• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

"Ködös" víz

Tehát az első lépés, hogy fordítsam át a tölteteket és utána legalább 1 hónapig hozzá se nyúljak a szűrőhöz? Víz cserénél bacit adagoljak akkor továbbra is? Purigent rakjam bele?
Erre a problémára a leggyorsabb megoldás az UV-C szűrő.
A másik kicsit rögösebb út a napi vízcsere + baktérium adagolás. Én nagyobb, 75-80%-os vízcseréket javasolnék. A szűrőt pedig érdemes lenne telepakolni valamilyen jó minőségű biológiai szűrőanyaggal + 1 réteg perlon vattával, szivacs ne kell bele. A Seachem Purigen jó kérdés, nem biztos, hogy segít ebben az esetben. Ha RO vízet használnál, akkor biztosan semmi hatása sem lenne, csapvíznél passz.
 
Erre a problémára a leggyorsabb megoldás az UV-C szűrő.
A másik kicsit rögösebb út a napi vízcsere + baktérium adagolás. Én nagyobb, 75-80%-os vízcseréket javasolnék. A szűrőt pedig érdemes lenne telepakolni valamilyen jó minőségű biológiai szűrőanyaggal + 1 réteg perlon vattával, szivacs ne kell bele. A Seachem Purigen jó kérdés, nem biztos, hogy segít ebben az esetben. Ha RO vízet használnál, akkor biztosan semmi hatása sem lenne, csapvíznél passz.
Akkor ma mindenképp átalakítom a szűrőt ilyenre, veszek még fél liter Seachem Matrixot és az lesz mindkét oldalt. Bacit akkor tunkolok cserénél.

Választanám a rögösebb utat (bár én jobb szeretem a gyorsabbat, de nem akarok venni 1 eszközt ami jobb esetben csak pár napig használom és utána jobb esetben sose, kölcsönkérni meg nem tudok). A kérdés, hogy ez mennyire válik be általában?
A 75-80%-ot a nettó vagy bruttó méretben kell gondolkodni? Ha utóbbi akkor kb. talajig leengedhetem a vizet és újra fel?
Az nem zavar, hogy minden nap vizet kell cserélnem és kb. ennyit, csak sikerüljön. :D
 
Akkor ma mindenképp átalakítom a szűrőt ilyenre, veszek még fél liter Seachem Matrixot és az lesz mindkét oldalt. Bacit akkor tunkolok cserénél.

Választanám a rögösebb utat (bár én jobb szeretem a gyorsabbat, de nem akarok venni 1 eszközt ami jobb esetben csak pár napig használom és utána jobb esetben sose, kölcsönkérni meg nem tudok). A kérdés, hogy ez mennyire válik be általában?
A 75-80%-ot a nettó vagy bruttó méretben kell gondolkodni? Ha utóbbi akkor kb. talajig leengedhetem a vizet és újra fel?
Az nem zavar, hogy minden nap vizet kell cserélnem és kb. ennyit, csak sikerüljön. :D
Becsüld meg a nettó vizet és annak a 3/4 része.
 
Ha megfelelő lenne a szűrésed, akkor nem Neked kellene kiszedni a bomló levelet. Pláne a szívóág mellől. Ezért az a feltételezésed, hogy az áramlásod OK, nem helytálló.
A hajó tegnap kikerült, illetve ma bekerült az uv, és nyilván kipucoltam a szívó+nyomó csövet...
Mit ne mondjak, volt benne zacc bőven, gyakorlatilag a nyomásom (áramlásom?) a nyomó ágon szerintem legalább a duplája lett.
Az áramlást kicsit nagynak találom, gondolom nyomó ágon nem a legjobb ötlet zárni a csapon?! Az a teljesítmény rovására menne?
A képen látható kisebb-nagyobb leveleket a szívó ágnak be kéne szívni, minden további nélkül? A fotón nem látszik, de a nagyobb levél kb 10cm-re van a szívó ágtól (még csőtisztítás előtt):

 
A kérdésem az lenne, hogy végelkeseredésbe b*sszam ki az egészet a kukába vagy van valami járható út még? Elsősorban az UV nélkül, már így is költöttem annyit erre a 20 literre és mégse akar beindulni...

Köszönöm, hogy elolvastátok és a válaszokat előre is! 🙏


Kép az akváriumról vízcsere előtt
Kép a tesztről
Kép az akváriumról vízcsere után
Szerintem az okozza a problémát, hogy túl sok a tápanyag a vízben. Nincs elég növény, ami felszívná. Az anubias nagyon lassú növekedésű, ezért kevés tápanyagot von ki a vízből. Rotala jó lenne ilyen célra, de nincs sok belőle. Megpróbálnék a világítással és tápozással játszani. Kevesebb táp, esetleg kevesebb világítás.
A Seachem Purigen kémiai szűrőanyag, ezen a helyzeten szerintem nem fog javítani.
 
Szerintem az okozza a problémát, hogy túl sok a tápanyag a vízben. Nincs elég növény, ami felszívná. Az anubias nagyon lassú növekedésű, ezért kevés tápanyagot von ki a vízből. Rotala jó lenne ilyen célra, de nincs sok belőle. Megpróbálnék a világítással és tápozással játszani. Kevesebb táp, esetleg kevesebb világítás.
A Seachem Purigen kémiai szűrőanyag, ezen a helyzeten szerintem nem fog javítani.
Mit mennyire javasolnál? Mondjuk 6 óra és 2 vagy 3 naponta 1-1 ml?
Seachem Purigen viszont ronthat rajta? Ma mégse sikerült vennem matrixot,holnap fogok és akkor fogom újratervezni a szűrőt, igyekszem a tanácsok alapján.
Köszönöm!
 
Mit mennyire javasolnál? Mondjuk 6 óra és 2 vagy 3 naponta 1-1 ml?
Seachem Purigen viszont ronthat rajta? Ma mégse sikerült vennem matrixot,holnap fogok és akkor fogom újratervezni a szűrőt, igyekszem a tanácsok alapján.
Köszönöm!
Lecsökkenteném felére a tápot, naponta adagolva. Ha van rá módod, jobb, ha gyakran adsz kevés tápot, mint egyszerre sokat. A világítást még egyelőre nem csökkenteném, mert az visszafogja a növényi fejlődést is. Egy kicsit hagyhatnád elszaporodni a rotalákat, esetleg valamilyen más, gyorsan fejlődő növényt is berakhatnál. Csak addig kellene, amíg a probléma megoldódik.
Seachem Purigen rontani nem fog, de szerintem a ködösödést nem oldja meg. Ha a fád színezné a vizet, arra jó megoldás lenne.
Amúgy szerintem egy UV sterilizáló vásárlása egy ekkora akváriumba olyan lenne, mintha ágyúval lőnél verébre :)
 
A hajó tegnap kikerült, illetve ma bekerült az uv, és nyilván kipucoltam a szívó+nyomó csövet...
Jól tetted, hogy kivetted a hajót :) A szűrő csöveinek tisztítása csodákra képes. A csövek belső felületén képződő baktériumréteg visszafogja az áramlást. A szűrőt csak akkor érdemes tisztítani, ha láthatóan csökken a vízhozama.
Mit ne mondjak, volt benne zacc bőven, gyakorlatilag a nyomásom (áramlásom?) a nyomó ágon szerintem legalább a duplája lett.
Ezek a bomló szerves anyagok is táplálják a ködösödést okozó infuzóriát.
Az áramlást kicsit nagynak találom, gondolom nyomó ágon nem a legjobb ötlet zárni a csapon?! Az a teljesítmény rovására menne?
A nyomó ágon tudod fojtani a szűrőt. Szívó ágon nem érdemes, mert akkor levegősödik. Természetesen ilyenkor csökken a teljesítménye is. Ez nem baj, mert a szűrőben élő baktériumok jobban szeretik a kisebb áramlást. Ezt ki kell tapasztalni. Vehetsz a szűrő kifolyóra valamilyen fejet, ami szétoszlatja a vízáramlást, például lily pipe-ot.
A képen látható kisebb-nagyobb leveleket a szívó ágnak be kéne szívni, minden további nélkül? A fotón nem látszik, de a nagyobb levél kb 10cm-re van a szívó ágtól (még csőtisztítás előtt):
A nagyobb leveleket kézzel ki kellene szedni, mert eltömődhet a szűrő vagy a befolyócsöve. A külső szűrőnek nem az a feladata, hogy a nagy méretű szennyeződéseket eltávolítsa.
 
Lecsökkenteném felére a tápot, naponta adagolva. Ha van rá módod, jobb, ha gyakran adsz kevés tápot, mint egyszerre sokat. A világítást még egyelőre nem csökkenteném, mert az visszafogja a növényi fejlődést is. Egy kicsit hagyhatnád elszaporodni a rotalákat, esetleg valamilyen más, gyorsan fejlődő növényt is berakhatnál. Csak addig kellene, amíg a probléma megoldódik.
Seachem Purigen rontani nem fog, de szerintem a ködösödést nem oldja meg. Ha a fád színezné a vizet, arra jó megoldás lenne.
Amúgy szerintem egy UV sterilizáló vásárlása egy ekkora akváriumba olyan lenne, mintha ágyúval lőnél verébre :)
Rendben, köszönöm!

És ezúton is mindenkinek, egy délután alatt több segítséget és ötletet kaptam,mint pár hónap alatt más csoportokból összesen, pedig épp csak beestem délelőtt... 😎
 
A hajó tegnap kikerült, illetve ma bekerült az uv, és nyilván kipucoltam a szívó+nyomó csövet...
Mit ne mondjak, volt benne zacc bőven, gyakorlatilag a nyomásom (áramlásom?) a nyomó ágon szerintem legalább a duplája lett.
Az áramlást kicsit nagynak találom, gondolom nyomó ágon nem a legjobb ötlet zárni a csapon?! Az a teljesítmény rovására menne?
A képen látható kisebb-nagyobb leveleket a szívó ágnak be kéne szívni, minden további nélkül? A fotón nem látszik, de a nagyobb levél kb 10cm-re van a szívó ágtól (még csőtisztítás előtt):

A szűrő karbantartása "csodákra" képes, arról nem is beszélve, hogy megnöveli a szűrőd élettartamát.
Esőztetőnél a gyári lyukak általában elég kicsik, ezért ajánlott megnagyobbítani azokat, úgy 4 mm-esre.

Ha nem is beszívni, de a levélnek illene rátapadnia a beszívókosárra. Tehát lehet, hogy nagyobb lett az áramlás, de mégsem viszi körbe a vizet, vagy nem elég hatékonyan.
Szerintem még mindig valamilyen dekor megtöri a flowt, ezért nem cuppan a levél a szívóágra.
A nagyobb leveleket kézzel ki kellene szedni, mert eltömődhet a szűrő vagy a befolyócsöve. A külső szűrőnek nem az a feladata, hogy a nagy méretű szennyeződéseket eltávolítsa.
Ezzel nem értek egyet teljes mértékben. A szűrőnek minden szennyeződéssel el kell bánnia. Ezért van az ülepítő, ill. egyes típusoknál (pl. Eheim Prof 4) a felső, durva előszűrő szivacs.
 
