problémát nem teljesen értem. Tegyük fel ment egész éjszaka, mondjuk a felét lecserélte, akkor a teljes vezetőképesség a felére hígul. Így is úgy is egy bizonyos szintre kellene felsózni és külön tesztek nélkül nem derülne ki, miből van hiány.

Emiatt még nem vetettem el az aktív szenes szűrést. Az is használható kb 30 celsius fokig, mehetne be egyenes ágon. Esetleg van valami vélemény a keménység-pH csökkentő szerekről? Ezek a savak semlegesítik a keménységet, illetve beszabályozzák a pH-t és savak a természetben is megtalálhatók.

Nyilván a CO2 betáp is segítene valamennyit. Holnap megjön a kalibráló folyadék egy régi vezetőképesség mérőmhöz, ez microSiemensben mér. Az átváltáshoz van bármi segédlet esetleg?
Nekem 50GPD-s készülékem van. Amennyire én megfigyeltem, a hőmérséklet kevésbé befolyásoló tényező, mint a nyomás.
A pumpa beszerzése előtt 45 liter RO víz ~7.5-8 óra alatt jött le (~35GPD) 2-2.5 bar hálózati nyomás mellett. A pumpa beüzemelése után ugyanaz a mennyiség 3-3.5 óra alatt lejön. (Ez számomra nem kicsit fura, mert ez viszont már >80GPD.)
A pumpa 50GPD-hez van elvileg, a TDS meg ugyanúgy 14, mint pumpa nélkül.
Hordóba készítem és 2 napot pihentetem, hogy szobahőmérsékletű legyen. A visszasózást közvetlenül a csere előtt végzem el GH+ használtával (a KH-t pár kiló Seiryu kő tartja karban). A visszatöltést meg a hordóba helyezett szivattyúval végzem el.
 
Nekem 50GPD-s készülékem van. Amennyire én megfigyeltem, a hőmérséklet kevésbé befolyásoló tényező, mint a nyomás.
A pumpa beszerzése előtt 45 liter RO víz ~7.5-8 óra alatt jött le (~35GPD) 2-2.5 bar hálózati nyomás mellett. A pumpa beüzemelése után ugyanaz a mennyiség 3-3.5 óra alatt lejön. (Ez számomra nem kicsit fura, mert ez viszont már >80GPD.)
A pumpa 50GPD-hez van elvileg, a TDS meg ugyanúgy 14, mint pumpa nélkül.
Hordóba készítem és 2 napot pihentetem, hogy szobahőmérsékletű legyen. A visszasózást közvetlenül a csere előtt végzem el GH+ használtával (a KH-t pár kiló Seiryu kő tartja karban). A visszatöltést meg a hordóba helyezett szivattyúval végzem el.
Úgy tudom 6 bar körül mennek a legjobb hatásfokkal az RO-k (25C körül). De az igazi deal, hogy az 1:4 arány felhozható akár 1:2-1:3-ra is.

Pityke85

Igen, a melegvíz költségre nem is gondoltam főleg, hogy min dupla-tripla annyi víz megy el, pumpa nélkül 4-5x. "Sokan hetente 2x cserélnek" Ezt szeretném elkerülni. Sajnos nem vagyok időmilliomos, jó lenne hetente 1x 1-2 óra alatt letudni a karbantartásokat, de lehet, hogy álomvilágban élek még.

Még egy kérdésem lenne. Hogyan fogom beszabályozni a pH-t, hogyha a víz sótartalma viszonylag alacsony és még CO2 is be lesz táplálva?
 
nálam heti 30-40 perc a karbantartás a 120 literesnél. ph szabályzáshoz javasolt a jó minőségű aktív talaj, nekem a dennerle shrimp kinggel stabilan 6.00 a ph co2 beoldás mellett is...
Ugyanezt a talajt rendeltem + alá a Vulcano-t. ✌️

SafE84

"a KH-t pár kiló Seiryu kő tartja karban" Az mit jelent kb? A 240L-es akváriumhoz, mit gondoltok hány kiló lenne javasolt, heti kb 50% csere mellett?
 
Ugyanezt a talajt rendeltem + alá a Vulcano-t. ✌️

SafE84

"a KH-t pár kiló Seiryu kő tartja karban" Az mit jelent kb? A 240L-es akváriumhoz, mit gondoltok hány kiló lenne javasolt, heti kb 50% csere mellett?
Attól függ milyen hátteret, scapet szeretnél berendezni. Sokan szeretik a seiryu köveket, akkor a kh meg van oldva még túl magas is lehet tőle, függ a mennyiségtől. Én dragonstonet használok az semleges a kh-t a visszasózással szabályzom.(amennyiben kh-ra igényesebb fajokat szeretnél tartani, jobb a semleges berendezés, mert ott könnyebben tudod a kijelölt poaramétereket tartani)

Nem tudom milyen élőlényeket szeretnél, nekik nézd meg a szükségletüket, aztán úgy rendezd be az akidat. Vagy rendezd be az akit és úgy válasz élőlényeket, növényeket hogy passzoljanak a berendezéshez, attól függően, hogy neked a kinézet vagy az élőlények fontosabbak.
 
Én nem tudom melyik az a nagyon sok halfaj és garnéla, amelyik ezt nem tolerálja. Nálam 7 halfaj és 2 garnélafaj van egy akváriumban. Én ott sózok, le se sz..ják, semmi bajuk. A GA-ban is akvába sóznak. De persze mindeki úgy csinálja ahogy akarja, de nem kell rémeket látni. 😊
Tegyük fel, hogy egy melós téli nap után hazamész és szeretnél lezuhanyozni :) de elromlott a bojler nincs melegvíz otthon. Természetesen gyorsan lezuhanyzol anyázások közepette XD de mennyivel jobb lett volna kellemes hőmérsékleten nem? :)

Nos, az akváriumban az élőlények is így vannak. Sok faj túléli a direkt visszasózást de nem szereti. Lehet kinézetre nem látszik rajta (anyázni nem tud XD ) de mondjuk a heti sokhatások miatt nem fog szaporodni. Most persze ne egy guppyra gondolj, vagy red szakurára, de kérdezz meg tenyésztőket, hogy hogyan vélekednek az akváriumban történő visszasózásra(gondolom abban egyetértünk ők jobban értenek nálunk hozzá) :) Én szeretem megadni a kis lakóknak a legjobbat, fontosabbak nekem mint maga a scape, persze midnenki úgy csinálja, ahogy akarja.
 
Gondolkozom, hogy hogyan sózzak majd vissza. Eddig akváriumban gondoltam. Ha hordóban történik, akkor mennyivel előtte érdemes? Mennyi idő alatt oldódik be, oszlik el?
 
Gondolkozom, hogy hogyan sózzak majd vissza. Eddig akváriumban gondoltam. Ha hordóban történik, akkor mennyivel előtte érdemes? Mennyi idő alatt oldódik be, oszlik el?
Én meg szoktam várni, hogy szobahőmérsékletű legyen a víz, de ez egyáltalán nem kötelező a visszasózás tekintetében. Seachem-t használok, korábban kitapasztaltam, hogy 30 liter vízemhez 3 kanál kell a 120-s tds-hez, ami 6:2-s arányt ad ki. Egy literes műanyag tartályba teszem a seachemet 3 perc kevergetés után szinte teljesen feloldódik. Az oldatot teszem a hordóba, ott is összekeverem a vízet és kész is. 3-4 perc elég erre :)
 
Attól függ milyen hátteret, scapet szeretnél berendezni. Sokan szeretik a seiryu köveket, akkor a kh meg van oldva még túl magas is lehet tőle, függ a mennyiségtől. Én dragonstonet használok az semleges a kh-t a visszasózással szabályzom.(amennyiben kh-ra igényesebb fajokat szeretnél tartani, jobb a semleges berendezés, mert ott könnyebben tudod a kijelölt poaramétereket tartani)

Nem tudom milyen élőlényeket szeretnél, nekik nézd meg a szükségletüket, aztán úgy rendezd be az akidat. Vagy rendezd be az akit és úgy válasz élőlényeket, növényeket hogy passzoljanak a berendezéshez, attól függően, hogy neked a kinézet vagy az élőlények fontosabbak.
Ott még nem tartok :) Igazából eléggé vágyom diszkoszra is, meg néhány "egzotikus" fajra. Először az apparátust szeretném összerakni. Akvárium, talaj stb lerendelve, most a vízkezelésnél tartok, utána jöhet a berendezés, telepítés átgondolása.

Összegezve, RO lesz és ezzel a túlcsordulásos technikával fogok kísérletezni. Beállítok egy 25 fok körüli vizet az RO-nak, amilyen lassan töltődik fel, addig kb a fűtés vissza is melegíti. Ezután reggel visszasózom akváriumban. Tenyészteni nem szeretnék, ennyi stressztől pedig nem hiszem, hogy komolyabb bajuk lenne.
 
Talán ezzel viszont nem is kellene heti 40-50%- vizet ledobni, reményeim szerint a 60L, ami kb víztartalom 30%-a, az elég lehet hetente.
A 30%-os csere is elég lehet, ha stabilan beállt már a vized, nem szükséges az 50%-hoz ragaszkodni, 240 liternél már van mozgástér, nehezebben borul mint a kistesók. Sőt, még a hetente cserélés sem kötelező. Saját példa: 150 literes hightech akvát 2-3 hetente (de van hogy még ritkábban) cserélünk. 4. éve ketyeg, köszönik, jól vannak a növények és állatok is :)
Ha mégis kevés lenne a hordó, EZT tudjuk ajánlani. Nem olcsó, de praktikus. Amikor nem kell, kicsire összehajtható, alig foglal helyet.
Esetleg van tapasztalat ilyen 1 membrános 200GDP-vel? Ahonnan rendelem azt írják a valóságban hálózatról kb 400 liter/nap. Vagyis pumpa nélkül 100 litert 6 óra alatt szűrnék meg. :X3: Ezen mennyit gyorsíthat a pumpa?
200GPD-s membrános, 3 előszűrős (5mikron-szén-1mikron) rendszerünk van, nyomásfokozóval. Hozza a gyári adatokat, 30liter/óra. A víz hőmérséklete minimálisan befolyásolja, de ahogy a többiek is írták már, inkább a víznyomás számít jobban. Ha tudsz, mindenképp nyomásfokozós legyen, sokkal kiszámíthatóbb. 60 literes hordóba gyártjuk, benne van egy fix 25 fokos eheim fűtő, amíg legyártja a vizet, felfűti annyira, hogy cserére alkalmas legyen, ne stresszeljen (de volt már hogy 15 fokos vizet kaptak, nem volt kiugrálás) :)
Gondolkozom, hogy hogyan sózzak majd vissza. Eddig akváriumban gondoltam. Ha hordóban történik, akkor mennyivel előtte érdemes? Mennyi idő alatt oldódik be, oszlik el?
Ha pumpa úgyis van benne, amivel átszivattyúzod az akvába, akkor keringetheted a hordóban a besózás után pár percig a vizet. Ezzel összekeveredik a sóval és oxigént is juttatsz bele. Amíg leszívjuk az akváriumból a vizet, meg folyik a kisebb karbantartás, addig szokott menni a pumpa és jól átkeveri.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére