• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Makro táp házilag

Sziasztok!

Szeretném én is kipróbálni a porokból kevert tápokat, mivel elég sokba van egy 243 literes akvárium tápozása GA tápokkal, Vízcsere RO vízzel megy, (GH+ porral visszakeményítve), így ennek megfelelően a táblázat R oszlopába nullákat írtam, vízcsere pedig heti kb 40% nagyjából 100 liter, porokat 1 liter vízben keverném ki (persze külön külön, de a végén összeönteném, hogy 1 táppumpa tudja adagolni az akváriumba, napi 20ml-t.
Létszíves nézzétek meg, hogy jó lett-e az elgondolásom a porok mennyiségével kapcsolatban.
KNO3: 51g
KH2PO4: 4,5g
K2SO4: 23g

Volna egy olyan kérdésem is, hogy magnéziumot nem kellene adagolni a vízbe? Azért kérdezem, mert ahonnan a micro táp port rendeltem , nekik is van egy kalkulátoruk, nem olyan komplex mint a táblázat, egyszerűen csak az akváriuméreret kell megadni, és alapban heti 50%-os vízcserével számol, viszont ott kálium szulfát helyett magnézium szulfátot használnak.
Bepróbáltam az ő ajánlásukat is a táblázatba :), de elég magasnak tűnő értékek jöttek ki, mert ha jól tudom 30ppm-es értéket kell megcélozni. Valószínűleg azért mert ők más ütemben is ajánlják az adagolást, napi váltásban meg a micro és a makró, és az utolsó 2 nap nem adagolnak semmit.

Nah, ahogy ígértem, utánaszámoltam én is, mára elkészültem a táblázatom pótlásával.

Ezzel a beméréssel és a végső 3000 ml-re történő hígítással 1 ml tápoldatod tartalmaz:

10,45 mg káliumot
10,43 mg nitrátot
1,05 mg foszfátot

Ha ebből az oldatból 20 ml-t tolsz az akvába, akkor beviszel:

208,91 mg K+
208,52 mg NO3-
20,94 mg PO43-

A táblázatot, amit linkeltél eredetileg is hibásnak véltem, ezért csináltam egy sajátot, ám, mint kiderült az E.I. koncentrációkat helyesen számolja (vagy én is rosszul :p ), mivel ugyanaz jött ki nekem is. Viszont kizárt, hogy ezzel zöldben legyél akármelyikkel is!

Itt egy grafikon a koncentrációkról:

o55h34abnm4gnib0mmcd.jpg


Az igaz, hogy nagyon egyenletesre lőtted be a három cuccost, csak alacsony a szintjük. Edit: alacsony az E.I. szentírását figyelembe véve, egyébként szerintem elég, mivel az akva/szűrő termel nitrátot és foszfátot is. Talán a K lehet necces. A grafikonon a nitrát és a K pontosan fedi egymást, azért nem látható a ződ vonal.
 
Tiszta RO vízzel cserélek, bár egyenlőre még kevert víz van az akváriumban, mivel indításkor nem tudtam elég osmo vizet biztosítani, így most 200 ppm körüli a víz, de ez fokozatosan le fog menni, bár valami azért keményít, mert a szombati vízcserekor 170 volt. Nem is terveztem, kevert vízzel cserélni, mert szerintem nem tudnám kordában tartani a ppm értéket. Így egyszerűbb, hogy porral visszakeményítem :), főleg mert igyekszem automatizálni az egész vízcserét, amiből már csak az RO szűrő automatizálása van hátra. Ha keverném akkor mindig kellene szórakozni, hogy mennyi csapvizet is adjak hozzá, ez mellett kb 2 naponta az elpárolgott vizet is pótolnom kell.
A számoló táblázatban van a magnéziumnak is sor, csak nem tudom, hogy itt milyen értékre kellene törekedni, mert ahhoz, hogy elkezdjen bezöldülni, kell legalább 300 gramm magnézium-szulfát 1 liter vízbe feloldani napi 20 ml adagolás mellett , ekkor viszont hasonló a mintázat, mint a másik 3 sorban :), viszont az E sorban a 300 gramm már erősen piros érték.
Táblázat, ha nem lenne meg:
http://www.greenaqua.hu/download/dosing-calculator.xls

Na jó elég 230 gramm magnézium is :)
de nem tudom mennyire kell zöldnek lennie a táblázatnak, hány függőleges zöld kocka ajánlott egy oszlopban?

A táblázat Ca/Mg arányra vonatkozó része szerintem rossz. Az a víz, amiben 176,6 mg Ca és 38,41 mg Mg van, 33,5 nk° keménységű, nem pedig 21,5 nk° (215 mg/l CaO a pécsváradi víz a vízmű adata alapján. Ezt a számot dobtam be tesztként.) Én mértem kb. 119 mg/l Ca-ot és kb. 21 mg/l Mg-ot. Ha beírom a fenti táblázatba a 215 mg/l CaO-t, akkor 176,6 és 38,41 mg jön ki. De mint mondtam egyelőre csak ezt a hibát találtam benne, a napi koncentrációkat a tápozás és vízcsere függvényében helyesen számolja.
 
Nah, ahogy ígértem, utánaszámoltam én is, mára elkészültem a táblázatom pótlásával.

Köszi, hogy utánaszámoltál!
Agyalgatva ezen a táblázaton, azt látom, hogy hétről hétre növekszik a tápok mennyisége a vízcserék ellenére is. Az első héten talán egy kicsit kevés a táp, de a második héttől már minden érték fekete számmal jelenik meg, ami elméletileg elég, legalábbis az S és T oszlopokban található határértékek szerint, meg próbáltam valahogy úgy belőni, hogy a hét vége felé se menjen nagyon 30 ppm fölé a nitrát vagy a kálium. Viszont amit hiányolok ebből az egész kiszámolós dologból az az, hogy szerintem nem veszi figyelembe a táblázat, hogy a növények mennyi tápot használnak el ebből. Tehát az szép dolog, hogy vízcsere előtt már magas tápmennyiség lehet a vízben, de valójában valószínűleg ez kevesebb. De persze minden akvárium más, beszerzek valami víztesztet és méricskélek , és ha szükséges emelem az adagot.
Magnéziummal, Kalciummal kapcsolatban nemrég olvastam Keymaker írását a tápozásról (tudtommal ő fejlesztette ki a GA tápokat)
Keymaker a növénytápokról | Nigro Blogja
Ő azt írja, hogy lágy víz esetén GH növelőket használunk, ahogy nevezik "GH boostert" amiben állítólag pont magnézium és kalcium van. Én ilyent vettem, de sajnos az összetételéről nem találtam semmit:
SaltyShrimp Mineral GH+ vízkeménység növelő - 230 g most csak 5 800,00 Ft - Green Aqua
 
Köszi, hogy utánaszámoltál!
Agyalgatva ezen a táblázaton, azt látom, hogy hétről hétre növekszik a tápok mennyisége a vízcserék ellenére is. Az első héten talán egy kicsit kevés a táp, de a második héttől már minden érték fekete számmal jelenik meg, ami elméletileg elég, legalábbis az S és T oszlopokban található határértékek szerint, meg próbáltam valahogy úgy belőni, hogy a hét vége felé se menjen nagyon 30 ppm fölé a nitrát vagy a kálium. Viszont amit hiányolok ebből az egész kiszámolós dologból az az, hogy szerintem nem veszi figyelembe a táblázat, hogy a növények mennyi tápot használnak el ebből. Tehát az szép dolog, hogy vízcsere előtt már magas tápmennyiség lehet a vízben, de valójában valószínűleg ez kevesebb. De persze minden akvárium más, beszerzek valami víztesztet és méricskélek , és ha szükséges emelem az adagot.
Magnéziummal, Kalciummal kapcsolatban nemrég olvastam Keymaker írását a tápozásról (tudtommal ő fejlesztette ki a GA tápokat)
Keymaker a növénytápokról | Nigro Blogja
Ő azt írja, hogy lágy víz esetén GH növelőket használunk, ahogy nevezik "GH boostert" amiben állítólag pont magnézium és kalcium van. Én ilyent vettem, de sajnos az összetételéről nem találtam semmit:
SaltyShrimp Mineral GH+ vízkeménység növelő - 230 g most csak 5 800,00 Ft - Green Aqua
A táblázat azért nem számol a növények felvételével, amiért Mi is bruttó térfogatot nézünk az akváriumoknál és gyári lph adatot a szűrőknél, holott mindenki tudja, hogy egyik se annyi... Ez nem hiba, egyszerűen nem számít, és kész, ezzel nem kell foglalkozni. (y)
 
azért nem számol vele, mert az EI módszerhez készült, ami deklaráltan nem foglalkozik ezzel, a célja, hogy mindenből legalább elégséges legyen, de inkább több.
 
Meg alapbol dus novenyes akvariumra keszult. Nem akvariumhoz nehany novennyel. Ezert nincs ertelme arrol beszelni, hogy mi van ha sok a noveny... Ez alap.
 
Önmagában az anyagmérleget nézve:

Tápanyagot növel:

- talaj behelyezése
- élő növény behelyezése (nem oldott, de az üvegen belül van)
- halkaja adagolása
- növénytáp adagolása
- NO3 esetében a szűrő tevékenysége

Tápanyagot csökkent:

- a növények kivétele (nyírás)
- vízcsere

Egy ideig én is agyaltam azon, hogy ha egyik szál növény megköti a betett NO3 50%-át, akkor a többi növénynek már osztoznia kell a meglévő 50%-on, és ha nyírás van, akkor kiveszem azt a tápanyagot. Sokkal több tápanyagot adszorbeál a talaj, mint a növények. Továbbá a vízcserét kell figyelembe venni, mert az egyszerre nagyon sok tápanyagot csökkent, ami a Ca, Mg esetén lehet számottevő, a többit ugye naponta adagoljuk.

Talajra konkrét példa: 0,1 nk° keménységű vízzel töltöttem fel az akvát (RO+esővíz+csapvíz), majd hozzáadtam annyi Ca és Mg-ot, amennyi az 5,0 nk° eléréséhez kell, az eredmény: 2,2 nk°, hozzáadtam megint annyit, amennyi az 5 nk°-hoz kell, eredmény 2,9 nk° :D Utána beleöntöttem a számított mennyiség kétszeresét, "dühömben" felfelé kerekítve, akkor lett 4,9 nk°.

Amit @Beni mond, az is teljesen igaz, felfelé kerekítünk, az teljesen jó úgy.

Egyébként azt egyszer ki fogom próbálni, hogy a nyers vízbe beletenni minden tápanyagot (EI számítás alapján, tehát az adszorbeált mennyiséggel nem foglalkozva), hogy így elvileg egy ideális vízzel kezdjük a bulit, és onnéttól a napi adagolással már csak szinten tartjuk, így nem lesz meg az a felfutás, ami a fenti grafikonon az első kb. 40 napban látszik.
 
Köszi, hogy utánaszámoltál!
Agyalgatva ezen a táblázaton, azt látom, hogy hétről hétre növekszik a tápok mennyisége a vízcserék ellenére is. Az első héten talán egy kicsit kevés a táp, de a második héttől már minden érték fekete számmal jelenik meg, ami elméletileg elég, legalábbis az S és T oszlopokban található határértékek szerint, meg próbáltam valahogy úgy belőni, hogy a hét vége felé se menjen nagyon 30 ppm fölé a nitrát vagy a kálium. Viszont amit hiányolok ebből az egész kiszámolós dologból az az, hogy szerintem nem veszi figyelembe a táblázat, hogy a növények mennyi tápot használnak el ebből. Tehát az szép dolog, hogy vízcsere előtt már magas tápmennyiség lehet a vízben, de valójában valószínűleg ez kevesebb. De persze minden akvárium más, beszerzek valami víztesztet és méricskélek , és ha szükséges emelem az adagot.
Magnéziummal, Kalciummal kapcsolatban nemrég olvastam Keymaker írását a tápozásról (tudtommal ő fejlesztette ki a GA tápokat)
Keymaker a növénytápokról | Nigro Blogja
Ő azt írja, hogy lágy víz esetén GH növelőket használunk, ahogy nevezik "GH boostert" amiben állítólag pont magnézium és kalcium van. Én ilyent vettem, de sajnos az összetételéről nem találtam semmit:
SaltyShrimp Mineral GH+ vízkeménység növelő - 230 g most csak 5 800,00 Ft - Green Aqua


