• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Lassú víz partot mos... (25L)

Megszagoltad? A ciano büdös. 🙂Nekem a fotó alapján ez nem kékeszöld.
Nem volt büdös, bár ez majdcsak mindenkinek szubjektív. Ahogy mondani szoktam, kellemes kültéri víz szaga van, mint egy tónál. :D Bár én, mint törzsgyökeres vidéki, imádom a frissen bontott siló szagát, mások hányni tudnának tőle... :D
 
Nem volt büdös, bár ez majdcsak mindenkinek szubjektív. Ahogy mondani szoktam, kellemes kültéri víz szaga van, mint egy tónál. :D Bár én, mint törzsgyökeres vidéki, imádom a frissen bontott siló szagát, mások hányni tudnának tőle... :D
A vized nem lesz büdös ilyen mennyiség mellett. Az üveg tövénél ahol már támadja a növényt, azt lecsíped és még az orrodhoz se veszed már érzed a pocsolya szagot....
 
Kicsit még alakíts a ph-n 6,6-6,7 körülire. A 6,5 is már jónak mondható, az irány nagyon jó a 6.0-hoz képest. A nitrát - foszfát arány is jó. A világítást egyenlőre szerintem, vedd vissza 6 órára és ahogy eltűnik ez a "ganyé" heti emeléssel emelheted majd vissza.

A leírásod alapján a vízcserés gyakorlatodon változtass szerintem. Mulmozni havonta-másfélhavonta ráérsz, ha csak nem etetsz mindig túl sokat. A talajon is kialakul egy bacikultura, ami a plusz felület miatt sokat segít a szűrésben. Amikor az újjaddal bolygatod a talajt, mivel még friss az akva gyenge a baci állomány, lehet ezeket az éppen megtelepedni szándékozó baci telepeket teszed tönkre. amúgy szerintem lassan helyre fog billeni az akvád, az értékeid minden szempontból rendben vannak.

Nem etetek, mert még nincs mit. Jelenleg van 4 amano, akinek szerintem van mit ennie etetés nélkül is... :D Csak azért szoktam kavargatni, hogy nehogy pont a "koszos" talajból adódjon baj, de lehet így több kárt csináltam... :D

Akkor a világítás indul 16:00-kor és tart 22:00-ig, meglátjuk mit okoz. (bár így hogy lentebb vettem, nem lesz "túl sok" változtatás? vagy úgyis a 2 dolog egy kategória és nem gond?)
 
Lehet, hogy még soha nem volt ilyen algám. Igaz, hogy indításkor elég gyenge fényem is volt. Én az erős fényhez is kötném az indulását. Sokösszetevős történet, mindenből egy kicsi.
Tudja nyavalya, hogy igazából mitől. Én se indítottam csutka fénnyel, de a 3. Vagy 4. hétre már fel kellett emelni a co2 miatt, meg a fényigényes növények miatt is. Viktor tanácsára még az úszónövényeket is kikaptam, mert árnyékolt nagyon. Szóval nem tudom mi indította be, de a kúra megoldotta.
 
Utoljára módosított:
Szép estét, eltűntem megint, de végre lassan melót váltok és több időm lesz hobbira és mindenre... :D

Az utóbbi 2 hét adatai (most már tényleg átálltam a heti víz cserére és a mérést is elengedném, DE ...és innen folytatom):
HétDátumGHKHPhPO4NO3FeMicro (ml)Macro (ml)Foszfát (ml)Excel (ml)Vízcsere (l)
8.1.27.846,51,2300,22260,58,5
9.2.3.946,51,2300,22260,58

A foszfát és nitrát az "egekbe szökött", gondolom a 6 órás világítás miatt kevesebb tápot is fogyasztanak, már így is csökkentettem a 2 héttel ezelőttihez képest, de gondolom még kéne, mert nincs meg az 1:10 arány.

Szóval ugye legutóbb ott tartottunk, hogy cianora gyanakodtunk és lentebb vettük a világítás erejét és idejét is. Sajnos ez nem segített vagy ha igen, akkor nem eléggé. Illetve a hártya probléma is fennáll továbbra is, azt 2-3 naponta konyhai törlővel leszedem. A hártyát valószínűleg csak egy erősebb vagy jobb skimmer oldaná meg, bár jó lenne rájönnöm, hogy mi is a kiváltó ok.

Holnap valószínűleg eljutok a GA-ba, veszek egy pontosabb PH tesztet és akkor talán a CO-t még pontosabban be tudjuk állítani. Hozok még lakókat, ugye a 2 csiga sajnos égi algákat rágcsál már csak és az amanokból is eddig 3at láttam egyszerre a 4ből, bár ez nem jelent semmit, nálam bújkáltak mindig is....

Na jelenleg itt tartok, fotó lemaradt egyelőre, mert elfelejtettem, most víz csere után meg össze vissza áll mindenki. :D
 
Na így másfél hónap eltűnés után ismét jelentkezek! :D

Még mindig nem rendeződtek a dolgok nálam, így továbbra is csak a létfenntartás szintjén üzemel az akvárium, de már többet tudok vele foglalkozni.

Amikkel még továbbra is "küszködök":
Nincs garnéla állomány:
  • Ezt a holnapi napon kiküszöbölöm azzal, hogy Spexxy-től hozok cirka 25-30 fő kék garnélát
A foszfát-nitrát arány beállítással még mindig bíbelődök:
  • Ezt annak is be lehet tudni, hogy nem tudtam eleget foglalkozni vele és "csak" hetente mérek rá, hogy az előző heti tápozás mit okozott. A foszfátot most már le kell vinnem pár ml-re. Mai mérés eredménye: 0,6 foszfát 15+ nitrát volt.
A hártya a víz tetején továbbra is masszívan kialakul 2-3 nap alatt:
  • Viszont az utóbbi pár napban belebújtam jobban a hátsó bokorba és akkor szembesültem vele, hogy eléggé sűrű. A szárakon levél alig van, sárgásak és sok "rittyó" van köztük (szóval most takarításkor jól beleporszívóztam, mint állat). Na már most ez azért vajon azért van, mert nem találtam el még most se a foszfát/nitrát arányt vagy a sok "rittyó" felgyülemlése miatt vagy továbbra is még egy olyan tényezőtől alakul ki, amire még nem jöttem rá. (Ja és mellékesen ebből adódóan a CO2 indikátoros folyadékot se tudom rendesen használni, mert azon belül is alakul ki trutymó).
A ciano maradványok:
  • Szereztem a GA-ból ilyen csodaport és totál megállította a ciano-t, már csak a maradványokat kell leszipkázni takarításkor. De se az üvegen, kavicsokon, homokon, füvön nem alakul már ki.
Nagyjából ennyit a negatív dolgokról. A jó hír, hogy más egyéb algám nincs (vagy csak nem tudok róla :D ). A neptun PH eredmények korábbról valósnak bizonyultak, szereztem be Seachem akasztós PH mérőt ami mindig mutatja mennyi az annyi, állandóan 6,2 és 6,6 között van jelző (bár inkább 6,6 általában).

Ahhoz képest, hogy régebben azt mondtam, hogy a fát fogom kivenni a mohával és az anubiassal, most azok néznek ki a legszebben (persze az ARM is tök jól alakul) és a hátsó bokor vált zavaróvá (nekem). Ezért elgondolkodtam, hogy valami vastagabb szárú, de mégis csoportos növényt kellene helyette ültetni. Itt felmerült nekem ötletbe egy növény, amivel régen már szemeztem: a rotala bonsaii. De szívesen veszem ha ti is ajánlanátok esetleg valamit.

Egyelőre a növény átültetés projectet nem erőltetném, holnap ha jön a lakók hada akkor az már 1 változás lesz az akváriumba, nem akarnám bolygatni vagy 1-2 hétig, lássam, hogy mit okoznak azzal hogy bekerülnek. Első körön arra számítok, hogy az elhalt növényeket, illetve algát elzabálják (remélhetőleg :D ) és elkezdenek "trágyázni" ezerrel. :D

Fotókat mellékelek a hátsó bokor állapotáról alulról és felülről, illetve a jelenlegi összképről. Utóbbinál kérlek nézzétek el a növények állását, rögtön metszés és porszívózás után lőttem, ilyenkor pacuha mindenki. :D

IMG_20220323_181612.jpgIMG_20220323_181602.jpg
IMG_20220323_191732.jpg
 
Ahhoz képest, hogy régebben azt mondtam, hogy a fát fogom kivenni a mohával és az anubiassal, most azok néznek ki a legszebben (persze az ARM is tök jól alakul) és a hátsó bokor vált zavaróvá (nekem). Ezért elgondolkodtam, hogy valami vastagabb szárú, de mégis csoportos növényt kellene helyette ültetni. Itt felmerült nekem ötletbe egy növény, amivel régen már szemeztem: a rotala bonsaii. De szívesen veszem ha ti is ajánlanátok esetleg valamit.
Tök jól alakul. A Myriophillum megtette kötelességét, akár ki is veheted. (1-2 szálat azért hagynék, hogy legyen miből, ha kéne) A Rotala bonsai tök jó növényke. Én is szeretem, de jóval lassabb, mint más sztem társai. Középtéren ki lehet belőle alakítani egy pofásabb bokrot is. Hátra talán nem annyira való. Rotala macrandra sem teljesen hosszúkás levelű, a Rotala pearl meg szintén inkább kerekded levélkéket hoz. Most már bátran próbálgathatod, ami megtetszik. 😉
 
Még mindig nem rendeződtek a dolgok nálam, így továbbra is csak a létfenntartás szintjén üzemel az akvárium, de már többet tudok vele foglalkozni.
Ezzel sokan vagyunk így... De szerintem is jól alakul, szépen bokrosodik :)
Amikkel még továbbra is "küszködök":
Nincs garnéla állomány:
  • Ezt a holnapi napon kiküszöbölöm azzal, hogy Spexxy-től hozok cirka 25-30 fő kék garnélát
Nem kötözködni akarok, de pont olvastam a topicot és ők caridinák ugye? nekik 0 körüli KH kell nem? vagy leviszed gyorsan 0-ra? hááát... valaki hozzáértőt kérdezz meg, én ezt így neccessnek érzem.
Amúgy nagyon szép garnélák :)
A foszfát-nitrát arány beállítással még mindig bíbelődök:
  • Ezt annak is be lehet tudni, hogy nem tudtam eleget foglalkozni vele és "csak" hetente mérek rá, hogy az előző heti tápozás mit okozott. A foszfátot most már le kell vinnem pár ml-re. Mai mérés eredménye: 0,6 foszfát 15+ nitrát volt.
Szerintem elírtad, nem a nitrátot akarod csökkenteni? ehhez a foszfáthoz úgy 6-8ppm nitrát passzolna.
 
Ezzel sokan vagyunk így... De szerintem is jól alakul, szépen bokrosodik :)

Nem kötözködni akarok, de pont olvastam a topicot és ők caridinák ugye? nekik 0 körüli KH kell nem? vagy leviszed gyorsan 0-ra? hááát... valaki hozzáértőt kérdezz meg, én ezt így neccessnek érzem.
Amúgy nagyon szép garnélák :)

Szerintem elírtad, nem a nitrátot akarod csökkenteni? ehhez a foszfáthoz úgy 6-8ppm nitrát passzolna.
Garnélákra visszatérve... basszus, bármennyire gáz, én teljesen elfelejtettem, hogy belőlük 2 fajta van. Köszönöm, hogy emlékeztettél! 😱

A foszfátot meg rosszul fejeztem ki magam, vagy 3x átírtam a mondandóm ott, azt akartam kihozni belőle, hogy már nem kell locsolnom bele, mint az elején, hanem már pár ml is elég. 😅
 
Tök jól alakul. A Myriophillum megtette kötelességét, akár ki is veheted. (1-2 szálat azért hagynék, hogy legyen miből, ha kéne) A Rotala bonsai tök jó növényke. Én is szeretem, de jóval lassabb, mint más sztem társai. Középtéren ki lehet belőle alakítani egy pofásabb bokrot is. Hátra talán nem annyira való. Rotala macrandra sem teljesen hosszúkás levelű, a Rotala pearl meg szintén inkább kerekded levélkéket hoz. Most már bátran próbálgathatod, ami megtetszik. 😉
 
@Zsoltiabéka láttam neked a tavadban van lotus, szerinted a sarokba mennyire férne be nekem? nagyon megtetszett de félek h hatalmas lenne nekem oda... mert a lotus topicban végül nem derült ki h tartható e nanoba vagy sem 😅
 
IMG_20220502_211912.jpg

Na ja, el vagyok veszve, új meló, más beosztás, de igyekszek a hobbit nem elfelejteni, de sajnos posztolni elfelejtettem az utóbbi időben :D

Egyelőre élünk és virulunk, hátul megléptem azt az ominózus tervet, hogy kivettem a zöld bokrot és helyette lett 2 másik növény: "Rotala sp.(Ammania) ''Bonsai'' TC" és "Echinodorus 'Rosé'".
Egyelőre még szotyiznak, nem indultak be annyira, ellenben az ARM az utóbbi 1 hétben megőrült, bár az lehet a talajba tett tápkapszula miatt. Régebbi indításnál mondták, hogy ha az ARM elkezdd levegőgyökeret ereszteni akkor igénye van rá.

Közben vissza kellett tennem az üveg skimmer helyett az eredeti szívófejet, mert jó múltkorában kaptam egy kisebb állomány garnélát @star67-től, majd pár nap meló után kezdtek elbújni... ...gondoltam én. :D De erre kiderült, hogy mindenki lement mordorba, a szűrőbe és ott kamillázott mindenkit, így óvintézkedés gyanánt visszakerült. (ja és a lencse elkezdett osztódni :D )

Vettem régebben ugye a 4 amano-t, el volt mind tűnve, gondoltam nyugodtabb vizekre eveztek a tudtom nélkül. Hát azokból is előkerült 2 fő így hogy kivettem a zöld bokrot és kitakarítottam a szűrőt. :D

A dropcheckert ne nézzétek kérlek, most vettem észre, hogy szutykos a folyadék benne (legutóbbi takarításnál valszeg ügyetlen voltam), gondolom így irreleváns, a Ph-m 6,6 a lapka szerint.

A ciano nem tűnt el teljesen, de messze nincs annyi amennyi régen volt, mondjuk úgy, hogy nekem nem zavaró mennyiség. A víz hártya probléma még néha továbbra is megvan, de sajnos egyelőre nincs több időm kiokoskodni és kísérletezni, hogy mi lehetne a megoldás.

Egyébként a tápok jelenleg 0,5 ml Macro, 1 ml Micro, 1 ml Foszfát és így megvan az 1:10 arány egyelőre (pontos értéket most hirtelen nem tudok, kb. 2 hete mértem legutóbb).

Igyekszek többet jelen lenni, üdv mindenkinek! :D

Szerk.: egyébként a jobb hátsó sarokba lotust szerettem volna, de aztán lebeszéltem magam és a GA-s srác is, hogy valszeg baromi nagy lesz oda... :D
 
Örülünk, hogy megvagy.🙂 Szépen fejlődik. 👍A Rotala bonsai nem egy sprinter, mint a többi Rotala. Simán középtéri bokrot is nevelhetsz belőle. Az Echinodorus biztos, hogy kinövi majd az üveget, bár annyira nem lesz durva, mint a tavirózsa. 😉
 
Üdvözletem,

még élek, az akvárium is, bár sajnos vele kevésbé tudok annyit foglalkozni, mint amennyit szeretnék. Jelenleg csak tápozgatom, vizet cserélek hete és metszegetem 2-3 hetente. :( :D

Viszont van egy furcsa növény/állat/élőlény/földönkívüli/valami az akváriumban. Esetleg be tudja valaki nekem azonosítani?

IMG_20220630_185325.jpgIMG_20220630_185306.jpg

1x már takarításnál leporszívóztam, de visszanőtt... :D Őszintén megvallva tetszik, de nem tudom, hogy káros-e vagy problémát jelez-e.

Köszi előre is és még egyszer bocsánat, hogy kevésbé vagyok aktív!

Üdv Mindenkinek!
 
Üdvözletem,

még élek, az akvárium is, bár sajnos vele kevésbé tudok annyit foglalkozni, mint amennyit szeretnék. Jelenleg csak tápozgatom, vizet cserélek hete és metszegetem 2-3 hetente. :( :D

Viszont van egy furcsa növény/állat/élőlény/földönkívüli/valami az akváriumban. Esetleg be tudja valaki nekem azonosítani?

View attachment 168034View attachment 168035

1x már takarításnál leporszívóztam, de visszanőtt... :D Őszintén megvallva tetszik, de nem tudom, hogy káros-e vagy problémát jelez-e.

Köszi előre is és még egyszer bocsánat, hogy kevésbé vagyok aktív!

Üdv Mindenkinek!
Nagy valószínűséggel valamiféle édesvízi szivacs. Bajt nem fog okozni. Ha sok lenne belőle, akkor talán a karbonát keménységet csökkentené. Szerintem hagyd meg. Ha véletlen összejönnie egy akvakertész party a GA-ban augusztusban, akkor kérek belőle. Nekem minden ilyen jószág érdekes. 😉
 
Üdvözletem,

még élek, az akvárium is, bár sajnos vele kevésbé tudok annyit foglalkozni, mint amennyit szeretnék. Jelenleg csak tápozgatom, vizet cserélek hete és metszegetem 2-3 hetente. :( :D

Viszont van egy furcsa növény/állat/élőlény/földönkívüli/valami az akváriumban. Esetleg be tudja valaki nekem azonosítani?

View attachment 168034View attachment 168035

1x már takarításnál leporszívóztam, de visszanőtt... :D Őszintén megvallva tetszik, de nem tudom, hogy káros-e vagy problémát jelez-e.

Köszi előre is és még egyszer bocsánat, hogy kevésbé vagyok aktív!

Üdv Mindenkinek!
Szerintem gomba, ami az elkorhadó fán nő. Elvileg nem káros. Itt találtam pár érdekes képet: http://www.planetainvertebrados.com.br/index.asp?pagina=artigos_ver&id=144
 
Back
Oldal tetejére