• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Makro táp házilag

Igen ez egy drága hobby, és ha ez miatt kiirtod a halaidat az sokba kerülhet, én a múltkor algát irtottam hidrogén-peroxiddal, amit korábban is használtam, és soha nem volt belőle gond, igaz akkor másfajta halaim voltak, de most mind a 8 galaxy-m oda lett , pedig még vizet is cseréltem utána , ráadásul csak pár kis fecskendőnyit nyomtam az algákra. Drága játék volt, mivel ennek a halnak darabja 890Ft . Szóval nem érdemes nagyon spórolni normális poron.
Én amit használok ebayen rendeltem Angliából, 450 gramm volt 9,45 font, ami így persze nem olcsó, mert akkor 3860Ft-ot vettek le a kártyámról, de ez 99,5%-os tisztaságú . A gazdaboltoson van valami ilyen jellegű jelzés? Mert ez is eldöntheti a kérdést, remélem @dexkill is válaszol majd mert ahogy látom nagy szaki e téren (y)
Amúgy mit csinálnál kilónyi porral ?:D:D 243-as akváriumom van, fél liter szoktam egyszerre bekeverni, pontosabban 3x160ml-t , Ugyan Kálium-Nitrátból kell a legtöbb, de még így is csak 12,2 gramm, heti 40%-vízcsere , és napi 10ml-es adagolással számolva. Szóval évekig elég, a másik két alkotó elemet a GA-ból rendeltem KNO3-at csak azért nem mert veszélyes anyagnak minősül és nem postázható (de kintől rendelhető :sneaky:)
Durván 6500Ft volt amit macro poraira költöttem, és úgy számolom, hogy több mint 3 évig elég lesz, ha meg megveszem a literes Green Aqua Macro, az 6390Ft és elég 2 hónapig.
 
Köszi a tag-et @Victor, nem vettem volna észre, a héten alig jártam itt.

Az EK műtrágya azt jelenti, hogy az Európai Közösségben engedélyezett műtrágyák közé tartozik a cég adott terméke. Nem minőségi megnevezés, nem garancia kb. semmire. Nem kapsz hozzá minőségi bizonylatot, nem kapsz hozzá semmilyen garanciát, hogy "tiszta". Persze ettől még kicsi rá az esély, hogy kárt okozol, ha ilyet használsz, hiszen alapból növényekhez készültek - és ne felejtsük el, hogy haszonnövényekhez, emberi fogyasztásra -, de nincs meg az a minőségbiztosított környezet, ami garantálja, hogy minden zacsi, amit megveszel, megfelelő minőségű.

Egyértelműen nem beszélek le senkit a használatáról, mindössze a bizonytalanságra hívnám fel a figyelmet. Hangsúlyozom: szó sincs arról, hogy egy kálium-nitrát műtrágya ne lenne megfelelő akváriumi célra, nem tudom bizonyítani, hogy veszélyes [a halakra, garnikra nézve], ahogy semmi sem bizonyítja, hogy veszélytelen. Továbbá úgy gondolom, hogy semmi sem indokolja, hogy ezt használjuk. Bizonyítékul egy kis matek:

Akvárium mérete 100 l

Tápozás:

kálium 1,5 mg/l/nap -> napi 150 mg kálium -> napi 0,245 g KNO3 -> évi 89,275 g
nitrát 1,5 mg/l/nap -> napi 150 mg nitrát -> napi 0,043 g KH2PO4 -> évi 15,689 g
foszfát 0,3 mg/l/nap -> napi 30 mg foszfát -> napi 0,096 g K2SO4 -> évi 35,030 g

Mivel nemrég kifogytam az alapanyagokból, így rendelnem kellett. A beszerzés a Molar-tól történt. Múlt héten jöttek meg az anyagok, az alábbi árakon:

KNO3 3302 ft/1000g
NH2PO4 4801 ft/1000g
K2SO4 (nem vettem, mert még volt, de ha vennem kellett volna, akkor) 3356 ft/1000 g

Ha kiszámoljuk ezek alapján a macro táp éves költsége 488 Ft. Persze kell még valami jó minőségű víz, palack, mérleg, számolgatás, oldatkészítés, stb. Kinek-kinek ízlése szerint, de alapvetően nem érzem azt, hogy indokolt lenne a még olcsóbb alapanyag beszerzése az ismeretlenség jelentette kockázatok mellett.

Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy a vegyszerek a fenti számítás alapján 11,2, 63,7, 28,5 évig elegendőek ;) Tehát érdemes összeállni ismerőssel/ismeretlennel és közösen venni a cuccot.

Írok pár beszerzési helyet is, hátha segítek vele:

Magnézium-szulfát: kereskedelmi forma magnézium-szulfát-heptahidrát (MgSO4.7H2O), alias keserűsó, Epsom-só.
Beszerzési hely: akvarista bolt, patika, vegyszerkereskedem. Patikában lehet kapni, hashajtó, illetve emésztés segítő hatású. 2 hete vettem 134 ft/100 g + 20 ft a zacskó.

Kálium-nitrát: kereskedelmi forma kálium-nitrát (KNO3), alias salétromsó, kálisalétrom.
Beszerzési hely: Akvarista bolt, vegyszerkereskedem, patika, mezőgazdasági bolt. A vegyszerkereskedelemben valamivel olcsóbb, mint a patikában.

Kálium-dihidrogén-foszfát: kereskedelmi forma kálium-dihidrogén-foszfát (KH2PO4), alias kálium-foszfát.
Beszerzési hely: Akvarista bolt, vegyszerkereskedem. Egyéb beszerzési forrást még nem találtam. Ezzel az egyetlen egy baj, hogy nagyon kevés kell belőle, és ehhez képest az egyszeri beruházási költség nagy, de lehet haverokkal felezni, több/nagyobb akváriumot üzemelteni, stb. :D

Kálium-szulfát: Kereskedelmi forma kálium-szulfát (K2SO4).
Beszerzési hely: Akvarista bolt, patika, vegyszerkereskedelem. Beszerzése pont olyan egyszerű, mint a MgSO4-é: patikában érdemes keresni, fitymaszűkület kezelésére is használható :p 100 g pár száz ft lehet, nem tudom mennyi, mert régen vettem (de NEM fitymaszűkület kezelésére, hanem a házi laboromba!!!444 :p)

Az a véleményem, hogy tartasz a kémiától, vagy nem akarsz befeccölni egyszerre 10-12 ezer ft-ot, akkor vedd meg az akvarista boltban. Fajlagosan drágább ugyan, de tuti megfelelő minőséget kapsz és 200-250 gramm is évekre elég lehet. Ha van rá pénzed és évekre le akarod tudni ezt a feladatot, akkor a vegyszerkereskedelmet javaslom. Ha van egy jó patikus ismerősöd, akkor a háromból 2 anyagot simán megkapsz akár mg-ra pontosan kimérve, tehát még azzal sem kell szöszölnöd később.

Remélem segítettem! Ha van kérdés, ne habozzatok! ;)
 
Nagyon köszönöm sráccok, sokkat segítetetek, kezd összeálni végre a dolog. Mégegyszer köszönöm.
 
Úccsó off kérdés a magnézium sulfárt mire is kell? (bocs)

Magnézium pótlásra, ha nem csapvízezel. Nem alapvető, megoszlanak a vélemények, hogy adagoljunk-e, vagy ne. Én adagolok, mert a vízkeménység két vízcsere között leesik kb. 1 német keménységi fokot, ezért annyi MgSO4-ot adagolok, hogy 7 nap alatt 1 nk°-ot vigyek be kizárólag Mg-ból.
 
Javítás (a számok jók, csak a vegyületeket rossz helyre írtam, és nem szeretnék senkit félrevezetni):

kálium 1,5 mg/l/nap -> napi 150 mg kálium -> napi 0,096 g K2SO4 -> évi 35,030 g
nitrát 1,5 mg/l/nap -> napi 150 mg nitrát -> napi 0,245 g KNO3 -> évi 89,275 g
foszfát 0,3 mg/l/nap -> napi 30 mg foszfát -> napi 0,043 g KH2PO4 -> évi 15,689 g
 