Csak a koncentrációkra reagálva: az első 40 napban van csak a felfutó szakasz, a görbe telítésű jellegű (terminus technicus :p), a 40. naptól nagyon egyenletes az adagolásod. Ha az alacsony szintek nem zavarnak, akkor szerintem nagyon szép adagolást számoltál ki.
 
A felfutó szakasz miatt, viszont ha jól gondolom, akkor simán lehetne már az akvárium indításától tápozni, tápban gazdag talaj esetén is
Tápozás akvárium indításakor GA Micro,Macro | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community

@viktorlantos írt valahol egy bejegyzést valakinek a naplójába pár évvel ezelőtt :D ugyanerről. Szerintem is simán lehet tápozni, sőt, érdemes is, hiszen a talaj sok jóságot megköt, és nem tudjuk pontosan, hogy mennyi oldott anyag van a vízben. Pl. nálam most van némi zöld pontalga, pedig a foszfát papíron tökéletes.
 
A héten megjöttek a hiányzó összetevők is a tápkeveréshez, kálium-nitrát és az ékszermérleg, pont időben, mert a GA tápokból már csak úgy fél centinyi volt a tartályokban. Egyenlőre összesen fél litert kevertem be. Mint kiderült legközelebb kicsit kevesebbet kell , mert a fél literesnek írt RC repülő üzemanyagtartályok inkább 480 köbcentisek. Egyúttal bekevertem a TNC micro tápport mixet is, ami ugyanolyan rozsdaszínű lett a Green Aqua Micro :rolleyes:, remélem beválik és jó ideig költségtakarékosan meg lesz oldva a tápozásom.
Amúgy mennyire stabil a Macro táp keverék? Mert mintha olvastam volna olyant, hogy volt akinek bepenészesedett. A táblázatban van kálium-szorbát ami, ha jól olvastam pont penészesedésgátló és a referencia oszlopban, fél literes keverékhez 0,5 grammot javasolnak, érdemes ilyent tenni a keverékbe, vagy nem lesz gond?
 
A héten megjöttek a hiányzó összetevők is a tápkeveréshez, kálium-nitrát és az ékszermérleg, pont időben, mert a GA tápokból már csak úgy fél centinyi volt a tartályokban. Egyenlőre összesen fél litert kevertem be. Mint kiderült legközelebb kicsit kevesebbet kell , mert a fél literesnek írt RC repülő üzemanyagtartályok inkább 480 köbcentisek. Egyúttal bekevertem a TNC micro tápport mixet is, ami ugyanolyan rozsdaszínű lett a Green Aqua Micro :rolleyes:, remélem beválik és jó ideig költségtakarékosan meg lesz oldva a tápozásom.
Amúgy mennyire stabil a Macro táp keverék? Mert mintha olvastam volna olyant, hogy volt akinek bepenészesedett. A táblázatban van kálium-szorbát ami, ha jól olvastam pont penészesedésgátló és a referencia oszlopban, fél literes keverékhez 0,5 grammot javasolnak, érdemes ilyent tenni a keverékbe, vagy nem lesz gond?

Szerintem tartsd szobahőmérsékleten ls sötétben (szekrényben), nem hiszem, hogy penészedni fog, én 20 napra keverek egy adagot, még nem volt problémám ezzel. Az RC modell üzemanyagtartály mi célt szolgál?
 
@nebula, mint élő lelkiismeretem emlékeztetett, hogy túl régóta ülök a beígért táblázaton. A táblázat már kész van jó ideje, használtam is, de a végső ellenőrzést húztam-halasztottam... Aztán, amikor nekiálltam, még találtam benne hibát, logikai bukfencet és egyéb finomságokat. De végül összeállt.

Tegnap elkezdtem hozzá írni egy kis segítséget, amit nemrég fejeztem be, a lényeg benne van, de tudnék még mit írni hozzá. Bár így is 10 oldal lett... :whistle:

Az eredeti célom az volt, hogy olyan hobbisták is minőségi és pontos tápozást tudjanak alkalmazni, akik nem tudják, vagy nem akarják a kereskedelemben kapható tápokat megvenni/használni, viszont nem rendelkeznek egy vegyész felszerelésével, ismereteivel. Végül, de nem utolsó sorban, szerettem volna én is hozzátenni valamit az aquascaper közösséghez - hogy sikerül(t)-e, majd a végére kiderül.

A táblázat letölthető INNÉT, 7 napig (2014.11.26-ig), illetve feltöltöm a Facebook Hungarian Aquascaping Community CSOPORTba is. A fájlok között megtaláljátok.

A készített manual letölthető INNÉT, szintén 7 napig, illetve a HAC Csoport fájljai között is megtalálható.

Szedjétek, próbáljátok ki, és ha bejön, használjátok, terjesszétek! ;)

Ui.: nem állítom, hogy hibátlan, de sokszor teszteltem, rendszeresen használom. Ha találtok benne valamit, kérem jelezzétek, javítom.
 
@nebula, mint élő lelkiismeretem emlékeztetett, hogy túl régóta ülök a beígért táblázaton. A táblázat már kész van jó ideje, használtam is, de a végső ellenőrzést húztam-halasztottam... Aztán, amikor nekiálltam, még találtam benne hibát, logikai bukfencet és egyéb finomságokat. De végül összeállt.

Tegnap elkezdtem hozzá írni egy kis segítséget, amit nemrég fejeztem be, a lényeg benne van, de tudnék még mit írni hozzá. Bár így is 10 oldal lett... :whistle:

Az eredeti célom az volt, hogy olyan hobbisták is minőségi és pontos tápozást tudjanak alkalmazni, akik nem tudják, vagy nem akarják a kereskedelemben kapható tápokat megvenni/használni, viszont nem rendelkeznek egy vegyész felszerelésével, ismereteivel. Végül, de nem utolsó sorban, szerettem volna én is hozzátenni valamit az aquascaper közösséghez - hogy sikerül(t)-e, majd a végére kiderül.

A táblázat letölthető INNÉT, 7 napig (2014.11.26-ig), illetve feltöltöm a Facebook Hungarian Aquascaping Community CSOPORTba is. A fájlok között megtaláljátok.

A készített manual letölthető INNÉT, szintén 7 napig, illetve a HAC Csoport fájljai között is megtalálható.

Szedjétek, próbáljátok ki, és ha bejön, használjátok, terjesszétek! ;)

Ui.: nem állítom, hogy hibátlan, de sokszor teszteltem, rendszeresen használom. Ha találtok benne valamit, kérem jelezzétek, javítom.


Köszönöm!
Ez még nekem is érthető volt,és igen hasznos info.!
 
Sziasztok. Az arányokkal tisztában vagyok, viszont a porokkal tekintetben elég homály....... Bementem a gazdaboltba kértem KNO3-mat, hozzám dobtak 1kg (600 FT). A zacskón az áll hogy EK műtrágya, én ezt nem szívesen használom vagy ezek a porok mind műtrágyák? A csomagoláson az áll szó szerint hogy "gyakorlatilag nem mérgező" és hogy ne használjuk élővizek közelébe.
 
Kiegészítő műtrágyának írják, illetve érés gyorsító. De korábban mintha beszéltünk volna róla, hogy az ilyen nagy kiszerelésű porok nem biztos, hogy olyan tisztaságúak mint amit pl patikában kapni, már ha kapni :), mert én kérdeztem a .... szulfát porokat, de nem tartanak ilyent.
Porokat gondolom tudod, hogy innen is meg tudod rendelni:
Porok - száraztápok Green Aqua
 
Nagyban "játszanék" és smucig vagyok, bár ebben a "sportban" nincs helye a smucigságnak arra már rá jöttem.DE a fő kérdés hogy nem ártalmas?
 
Back
Oldal tetejére