• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mikrokozmosz

5ypymety.jpg


Széteffektezni jó.
 
Új lakók költöztek a Mikrokozmoszba. Itt még csak sejthető, mifélék:


A nyáron kiderült, milyen két hétig kiszervezni a gondozást. Kétnapi tápozásra állítottam át, Carbo nélkül. 18 nap telt el vízcsere nélkül, mely végére a nitrát még így sem haladta meg a 8ppm-et, de egy Oto az utolsó napra elpusztult. Lehetséges, hogy érzékenyek valamelyik tápanyag magasabb szintjére? Más okot nem találtam...

Pár hete volt egy kisebb rescape, kijavítottam az összetömörödött talajemelést @attilaszu bontott akváriumából kapott Amazoniával (köszönöm neki, és vigyétek ez a szekrényét, nagyon klassz!). Aztán kivettem a Vallisneriát a bal sarokból, a helyükre Montevidensis került Staurogyne-t is ültettem.

Megosztanék pár tapasztalatot a lowtech-ben érdekelt kertészekkel. Pár trivialitás lehet benne, de azért leírom, hátha valakinek újdonság. Szóval az érdekelt, mennyire lehet csúcsra járatni egy CO2 és lágyvíz nélküli akváriumot.
  • Fény: a 0,8-1,0 W/l elérhető és tartható akár 8 órában
  • Tápozás: simán lehet az EI-t alapul véve, annak kb. fele mennyiségével tolni. Nálam mondjuk már a hightech Macro dózis kell, mert a felezett adagon túlságosan alacsony szinteket eredményez. Így porokból megnyomom heti 2x a foszfátot és a nitrátot.
  • Növények: se az Eleocharisok kisebbjei, se a Rotala nem való ebbe a közegbe - megélnek, de sínylődnek. A Pinnatifida sok Carboval jól elvolt, de a kéthetes kihagyást már nem bírta. Viszont ami meglepett, hogy a Nymphoides, az Alternanthera, a Pogostemon virulnak. A Microsorum sokáig kirobbanó volt, de az utóbbi időben előjött a barna pöttyösödés. Talán túl kemény neki a víz...
  • Tényleg nem árt a bazi erős szűrés és a nagy higiénia.
 
Utoljára módosított:
szerintem nagyon jól néz ki. grat hozzá! és kösz a low-teches tanácsokat, ezeknek mindig örülök, hiszen főleg low-techben gondolkodom én is.
 
Köszönöm! Még egy fontos közhelyet kihagytam: ebben a "half-tech" rendszerben a szénhiány leginkább a korlát, tehát nem ösztökélhetjük túlvilágítással nagyobb növekedésre a növényeinket, mint amennyire a korlàtos forrásaikból képesek lennének.
 
Nos, hát... majd két hónapja volt utoljára nagygenerál, úgyhogy rávettem magam, végre időm is lett rá...

Ahogy egy jól összeért akváriumhoz illik, meg se nyekkent a kicsi kozmoszom, pedig csak sebtiben elsietett vízcseréket kapott az elmúlt rohanós időszakban.

Az időközben beköltözött amandáknak még mindig nagyon örülök: cukipofák, egész bátrak, és az egyszerűségükben csodásak. A többi lakóra meg a dudorgás szó jellemzô leginkább. :)

Amióta a fejembe vettem, hogy a barnafoltos Microim tuti nitrogénhiányosak, ide több nitrát kell, azóta megadom nekik a heti kétszeri porozós ráadást. Meg már a napi 1-1ml MicMacot is. Mostanra ért be az emelés: újraindult a növény fejlődése, szép zöld hajtásokkal. Még egy kisebb hajvágás, és a múlté a tarka levélzet.

Egyedüli utálatos vendégem a feketésen pettyező alga, ami az Anubiast és lassan növekvő kollégáit rondítja. Olyan makacs, mint a zöld pont, csak sokkal rusnyább. Mi lehet az?

Nem írtam még, hogy kipróbáltam a Cubát... vicces módon életben maradt a legvilágosabb placcon. Ugyan nem mondanám robbanékonynak ennyi fény mellett, de nagyon lassan fejlődik. FURA!

Egy szokásos lo-fi kép legyen itt a végén:
6bbe567d9ea515dad245aad715a7c9ea.jpg


A tálcán etetem a halakat, a kosár meg HC emerszáló célszerszám. ;)

(Kicsit sok a vörös ott a jobboldalt, de úgy sajnálom kidobni a nyesedéket. Vihettek, ha kell.)

...és két hyperlapse loop:
Harvester
Farmers at work
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Kereken 2 évig ment vidáman a Mikrokozmoszom, és most pár napja elbontottam. Az utóbbi évben nagyon stabil volt a víz biokémiája, így algákat sem nagyon láttam.

A végefelé egyedül a cyano bújt ki pár havonta az eliszaposodott Amazoniából, de mindig vissza lehetett szorítani oda, ahonnan jött. A talaj kilapátolásakor azért émelyegten attól a bizonyos szagtól...

A növények jól elvoltak, viszont a végére drasztikusan visszavettem a mennyiségből, és a fajok változatosságából. A fenntarthatóság miatt a stemeket minimalizáltam. A Crypto, Pogostemon, Anubias, HM mind kicsattantak, az Alternanthera és HC jól elvolt, a Marsilea és az Acicularis kész csalódás lett. Ennyire emlékszem hirtelen.

Megválok ettől az unorthodox formájú akvaterrárium üvegtől, és "visszaveszek" egy 60p méretre. Folyt. köv.

A kislapát álma:
8a34e3c8dce0753ce0d1badbd8e3f0d1.jpg
 
Köszi. Lesz egy kis szünet a hardscape és a feltöltès közt, mert besűrűsödik közben a lét. Majd indítok új naplót...

Addig pedig ez a napló lezárulhat, kérletek tegyétek át! Köszi ;)
 
Back
Oldal tetejére