Ezzel nem értek egyet teljes mértékben. A szűrőnek minden szennyeződéssel el kell bánnia. Ezért van az ülepítő, ill. egyes típusoknál (pl. Eheim Prof 4) a felső, durva előszűrő szivacs.
Egyetértek Maryvel. Egy Atman előszűrőt tartok a nagy szűrőm elé kötve. A fogságba esett garnélák jól vannak tartva benne, szűrőpuceva idején könnyen szabadon engedhetőek. ☺️ Csak a gyári szivacsot kellett kicseréltem egy sűrűbb re és kisebbre, hogy maradjon úszótér a raboknak.
 
Jó reggelt,

ma fogok akkor venni még Matrixot a szűrőbe majd átalakítani "rendes" szűrésre és elkezdeni a napi nagy vízcseréket, de előtte még megosztok egy dolgot, bár nem tudom, hogy számít-e:

Tegnap lefekvés előtt megnéztem az akváriumot kíváncsiságból este 11kor (már nem ment a világítás 5 órája) és el voltam hűlve, hogy milyen szépen letisztult... éjszakai kép
Most amikor hazaértem és kb. már 1 órája ment a világítás, ez fogadott... reggeli kép

Befolyásol ez bármit is az addigi diagnosztikátokon vagy minden maradjon az eddig leírtak alapján?
Bocsánat, hogy ennyit kérdezősködök, de tényleg nem akarom elrontani. :D

Köszönöm!
 
Jó reggelt,

ma fogok akkor venni még Matrixot a szűrőbe majd átalakítani "rendes" szűrésre és elkezdeni a napi nagy vízcseréket, de előtte még megosztok egy dolgot, bár nem tudom, hogy számít-e:

Tegnap lefekvés előtt megnéztem az akváriumot kíváncsiságból este 11kor (már nem ment a világítás 5 órája) és el voltam hűlve, hogy milyen szépen letisztult... éjszakai kép
Most amikor hazaértem és kb. már 1 órája ment a világítás, ez fogadott... reggeli kép

Befolyásol ez bármit is az addigi diagnosztikátokon vagy minden maradjon az eddig leírtak alapján?
Bocsánat, hogy ennyit kérdezősködök, de tényleg nem akarom elrontani. :D

Köszönöm!
Szerintem rendben lesz a dolog, nincs nagy probléma. Én haladnék a terv szerint. A gyakori vízcserével csökkented a szerves anyag koncentrációját. Kevesebb tápozással nem pótolod vissza. A maradékot a növények felveszik. A biológiai szűrőanyag is jó lesz hosszú távon, de kell neki néhány hét, amíg elszaporodnak rajta a baktériumok. UV sterilizálót én nem vennék. Ha van az aljzaton felgyülemlett kosz, próbáld meg leszívni vízcserekor azt is.
Érdemes lenne még megnézni, hogy az áramlás az akváriumban körkörös legyen, a skimmer ne ellenkező irányba nyomja a vizet.
 
Jó reggelt,

ma fogok akkor venni még Matrixot a szűrőbe majd átalakítani "rendes" szűrésre és elkezdeni a napi nagy vízcseréket, de előtte még megosztok egy dolgot, bár nem tudom, hogy számít-e:

Tegnap lefekvés előtt megnéztem az akváriumot kíváncsiságból este 11kor (már nem ment a világítás 5 órája) és el voltam hűlve, hogy milyen szépen letisztult... éjszakai kép
Most amikor hazaértem és kb. már 1 órája ment a világítás, ez fogadott... reggeli kép

Befolyásol ez bármit is az addigi diagnosztikátokon vagy minden maradjon az eddig leírtak alapján?
Bocsánat, hogy ennyit kérdezősködök, de tényleg nem akarom elrontani. :D

Köszönöm!
Bár nem tartozik szorosan a kérdésedhez (abban nem tudok segíteni), de CO2 diffuzort is ajánlott lenne áttenni a túloldalra, hogy az áramlás lefelé nyomja a bubikat. Egyébként nem sok egy kicsit az a CO2? (ezt inkább a többiektől kérdezem)
 
Bár nem tartozik szorosan a kérdésedhez (abban nem tudok segíteni), de CO2 diffuzort is ajánlott lenne áttenni a túloldalra, hogy az áramlás lefelé nyomja a bubikat. Egyébként nem sok egy kicsit az a CO2? (ezt inkább a többiektől kérdezem)
Ezt így elég nehéz lenne megmondani. Nem láttam a képen Drop Checkert, nincs Ph adat a táblázatos számoláshoz... Engedjük el.
 