Többször felmerült, hogy szabad-e a gazdaboltokban árult, nagy kiszerelésű "zsákos" műtrágyákat használni. Ezzel kapcsolatban szeretném megosztani a saját tapasztalatomat.
Mivel az akváriumom elég nagy (360 l), így én az elejétől kezdve arra készültem, hogy magamnak fogom keverni a makró tápot. Mivel egy nagy kertészeti cégnél dolgozom, ahol ezek a műtrágyák raklap számra fogynak, így nem volt kérdéses, hogy mit fogok bekeverni. K2SO4, KNO3, és KH2PO4 került bekeverésre. Ezek arányát már többször variáltam, próbálgattam. Most utoljára pont tegnap Dexkill javaslata alapján (Köszi (y)). Mikró tápnak a Dr. Garden cég Aqua Garden termékét használtam. Ez nitrogén és foszformentes mikrotáp.
Amit tapasztaltam: bár még nem vagyok túl tapasztalt az akvakertészet terén, de szerintem a növények szépen fejlődnek. Kb 1 hónap alatt a telepített növények benőtték az akváriumot, hiánytünetet nem tapasztaltam. Most hetente egy marék növényt dobok ki, hogy valamelyest kontrol alatt legyen az akvárium.
A fauna is jól bírja, betegség vagy hirtelen elhullás nem volt. A red cherryk szaporodnak, az amanok szaladgálnak. Otocinclus, kalászhal, gurámi, neonok jól vannak.
A naplómban van pár kép az akváról.
Én ezzel a bejegyzéssel nem akarok senkit biztatni a "zsákos" műtrágyák használatára, csupán a saját tapasztalatomat akartam megosztani Veletek.
 
Többször felmerült, hogy szabad-e a gazdaboltokban árult, nagy kiszerelésű "zsákos" műtrágyákat használni. Ezzel kapcsolatban szeretném megosztani a saját tapasztalatomat.
Mivel az akváriumom elég nagy (360 l), így én az elejétől kezdve arra készültem, hogy magamnak fogom keverni a makró tápot. Mivel egy nagy kertészeti cégnél dolgozom, ahol ezek a műtrágyák raklap számra fogynak, így nem volt kérdéses, hogy mit fogok bekeverni. K2SO4, KNO3, és KH2PO4 került bekeverésre. Ezek arányát már többször variáltam, próbálgattam. Most utoljára pont tegnap Dexkill javaslata alapján (Köszi (y)). Mikró tápnak a Dr. Garden cég Aqua Garden termékét használtam. Ez nitrogén és foszformentes mikrotáp.
Amit tapasztaltam: bár még nem vagyok túl tapasztalt az akvakertészet terén, de szerintem a növények szépen fejlődnek. Kb 1 hónap alatt a telepített növények benőtték az akváriumot, hiánytünetet nem tapasztaltam. Most hetente egy marék növényt dobok ki, hogy valamelyest kontrol alatt legyen az akvárium.
A fauna is jól bírja, betegség vagy hirtelen elhullás nem volt. A red cherryk szaporodnak, az amanok szaladgálnak. Otocinclus, kalászhal, gurámi, neonok jól vannak.
A naplómban van pár kép az akváról.
Én ezzel a bejegyzéssel nem akarok senkit biztatni a "zsákos" műtrágyák használatára, csupán a saját tapasztalatomat akartam megosztani Veletek.

Köszönjük szépen a tapasztalatot! Én is azt írtam, hogy ki kell próbálni. Habár az hozzáteszem, hogy nem a rövidtávú hatás volt kérdés, hanem a hosszútávú esetleges mellékhatás. De szerintem az sem kérdéses, csak kockák vagyunk, és nem bízunk abban, ami nincs leírva :p
 
így visszaolvasva talán nem voltam egyértelmű, mióta használom a zsákos műtrágyákat: 3 hónapja napi rendszerességgel. Az már középtáv azt hiszem :)
 
Lekértem a vízműtől a kálium és foszfát adatokat ( a többi adat elérhető a weboldalukon), és ezt a választ kaptam: "... A fent nevezett Kormányrendelet, az ivóvíz minőségének ellenőrzésére vonatkozóan, nem írja elő a kálium és foszfátparaméter mérését és határérték sincs rá meghatározva, így ezen paraméterekről sajnos nem tudunk információval szolgálni."
Ennek hiányában mit írjak be a táblázatba, hogy ki tudjam számolni a pontos mennyiségeket?
 
Lekértem a vízműtől a kálium és foszfát adatokat ( a többi adat elérhető a weboldalukon), és ezt a választ kaptam: "... A fent nevezett Kormányrendelet, az ivóvíz minőségének ellenőrzésére vonatkozóan, nem írja elő a kálium és foszfátparaméter mérését és határérték sincs rá meghatározva, így ezen paraméterekről sajnos nem tudunk információval szolgálni."
Ennek hiányában mit írjak be a táblázatba, hogy ki tudjam számolni a pontos mennyiségeket?

Kálium nem számít, lehet 0, vagy írd be a nátrium 25-50%-át. A természetes vizekben a nátrium szinte mindig több, mint a kálium. A foszfát érdekes, mert akár lehet is benne bőven...
Tisztán használsz csapvizet? Talán kezdetnek írj be nullát, hogy ha nincs benne, akkor ne verd át Magad, aztán tápozz 4-8 hétig, és mérjél foszfátot. Biztos vagyok benne, hogy túladagolni nem fogod. Milyen talajt használsz?
 
Ennek hiányában mit írjak be a táblázatba, hogy ki tudjam számolni a pontos mennyiségeket?

Küldj postán vízmintát, mérek neked foszfátot, az nem változik, stabil vegyület.

(JBL érzékeny kolorimetriás foszfátteszttel)
 
Kálium nem számít, lehet 0, vagy írd be a nátrium 25-50%-át. A természetes vizekben a nátrium szinte mindig több, mint a kálium. A foszfát érdekes, mert akár lehet is benne bőven...
Tisztán használsz csapvizet? Talán kezdetnek írj be nullát, hogy ha nincs benne, akkor ne verd át Magad, aztán tápozz 4-8 hétig, és mérjél foszfátot. Biztos vagyok benne, hogy túladagolni nem fogod. Milyen talajt használsz?

Csapvízzel cserélek, és amazonia talajt használok. Akkor az lesz, hogy káliumnak írok 0-át, a foszfátot meg megmérem, az a biztos.
 
A makro tápokat szeretném én is porból keverni, de nagyon kínai ez nekem :) RO vízzel cserélnék 30% körül hetente.
Vagy úgy állítom be az értékeket, hogy az 1. hét végére 30ppm körül legyen az NO3 és a K szintje (160g KNO3 és 80g K2SO4 10-10ml adag naponta), akkor pár hónap múlva már 90-100ppm lesz, ez gondolom annyira nem jó. Ha a hosszútávú 30-35ppm a cél (70g KNO3 és 30fK2SO4), akkor meg 1 hétig alacsony nagyon, de utána is csak lassan emelkedik, 1 hónap után lesz 30 körül. A foszforral meg 5g KH2PO4 adagolással csak a 2. hétre emelkedik 1 ppm fölé a foszfor és 3,5ig megy fel, 10 g esetén meg már 10ppm lesz hosszútávon.
Illetve ott van még a Mg kérdése is, RO mellé nem tudok annyit beoldani, hogy akár 10 ppm-et is elérjen, így szerintem azt nem tudom így beoldani, marad valamelyik GH növelő vagy az RO víz rossz vize.
Melyik megoldást válasszam? Hosszú távon 30 körüli ppm, vagy nem gond, ha sokkal magasabb? Vagy kétféle keveréket csinálja. Ráadásul mikor érdemes elkezdeni, ha eddig GA MICMAC ment bele? Nem tudom milyen szintről indulok.
 
elsőre ez a 160g KNO3 és 80g K2SO4 nagyon soknak tűnik
Nálam ilyen keverés van:
(22.es sor egy 1 porhoz való víz mennyisége, tehát az alábbi mennyiségek 480ml vízben vannak feloldva)
22773171_161dd819e98b1c400372d99fc9081569_l.jpg
 
elsőre ez a 160g KNO3 és 80g K2SO4 nagyon soknak tűnik
Nálam ilyen keverés van:
(22.es sor egy 1 porhoz való víz mennyisége, tehát az alábbi mennyiségek 480ml vízben vannak feloldva)
22773171_161dd819e98b1c400372d99fc9081569_l.jpg
és ez milyen ppm-eket eredményez Nálad? RO-val cserélsz? Én 1 liter vízzel számoltam, tehát akkor összesen ebből lenne 3 liter táp? Így már nem olyan nagyon sok ám (csak 2x annyi, mint a Tied) :D
 
Full Ro-s az akvárium visszaporozva 120ppm-re, a táblázat alján ilyenek az értékek:
22773173_c4b8e0acbe33abc31f4fd9c8ca3f9b0f_m.jpg



itt találsz leírást a táblázat kitöltéséhez:
Akvarisztika info fórum • Téma megtekintése - Növények Tápozása
Köszi. Azt hiszem megvan a kulcs, sehogy sem elég a heti 30% vízcsere, nagyon elszállnak vele az értékek. 40%-ra állítva már a Tiedhez hasonló értékek jönnek ki, 37-ig megy fel az NO3 és a K is, illetve a P is csak 3,73ig. Ezen még lehet finomítani.
Mivel sózol vissza?
 
Back
Oldal tetejére