• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Makro táp házilag

Sziasztok!
Valaki használ Urea-t KNO3 helyett? Németországban lakom eddig KNO3-ból kevertem, de nem igazán lehet beszerezni. Ha van valakinek tapasztalata szívesen fogadom.
 
Szia!
Én használtam, de csak növényes akvához.
Óvatosan kell vele bánni, mert ammónia képződéssel alakul nitráttá és ha túladagolod kinyiffannak az állatok.
Pontosabban egy mólnyi karbamidból a heteretróf mikrobiális lebontás során két mólnyi ammónia keletkezik. Ezt dolgozzák fel a Nitrosomonasok és a Nitrobacterek miközben ammóniából nitriten keresztül nitrátot gyártanak.
Ha tehát karbamidot (ureát) adagolsz, azzal elindítasz egy nitrogén ciklust. Lényegében a karbamid tömegének 57 %-ából képződhet ammónia. Ez az elméleti maximum. De a gyakorlatban vannak veszteségek.
Szóval ha vannak halak, garnélák, csigák az akváriumban, akkor az általánosan elfogadott 1 mg/ml maximális toxicitás eléréséhez literenként maximum 1,57 mg karbamidot adagolhatsz. De én inkább ennek az egyötödét javaslom. Azaz pl 100 liter vízhez 31 miligramm ureát. Ha jól számoltam.
Nem árt, ha van a konyhában egy analitikai mérleg.
Ha esetleg “csak” századgramm pontosságú digitális mérleged van, akkor érdemes az ureából törzsoldatot készíteni kihasználva, hogy a vízzel szinte korlátlanul elegyedik.
10 grammot bemérve egy literbe máris közelíthető a szükséges 1/3 ml.
Hajrá! :)
 
Utoljára módosított:
Szia!
Én használtam, de csak növényes akvához.
Óvatosan kell vele bánni, mert ammónia képződéssel alakul nitráttá és ha túladagolod kinyiffannak az állatok.
Pontosabban egy mólnyi karbamidból a heteretróf mikrobiális lebontás során két mólnyi ammónia keletkezik. Ezt dolgozzák fel a Nitrosomonasok és a Nitrobacterek miközben ammóniából nitriten keresztül nitrátot gyártanak.
Ha tehát karbamidot (ureát) adagolsz, azzal elindítasz egy nitrogén ciklust. Lényegében a karbamid tömegének 57 %-ából képződhet ammónia. Ez az elméleti maximum. De a gyakorlatban vannak veszteségek.
Szóval ha vannak halak, garnélák, csigák az akváriumban, akkor az általánosan elfogadott 1 mg/ml maximális toxicitás eléréséhez literenként maximum 1,75 mg karbamidot adagolhatsz. De én inkább ennek az egyötödét javaslom. Azaz pl 100 liter vízhez 35 miligramm ureát. Ha jól számoltam.
Nem árt, ha van a konyhában egy analitikai mérleg.
Ha esetleg “csak” századgramm pontosságú digitális mérleged van, akkor érdemes az ureából törzsoldatot készíteni kihasználva, hogy a vízzel szinte korlátlanul elegyedik.
3,5 grammot bemérve egy literbe máris közelíthető a szükséges 10 ml.
Hajrá! :)
 
Utoljára módosított:
Pontosabban egy mólnyi karbamidból a heteretróf mikrobiális lebontás során két mólnyi ammónia keletkezik. Ezt dolgozzák fel a Nitrosomonasok és a Nitrobacterek miközben ammóniából nitriten keresztül nitrátot gyártanak.
Ha tehát karbamidot (ureát) adagolsz, azzal elindítasz egy nitrogén ciklust. Lényegében a karbamid tömegének 57 %-ából képződhet ammónia. Ez az elméleti maximum. De a gyakorlatban vannak veszteségek.
Szóval ha vannak halak, garnélák, csigák az akváriumban, akkor az általánosan elfogadott 1 mg/ml maximális toxicitás eléréséhez literenként maximum 1,75 mg karbamidot adagolhatsz. De én inkább ennek az egyötödét javaslom. Azaz pl 100 liter vízhez 35 miligramm ureát. Ha jól számoltam.
Nem árt, ha van a konyhában egy analitikai mérleg.
Ha esetleg “csak” századgramm pontosságú digitális mérleged van, akkor érdemes az ureából törzsoldatot készíteni kihasználva, hogy a vízzel szinte korlátlanul elegyedik.
3,5 grammot bemérve egy literbe máris közelíthető a szükséges 10 ml.
Hajrá! :)
Köszönöm a részletes leírást.
Jelenleg 1,5g van 250ml RO vizbe kavarva, amelyból napi 10ml-t adagolok 300literes akváriumba.
Kb. 2 hete adagolom, az élőlények rendben vannak, Rotala pirosabb, de lassabban nőnek a növények úgyhogy kevés szerintem. Viszont elkezdtem algásodni(zöld szőr). Gondolom most borult minden az eddigi tápozásomhoz képest, majd megint ki kell kisérletezni.
 
Köszönöm a részletes leírást.
Jelenleg 1,5g van 250ml RO vizbe kavarva, amelyból napi 10ml-t adagolok 300literes akváriumba.
Kb. 2 hete adagolom, az élőlények rendben vannak, Rotala pirosabb, de lassabban nőnek a növények úgyhogy kevés szerintem. Viszont elkezdtem algásodni(zöld szőr). Gondolom most borult minden az eddigi tápozásomhoz képest, majd megint ki kell kisérletezni.
En eleg reg ota hasznalok 0.4% ureat. ADA nitrogen alapjan gondoltam hogy jo lesz https://www.adana.co.jp/en/contents/support/liquid/manuals/NITROGEN_Label.pdf
Meg nem volt vele sose problema. En heti 2-3x 1 ml/20l adagot adok.

A KNO3-al szemben azert itt ugyelni kell ra hogy megfelelo menynisegu K is keruljon a vizbe a mikroelemek mellett.
 
Köszönöm a részletes leírást.
Jelenleg 1,5g van 250ml RO vizbe kavarva, amelyból napi 10ml-t adagolok 300literes akváriumba.
Kb. 2 hete adagolom, az élőlények rendben vannak, Rotala pirosabb, de lassabban nőnek a növények úgyhogy kevés szerintem. Viszont elkezdtem algásodni(zöld szőr). Gondolom most borult minden az eddigi tápozásomhoz képest, majd megint ki kell kisérletezni.
Szerintem azon még biztonságosan emelhetsz, egyébként sem egyből lesz mindből ammónia, hanem folyamatosan termelődik, közben a nitrifikáció fogyasztja. K-ra tényleg érdemes odafigyelni, esetleg kálium- szulfát, ha az van Németországban. Nálunk van.

 
Köszönöm a részletes leírást.
Jelenleg 1,5g van 250ml RO vizbe kavarva, amelyból napi 10ml-t adagolok 300literes akváriumba.
Kb. 2 hete adagolom, az élőlények rendben vannak, Rotala pirosabb, de lassabban nőnek a növények úgyhogy kevés szerintem. Viszont elkezdtem algásodni(zöld szőr). Gondolom most borult minden az eddigi tápozásomhoz képest, majd megint ki kell kisérletezni.
Kiszámoltam, ebben az adagolásban max. 0,41 mg/l NO₃ koncentrációd lesz, az ammónia max 0,12 mg/l.
 
Köszönöm ismét a tanácsokat! Közbe becsúszott egy gyors vakbél műtét aztán kicsit nem erőltettem az növényes témát. Ma párom csinál egy vízcserét, előtte tesztelünnk egyett hogy milyenek az arányok. K szintre kíváncsi leszek, mert az 30+ volt amig KNO3-al tápoztam pedig K2SO4-et se adtam már. Az ureat biztos megduplázom(Ada rendszer a cél csak, nem EI), a KH2PO4 pedig a teszt függvénye. Ha sikerül kicsit jobban eltalálnom a tápozást majd leírom a pontos receptet ami nekem működik és akkor lesz másnak is kiindulási pont.
 
Köszönöm ismét a tanácsokat! Közbe becsúszott egy gyors vakbél műtét aztán kicsit nem erőltettem az növényes témát. Ma párom csinál egy vízcserét, előtte tesztelünnk egyett hogy milyenek az arányok. K szintre kíváncsi leszek, mert az 30+ volt amig KNO3-al tápoztam pedig K2SO4-et se adtam már. Az ureat biztos megduplázom(Ada rendszer a cél csak, nem EI), a KH2PO4 pedig a teszt függvénye. Ha sikerül kicsit jobban eltalálnom a tápozást majd leírom a pontos receptet ami nekem működik és akkor lesz másnak is kiindulási pont.
Jobbulást kívánok!
Kíváncsian várom a receptedet, hogy miből csinálsz végül is macro-t?
 
Köszönöm!

Eddig amig tudtam szerezni KNO3-at, 20g KNO3 és 3g KH2PO4 volt, 250ml RO vizbe feloldva és 1ml/30l adagot, azaz jelen esetemben 10ml 300literbe naponta. Vékony tápozást próbálok, EI szerint ez nem fog működni, ha valaki próbálja. Ez nekem így 25 napra volt elég, nem volt ideje bepenészedni se, igy se ,hogy carbot meg semmit se raktam bele és a szabadságokat is kibírta az adagoló. Nitrát 1mg/l körül volt a foszfát pedig 0,2mg/l . Puregin nélkül, mert zabálja a nitrátot a tapasztalataim szerint. Ahogy én számoltam kevesebb KNO3 kellett volna, de úgy sose volt mérhető a nitrát és hiány tünet is volt.

Micro is porból van, de az kész mix. Azt pedig a vas alapján módosítom ha kell. Vagy 5 éve vettem 2db 250g-os csomagot, most fog elfogyni az első adag.
 
Sziasztok! Egyszer régen már kikevertem magamnak, de most sehol nem találom a jegyzetemet. Hogyan tudom kiszámolni, hogy mennyi KH2PO4 port kell mondjuk 1000 ml desztilláltvízhez adagolnom, hogy olyan oldatot kapjak, amire igaz, hogy minden 1 ml-e 0,1 ppm-mel növeli 100 liter víz PO4 tartalmát? Előre is köszönöm, ha valaki segít levezetni, mert nem megoldást, hanem módszert szeretnék kapni, hogy KNO3 és K2SO4 porokkal is tudjak ilyen oldatokat keverni pl.
 
Szia,

Én ezt az excel táblázatot használom:

EI dosing calculator

Korábban fent volt a GA weboldalán is, most nem találtam.

Nem tudom ismered-e, de a lényeg az általad említett foszfátos példánál maradva:

EI táblázat példa.JPG

1. Amekkora akváriumhoz adagolod + heti vízcsere %-ban.
2. Amennyi gr. porokat adagolsz az RO vízbe az oldatban.
3. Amennyi ml-t adagolsz az oldatból az akváriumba (ha komplett makro-t keversz - KNO3, KH2PO4, K2SO4 - akkor mindig ugyanannyi ml-t állíts be minden egyes táphoz, értelemszerűen a kevert oldatból a keverési arány szerint megy bele a napi adagolással).
4. Az oldat ezekkel az értékekkel emeli a tápanyagszinteket. Beleszámolja a vízcseréket is, amit vasárnapra számol - ott reseteli az értékeket a százalékos vízcsere arányában.

A Trace elements (mikroelemek) részét inkább mindig állítsd 0-ra, a vasat ne ebből a táblázatból számold, mert annak lebomlása függ egyéb dolgoktól is (kelát, víz ph-ja). Az a kis kálium, ami a legtöbb mikrotápban van úgyse befolyásol gyakorlatilag semmit. A káliumod meghatározó része a kevert makrotápodból jön.

Szépen el lehet játszani vele, hogy melyikből mennyit szeretnél adagolni. Ugyan EI tápozásra lett kitalálva a táblázat, de a tápok keverésével simán lehet kialakítani pl. egy ADA rendszerű nitrátszegény tápot is, vagy az akvárium-indítás utáni időszakra egy foszfát túlsúlyosabbat is.
Jó kísérletezést!;)
 
Szia,

Én ezt az excel táblázatot használom:

EI dosing calculator

Korábban fent volt a GA weboldalán is, most nem találtam.

Nem tudom ismered-e, de a lényeg az általad említett foszfátos példánál maradva:

View attachment 167890

1. Amekkora akváriumhoz adagolod + heti vízcsere %-ban.
2. Amennyi gr. porokat adagolsz az RO vízbe az oldatban.
3. Amennyi ml-t adagolsz az oldatból az akváriumba (ha komplett makro-t keversz - KNO3, KH2PO4, K2SO4 - akkor mindig ugyanannyi ml-t állíts be minden egyes táphoz, értelemszerűen a kevert oldatból a keverési arány szerint megy bele a napi adagolással).
4. Az oldat ezekkel az értékekkel emeli a tápanyagszinteket. Beleszámolja a vízcseréket is, amit vasárnapra számol - ott reseteli az értékeket a százalékos vízcsere arányában.

A Trace elements (mikroelemek) részét inkább mindig állítsd 0-ra, a vasat ne ebből a táblázatból számold, mert annak lebomlása függ egyéb dolgoktól is (kelát, víz ph-ja). Az a kis kálium, ami a legtöbb mikrotápban van úgyse befolyásol gyakorlatilag semmit. A káliumod meghatározó része a kevert makrotápodból jön.

Szépen el lehet játszani vele, hogy melyikből mennyit szeretnél adagolni. Ugyan EI tápozásra lett kitalálva a táblázat, de a tápok keverésével simán lehet kialakítani pl. egy ADA rendszerű nitrátszegény tápot is, vagy az akvárium-indítás utáni időszakra egy foszfát túlsúlyosabbat is.
Jó kísérletezést!;)
Köszönöm! Ezt a táblázatot ismerem, de én valami egyszerű képletre gondoltam, amivel oldatot állíthatok elő a nekem tetsző koncentrációban.
 
Köszönöm! Ezt a táblázatot ismerem, de én valami egyszerű képletre gondoltam, amivel oldatot állíthatok elő a nekem tetsző koncentrációban.
Ezzel pontosan azt állítasz elő (egy oldatot a neked tetsző koncentrációban), ennél egyszerűbbet szerintem nem fogsz találni.
 
Sziasztok! Egyszer régen már kikevertem magamnak, de most sehol nem találom a jegyzetemet. Hogyan tudom kiszámolni, hogy mennyi KH2PO4 port kell mondjuk 1000 ml desztilláltvízhez adagolnom, hogy olyan oldatot kapjak, amire igaz, hogy minden 1 ml-e 0,1 ppm-mel növeli 100 liter víz PO4 tartalmát? Előre is köszönöm, ha valaki segít levezetni, mert nem megoldást, hanem módszert szeretnék kapni, hogy KNO3 és K2SO4 porokkal is tudjak ilyen oldatokat keverni pl.
Ha a kiindulási anyag kálium-dihidrogén-foszfát, annak kerekítve 70%-a foszfát. Az általad megjelölt koncentráció 10g/l foszfátot feltételez a törzsoldatban. Ehhez azt kell kiszámolnod, hogy mennyi KH2PO4 kell hogy pont 10g/l PO4 jöjjön ki az oldatban amit tápként akarsz használni. 14.3 x 0.7 = 10.01

Mindegyiknél ugyanez a logika, tudni kell a neked kellő ion mekkora arányban van benne a kiindulási anyagban, majd ha tudod a célkoncentrációt oldatban, ki tudod matekolni mennyit kell bemérni.
 
Szia,

Én ezt az excel táblázatot használom:

EI dosing calculator

Korábban fent volt a GA weboldalán is, most nem találtam.

Nem tudom ismered-e, de a lényeg az általad említett foszfátos példánál maradva:

View attachment 167890

1. Amekkora akváriumhoz adagolod + heti vízcsere %-ban.
2. Amennyi gr. porokat adagolsz az RO vízbe az oldatban.
3. Amennyi ml-t adagolsz az oldatból az akváriumba (ha komplett makro-t keversz - KNO3, KH2PO4, K2SO4 - akkor mindig ugyanannyi ml-t állíts be minden egyes táphoz, értelemszerűen a kevert oldatból a keverési arány szerint megy bele a napi adagolással).
4. Az oldat ezekkel az értékekkel emeli a tápanyagszinteket. Beleszámolja a vízcseréket is, amit vasárnapra számol - ott reseteli az értékeket a százalékos vízcsere arányában.

A Trace elements (mikroelemek) részét inkább mindig állítsd 0-ra, a vasat ne ebből a táblázatból számold, mert annak lebomlása függ egyéb dolgoktól is (kelát, víz ph-ja). Az a kis kálium, ami a legtöbb mikrotápban van úgyse befolyásol gyakorlatilag semmit. A káliumod meghatározó része a kevert makrotápodból jön.

Szépen el lehet játszani vele, hogy melyikből mennyit szeretnél adagolni. Ugyan EI tápozásra lett kitalálva a táblázat, de a tápok keverésével simán lehet kialakítani pl. egy ADA rendszerű nitrátszegény tápot is, vagy az akvárium-indítás utáni időszakra egy foszfát túlsúlyosabbat is.
Jó kísérletezést!;)
Köszönöm, ezt ismertem, de nem is jutott eszembe :(

Ha a kiindulási anyag kálium-dihidrogén-foszfát, annak kerekítve 70%-a foszfát. Az általad megjelölt koncentráció 10g/l foszfátot feltételez a törzsoldatban. Ehhez azt kell kiszámolnod, hogy mennyi KH2PO4 kell hogy pont 10g/l PO4 jöjjön ki az oldatban amit tápként akarsz használni. 14.3 x 0.7 = 10.01

Mindegyiknél ugyanez a logika, tudni kell a neked kellő ion mekkora arányban van benne a kiindulási anyagban, majd ha tudod a célkoncentrációt oldatban, ki tudod matekolni mennyit kell bemérni.
A legnagyobb fennakadást az jelentette, hogy 0,1 ppm = ? g/l átváltást nem tudtam, mert akkor valószínűleg már el tudtam volna indulni... Köszönöm neked is a segítséget!
 
Green Aqua leállt sajnos a porok árusításával. Boltban ma voltam és KNO3-at már nem is kaptam szulfátból is már csak a raktárból hoztak polcon nincs kint. Hol lehet beszrezni porokat amikből keverhetek makrót?

A gondom ott van, hogy sok purigent használok. Nitrátot kiveszi a vízből. GA galériában ADA tápozásnál biztos nem tűnik fel, mert a nitrát hiánya ott normális. Most bent van 400gramm Seachem Purigen és a padlón van tőle a nitrátom foszfát meg 4-en. Sztandard GA tápozás szerint.

így egy héten 2 alkalommal adtam magam kevert makrót amiből teljesen ki van hagyva a foszfát. De mostantól nem tudok majd keverni. GA család meg nem tartalmaz K+ No3 makrót csak a foszfátos makrójuk van. Így viszont mindig jön a kékealga.
Nekem se volt bajom addig amíg csak kevés purigent használtam.

Nyáron szerintem csinálok egy tesztet, hogy járatok egy csak erre dedikált akvát 30 literest és rakok bele sok purigent 1 hét alatt mennyit változik a nitrát tartalom. És ugyanúgy járatom 1 hétig Seachem Purigen nélkül és mennyi lesz benne. Nem lepődnék meg, ha a Seachem Purigen kiszedné egy részét.

Szóval az alapkérdés az, hol lehet porokat beszerezni?
 
Back
Oldal tetejére