Szerintem rendben lesz a dolog, nincs nagy probléma. Én haladnék a terv szerint. A gyakori vízcserével csökkented a szerves anyag koncentrációját. Kevesebb tápozással nem pótolod vissza. A maradékot a növények felveszik. A biológiai szűrőanyag is jó lesz hosszú távon, de kell neki néhány hét, amíg elszaporodnak rajta a baktériumok. UV sterilizálót én nem vennék. Ha van az aljzaton felgyülemlett kosz, próbáld meg leszívni vízcserekor azt is.
Érdemes lenne még megnézni, hogy az áramlás az akváriumban körkörös legyen, a skimmer ne ellenkező irányba nyomja a vizet.
Azért van így mert fent az esőztető nyomja és lent fordul vissza. Ezt a füvön lévő fonalalga is igazolta míg le nem vágtam. :ROFLMAO: A skimmernek a szivacs miatt minimális az áramlása így, mert egyébként orkán erejű volt. Főleg az olajos felszín miatt vettem anno amikor ez az egész mizéria kezdődött. UV nem lesz, a "rögösebb" úton megyek.
 
Bár nem tartozik szorosan a kérdésedhez (abban nem tudok segíteni), de CO2 diffuzort is ajánlott lenne áttenni a túloldalra, hogy az áramlás lefelé nyomja a bubikat. Egyébként nem sok egy kicsit az a CO2? (ezt inkább a többiektől kérdezem)
Ne vegyétek alapul, pont beállítás közben lőttem a fotót, sajnos csak a főcsappal tudom állítani és 3in1 diffúzor szerint állítom be a bubit. 6 bubi per perc szerint megy általában. Doboz szerint a kevés növényes akvához ennyi ajánlott. De ez a CO2 kb látvány pékség, nem igazi rendszer. :X3:
 
Jó reggelt,

ma fogok akkor venni még Matrixot a szűrőbe majd átalakítani "rendes" szűrésre és elkezdeni a napi nagy vízcseréket, de előtte még megosztok egy dolgot, bár nem tudom, hogy számít-e:

Tegnap lefekvés előtt megnéztem az akváriumot kíváncsiságból este 11kor (már nem ment a világítás 5 órája) és el voltam hűlve, hogy milyen szépen letisztult... éjszakai kép
Most amikor hazaértem és kb. már 1 órája ment a világítás, ez fogadott... reggeli kép

Befolyásol ez bármit is az addigi diagnosztikátokon vagy minden maradjon az eddig leírtak alapján?
Bocsánat, hogy ennyit kérdezősködök, de tényleg nem akarom elrontani. :D

Köszönöm!
Ne kérj bocsánatot, mert egyikünk sem jött úgy a világra, hogy kentük-vágtuk volna az akvarisztika rejtelmeinek minden bugyrát.

Egy nagyon fontos fázishoz érkeztél: elkezded szinkronba hozni a szűrés-világítás-CO2 hármasát.
Azt viszont vésd az eszedbe, hogy egyszerre csakis egy dolgon változtass. Utána figyeled, hogy a növények/állatok mit mondanak.

Ahogy @elektrorudi is kiszúrta, a difi valószínűleg nem a legjobb helyen van, ezért a CO2 eloszlás nem egyenletes. Bizony, ez is közrejátszott a probléma kialakulásában.

Amondó vagyok, hogy most először a szűrést hozd a megfelelő és hatékony szintre.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére