• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

Aki már szedett szét ilyet, meg tudná mondani ez mire való és hogy van bekötve? Pumpa nyomó ágára van kötve. Nem találom a neten. ? .?

Köszönöm
16166914218948942413020069317940.jpg
 
800-as. Legutóbb 6~7 között ugrált a TDS mérő, mikor mértem. Akkor már picivel több mint 4,5 éves volt a rendszer. A három előszűrőt (5 mikron/szén/1 mikron) szigorúan fél évente cserélem, a mosás sokszor kimaradt.
Így néz ki a kerülő úttal:
View attachment 103250
Szia!
Két kérdésem lenne:
- Mennyi időnként öblíted át? (Olvastam olyat, hogy 2 hetente kell, de a mellékinformációt nem közölték, hogy ez egy 24/24 órában működő szűrőnél igaz, vagy olyannál amit csak hetente egyszer használnak 100 liter víz előállítására?)
- Mennyi ideig kell mosni a szűrőt? Mennyi ideig van nyitva a bypass csapod?
Előre is köszi.
 
Utoljára módosított:
Szia!
Két kérdésem lenne:
- Mennyi időnként öblíted át? (Olvastam olyat, hogy 2 hetente kell, de a mellékinformációt nem közölték, hogy ez egy 24/24 órában működő szűrőnél igaz, vagy olyannál amit csak hetente egyszer használnak 100 liter víz előállítására?)
- Mennyi ideig kell mosni a szűrőt? Mennyi ideig van nyitva a bypass csapod?
Előre is köszi.
Én rendszeresen elfelejtek öblíteni. Ha éppen nem akkor minden használat után 2-3 percet szoktam. Persze, ha a kávéfőzőhöz csinálok 1 liter vizet akkor nem, de az akváriumi vízcserék után legtöbbször azért öblítek.
 
Szia!
Két kérdésem lenne:
- Mennyi időnként öblíted át? (Olvastam olyat, hogy 2 hetente kell, de a mellékinformációt nem közölték, hogy ez egy 24/24 órában működő szűrőnél igaz, vagy olyannál amit csak hetente egyszer használnak 100 liter víz előállítására?)
- Mennyi ideig kell mosni a szűrőt? Mennyi ideig van nyitva a bypass csapod?
Előre is köszi.

Ha rákeresel és tanulmányozol háztartási RO membrán gyártói adatlapokra, műszaki jellemzőire, akkor azzal találkozol, hogy a megadott GPD hozamot 250 ppm-re lágyított 25 fokos csapvízből, gyártótól függően 3.5-5.4 bar nyomáson, 15% öblítés (recovery) mellett. Ha jól értelmezel a leírásokat ezekkel a paraméterekkel folyamatosan 0/24-ben járatva hozná az elvárt GPD mennyiségű szűrt vizet. Van egy képlet, hogy mit jelent a 15%, de hétköznapira nyelvre fordítva 1/5,6 arányt jelent (szűrt/mellékiviz). Első ránézésre ezt pofátlanul soknak ítéljük és a fojtást úgy választjuk, hogy 1/1 vagy 1/2 arányt hozzunk ki a rendszerből és ezt szeretnénk nagyobb öblítésekkel ellensúlyozni.

A kérdéseidre pontost választ nem fogsz találni, mert mint láttad a folyamat az RO membránon egy négyváltozós képlettel írható le. Senki nem fogja tudni rajtad kívül, hogy otthon milyen kemény a csapvíz, épp mennyire hideg, mekkora a rendszerben a nyomás, használsz-e nyomásfokozó pumpát és milyen a jó/rossz víz aránya.

Szerintem a GA által, a terméklírásokban javasolt előtte, utána 5 perc öblítés nagyon jó középút, illetve az RO vizes leírásból ajánlom a készülék karbantartása rész áttanulmányozását.
 
Ha rákeresel és tanulmányozol háztartási RO membrán gyártói adatlapokra, műszaki jellemzőire, akkor azzal találkozol, hogy a megadott GPD hozamot 250 ppm-re lágyított 25 fokos csapvízből, gyártótól függően 3.5-5.4 bar nyomáson, 15% öblítés (recovery) mellett. Ha jól értelmezel a leírásokat ezekkel a paraméterekkel folyamatosan 0/24-ben járatva hozná az elvárt GPD mennyiségű szűrt vizet. Van egy képlet, hogy mit jelent a 15%, de hétköznapira nyelvre fordítva 1/5,6 arányt jelent (szűrt/mellékiviz). Első ránézésre ezt pofátlanul soknak ítéljük és a fojtást úgy választjuk, hogy 1/1 vagy 1/2 arányt hozzunk ki a rendszerből és ezt szeretnénk nagyobb öblítésekkel ellensúlyozni.

A kérdéseidre pontost választ nem fogsz találni, mert mint láttad a folyamat az RO membránon egy négyváltozós képlettel írható le. Senki nem fogja tudni rajtad kívül, hogy otthon milyen kemény a csapvíz, épp mennyire hideg, mekkora a rendszerben a nyomás, használsz-e nyomásfokozó pumpát és milyen a jó/rossz víz aránya.

Szerintem a GA által, a terméklírásokban javasolt előtte, utána 5 perc öblítés nagyon jó középút, illetve az RO vizes leírásból ajánlom a készülék karbantartása rész áttanulmányozását.
Köszönöm a korrekt, kimerítő választ és a linket. Semmi gyakorlatom sincs, ezért próbálok több info-t beszerezni, aminek része a linkelt leírás is, és más, gyakorló akvaristák tapasztalata is. Ezt összevetem a saját tapasztalásommal és így szeretnék valahogy képbe kerülni a RO készülék használatának alapjaival. A linkelt karbantartási utasítás is leírja, hogy minden adat gyártónként változik, és sok egyéb paramétertől függ, a jó/rossz víz arány és a hozam, ahogy te is írtad.
Az egyik fórumtárs írta, hogy nála az arány 1:1, sőt kicsivel jobb is. Ez felvillanyozott. Értelem szerűen, ezt lenne a jó irány, ha ez gazdaságosan elérhető. (értem ez alatt, a beruházási- és az üzemeltetési költségek összhangját)
A mennyiséget tekintve, az átlagba nagyságrendileg belefér az én készülékem által gyártott mennyiség is, csak a hozammal van némi problémám.
A névleges 190l/nap helyett, csak 135l/nap körül van. :-( Ez, figyelembe véve pl. a vízhőfokot, valamint, hogy NPS szűrő is van benne, akár elfogadható is lehet.
- a TDS mérő nullát mutat. :)
- vízhőfok: 11-12°C körül van
- nyomás: 4,9-5 bar (nyomásfokozót nem használok)
- keménység: kő kemény > KH20 jó, pesti ivóvíz, TDS: 280-285
Természetemnél fogva, igyekszem mindent optimalizáni, így a RO víz előállítására fordított összeget is. Tehát hiába növelem meg a membrán élettartamát 10-20%-al, ha közben, öblítés címén, elfolyatok feleslegesen sok ezer forintnyi ivóvizet. És persze ez fordítva is igaz, hogy pár perc öblítés helyett, újabb és újabb szűrőket kell vennem.
Ezért kérem ki mások véleményét is, a "hivatalos" ajánlásokon felül.
Segíségedet köszönöm.
 
Sziasztok!

Kicserélem ma az előszűrőt és az aktív szén szűrőt az RO készülékben, az a kérdésem lenne, hogy ilyenkor is kell mosatni valamennyit a szűrőt vagy azonnal gyűjthetem a vizet?
Ha kell mosatni akkor időben kb mennyit?

Köszönöm szépen nektek! :)
 
Sziasztok!

Kicserélem ma az előszűrőt és az aktív szén szűrőt az RO készülékben, az a kérdésem lenne, hogy ilyenkor is kell mosatni valamennyit a szűrőt vagy azonnal gyűjthetem a vizet?
Ha kell mosatni akkor időben kb mennyit?

Köszönöm szépen nektek! :)
Szia!

Ugyanúgy kell kezelni, mintha most üzemelnéd be az egész rendszert. Tehát membrán nélkül átmosatni az előszűrőket, ahogyan a nagy könyvben le van írva.
 
Sziasztok!

RO készülék beszerzésén gondolkodom.
Miután végig olvastam a topikot meg kicsit utána is googliztam egyre inkább azon gondolkodom, hogy nem csak az akvárium de a háztartás is megérdemelne egy kis tisztított vizet :)
Ahogy itt olvastam sokan az akvárium mellett saját fogyasztásra is termeltek vizet.
Olyasmi rendszert szeretnék amivel kényelmesen tudok konyhai használatra is egy kis vizet termelni és ha kell a heti vízcseréhez, akkor mondjuk egy csap nyitással a sarokban lévő úszó szelepes hordót is tele tudom tölteni...
Használ/épített itt valaki hasonló rendszert? Mik a tapasztalatok?

Pár technikai kérdés is felmerült bennem.
1. Azt értem hogy minél több a membrán annál nagyobb víznyomás kell a megfelelő működéshez, de a membránok "nagysága", kapacitása hogyan viszonyul ehhez?
Minél nagyobb vízhozamú a membrán annál nagyobb nyomás kell vagy fordítva?

2. Ha két membránt kötök egymás után, akkor erre van valami ajánlás hogyan illik méretezni, gondolom ne az 50-es után rakjam a 200-ast, de pl. egy 200-as után 100 vagy 50 az ajánlott, esetleg hogy lehet ezzel játszani hogy ne kelljen nyomás fokozó de javuljon a rosz/jó víz arány?

3. Látok olyan verziókat ahol három előszűrő is van plusz egy kis víztartály, itt viszont nem látok öblítő csapokat pedig ahogy itt olvastam igen nagy jelentőssége van a membránok öblítésének,
az öblítést ki lehet váltani egy a szenes szűrés után beiktatott 1mikronos töltettel?

4. Illetve azt sem értem, hogy a tartályból hogy használom ki a vizet, ha nem a szekrény tetejére rakom, hogy saját súlyától lecsurogjon, akkor mi üríti ki nekem, a membránról éppen lecsurgó víz?

5. Az ilyen konstrukcióknál gondolom folyamatosan nyomás alatt lévő fix rendszerbe van kötve az egész, ez így ok vagy illene máshogy megoldani?
 
Szia @Griffyn
Az úszószelepes elzáráshoz szükséged lesz még egy négyágú szelepre is. A topikban posztoltunk - pl. én is - korábban videót a bekötéséről is. A válaszok pedig:

1. Természetesen igen, nagyobb vízhozamhoz nagyobb nyomás kell.
2. A második membránt az első membrán rosszvíz kimenetére kötöd, vagyis az első jó/rosszvíz arányát tovább osztja a második membrán jó/rosszvíz aránya (így én elsőnek raknám a nagyobbat, hiszen arra több víz jut). Az arányra kihatással van az áramláskorlátozó nagysága is, kisebb korlátozó tisztább vizet (több mellékvízzel), míg a nagyobb korlátozó nagyobb hozamot ám kevésbé tiszta vizet eredményez.
3. Ezeknél a verzióknál szerintem a folyamatos használat miatt mellőzik a külön öblítést. Illetve alapból javasolják a membrán 1-2 évenkénti cseréjét is, mi meg próbáljuk ezt a lehető legtovább kitolni, talán ez is közrejátszik.
4. Amikor feltöltődik a tartály, a levegőt összenyomja a víz, a levegő nyomása meg nyomja a vizet :) Az öblítés kiváltására amit írtál, azt nem igazán értem. Az öblítés lényege, hogy korlátozás nélkül áramlik át a víz a membránon, így lemosva azt és a víz mind a lefolyóba távozik.
5. Oké így, bár le is lehet venni a nyomásról (pl csappal), de a membrán ne száradjon ki.

Remélem, sehol nem tévesztettem, aki nálam jobban ért hozzá (és végigolvasta, de lusta írni :) ), kérem erősítse meg egy lájkkal.
 
Jah, lájk-elhajhász :)
Ez a legrosszabb, amikor 8 dologra válaszolsz egyszerre, mert ha ebből történetesen csak 6 jó válasz, a kérdező joggal hiheti hogy a másik kettő is az. Vagy hogy mind a 8 rossz :)
 
Nekem olyat mondtak hogy a foszfát és a szilikát olyan átmérőben mint a víz és ezért lehetséges hogy átmegy , TDS 0 mutat de a Sera foszfát teszt meg kimutatja a foszfátot .
Attól függ, milyen RO észüléked van. Ha a végén van NO3 - PO4 - SiO2 egység, akkor ezek az anyagok nincsenek benne a RO vízben (pontosabban, minimális mennyiségben vannak). Ha ez az utolsó egység hiányzik vagy már telítődött, akkor ugye...
A szűrőforgalmazók szerint, a membrán állítólag csak 70%-át szűri ki az SiO2-nek. Szerintem ez nem igaz. Megmértem. Nálam nem tudom mennyi a vízben a szilikát, de jóval 6mg/l fölött van (számításaim szerint 12-15 mg/l körül).
A membrán után, de a NO3 - PO4 - SiO2 egység előtt, 0,4mg/l SiO2-t mértem!
Szóval ezt a 70%-ot költői túlzásnak gondolom. Nagyságrendileg többet szűr ki a membrán. De ez nem azt jelenti, hogy a NO3 - PO4 - SiO2 szűrő felesleges!

Az NO3-at és a Po4-et nem mértem, mert ha marad benne, az direkt jó, mert annyival kevesebbet kell pótolni. :)

 
Utoljára módosított:
Nekem olyat mondtak hogy a foszfát és a szilikát olyan átmérőben mint a víz és ezért lehetséges hogy átmegy , TDS 0 mutat de a Sera foszfát teszt meg kimutatja a foszfátot .
Ja... a TDS mérő ebben a tekintetben semmit sem ér, hiszen ezek az anyagok nem vezetőképesek, tehát ellenállás méréssel nem mutathatók ki.
 
A szűrőforgalmazók szerint, a membrán állítólag csak 70%-át szűri ki az SiO2-nek.
Az 97% .


De ez nem azt jelentu, hogy a NO3 - PO4 - SiO2 szűrő felesleges
De. :) Csak, ha mar adtal ki ra penzt, ezt nehezebb elfogadni.
 
Nekem olyat mondtak hogy a foszfát és a szilikát olyan átmérőben mint a víz és ezért lehetséges hogy átmegy , TDS 0 mutat de a Sera foszfát teszt meg kimutatja a foszfátot .
Ja... a TDS mérő ebben a tekintetben semmit sem ér, hiszen ezek az anyagok nem vezetőképesek, tehát ellenállás méréssel nem mutathatók ki.
Az 97% .



De. :) Csak, ha mar adtal ki ra penzt, ezt nehezebb elfogadni.
Meghajlok a tudásod előtt. Már csak azért is, mert pontatlanul fogalmaztam. Tehát ugye az idézett táblázat szerint:
- Szilikát 95-97%
- SiO2 85-90%
Egyetértünk?
Én hajlamos vagyok bemagyarázni magamnak, hogy az a szűrő kell. Akinek nem kell, ne használja.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére